Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Wojowniczy Sol w hełmie?  (Read 2158 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Wojowniczy Sol w hełmie?
« on: March 14, 2021, 10:43:56 am »
Moneta z niedawnej aukcji, zdjęcie jest słabe, bo narazie tylko wycięte ze zdjęcia lotu aukcyjnego. Wszystko pasuje do RIC VI Ticinum 135a, oprócz dziwnego nakrycia głowy Sola. Wiem, że to dziwne, ale ja widzę tam rzymski hełm  bojowy. Moneta nie jest tak słabo zachowana, żeby były to tylko jakieś omamy. Nie wyglada też na jakąś późniejszą radosną twórczość. Co Panowie o tym sadzą?



Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1996
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #1 on: March 14, 2021, 11:34:00 am »
O Solu się nie wypowiem, bo w tym wypadku nic do wątku nie wniosę, ale tak delikatnie prosiłbym o lekką korektę tytułu wątku ;-) W Chełmie mógł stać być może jakiś posag nie tyle Sola, co Swarożyca, ale chyba nie o to tu chodzi :-)

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #2 on: March 14, 2021, 12:02:12 pm »
ale tak delikatnie prosiłbym o lekką korektę tytułu wątku ;-)

Dziękuję i przepraszam, bo rzeczywiście kłuło w oczy ::). Mogłem nie zakładać nowego wątku, tylko umieścic to w "Identyfikacja monet i banknotów", ale za późno się zreflektowałem i teraz nie wiem jak to odkręcić.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2927
    • NOT IN RIC
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #3 on: March 14, 2021, 01:56:28 pm »
Moneta jest jednak wytarta tu i ówdzie, więc bezpieczniej przyjąć, że to raczej omamy. Ja też je trochę mam, gdy się wpatruję w to zdjęcie, ale gdybym poważnie je potraktował, musiałbym założyć, że Sol nie tylko ma hełm, ale też patrzy w prawo (a powinien w lewo). Hełm to nie jest atrybut Sola, więc może pomyłka rytownika? O ile jednak mogę przyjąć, że zamyślony rytownik opuszcza jakąś literę, albo dziwnie kończy tytulaturę, o tyle założenie, że zamyślony rytownik przez dłuższy czas zapomniał, co rzeźbi - czy Sola, czy może Marsa - wydaje mi się mocno naciągane. Moneta musiałaby być w bardzo dobrym stanie i ze trzy zdjęcia w różnym oświetleniu, bym uwierzył, że to nie iluzja.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #4 on: March 14, 2021, 04:49:22 pm »

i ze trzy zdjęcia w różnym oświetleniu,


To pewnie da się zrobić, bo profilaktycznie udało mi się wygrać licytację tego lotu. Traktuję to w kategoriach ciekawostki, albo tam hełm lub coś podobnego jest, albo nie ma, a gdyby tam  jednak był, to wówczas można będzie popuszczać wodze fantazji na temat motywacji rytownika.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2927
    • NOT IN RIC
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #5 on: March 14, 2021, 07:42:50 pm »
profilaktycznie udało mi się wygrać licytację tego lotu.

W takim razie czekam pełen emocji na zdjęcia - choć pewnie i tak wszystko rozstrzygnie się u Pana w ręku.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Barnaba6

  • Consul
  • ***
  • Posts: 165
  • Gallery of the year 2019 award winner
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #6 on: March 15, 2021, 05:32:20 am »
Moneta jest jednak wytarta tu i ówdzie, więc bezpieczniej przyjąć, że to raczej omamy. Ja też je trochę mam, gdy się wpatruję w to zdjęcie, ale gdybym poważnie je potraktował, musiałbym założyć, że Sol nie tylko ma hełm, ale też patrzy w prawo (a powinien w lewo). Hełm to nie jest atrybut Sola, więc może pomyłka rytownika? (...)


