Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych  (Read 3339 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Pewne motywy z monet antycznych są do dziś wykorzystywane na monetach obiegowych (co jest bardzo sympatyczne) lub też różnej maści obiektach kolekcjonerskich (co już jest - przynajmniej dla mnie - zjawiskiem dość ambiwalentnym). Tak czy inaczej jest do dowód na dużą żywotność i ponadczasowość sztuki antycznej :-)

Przykład 1, trywialny.



Grecką eurówkę z sową nie tylko każdy chyba widział, ale też przeważnie miał też w ręku. Trudno się dziwić tęsknotom współczesnych Hellenów za czasami Peryklesa, a i sówka jako symbol pięknej monety ma długą tradycję historyczną, także tą współczesną. Nie każdy jednak zetknął się z jej poprzednikami:


Ta jednodrachmówka (miała też swój odpowiednik 2-drachmowy) została wprowadzona do obiegu w 1973 i teoretycznie była w obiegu aż do wymiany na euro. Teoretycznie, bo ze względu na niską wartość nie spotykało się jej w obiegu. Z tego co pamiętam w połowie lat 90 najmniejszym nominałem, który dało się zauważyć, były 10-drachmówki.

Wydawało mi się, że jeszcze coś w tym stylu mieli wcześniej, ale najwidoczniej tylko mi się wydawało. Za to w 1912 wybili monety o wartości 1/10 drachmy (10 lepta), które bardziej przypominają one drachmy z okresu Achai jako prowincji rzymskiej:



Przykład 2, chyba też trywialny.

As Hadriana z Brytanią na rewersie nie był specjalnie popularny w swojej epoce. Szybko znikł z wzornika rzymskich celatorów i raczej nie był powszechnie kojarzony.


Wrócił co prawda jako sesterc (i dupondius) prawie dwie dekady później, ale to też nie była jakaś często spotykana moneta:


co nie przeszkodziło władcom Wielkiej Brytanii upowszechnić jej tak, że jest to motyw znany każdemu poddanemu Ich Królewskich Mości od ładnych paru pokoleń. Nie jestem pewien, czy to jest pierwsze użycie tego motywu, czy było jeszcze coś wcześniej - dwupensówka Jerzego III z 1797:



Jak widać Brytania otrzymała na tarczy zarys flagi, a do ręki trójząb Neptuna jako Królowa Mórz. W tle majaczy mały stateczek, który zniknie w kolejnych emisjach. Wizerunek ten utrzyma się na pensówkach aż do decymalizacji funta w 1971 r., po czym przejdzie na monetę 50-pensową, którą zdobi po dziś dzień:



Przykład 3. Nieśmiała próba naśladowania Brytanii, czyli coś zdecydowanie mniej znanego.

Wśród wielu personifikacji różnych prowincji, które odwiedził Hadrian, znalazła się także jego rodzinna Hiszpania oparta o skały, z gałązką oliwną i królikiem kicającym u jej stóp:


Pod koniec lat 60 XIX w. ktoś decydujący o wizerunku monet hiszpańskich ewidentnie pozazdrościł pensów Anglikom i skomponował coś takiego:


Wizerunek jak widać znacznie poważniejszy, personifikacja otrzymała koronę murową, a harcującego królika zastąpiły skały Gibraltaru i łańcuch Pirenejów. Wyszło to dość ładnie i gdyby pociągnęli to przez paręnaście lat, mógłby by on stać się powszechnie kojarzonym wizerunkiem i standardem po dziś dzień. Niestety, pomysł zarzucono o ile się nie mylę po dwóch latach i tyle go widzieli. No, może nie do końca, bo jest jeszcze wynalazek z roku 2007, ale to już raczej na wyobraźnię przeciętnego użytkownika monet obiegowych nie wpływa:



Przykład 4. Polacy nie gęsi i swoją palmę mają.

Może jeszcze naszą palmę pokażę, chociaż też chyba jest dość znana. Po zwycięstwie nad Moskwą w 1582 r. postanowiono wybić medal pamiątkowy. Ktoś zapatrzył się na sesterca Tytusa i tak otrzymaliśmy personifikację ujarzmionych mieszkańców Inflant i okolic Połocka... pod palmą. Zamiast IVDEA CAPTA mamy tutaj  LIVON[ia] POLOT[ia] Q[ve] RECEPTA, reszta się mniej więcej zgadza, może zaktualizowano nieco stos broni leżący po lewej stronie...



Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #1 on: February 18, 2022, 08:50:50 am »
Bardzo ciekawy wątek. Moje skojarzenie ad hoc to współczesny "złom numizmatyczny", czyli swego czasu jedna z najtańszych (i moim skromnym zdaniem najgorszych jeśli chodzi o wykonanie) srebrnych bulionówek.



Z ciekawych nawiązań do ukochanej epoki, cały czas mam jeszcze przed oczami szóstaki Jana III Sobieskiego. W tym przypadku możemy mówić bardziej o inspiracji niż bezpośrednim przeniesieniu motywu, jednakże nieprzypadkowym.



Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #2 on: February 18, 2022, 01:59:59 pm »
Moje skojarzenie ad hoc to współczesny "złom numizmatyczny", czyli swego czasu jedna z najtańszych (i moim skromnym zdaniem najgorszych jeśli chodzi o wykonanie) srebrnych bulionówek.
Takich wynalazków jest niestety multum i ciężko powiedzieć, czy spełniają one jakąkolwiek rolę poza nabijaniem kabzy zamawiającym. Kiedyś, chyba jeszcze w czasach cafe allegro, dogrzebałem się do namiarów na firmy pośredniczące w tworzeniu tego czegoś. Wystarczyło się skontaktować z pośrednikiem, wpłacić odpowiednią sumę, przesłać projekt "monety" i tyle... Po jakimś czasie przychodziła przesyłka z zamówionym nakładem. Wcale to nie były jakieś wielkie pieniądze.

Tak na szybko, podobne pomysły:

Wyspy Dziewicze (też chyba miałem namiary na pośrednika, podobnie jak w przypadku Niue)


Kamerun


Kongo

Z ciekawych nawiązań do ukochanej epoki, cały czas mam jeszcze przed oczami szóstaki Jana III Sobieskiego. W tym przypadku możemy mówić bardziej o inspiracji niż bezpośrednim przeniesieniu motywu, jednakże nieprzypadkowym.
Sobieski miał dobrze przemyślane "pozowanie na rzymskiego cezara". Można oczywiście próbować tłumaczyć, że taka była moda i tak dalej, ale nie ma szans, żeby cała moneta obiegowa, o różnych medalionach okolicznościowych szła "w stylu rzymskim" bez wiedzy głównego zainteresowanego. Przecież to nie tylko wieniec laurowy, ale także płaszcz na zbroi (coś w stylu dociekań Pana Lecha "zbroja czy trabea", chociaż tu raczej wiadomo, jakie elementy garderoby wchodzą w grę :-) ). Taki na przykład medalion z popiersiem łączonym - czysty antyk:

albo medalion koronacyjny, widać, że medalier (i najprawdopodobniej sam król) doskonale wiedzieli, jakich wieńców używali Rzymianie na monetach (od lewej dębowy, laurowy i oliwny):

https://wcn.pl/auctions/26/963

Patrząc na współczesny banknot widać, jaki jest poziom współczesnego urzędnika - jakaś dzielna bożneka w ostatniej fazie projektowania 500-złotówki zdjęła królowi z głowy wieniec... Na pierwotnym projekcie Heidricha jeszcze był (za https://www.nbp.pl/AndrzejHeidrich/e-book/files/assets/downloads/files/AndrzejHeidrich.pdf)

Online LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #3 on: February 18, 2022, 06:20:29 pm »
Trochę mniej współczesne ...
Islamskie duże brązowe felsy z motywami zaczerpniętymi z cesarstwa rzymskiego lub z Bizancjum są dość dobrze znane. Znacznie słabiej kojarzone są za to monety islamskie z Jemenu z wyobrażeniem lwa atakującego byka, motyw powszechnie znany z antyku. Na pierwszym zdjęciu pierwowzór, a niżej średniowieczna, islamska kopia.
1. Cilicia, Tarsos, satrapa Mazaios 361-334 pne. AR Stater (zdjęcie aukcyjne GNDM aukcja 6, 2018) 22-23 mm
2. Rasulidowie z Jemenu, sułtan al-Ashraf Isma'il I 1377-1400 AD (778-803 AH), dirham 785 AH ~25 mm
 

 


Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #4 on: February 20, 2022, 04:53:13 am »
wyobrażeniem lwa atakującego byka, motyw powszechnie znany z antyku.
Pytanie, na czym tak naprawdę była wzorowana jemeńska moneta? Scena walki lwa z bykiem to jeden z najstarszych motywów monetarnych - mamy go już w Lidii w VI w. A.Ch.:


https://www.acsearch.info/search.html?id=9032630

wiek później w Macedonii:


https://www.acsearch.info/search.html?id=9010855

i jeszcze stulecie później w fenickim Byblos:


https://www.acsearch.info/search.html?id=9009557

To na pewno nie wszystko. Owszem, w Cylicji ten motyw jest chyba najpowszechniejszy i zdarza się jeszcze dość często na rzymskich monetach prowincjonalnych, ale nie możemy wykluczyć, że prześliznął się na monety arabskie np. poprzez jakąś działającą na wyobraźnię mozaikę :-)

Online LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #5 on: February 20, 2022, 01:54:16 pm »
Obstawiam, że była to jednak moneta :) Najbardziej podobna jest wyżej pokazana macedońska tetradrachma, ale którą rytownik miał w ręce? Nigdy się nie dowiemy.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #6 on: February 21, 2022, 02:36:35 am »
którą rytownik miał w ręce? Nigdy się nie dowiemy.
Takich zagadek można znaleźć dużo więcej, pewne wyobrażenia wgryzły się w wyobraźnię ludzi wychowanych na antyku i potem sami do końca mogli nie wiedzieć, z czego skorzystali :-)  Taka np. dwuguldenówka austriacka wybita z okazji srebrnych godów Franciszka Józefa i Elżbiety Bawarskiej (1879):


Czy projektant miał jakiś konkretny wzorzec, czy po prostu machnął tę Fortunę na rewersie, tak jak ją skądś zapamiętał? A może jednak miał jakąś monetę, z której sobie szkicował wzór, a że wyszło mu za dużo wolnego miejsca, to ją sobie przeskalował w poziomie i dlatego wyszła taka pokraczna i rozciągnięta wszerz? Czy w ogóle skojarzył, że użył wizerunku Fortuny Redux, służącej do podziękowań za szczęśliwy powrót władcy z dalekiej podróży, czy potrzebował Fortuny jako takiej i ta wpadła mu w ręce?

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #7 on: February 21, 2022, 09:20:14 am »
Och, nie ma Pan pojęcia, jak bardzo mnie Pan ubiegł z Franciszkiem Józefem. Czworak, choć pojedynczy dukat również, to jedna z moich ulubionych monet tych czasów. Ale kazus dwuguldenówki jest nad wyraz ciekawy. Przyznam, że pewne skojarzenia potencjalnie powiązane z wykorzystaniem Fortuny Redux w nieuporządkowany sposób zajmowały mi miejsce w pamięci, ale muszę w wolnej chwili nieco ją odświeżyć. Zdaje się, że jednak miałem bardziej na myśli losy Karola.

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #8 on: February 21, 2022, 09:36:01 am »

Jak widać Brytania otrzymała na tarczy zarys flagi, a do ręki trójząb Neptuna jako Królowa Mórz. W tle majaczy mały stateczek, który zniknie w kolejnych emisjach. Wizerunek ten utrzyma się na pensówkach aż do decymalizacji funta w 1971 r., po czym przejdzie na monetę 50-pensową, którą zdobi po dziś dzień:




Niestety ale muszę Pana zmartwić, Panie Pawle ale od 2008 roku już nie :)
https://www.royalmint.com/discover/uk-coins/coin-design-and-specifications/fifty-pence-coin/

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #9 on: February 21, 2022, 01:39:30 pm »
Zdaje się, że jednak miałem bardziej na myśli losy Karola.
Akurat do Karola nie mam jakiś większych sentymentów - zdecydowanie nie okazał się postacią potrafiącą sprostać ciężkim czasom i okolicznościom, w których objął tron. "Taki chłopaczyna", jak powiedział jeden z czołowych działaczy Polskiego Koła we Wiedniu, poproszony o wrażenia z pierwszego spotkania z nowym cesarzem (coś mi się po głowie kołacze, że był to Władysław Jaworski, ale musiałbym sięgnąć do pamiętników Leona Bilińskiego, żeby to zweryfikować).

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #10 on: February 21, 2022, 01:44:38 pm »
Niestety ale muszę Pana zmartwić, Panie Pawle ale od 2008 roku już nie :)
No tak, ostatni raz w JuKeju byłem w 2012 i chyba wtedy jeszcze półfuntówki z Brytanią były w obiegu :-) Te nowe jak przez mgłę kojarzę, ale pomysł podzielenia jednego wizerunku na kilka monet uważam za dziwactwo.

Ta popłuczyna po antycznym wizerunku rozumiem nie jest specjalnie obiegowa?:



Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #11 on: February 21, 2022, 03:46:56 pm »
Niestety ale muszę Pana zmartwić, Panie Pawle ale od 2008 roku już nie :)
No tak, ostatni raz w JuKeju byłem w 2012 i chyba wtedy jeszcze półfuntówki z Brytanią były w obiegu :-) Te nowe jak przez mgłę kojarzę, ale pomysł podzielenia jednego wizerunku na kilka monet uważam za dziwactwo.

Ta popłuczyna po antycznym wizerunku rozumiem nie jest specjalnie obiegowa?:


Na samym początku prosze o wybaczenie, nie wiem jakim cudem mi się umaniło, że to był post napisany przez Pana Lecha - mea culpa.

Co do 50p to nadal są w obiegu te starsze z Brytanią, tylko że od 2008 już sie ich nie bije. Co do tej 2 funtówki to teoretycznie jest to moneta obiegowa, niemniej jednak osobiście nigdy jej w ręku nie miałem. Przy czym nie jest to w sumie nic nadzwyczajnego, jako że monety 2 funtowe ogólnie dość rzadko się trafiają jako reszta podczas zakupów itp., zwłaszcza teraz gdy większość transakcji jest bezgotówkowa. Rzadsze są tylko banknoty 50 funtowe, te to praktycznie tylko w banku można sobie wypłacić :)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #12 on: February 22, 2022, 02:56:24 am »
Co do tej 2 funtówki to teoretycznie jest to moneta obiegowa, niemniej jednak osobiście nigdy jej w ręku nie miałem.
Szkoda, bo mimo że teoretycznie Brytania całkiem z monet nie zniknęła, to jednak ciągłość z wizerunkiem wziętym od Hadriana robi się trochę iluzoryczna :-(

Żeby było coś nowego: pytanie raczej bez możliwości wskazania jednoznacznej odpowiedzi - czy poniższe medale Zygmunta III i Poniatowskiego były wzorowane na denarze wybitym na cześć Pompejusza, czy też nie?


https://wcn.pl/auctions/21/285

Zygmunt III


https://wcn.pl/auctions/32/1027

Stanisław August - ten medal występuje w różnych formach - czasem wieńce są z sobą zaplecione, czasem są wpisane w siebie, powyższy typ wygląda na najbliższy antycznemu wzorcowi.


https://www.acsearch.info/search.html?id=7688221

Faustus Cornelius Sulla, RRC 426/4b, av - młody Herkules, rv - cztery wieńce dla Pompejusza, trzy za zwycięstwa lądowe na różnych kontynentach, czwarty za zwycięstwo morskie nad piratami (stąd apulstrum).

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #13 on: February 23, 2022, 02:44:27 am »
Pozostając przy medalach...

Wawrzek (Lorenzino) Medyceusz wywodził się z bocznej linii rodu, przedkładającej cały czas finanse nad dążeniami do władzy książęcej. Naczytawszy się rozmaitych antycznych autorów postanowił sam zostać Brutusem i obronić Republikę Florencką przed jedynowładztwem. Zwabiwszy księcia Aleksandra (skądinąd własnego kuzyna) na schadzkę ze swoją ponętną siostrą, pojawił się tam zamiast niej i powołując się na swojego antycznego patrona wysłał władcę Florencji na tamten świat. Historia jakich w renesansowej Italii niemało, natomiast wspominam ją dlatego:


https://www.acsearch.info/search.html?id=1115696

Medal wybity na cześć czynu Wawrzka - na awersie sam "Brutus" w drapowanej szacie przypominającej togę, na rewersie kopia denara Brutusa "EID MAR" ze sztyletami i czapką frygijską, data VIII ID IAN - ósmy dzień przed idami stycznia to oczywiście data zamachu na Aleksandra.

Tak dla uzupełnienia - Wawrzek przeżył nieco dłużej niż Brutus. Wysłańcy kolejnego księcia Florencji, Kosmy, dorwali go w Wenecji dopiero w 1548, jedenaście lat po zamachu.

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #14 on: February 24, 2022, 02:44:14 pm »
Medal to wyjątkowo ciekawy przykład, bo inspiracja dalece wykraczająca poza sam motyw graficzny.

Dorzucam kolejną monetę, którą wypatrzyłem na jednym ze zbiorczych zdjęć w internecie. Od razu pomyślałem o tym wątku na forum, widząc znane, postumentalne przedstawienie Herkulesa z maczugą i skórą lwa (w załączonym niżej przypadku opisywane jako "szata")

500 marokańskich dirhamów w złocie z 1954roku
 

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #15 on: February 24, 2022, 04:50:26 pm »
Herkules na marokańskiej uncji złota gwarantowanej przez Rotszylda... To jakiś kompletny surrealizm...
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #16 on: February 25, 2022, 02:23:44 am »
Herkules na marokańskiej uncji złota gwarantowanej przez Rotszylda... To jakiś kompletny surrealizm...
Nie jest to produkt kolekcjonerski z napisem Niue/Palau zamówiony przez jakąś Skarbnicę w celu nabijania kabzy na klasycznych sentymentach, więc mimo kuriozalności jest to jakiś dowód na żywotność kultury antycznej :-) A co do surrealizmu, to nie wiem, czy to poniżej nie będzie lepsze (chociaż nie numizmatyczne):

na przełomie XIX i XX w. niemiecka firma Liebig produkująca kostki rosołowe dołączała do swoich produktów obrazki wielkości ówczesnej kartki pocztowej. Dość często były to sceny z historii antycznej - a to kampania galijska Cezara, a to widoki ruin rzymskich w Afryce, a to Decebal poddający się Trajanowi (poniżej). Dzisiaj by to nie chwyciło, bo dzieciaki mają różnych obrazków pod dostatkiem, a postacie historyczne nie są już tak powszechnie znane jak sto lat temu. Co innego bohaterowie z bajek Disneya.

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #17 on: February 25, 2022, 05:32:28 am »
Te kostki rosołowe to przykład, który ciężko będzie przebić (ale próbujmy, bo wątek jest nad wyraz ciekawy). W pierwszej sekundzie miałem taką myśl: "Zaraz. Gdzieś te kostki ostatnio widzia..." :)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #18 on: February 25, 2022, 08:19:13 am »
"Zaraz. Gdzieś te kostki ostatnio widzia..." :)
No tak, poszedłem po najmniejszej linii oporu i dałem zdjęcie z książki o Trajanie :-) Żeby było coś nowego załączam całą sześcioobrazkową serię.

Wracając do monet codziennych i obiegowych można spojrzeć jeszcze na niedawne monety włoskie. Spora część z nich jest przeważnie antykizująca, jednak ciężko wskazać dokładny wzorzec. Wyjątkiem jest tutaj stulirówka, której rewers jest dokładnie skopiowany z rzadkiego aureusa Hadriana. Smaczku dodaje fakt, że drzewko oliwne jest w tym wypadku resentymentem ojczystej Hiszpanii cesarza, może więc dla zatarcia śladów pominięto inny symbol Hiszpanii - królika. Co do stojącej po prawej Minerwy widziałem że ktoś gdzieś widział w niej Romę, jednak nie mogę tego teraz znaleźć - wszędzie gdzie patrzę i tu i tu jest Minerwa.


https://www.acsearch.info/search.html?id=2472318



Oczywiście można by próbować szukać też odniesień na obecnych monetach eurowych, jednak są to tylko odniesienia do konkretnych budowli (Koloseum) czy rzeźb (pomnik Marka Aureliusza) bez bezpośredniego wzorca na monetach antycznych.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #19 on: February 25, 2022, 09:15:21 am »
Te kostki rosołowe

Nie ma tam nic o monetach, ale historia firmy (założonej przez niemieckiego inżyniera kolejowego, ale formalnie brytyjskiej! - choć wszystko zaczęło się w Urugwaju...) sama w sobie jest bardzo ciekawa.

https://en.wikipedia.org/wiki/Liebig%27s_Extract_of_Meat_Company
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #20 on: February 26, 2022, 01:23:09 pm »
Koniec XVIII wieku, malutkie księstewko Löwenstein-Wertheim-Rochefort, gdzieś w centralnej części obecnych Niemiec. Ówczesny książę Dominik Konstantyn z bardzo bocznej linii Wittelsbachów (albo jego zarządca mennicy, czy kto tam wtedy odpowiadał za wizerunki) być może zbierał sam monety rzymskie albo przynajmniej miał trochę się nimi fascynował. Od słowa do czynu - w obiegu pojawił się malutki srebrny krajcar ze stojącą Fortuną Redux na rewersie. Co ciekawe, glob zostaje oddzielony od steru i przechodzi pod drugą stopę Fortuny, czego w antyku nie bywało - jej ster musiał zawsze być umieszczony w globie:




https://www.acsearch.info/search.html?id=207001

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #21 on: February 26, 2022, 01:37:21 pm »
jej ster musiał zawsze być umieszczony w globie:

Chyba że nie trafiła.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #22 on: February 26, 2022, 01:40:38 pm »
A tu w ogóle nie ma globu (nb. zdarza się to dość często), tylko kółeczko z boku.



Więc może ktoś pomyślał, że i glob może być tak bardziej z boku.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #23 on: February 26, 2022, 01:56:32 pm »
A tu w ogóle nie ma globu (nb. zdarza się to dość często), tylko kółeczko z boku.
Racja, może być sam ster i tyle. To chyba jest najpowszechniejsza wersja:



Jak jednak jest już i ster i glob, to są zawsze po tej samej stronie...

... chyba, że nie ma steru, a jest glob - znam tylko jeden przypadek. Lugdunum, wczesny Wespazjan. Glob ląduje w tym wypadku w dłoni Fortuny:


Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #24 on: February 27, 2022, 10:08:05 am »
Dzisiaj dwie monety złote które co prawda dokładnych odpowiedników w antyku nie mają, ale z bardzo dużym prawdopodobieństwem można wskazać ich wzorce.

- Wolne Miasto Frankfurt jako część Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Rok 1792, dwudukatówka upamiętniająca koronację nowego (i jak się okazało - ostatniego) cesarza, Franciszka II. Trudno nie zauważyć, że jest to przeróbka klasycznego rewersu wotywnego (w tym wypadku zapewne "VOTA SOLVTA"). Na typowej rzymskiej monecie na ołtarzu palił się ogień - tu leżą insygnia koronacyjne; osobą składającą wota jest przeważnie sam władca - tu jest to personifikacja Frankfurtu (zaintrygowało mnie nałożenie na jej głowę korony murowej); w antyku przedmiotem składanym jest patera - tutaj wieniec laurowy.




https://www.acsearch.info/search.html?id=4942158

- Dania, koniec XIX wieku, 10 tamtejszych koron. Królowi Chrystianowi IX zamarzyło się pokazać swoim poddanym, co by to było, gdyby Dania była prowincją rzymską, na dodatek odwiedzoną przez Hadriana. Trudno nie zauważyć podobieństwa stylistycznego z serią podróżniczą tego cesarza, chociaż trudno oczekiwać, by na oryginałach ukazywano zboże związane w skopki bądź elementy heraldyczne o znacznie późniejszym rodowodzie; najprędzej na takiej hipotetycznej monecie znalazł by się chyba morświn.



Obie monety obiegowe, chociaż pierwsza pewnie w ograniczonym zakresie.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Mniej lub bardziej współczesne wykorzystanie motywów z monet antycznych
« Reply #25 on: February 28, 2022, 03:49:00 am »

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

Offline Luca Romano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 121
    • The LVCA ROMANO Collection

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

 

All coins are guaranteed for eternity