Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi  (Read 20713 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #150 on: January 19, 2022, 07:48:59 am »
Czyżby zatem w ojczyźnie dolara po zmianie władzy działo się coraz gorzej?
adze państwa W. muszą się sporo nachodzić, żeby ktoś się zgodził dodrukować im kolejną partię banknotów. Ostatnio tylko car batiuszka jest dla nich łaskawy i Goznaka użycza. A takie państwo U. może mieć drukarek ile zechce czynnych 24 godziny na dobę.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #151 on: January 19, 2022, 11:48:56 am »
adze państwa W. muszą się sporo nachodzić, żeby ktoś się zgodził dodrukować im kolejną partię banknotów..

Sądzi Pan, że należałoby w nie zainwestować, jako w rzadkie przedmioty kolekcjonerskie?  :)
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #152 on: January 20, 2022, 05:56:55 am »
adze państwa W. muszą się sporo nachodzić, żeby ktoś się zgodził dodrukować im kolejną partię banknotów..

Sądzi Pan, że należałoby w nie zainwestować, jako w rzadkie przedmioty kolekcjonerskie?  :)

Żebym miał nosa do ynwestycji, to bym kupił dziesięć lat temu cegiełkę zimbabwańskich stubilionówek i teraz bym je sprzedawał po cenie złota :-)

Coś jest na rzeczy, bo jak sobie przejrzałem ebaya, to poprzednich boliwarów ze zwierzątkami można sobie kupować na kilogramy, a tych ostatnich praktycznie nie ma. Mimo że już pół roku w obiegu znalazłem raptem kilkanaście ofert, same piątki i dziesiątki (widać wyższych nominałów nie wprowadzili do dzisiaj) a na dodatek większość z nich po jakiś absurdalnych w stosunku do kursu cenach. Może być tak, że kurs jest utrzymywany sztucznie ich bardzo niską podażą, na co mogą sobie pozwolić jak większość transakcji i tak idzie w dolarach.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #153 on: January 20, 2022, 07:14:37 am »
Może kolekcjonerzy już się rzucili, bo kurs najwspanialszego boliwara znów odrobinę wzrósł.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #154 on: January 21, 2022, 03:24:11 am »
Może kolekcjonerzy już się rzucili, bo kurs najwspanialszego boliwara znów odrobinę wzrósł.
Nie wiem czy przypadkiem nie jest tu trochę tak jak z wynalazkami monetopodobnymi - zanim dany walor pojawi się w kraju teoretycznego obiegu, całe jego paczki (worki, pudełka, w czym tam to jest pakowane) już leżą w międzynarodowych firmach trudniących się handlem takimi wyrobami. W skrajnych przypadkach faktyczny obieg może być zerowy, co nie przeszkadza w kupnie nowiuśkich, nieużywanych egzemplarzy ze Stanów czy innego Meksyku :-)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #155 on: January 21, 2022, 10:36:05 am »
Chyba postanowili jednak nie przesadzać z tą potęgą boliwara, więc dziś nieco spadł. Zdaje się, że im bliżej końca miesiąca, tym bardziej lubi spadać, a potem to odrabia. Zobaczymy, co będzie za 10 dni.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #156 on: March 02, 2022, 10:43:33 am »
Rzecz dla mnie niepojęta. W czasach takiego zamętu potężny boliwar rośnie w siłę. Dziś 4.41.
Spodziewałbym się, że raczej będzie solidarnie tonął z rublem.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #157 on: March 02, 2022, 11:35:55 am »
Wspominając, daj Boże, te czasy za x lat, korzystając z Pana obserwacji, będę mógł powiedzieć, że na złość rublowi urósł wówczas nawet potężny boliwar.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #158 on: March 03, 2022, 05:52:55 am »
Z punktu widzenia ekonomii jest to niezrozumiałe. Może po prostu tzw. traderzy zapomnieli sobie o tej wspaniałej walucie? Widać za to, że pracują mocno przy rublu i po nocnych próbach ratowania kursu ten zbliża się z powrotem do 120.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #159 on: March 03, 2022, 06:50:48 am »
Z punktu widzenia ekonomii jest to niezrozumiałe.

Może już rozwydrzyła nas normalność? Polska złotówka przed 1989 (a nawet trochę po) też była niepojęta dla ludzi ze strefy normalnej ekonomii.

Trzeba jednak być lokalsem, by to pojąć. Kto wie, może oni już wszystkie potężne boliwary przerobili tymczasem na origami, więc tę zwyżkę kursu robią wyłącznie kolekcjonerzy banknotów w stanie UNC.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #160 on: March 04, 2022, 02:10:11 am »
Polska złotówka przed 1989 (a nawet trochę po) też była niepojęta dla ludzi ze strefy normalnej ekonomii.

No tak, np. takie usztywnienie kursu na poziomie 9500 zł za dolara przez (o ile dobrze pamiętam) kilkanaście miesięcy przy dużej inflacji musiało z zewnątrz wyglądać kuriozalnie. Ale przynajmniej było wiadomo, że jest jakaś centralna machinacja, a tu teoretycznie kurs jest w miarę swobodny. Czyli machinacje są, tylko ukryte i nie za bardzo wiadomo jak je śledzić.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #161 on: March 09, 2022, 11:49:21 am »
Potężny boliwar - 4.40 za dolara, a złotówka mimo lekkiego wzmocnienia - 4.41. A nie tak dawno był czas, że za dolara trzeba było dać ponad 5 boliwarów i poniżej 4 złotych.

Teoria spiskowa (wyjaśniająca umacnianie się potężnego boliwara)

Mówi się coraz częściej o ropie z Iranu i... właśnie z Wenezueli. Można więc rozsądnie-spiskowo podejrzewać, że Amerykanie zaczęli sondować te możliwości odpowiednio wcześniej na wypadek rosyjskiego najazdu. Tym bardziej, że ropy się tak raz dwa z szuflady nie wyjmie. Jeśli zatem dojdzie do amerykańsko-wenezuelskiego handlu, to trochę dolarów do Wenezueli pojedzie na wycieczkę, a wtedy potężny boliwar faktycznie może się potężnie wzmocnić. Kto miał cynk i sprzedawał dolary po 5 (i dalej jeszcze sprzedaje), ten może niedługo będzie je mógł odkupić po 4.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #162 on: March 10, 2022, 01:25:12 am »
Mówi się coraz częściej o ropie z Iranu i... właśnie z Wenezueli.
Myślałem przez chwilę o tym, ale nie wiem na ile oni wyprzedali swoje wydobycie włącznie z tym na przyszłość Wielkiemu Żółtemu Sfinksowi w zamian za kolejne kredyty na podtrzymanie gospodarki. Coś było takiego parę lat temu na rzeczy.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #163 on: March 17, 2022, 09:02:23 am »
Część jest na darmowym dropboxie i te - przynajmniej u mnie - nie działają.

Albo w ogóle nie trafiłem, albo zadziałało niezauważenie. Jaki jest adres?

publikację elektroniczną starszych tomów, tylko nikt nic z tym nie robi?

Na szczęście dobrzy ludzie ze skanerami zabrali się za to i owo... Ale oryginały wydawnicze byłyby oczywiście lepsze.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #164 on: March 18, 2022, 03:18:44 am »
Część jest na darmowym dropboxie i te - przynajmniej u mnie - nie działają.

Albo w ogóle nie trafiłem, albo zadziałało niezauważenie. Jaki jest adres?
Wszystko od tomu 49 wzwyż, z wyjątkiem tomów 50 i 52, np.:
https://www.dropbox.com/s/cdhfgsf071e8byo/Kallimach_Dziela_T1.pdf?dl=0
https://www.dropbox.com/s/m16ulizmo0dvznw/Dio.Chrys-Mowy.t.1.pdf?dl=0

Podejrzewam, że dropbox mógł się obrazić na Windows XP, próbowałem na trzech różnych przeglądarkach.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #165 on: March 18, 2022, 11:17:37 am »
Podejrzewam, że dropbox mógł się obrazić na Windows XP, próbowałem na trzech różnych przeglądarkach.

Rzeczywiście, obraził się. A czemu Pan sobie nie doinstaluje przynajmniej siódemki, na której działają chyba wszystkie najnowsze wersje przeglądarek?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #166 on: March 19, 2022, 06:04:07 am »
Podejrzewam, że dropbox mógł się obrazić na Windows XP, próbowałem na trzech różnych przeglądarkach.

Rzeczywiście, obraził się. A czemu Pan sobie nie doinstaluje przynajmniej siódemki, na której działają chyba wszystkie najnowsze wersje przeglądarek?

Jest kilka rzeczy, które mnie dość denerwują (oczywiście zarzutów jest stosunkowo mało w porównaniu do jeszcze nowszych wersji), a poza tym zaraz zacznie się pisanie stron, które nie będą chodzić także pod siódemką. Pod XP jest stale rozwijana przeglądarka MyPal, która radzi sobie z większością wynalazków; bez dropboxa i paru innych rzeczy mogę żyć. A jak już coś naprawdę potrzebuję, mam do dyspozycji dodatkowy komputer w pracy z ósemką.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #167 on: March 19, 2022, 08:41:42 am »
Pod XP jest stale rozwijana przeglądarka MyPal

Zdaje się, że już nie stale, bo ktoś tam się na kogoś obraził i ostatnia wersja jest z lipca. Nad czym ubolewam, bo też korzystam.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #168 on: March 21, 2022, 02:57:50 am »
Pod XP jest stale rozwijana przeglądarka MyPal

Zdaje się, że już nie stale, bo ktoś tam się na kogoś obraził i ostatnia wersja jest z lipca. Nad czym ubolewam, bo też korzystam.

Faktycznie, nie zauważyłem. No nic, trudno i tak kiedyś trzeba będzie z XP zrezygnować. Póki co nie jest źle, a co się dzięki MyPalowi udało udrożnić, przez kilka lat pochodzi i bez nowych wersji.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #169 on: March 21, 2022, 09:21:05 am »
Póki co nie jest źle, a co się dzięki MyPalowi udało udrożnić, przez kilka lat pochodzi i bez nowych wersji.

Oj, nie wiem. Właśnie dziś nie mogłem wejść na historię odczytów u mojego prądziarza. A jeszcze nie tak dawno chodziło gładko. Postęp (w jakim dział IT wyłudza pieniądze na "nowe jeszcze bezpieczniejsze rozwiązania") jest nieubłagany.

Oczywiście żal porzucić dobrze skonfigurowany system, w którym ręka już sama wie, gdzie kliknąć (bo to w końcu ona w wielkim stopniu decyduje o szybkości roboty). Dlatego mam na dysku jeszcze tę siódemkę i raz na jakiś czas w trakcie uruchamiania ją wybieram, by (wedle spisu) zajrzeć-pobrać to, czego pod XP już nie dałem rady. Roboczo postanowiłem, że gdy już i ona nie będzie dawać rady, wtedy za jednym zamachem wymienię i system i komputer.

[Chyba zaraz kilka ostatnich postów przesunę do wątku z różnymi uwagami]
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #170 on: March 22, 2022, 03:05:11 am »
Oj, nie wiem. Właśnie dziś nie mogłem wejść na historię odczytów u mojego prądziarza. A jeszcze nie tak dawno chodziło gładko. Postęp (w jakim dział IT wyłudza pieniądze na "nowe jeszcze bezpieczniejsze rozwiązania") jest nieubłagany.
No tak, parę ważnych stron przestaje działać i człowiek traci cierpliwość... Prądu przez internet nie sprawdzam, wystarczają mi papierowe rozliczenia, więc tutaj problemu nie mam. Natomiast może się zdarzyć, że pewnego pięknego dnia wdrożą np. nową wersję bankowości elektronicznej i wtedy chyba trzeba będzie kończyć przygodę z XP. Póki co większość rzeczy, których potrzebuję na co dzień, działa.

Roboczo postanowiłem, że gdy już i ona nie będzie dawać rady, wtedy za jednym zamachem wymienię i system i komputer.
Żeby to było na co. Windows 10/11 jest praktycznie niekonfigurowalny - nawet jak człowiek coś pod siebie w końcu tam umęczy to i tak przyjdzie łatka, poprawka czy inny update i wszystko zniszczy. A jak nie, to i tak całość systemu wymienia się niezauważalnie dla użytkownika raz na pół roku. Znowu te wszystkie nowe, popularne linuxy z jednej strony dążą do tego, żeby wyglądać i zachowywać się jak windows, z drugiej zachowują wszystkie swoje wady typu "nie mam sterownika do twojej drukarki i co mi zrobisz?".

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #171 on: April 30, 2022, 12:06:47 pm »
"Piękny" wzorzec zachowań dla niektórych współczesnych, wstyd i hańba - jedni i drudzy: https://www.onet.pl/informacje/imperium-romanum/stosunek-rzymian-do-pokonanych-korzystali-z-direptio/2ezwbcd,30bc1058

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #172 on: April 30, 2022, 02:33:49 pm »
W tym kontekście dobrze widać, jak bardzo była "nie z tego świata" propozycja:

Łk 3:14
Pytali go też i żołnierze: A my, co mamy czynić? On im odpowiadał: Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na swoim żołdzie.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #173 on: May 01, 2022, 10:21:47 am »
W tym kontekście dobrze widać, jak bardzo była "nie z tego świata" propozycja:

Łk 3:14
Pytali go też i żołnierze: A my, co mamy czynić? On im odpowiadał: Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na swoim żołdzie.

A mimo to trafiała na podatny grunt, vide centurion Korneliusz (Dz, 10).

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #174 on: May 01, 2022, 02:27:44 pm »
Na niedzielny wieczór żartobliwe pytanie, które postanowiłem sklasyfikować jako "ciekawostkę".

Lituus czy "za dużo Rzymu"? :)

 

All coins are guaranteed for eternity