Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Potrzebni specjaliści od uzbrojenia  (Read 1780 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Potrzebni specjaliści od uzbrojenia
« on: February 14, 2021, 09:13:41 am »
Pytanie brzmi: czym jest to, co wskazuje strzałka i czy ma jakąś specjalną nazwę.



Na monetach czasem to widać a czasem nie, co zapewne jest bez znaczenia i zależało od uznania rytownika. Jeden lubił coś dodatkowo wyryć na karku a inny nie.

Dotąd interpretowałem to swobodnie jako część zbroi: albo coś w rodzaju metalowego kołnierza albo może jakiś skórzany ochraniacz zapobiegający otarciom przez hełm. Teraz postanowiłem się wreszcie douczyć i chciałbym wiedzieć dokładnie, co to takiego.

Przejrzałem grube dzieło Bishopa i Coulstona "Roman Military Equipment from the Punic Wars to the Fall of Rome", ale nic nie znalazłem (choć może źle szukałem). Będę wdzięczny za wszelkie wyjaśnienia i wskazówki.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Potrzebni specjaliści od uzbrojenia
« Reply #1 on: February 14, 2021, 10:21:41 am »
Chyba się zdjęcie nie wyświetla, bynajmniej u mnie.

Offline Barnaba6

  • Consul
  • ***
  • Posts: 165
  • Gallery of the year 2019 award winner
Re: Potrzebni specjaliści od uzbrojenia
« Reply #2 on: February 14, 2021, 10:48:09 am »
Mnie też nie wyświetla się.
Gallery of the year 2019 award winner

https://www.forumancientcoins.com/gallery/index.php?cat=43425

Offline Pekka K

  • Tribunus Plebis Perpetuus
  • Procurator Monetae
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 7357
  • ...one coin at a time...
Re: Potrzebni specjaliści od uzbrojenia
« Reply #3 on: February 14, 2021, 11:12:52 am »
Maybe the picture was too large?

Pekka K

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Re: Potrzebni specjaliści od uzbrojenia
« Reply #4 on: February 14, 2021, 11:16:30 am »
U mnie wyświetla się poprawnie. Ewentualnie spróbował bym wyczyścić tzw. cache przeglądarki, tj. nacisnąć CTRL + F5.

Grafika wygląda na całkowicie standardową, w razie dalszych problemów można ją spróbować wyświetlić z linku: http://www.lechstepniewski.info/temp/zbroja-kark.jpg

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Potrzebni specjaliści od uzbrojenia
« Reply #5 on: February 14, 2021, 11:22:50 am »
Maybe the picture was too large?

Well, I will try to upload exactly the same file...
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Heliodromus

  • Procurator Caesaris
  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2176
Re: Potrzebni specjaliści od uzbrojenia
« Reply #6 on: February 14, 2021, 11:30:46 am »
I'm guessing it's a piece of the amour - a neck guard. In medieval times there was a piece called a "gorget" that protected both the neck (back) and throat (front).

https://steel-mastery.com/landsknecht-plate-gorget-xvi-century.html

The later Gallic-style roman helmets had an extended back that protected the neck, and I'm sure the romans had earlier figured the need for some kind of neck protection.

https://www.google.com/search?q=gallic+roman+helmet

This is just speculation though - I've never seen such a piece of roman armour, or a cuirass with built-in neck protection.

Ben

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Potrzebni specjaliści od uzbrojenia
« Reply #7 on: February 14, 2021, 11:49:28 am »
I'm guessing it's a piece of the amour - a neck guard.

My first guess was the same. I believe that these circle marks are meant to suggest that this is a piece of metal - like armour itself.

The second guess was also similar to yours. Kind of leather thing (like pteruges) that protects the neck from being chafed by the helmet.

Now, however, I want to be sure.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Potrzebni specjaliści od uzbrojenia
« Reply #8 on: February 15, 2021, 02:20:15 pm »
W sumie to się nie znam na uzbrojeniu, ale wydaje mi sie, że na tych przedstawieniach są zbroje paradne, więc nie potrzebne są ochraniacze od chełmu, widziałbym to raczej jako kołnierz koszuli lub kaftanu zakładanego pod zbroję lub ozdobny pasek do przytroczenia miecza, tak jak na posągu Trajana.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Potrzebni specjaliści od uzbrojenia
« Reply #9 on: February 15, 2021, 04:23:15 pm »
Pasek wydaje mi się mocno wątpliwy. Przedstawienia pasów idących w poprzek są wyraźnie inne. Co to zresztą byłby za pasek tak ocierający się o szyję, powinien być niżej, na ramieniu etc.

Te guzki moim zdaniem sugerują fakturę metalu, ale mogę się mylić. Może w paradnych zbrojach było coś takiego zdobionego wokół szyi, ale to znowu nie wydaje mi się wygodnym rozwiązaniem. No ale czego się nie robi, by efektownie wyglądać. Byłby to zatem męski odpowiednik kobiecych szpilek.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Potrzebni specjaliści od uzbrojenia
« Reply #10 on: February 16, 2021, 01:22:53 pm »


Te guzki moim zdaniem sugerują fakturę metalu, ale mogę się mylić.

Na monecie z moich ostatnich zakupów wcale to nie wygląda na fakture metalu, jeśli już, to może jakiś łańcuszek z ulubionym medalionem  ;). Wydaje się, że monetka prosto z mennicy, a przecież nie mam cienia wątpliwości, że jest autentyczna.


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Potrzebni specjaliści od uzbrojenia
« Reply #11 on: February 16, 2021, 02:35:14 pm »
to może jakiś łańcuszek z ulubionym medalionem  ;).

Nieraz rzeczywiście to trochę łańcuszkowato wygląda, ale traktowałbym to raczej jako wyraz nieudolności rytownika, bo przecież różne łańcuszki umiano przedstawiać daleko zgrabniej, co widać zwłaszcza na portretach kobiecych.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity