Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Ksenofont - "O dochodach"  (Read 1077 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Ksenofont - "O dochodach"
« on: February 16, 2021, 11:28:45 am »
Czy ktoś z Szacownego Grona ma dostęp do pełnego tłumaczenia krótkiego traktatu "O dochodach" Ksenofonta? Ogólnodostępne tłumaczenia angielskie dostępne w sieci znam, ale chciałem sobie porównać, jak z terminologią ekonomiczną poradził sobie polski tłumacz.

Z niewiadomych przyczyn redaktor "Dzieł Wybranych" z roku 1966 zawarł w swoim tomie tylko pierwszy rozdział tego krótkiego dziełka (Papieru zabrakło na przydział? Całość nie powinna zajmować więcej niż pięć stron). Po przeszukaniu sieci wyszło mi na to, że pełne tłumaczenie można znaleźć tylko w zeszycie "Szukam człowieka: Księga pamiątkowa ofiarowana profesorowi dr. hab. Krzysztofowi Głombiowskiemu w 65. rocznicę urodzin", wydanego przez Uniwersytet Gdański. Mogę ostatecznie kupić tę książkę, ale chciałbym mieć pewność, że nie znajdę tam reprintu I rozdziału z 1966.


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Ksenofont - "O dochodach"
« Reply #1 on: February 16, 2021, 11:56:59 am »
Proszę wejść tutaj i ściągnąć sobie numer 11(2016)

http://www.litant.eu/Archiwum.php

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Ksenofont - "O dochodach"
« Reply #2 on: February 16, 2021, 12:46:23 pm »
Proszę wejść tutaj i ściągnąć sobie numer 11(2016)

http://www.litant.eu/Archiwum.php



Iście wspaniałe. Zawsze byłem przekonany, że antyczni grecy i rzymianie już dawno wszystko wymyślili, a my to tylko sobie przypominamy:

"Jeśli zaś o mnie chodzi to od zawsze jestem zdania, iż ustrój państwa przyjmie taki charakter, jaki mieć będą stojący na jego czele przywódcy."

"Przyglądając się tym sprawom nagle zrozumiałem, że kraj staje się potężny dzięki wysokim przychodom z podatków. "




Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Ksenofont - "O dochodach"
« Reply #3 on: February 16, 2021, 01:17:10 pm »
"Przyglądając się tym sprawom nagle zrozumiałem, że kraj staje się potężny dzięki wysokim przychodom z podatków. "

W istocie - lepiej być bogatym niż biednym. Ale nawet dług publiczny może być w pewnych warunkach pożytecznym narzędziem. Wszystko zależy od tego, gdzie ten strumień pieniędzy (czy raczej energii ludzkiej) popłynie. Bo pieniądze jak wiadomo potrafią także ludzką energię obniżać. Dążenie do dobrobytu napędza. Sam dobrobyt - już znacznie mniej, najwyżej siłą rozpędu. Natomiast korzystanie za pieniądze z cudzej energii to prosta droga do degeneracji.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Re: Ksenofont - "O dochodach"
« Reply #4 on: February 16, 2021, 01:28:37 pm »
http://www.litant.eu/Archiwum.php
Dziękuję serdecznie! Jednak google dość słabo indeksuje nietypowe strony w nieświatowych językach - trochę się tego naszukałem, i w żaden sposób na publikację KULu nie wpadłem. Ale dzięki temu poznałem nowe czasopismo.

Tematem zainteresowałem się ze względu na zetknięcie się z ideą prywatyzacji kreacji pieniądza, która miałaby zbawiennie podziałać na współczesny, globalny rynek finansowy. Coś mi to pachniało nierealizowalną utopią i chyba miałem trochę racji. Jak widać na przykładzie starożytnej Grecji, w której każde miasteczko mogło emitować swój pieniądz, pewne mechanizmy wytwarzają się dość szybko. Z jednej strony Ateny, których pieniądz jest nadal powszechnie poważany, mimo klęski militarnej w Wojnie Peloponeskiej, z drugiej strony taka np. Synopa, która próbuje rękoma pana z beczki i jego tatki nadrobić braki ekonomiczne psując pieniądz kruszcowy.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Re: Ksenofont - "O dochodach"
« Reply #5 on: February 16, 2021, 01:39:50 pm »
"Przyglądając się tym sprawom nagle zrozumiałem, że kraj staje się potężny dzięki wysokim przychodom z podatków. "

Tak, ale z drugiej strony wiedzą, że podatki są wyższe, jeśli wyższy jest obrót. Kombinują zatem, jak tutaj go zwiększyć, tworząc na wpół państwowe przedsiębiorstwa handlu morskiego: "Słusznym jest również wznoszenie w pobliżu miejsc targowych państwowych hoteli dla kupców i przyjezdnych. Gdyby nie tylko mieszkania, lecz także miejsca handlowe zostały zbudowane w Pireusie i w mieście, to jednocześnie w polis panowałby porządek i od tych miejsc noclegowych odprowadzano by liczne podatki. Wydaje mi się, że warto spróbować, skoro polis posiada państwowe triery, to podobnie mogłaby nie tylko posiadać państwowe statki, lecz także je wynajmować za pośrednictwem poręczycieli, tak jak inne państwowe dzierżawy. Jeśli to okazało by się, że jest możliwe, to od tych usług wpływałby do skarbca olbrzymi dochód."

Jak z takim mechanizmem ma walczyć wierzący w wolny rynek kupiec z jakiegoś peryferyjnego dajmy na to Byznantionu, który na dodatek musi prowadzić handel wymienny, bo jego moneta nie jest powszechnie akceptowana ("W wielu poleis kupcy muszą stosować handel wymienny, ponieważ posługują się monetami nie będącymi w powszechnym obiegu")?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Ksenofont - "O dochodach"
« Reply #6 on: February 16, 2021, 02:35:59 pm »
Jak z takim mechanizmem ma walczyć wierzący w wolny rynek kupiec z jakiegoś peryferyjnego dajmy na to Byznantionu

Zbyt często przez "wolny rynek" rozumie się jakby podświadomie "rynek równych szans", a tymczasem już zapewnienie równych (mniej więcej) praw wejścia na rynek, to syzyfowa praca, bo wejścia te bardziej lubią się zamykać niż otwierać.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity