Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Linki do ciekawych stron  (Read 2666 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Linki do ciekawych stron
« Reply #25 on: April 12, 2022, 02:37:11 am »
Skoro dysponującym dużo lepszą logistyką Rzymianom nie udało się/nie opłacało stworzyć stałego i bezpośredniego kontaktu handlowego z Chinami, to prawdopodobieństwo, że udało się to we wczesnym średniowieczu, jest naprawdę znikome.

Pan zajrzy do tego drugiego linku. Chińczycy twierdzą, że Kitanom się to udało. Faktem jest obecność w ich imperium bałtyckiego bursztynu - i to nie jako jednorazowej ciekawostki, ale czegoś regularnie sprowadzanego.

Nie za bardzo czuję tę epokę i naprawdę wiem na ile można traktować regularne dostawy jantaru jako dowód na bezpośredni kontakt z ziemiami okołobałtyckimi. To trochę tak, jakby traktować znaleziska monet rzymskich w Indiach jako dowód na bezpośrednie wizyty rzymskich kupców. Tymczasem raczej byli to handlarze z Arabii/Górnego Egiptu, operujący rzymską walutą, a dobra przez nich zakupione trafiały do samego Rzymu przez kolejnych pośredników.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Linki do ciekawych stron
« Reply #26 on: April 12, 2022, 03:02:38 am »
Bo my na tę chwilę to możemy jedynie zweryfikować czy pieniądz Kitanów faktycznie mógł się pojawić na naszych terenach w obrębie szlaków lub ważniejszych ówczesnych miast.
Nie kojarzę tego typu znalezisk. Inna sprawa, że chiński pieniądz wydaje się mało atrakcyjny dla zagranicznych operacji handlowych - raz że nie były bite z metali szlachetnych, dwa - kto by to wiózł w odpowiedniej ilości (na miejscu w Chinach zdarzają się przecież skarby monet liczone w metrach sześciennych). Prędzej już jestem w stanie wyobrazić sobie handel wymienny.

drugi link - wątek kościoła w Krakowie gdzie pono odprawiano w tym języku msze ,
Nie jestem mediewistą, a tekst nie podaje źródeł, na których się opiera, więc ciężko mi go rozbierać na czynniki pierwsze. Samo istnienie głagolicy i tekstów w niej zapisanych nie ulega wątpliwości, ale reszta niestety wygląda mi dość podejrzanie. Skąd np. informacja o jakiejś szczególnej słowiańskiej odmianie liturgii odprawianej w kościele św. Krzyża w Krakowie (szczególnie, że od połowy XIII w. posługiwali tam duchacy i nie było potrzeby osadzania nowego zakonu przy budowie murowanego kościoła na początku wieku XIV)?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Linki do ciekawych stron
« Reply #27 on: April 12, 2022, 05:30:44 am »
na ile można traktować regularne dostawy jantaru jako dowód na bezpośredni kontakt z ziemiami okołobałtyckimi.

Nikt tu chyba nie zakłada, że jacyś żółci obywatele osobiście nawiedzili Gniezno. Pośredników było zapewne bardzo wielu. Ale my tu mówimy o doczepieniu się do chińskiego szlaku handlowego, a nie o bezpośrednich kontaktach czy wpływach kulturowych. Wystarczy, że mieliśmy założone konto na ówczesnym AliExpress  ;D
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Linki do ciekawych stron
« Reply #28 on: April 13, 2022, 02:00:31 am »
Wystarczy, że mieliśmy założone konto na ówczesnym AliExpress  ;D
Raczej w tym wypadku oni na naszym :-)

Nikt tu chyba nie zakłada, że jacyś żółci obywatele osobiście nawiedzili Gniezno.
Może trochę nadinterpretuję, ale tak właśnie rozumiem ten tekst. "Stąd właśnie epatowanie przez Piastów wielbłądami (...) Mieszko miał bezpośredni udział w tym właśnie szlaku handlowym."; "istniały także kontakty z samymi Chinami o czym świadczą chińskie monety odkryte przez archeologów w Polsce z okresu X w." (tutaj przypis, niestety publikacja jak rozumiem internetowa jest znana tylko autorowi tekstu, moje próby wyszukania jakiegokolwiek jej śladu, innego cytowania zakończyły się fiaskiem, więc nie wiem o jakich odkryciach mowa).

W przypadku modelu handlu bardziej zgodnego z moją intuicją pierwsze 2000 km jantar w zależności od pory roku pokonuje na sankach albo na wozie zaprzężonym w konie i dopiero w rejonach bardziej odpowiednich klimatycznie dla wielbłądów pojawiają się karawany.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Linki do ciekawych stron
« Reply #29 on: April 13, 2022, 06:31:03 am »
Wystarczy, że mieliśmy założone konto na ówczesnym AliExpress  ;D
Raczej w tym wypadku oni na naszym :-)

No jak to? Przecież na prezent dla Szwaba kupiliśmy w promocji azjatyckiego wielbłąda z dostawą za 60-90 dni?

Może trochę nadinterpretuję, ale tak właśnie rozumiem ten tekst. "Stąd właśnie epatowanie przez Piastów wielbłądami (...) Mieszko miał bezpośredni udział w tym właśnie szlaku handlowym."

Chyba trochę Pan nadinterpretowuje. Udział w szlaku to nie to samo, co bezpośredni kontakt między krańcami tego szlaku. A chińskie monety trafiły tu raczej jako poboczna ciekawostka: takie cuś z dziwnymi znaczkami, a nie jako pozostałość po kantorze walutowym.

W przypadku modelu handlu bardziej zgodnego z moją intuicją pierwsze 2000 km jantar w zależności od pory roku pokonuje na sankach albo na wozie zaprzężonym w konie i dopiero w rejonach bardziej odpowiednich klimatycznie dla wielbłądów pojawiają się karawany.

I znowu: ten wielbłąd dla Szwaba najpewniej tutaj nie dotarł jako element karawany, ale jako zamówiony towar. Najważniejsze jednak, że dotarł, bo najwidoczniej sprzedawcy zależało na wystawieniu mu dobrej opinii.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Linki do ciekawych stron
« Reply #30 on: April 14, 2022, 02:14:59 am »
Wystarczy, że mieliśmy założone konto na ówczesnym AliExpress  ;D
Raczej w tym wypadku oni na naszym :-)

No jak to? Przecież na prezent dla Szwaba kupiliśmy w promocji azjatyckiego wielbłąda z dostawą za 60-90 dni?

To skąd mamy żelazne juany? Może to jednak oni zakupili u nas jantaru, sami przyjechali przez całą Azję swoimi vanami, a skoro Mieszko był zainteresowan, to zostawili kilka środków transportu w rozliczeniu?

A chińskie monety trafiły tu raczej jako poboczna ciekawostka: takie cuś z dziwnymi znaczkami, a nie jako pozostałość po kantorze walutowym.
O ile faktycznie trafiły w tym X wieku. Żeby to chociaż srebrne było to może by to ktoś próbował przechowywać, a tak... Próbowałem szukać jakiś innych artykułów, ale nic specjalnego nie znalazłem. Na końcu się okaże, że znaleziono je na zamku w Szydłowcu, a przywiózł je tam Radziwiłł Sierotka jako pamiątkę z pchlego targu w Jerozolimie. 

Żeby nie było - nie neguję ani pojedynczego pamiątkowego wielbłąda ani istnienia szlaku handlowego łączącego się ze Szlakiem Jedwabnym :-) Wszelkie dziwne interpretacje dotyczą tekstu z racjonalisty :-)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Linki do ciekawych stron
« Reply #31 on: July 19, 2022, 01:41:57 am »
7. Austriacka Akademia Nauk - darmowe publikacje

https://www.oeaw.ac.at/oeai/publikationen/open-access-publikationen

Większość raczej nienumizmatyczna, sporo po angielsku. Może komuś się przyda.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Linki do ciekawych stron
« Reply #32 on: July 19, 2022, 07:33:58 am »
7. Austriacka Akademia Nauk - darmowe publikacje

https://www.oeaw.ac.at/oeai/publikationen/open-access-publikationen

Większość raczej nienumizmatyczna, sporo po angielsku. Może komuś się przyda.

Żadnego Münze ani coin tam nie widzę, ale gdyby Pan coś znalazł, niech Pan da znać.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Linki do ciekawych stron
« Reply #33 on: July 20, 2022, 01:34:47 am »
7. Austriacka Akademia Nauk - darmowe publikacje

https://www.oeaw.ac.at/oeai/publikationen/open-access-publikationen

Większość raczej nienumizmatyczna, sporo po angielsku. Może komuś się przyda.

Żadnego Münze ani coin tam nie widzę, ale gdyby Pan coś znalazł, niech Pan da znać.

Nie wymyśliłem na razie żadnego sprytnego sposobu na przeszukiwanie roczników Austriackiego Instytutu Archeologicznego (Jahreshefte des Österreichischen Archäologischen Institutes in Wien) - tam mogą być artykuły numizmatyczne.


Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Linki do ciekawych stron
« Reply #35 on: May 29, 2023, 01:36:06 am »
9. Strona o zabytkach Rzymu

Wydawało by się strona jakich wiele, ale ujęła mnie szczegółowym podejściem do tematu śledzenia losów poszczególnych obiektów i ich fragmentów. Gdzie użyto kolumny z Bazyliki Ulpii, jaki remont przeprowadzono w XVIII w. na drzwiach z Paneteonu itp.

https://www.atouchofrome.com/index.html

 

All coins are guaranteed for eternity