Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Konstantyn Wielki - jego wizje i polityka  (Read 925 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Konstantyn Wielki - jego wizje i polityka
« on: March 04, 2021, 01:11:49 pm »
Dyskusja i artykuł o Konstantynie Wielkim - “Two of Constantine´s „Official Lies“”: https://www.academia.edu/s/3465de2efc?source=ai_email

Zaproszenie, które dostałem do dyskusji:

Hello everyone, I´d like to know your opinion on one of the issues dealt with in the enclosed article of mine: the so-called visions of Constantine the Great, both the "pagan vision" (that one with Apollo) and the more famous "Christian vision" (which, in fact, may have originated a few years after Constantine died, as argued in the article). In your opinion, how probable or improbable is that both these visions were political lies? If you already read the article, then you know where I stand: I believe that the Apollo-vision was most probably a lie of either Constantine or his propaganda machine, and the Chi-Rho vision was a lie devised by Eusebius of Caesarea.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Konstantyn Wielki - jego wizje i polityka
« Reply #1 on: March 04, 2021, 02:06:29 pm »
Dyskusja i artykuł o Konstantynie Wielkim

Dziękuję za informację. Artykuł zapisałem. Jednocześnie przepraszam, że zmieniłem tytuł wątku na bardziej informacyjny.

Czytałem już jakiś artykuł tego pana. On zdaje się bardzo nie lubi Konstantyna i jednocześnie wierzy w jakieś "zasady tetrarchii", które Konstantyn okropnie łamał.

Jeśli idzie o przekonanie Konstantyna, że ma prywatny kontakt z boskością (co w ówczesnym języku najporęczniej było opisać jako sen/wizję etc.), to chyba nie bez kozery napisano mu na łuku tryumfalnym: ...INSTINCTV DIVINITATIS... A to jest rok 315, więc nie wchodzi w grę żadna pośmiertna inwencja (jak można spekulować przy okazji tekstu Euzebiusza).

O tym zaś, że Konstantyn w tamtym czasie najpierw uznał, że ta boskość z którą ma kontakt (pod której jest opieką?), to Sol, a potem doszedł do wniosku, że jednak nie jest to jakiekolwiek tradycyjne rzymskie bóstwo, świadczy najlepiej numizmatyka: stopniowe, ale radykalne czyszczenie monet z Jowiszów, Geniuszów, Marsów, a wreszcie także i z Soli. Gdy się ustawi rządkiem typy rewersów od, powiedzmy, roku 300 do 330, nawet niefachowiec zauważy bez trudu, że tam następuje wyraźna i konsekwentna zmiana. Tego już na pewno żaden Laktancjusz ani Euzebiusz nie wymyślił.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Konstantyn Wielki - jego wizje i polityka
« Reply #2 on: March 04, 2021, 03:00:53 pm »
Dyskusja i artykuł o Konstantynie Wielkim

Dziękuję za informację. Artykuł zapisałem. Jednocześnie przepraszam, że zmieniłem tytuł wątku na bardziej informacyjny.


W sumie to pewnie i lepiej, sam nie mogłem się zdecydować jak ten wątek zatytułować :)

 

All coins are guaranteed for eternity