Nie znam się na tym okresie, i nie rozstrzygam czy i co ma Sol na głowie (bo ten element monety faktycznie nie jest zbyt dobrze zachowany i widoczny na zdjęciu, więć może generować omamy), ale nie mam wątpliwości, że na tej monecie Sol patrzy w prawo, a nie w lewo, i wątpię aby inne naświetlenie zdjęcia miały moje spostrzeżenia w tym zakresie zmienić.
Gallery of the year 2019 award winner

https://www.forumancientcoins.com/gallery/index.php?cat=43425

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2927
    • NOT IN RIC
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #7 on: March 15, 2021, 08:13:13 am »
ale nie mam wątpliwości, że na tej monecie Sol patrzy w prawo, a nie w lewo

Na pewno stoi w prawo - tak jak powinien. Ale powinien patrzeć w lewo, odwracając głowę (a tu tego nie widać). Istnieje też rzadszy wariant z Solem patrzącym na wprost. Nie można wykluczyć, że był też wariant z Solem stojącym w prawo i patrzącym w prawo. Ale to zdjęcia na pewno nie może służyć jako jedyny dowód. A i chyba sama moneta nie może - tam najprawdopodobniej jest jakieś zniekształcenie (nalot, wada stempla etc.) - i stąd nasze omamy.

Teraz pozostaje nam tylko posłuchać właściciela.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #8 on: March 15, 2021, 10:33:21 am »

Teraz pozostaje nam tylko posłuchać właściciela.

Obiecuję, że jak tylko otrzymam monetę i zrobię kilka zdjęć to się odezwę, na razie wiem tyle, co każdy ogladajacy to zdjęcie, czyli niewiele, choć nie ukrywam, że bardziej rozgrzewa mnie stanowisko Pana Barnaby. Ja nie przekreślam żadnej opcji, bo skoro był "Konstantyn w czapce", to może być też "Sol w hełmie"  ;)

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #9 on: March 22, 2021, 12:09:23 pm »
Niestety, na żywo czar prysł i okazało się, że moneta jest z prawego łoża, a Sol został zdemilitaryzowany :), a w dodatku cesarz ma poważną ranę ciętą głowy.



Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2927
    • NOT IN RIC
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #10 on: March 22, 2021, 02:32:27 pm »
Niestety, na żywo czar prysł

Szkoda, ale tak to bywa ze zdjęciami. Ja jestem dodatkowo nieufny, bo kiedyś na starym forum zaliczyłem niefortunną wpadkę też coś tam nieistniejącego dostrzegając na zdjęciu z niemal stuprocentową pewnością.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #11 on: March 22, 2021, 02:44:05 pm »
W locie, który otrzymałem jest jeszcze jedna moneta z którą mam mały problem. Urodą nie grzeszy i wydaję się, że jest to RIC VI ANTIOCH 147c Maksymina Dai, ale w tej emisji z legendą rewersu GENIO EXERCITVS jest z lewej ołtarzyk, bez półksiężyca, który pojawia się od numeru 149 ale już bez ołtarza. Zastanawiam się czy to jakiś błąd, czy hybryda?



Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2927
    • NOT IN RIC
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #12 on: March 22, 2021, 03:19:16 pm »
wydaję się, że jest to RIC VI ANTIOCH 147c

To prawidłowa atrybucja: na stronie 638 jest przykry i często wprowadzający zamieszanie błąd drukarski: opuszczono półksiężyc. Prawidłowy schemat znaku menniczego dla tej emisji jest na stronie 609.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #13 on: March 22, 2021, 03:36:46 pm »
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia, teraz też doczytałem uwagę na Pana stronie przy Antioch 147c.

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #14 on: April 05, 2021, 11:59:49 am »
Przy tej ofercie mój Sol w hełmie wyglada na drobną fanaberię  ;).

Opis aukcji: Constantin the Great Dolphin over the head  bold coin very very nice.


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2927
    • NOT IN RIC
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #15 on: April 05, 2021, 12:33:35 pm »
Opis aukcji: Constantin the Great Dolphin over the head  bold coin very very nice.

A wie Pan, że ja takie dziwactwa też zamieszczam. Jest w tym pewien walor edukacyjny, by jednak nie dopatrywać się w monetach (niczym w chmurach) wszystkiego, co dyktuje wyobraźnia.



Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Heliodromus

  • Procurator Caesaris
  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2176
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #16 on: April 05, 2021, 01:35:54 pm »
This is the rare "SOLI MARIACHI AVG" type.

Ben

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2927
    • NOT IN RIC
Re: Wojowniczy Sol w hełmie?
« Reply #17 on: April 05, 2021, 01:41:46 pm »
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity