Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi  (Read 20708 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #75 on: April 16, 2021, 01:43:37 pm »
Trochę przesadzili z opakowaniem całości w melodramat

Wydaje mi się, że jak na haczyk na tzw. "zwykłego widza" był całkiem nienatrętny.

Toteż nie marudzę na typ haczyka, tylko na jego rozmiar albo inaczej na proporcję wątków pobocznych i wątku wykopaliskowego :-)

A może bardziej naturalnym opakowaniem tego typu opowieści jest przygodówka? Nie mówię już o wszystkich Indiana Jonesach i jemu podobnych, ale o prawdziwych historiach - jest np. dwuodcinkowa niemiecka produkcja telewizyjna o Schliemannie pt. "Tajemnica skarbu Troi". Niby kicz, niby oklepane standardy, ale testowałem to na paru osobach, które raczej by nie przebrnęły przez film dokumentalny na ten sam temat i podobało im się. Czego tam nie ma - i klasyczny trójkąt romansowy Schliemann - Zofia - wymyślony pierwszy narzeczony Zofii i wynajęci przez rząd turecki kowbojo-ludzie pustyni, którzy zabijają Schliemanna* i wielka katastrofa na terenie wykopalisk... ale po wyciśnięciu tego wszystkiego zostaje sporo minut na obraz pracy archeo dość zbliżony do tego, co działo się w rzeczywistości.

* a ten oczywiście ucieka.


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #76 on: May 01, 2021, 05:37:54 pm »
Dawno nie sprawdzałem, co dzieje się w kraju W. A tam tymczasem radość wśród numizmatyków zbierających rodzime banknoty. Najwyższy nominał mogą kupić już za jakieś 35 centów. Nie to, co w kraju P., gdzie na najwyższy nominał trzeba wydać przeszło 130 dolarów.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #77 on: May 14, 2021, 08:45:14 am »
Wypada odnotować trzy miliony w kraju W.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #78 on: May 15, 2021, 02:45:52 pm »
Koniecznie, moim zdaniem, trzeba zobaczyć twinnera przodem w wykonaniu Igi Swiątek z dzisiejszego wygranego meczu z Coco Gauff :) https://www.youtube.com/watch?v=UIVvZi9A-Ek

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #79 on: May 15, 2021, 03:13:13 pm »
Wprawdzie dawno dawno temu grywałem sporo w tenisa (w czasach pierwszych sukcesów Fibaka), ale do dziś nie wiedziałem, że takie uderzenie między nogami nazywa się twinner. Widać z tego, że nie tylko dawno przestałem grać, ale także kibicować.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #80 on: May 15, 2021, 03:43:28 pm »
@Lech Stępniewski "(...)do dziś nie wiedziałem, że takie uderzenie między nogami nazywa się twinner.(...)"
Ja też :)
Przy okazji - zniknęły mi przy "Post reply" wszystkie opcje tj. np. czcionka, cytowanie itd. itp. Nie wstawia też mi tekstu z "Insert Quote", tylko ja tak mam?
---------------------
Już chyba wszystko wiem, zapoznałem się z tym tematem: https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=125221.msg753990#new

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #81 on: May 17, 2021, 01:43:34 pm »
Wypada odnotować trzy miliony w kraju W.
Ostatnio zdecydowali o wymianie przy czterech. Teraz chyba im to nie grozi, raczej idą w stronę węgierską 45/46 - kolejne banknoty będą miały np. duże 1,2 i 5 i małymi literkami "miliard" czy jak tam 10^9 jest po hiszpańsku.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #82 on: May 17, 2021, 01:49:32 pm »

Przy okazji - zniknęły mi przy "Post reply" wszystkie opcje tj. np. czcionka, cytowanie itd. itp. Nie wstawia też mi tekstu z "Insert Quote", tylko ja tak mam?

Używają tzw. tematu, który był zaprojektowany tylko dla wersji SMF 1.0. To samo było na TPZN, tam im ręcznie zrobiłem arkusz styli, który odpowiadał staremu "tematowi", ale był kompatybilny z 2.0, a kolorystycznie niemal identyczny z tym poprzednim. Tutaj mnie do tego nie dopuszczą.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #83 on: July 06, 2021, 05:48:57 am »
W kraju W. chyba chwilowa stabilizacja na poziomie 3 miliony i ćwierć. Co będzie u nas - zobaczymy. Na razie - mimo desantu niemieckich sił specjalnych na front wschodni - bez zmian. Niemal dokładnie tyle samo, co 5 lat temu. Nuda.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #84 on: July 08, 2021, 12:35:54 pm »
W kraju W. chyba chwilowa stabilizacja na poziomie 3 miliony i ćwierć.

A tu nagle skok i trzy i pól miliona przekroczone. Trzeba odnotować. U nas na szczęście nuda.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #85 on: July 09, 2021, 01:44:20 am »
W kraju W. chyba chwilowa stabilizacja na poziomie 3 miliony i ćwierć.

A tu nagle skok i trzy i pól miliona przekroczone. Trzeba odnotować. U nas na szczęście nuda.

Już jest z powrotem trzy i ćwierć. Może jakiś decydent potrzebował kupić daczę albo jacht i musiał to zrobić za państwowe pieniądze, więc na chwilę podciągnęli kurs?

Za to kraj Z. ma nowy nominał - 50 na razie wygląda marnie przy 100000000000000, ale od czegoś trzeba zaczynać:
https://www.newzimbabwe.com/rbz-unleashes-new-50-note-with-mbuya-nehandas-head/

Prawdę mówiąc nie wiem, ile to jest. Kiedyś na wiarygodną wyglądała strona https://www.marketwatch.co.zw/, ale od roku nic się tam praktycznie nie zmienia. Rok temu był tam kurs 110-120, więc jeśli na https://zimpricecheck.com/price-updates/official-and-black-market-exchange-rates/ twierdzą, że nadal jest taki, to coś mi tu śmierdzi. Tu jest np. 322: https://www.exchangerates247.com/currency-converter/?from=USD&to=ZWL ale to chyba jest kurs wynikający z prób ustalenia sztywnego kursu państwowego, a nie prawdziwy czarnorynkowy.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #86 on: July 09, 2021, 05:32:09 am »
Prawdę mówiąc nie wiem

Wikipedie też za krajem Z. nie nadążają. Z kilku przejrzanych chyba najbardziej aktualna okazała się rosyjska.

Google w podręcznej przeliczarce znają dolar bermudzki, dolar Fidżi i mnóstwo innych dolarów, ale dolara zimbabweńskiego - nie. Może na wszelki wypadek dalej traktują te dolary jak rekwizyt do gry w Monopoly.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #87 on: July 09, 2021, 01:35:17 pm »

Google w podręcznej przeliczarce znają dolar bermudzki, dolar Fidżi i mnóstwo innych dolarów, ale dolara zimbabweńskiego - nie. Może na wszelki wypadek dalej traktują te dolary jak rekwizyt do gry w Monopoly.
Trzeba użyć Specjalnego Zaklęcia Antyinflacyjnego "RTGS" :-) Zarówno czwarty dolar z 2009, który praktycznie nie wszedł do obiegu, jak obecny piąty już tak się wszystkim poplątały, że zgłosili je pod tym samym skrótem ZWL. Tak więc czwarty dolar to ZWL, a piąty to ZWL RTGS, zwany także RTGS. Albo po prostu ZWL (ale nie ten ZWL z 2009).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #88 on: July 09, 2021, 01:54:24 pm »
Trzeba użyć Specjalnego Zaklęcia

Teraz niech Pan jeszcze wyjaśni, cóż to się po tym zaklęciu objawiło.

Albo może prościej: to właściwie ile ten nowy banknot jest wart w bardziej ludzkiej walucie?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #89 on: July 09, 2021, 01:58:42 pm »

Albo może prościej: to właściwie ile ten nowy banknot jest wart w bardziej ludzkiej walucie?
Jeśli google zna rzeczywisty bieżący kurs, a nie pokazuje czegokolwiek co się udało znaleźć, to 38 centów amerykańskich (kurs 130).

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #90 on: July 14, 2021, 07:50:45 am »
Kraj W. zamierza wprowadzić czwartego boliwara, obcinając sześć zer z trzeciego. Ponieważ przydomek "suwerenny" cieszy się powszechnym zaufaniem, postanowiono go zostawić. Tak więc będzie to "boliwar suwerenny nowy".

https://finance.yahoo.com/news/venezuela-cut-six-zeroes-off-180032416.html

Przy okazji znalazłem ciekawy indeks oparty na średniej cenie filiżanki kawy z mlekiem:

https://www.bloomberg.com/features/2016-venezuela-cafe-con-leche-index/

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #91 on: July 14, 2021, 10:12:46 am »
Przy okazji znalazłem ciekawy indeks oparty na średniej cenie filiżanki kawy z mlekiem:
https://www.bloomberg.com/features/2016-venezuela-cafe-con-leche-index/

Rozbroiło mnie na Bloombergu stwierdzenie: "it monitors a product consumed by Venezuelans everyday". No no, jeśli Wenezuelczycy każdego dnia piją kawę za dwa dolary, to nie jest tam tak źle. Chciałbym być takim Wenezuelczykiem.

Pewnie to jakaś knajpa skrojona pod personel ambasad i zagranicznych firm. Z lat 80. pamiętam, że na bazarze na Polnej (taki najbardziej szpanerski bazar w Warszawie), gdy zwyczajne sklepy świeciły pustkami, można było bez problemu kupić szwajcarskie czekolady, pomarańcze, banany. I właśnie pracownicy zachodnich ambasad bardzo to sobie chwalili, że całkiem tanie, raptem parę dolarów.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #92 on: July 14, 2021, 10:49:58 am »
Taka ciekawostka o strukturach władzy w Butrincie i jak to wyglądało w praktyce , trafiłem akurat na taki wątek i pomyślałem że lepiej będzie pasował tu niż w dziale podróżniczym. Wrzucam z tłumaczeniem , ale na pewno lepiej się to czyta w oryginale , bo tu nakładają się zdania na siebie. Swoją drogą jak ten świat nic się nie zmienił przez 2 tysiąclecia  , w porównaniu z naszymi strukturami  ;).
https://www.academia.edu/3511754/Between_Atticus_and_Aeneas_the_making_of_a_colonial_elite_at_Roman_Butrint
ps. z ostatniego post pana Lech wywnioskowałem że to stoliczanin , a więc po części ziomal  ;), bo ja już ćwierć wieku temu usunąłem się na prowincje , Śródmieście straciło już dla mnie swój koloryt i stało się zbyt  ciasne  .

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #93 on: July 15, 2021, 02:04:27 am »
jeśli Wenezuelczycy każdego dnia piją kawę za dwa dolary, to nie jest tam tak źle. Chciałbym być takim Wenezuelczykiem.

Pewnie to jakaś knajpa skrojona pod personel ambasad i zagranicznych firm.
Całkiem możliwe, ale do monitorowania inflacji taki byt całkiem dobrze powinien się nadawać. Jeśli ceny są w walucie lokalnej, to niemal na pewno knajpę prowadzi ktoś miejscowy, kto musi wykalkulować cenę tak, żeby starczyło mu na podstawowe produkty dostępne na rynku. Gdyby była to zwykła knajpa to mogło by się okazać, że faktycznie mało kto chodzi jeszcze do kawiarni i w związku z tym danych do analizy byłoby jak na lekarstwo.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #94 on: July 15, 2021, 08:26:04 am »
taki byt całkiem dobrze powinien się nadawać.

Jednak zdecydowanie wolałbym kilka cen podstawowych towarów (chleb, mleko, coś na chleb, jeśli kawa, to puszka najtańszej...) z osiedlowego sklepiku wraz z informacją o dostępności.

Gdy towar jest dostępny cały czas i bez kolejki (jak tak kawa w knajpie czy banany z Polnej) trochę inaczej wygląda ruch cen niż np. w wypadku chleba, który można kupić tylko rano i to pod warunkiem, że się trzy godziny wcześniej zajmie kolejkę. Albo kawy, która jest tylko w poniedziałek po dwie puszki na głowę i stoi się po nią od niedzieli. A to właśnie ten chleb i taka kawa i całe "okoliczności przyrody" potrzebne do ich zdobycia są zdecydowanie bardziej prawdziwym życiem niż kawa za dwa dolary zamawiana przez cudzoziemca.

Być może z punktu widzenia zwykłego Wenezuelczyka to właśnie kolejki rosną bardziej uciążliwie niż ceny, ale jak kolejki doliczyć do inflacji? I co nam powie goła inflacja bez długości kolejek.

Aczkolwiek zgadzam się, że przy inflacji liczonej w tysiącach procentów to byle co jakoś tam będzie pasować. Gdy się tak patrzy na same cyferki to w zasadzie 1800%, 2000%, czy 2200% nie robi specjalnej różnicy. Wiadomo, że jest ostro. Tak więc i tak knajpiana kawa pewnie się jakoś w tym mieści.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #95 on: July 15, 2021, 08:51:07 am »
Jednak zdecydowanie wolałbym kilka cen podstawowych towarów (chleb, mleko, coś na chleb, jeśli kawa, to puszka najtańszej...) z osiedlowego sklepiku wraz z informacją o dostępności.

Nawet przez chwilę nie pomyślałem, że kawa może to służyć do czegoś poza cyferkową inflacją - żeby powiedzieć coś o rzeczywistej sytuacji na miejscu trzeba by albo tam pojechać, albo mieć jakieś naprawdę wiarygodne źródło informacji. Artykuły które można przeczytać chociażby na dolartoday są mimo wszystko dość ogólne. Jest tam np. opisany krysys transportu publicznego; niby brakuje paliwa, a jednak jeździ, autobusy stoją w korkach, a jazda między jakimiś tam punktami zajmuje godzinę. A w normalniejszych warunkach (np. 10 lat temu) ile zajmowała? Czy ten brak paliwa oznacza, że do pracy nie dojechało 5,10 czy 50% ludzi. A może już ludzie na tyle pracy nie mają, że jakoś masowo do niej nie jeżdżą? Czy wszędzie jest porównywalnie, czy np. w stolicy najlepiej/najgorzej? Itp, itd.

Cen w internecie jest mnóstwo, ale nie za bardzo mi się one widzą. Np. coś takiego: https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Venezuela. Jak to się ma do płacy minimalnej 7 mln boliwarów (niewiele ponad 2 dolary)? Ile faktycznie potrafi taki przeciętny obywatel zarobić, wliczając w to najbardziej nietypowe zarobki "na boku"? Nie wiemy.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #96 on: July 15, 2021, 09:18:41 am »
Cen w internecie jest mnóstwo, ale nie za bardzo mi się one widzą. Np. coś takiego: https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Venezuela. Jak to się ma do płacy minimalnej 7 mln boliwarów (niewiele ponad 2 dolary)? Ile faktycznie potrafi taki przeciętny obywatel zarobić, wliczając w to najbardziej nietypowe zarobki "na boku"? Nie wiemy.

Tak, to cyferkolubstwo jest zabójcze. Bez porównania więcej dałaby szczera opowieść o miesięcznym życiu wenezuelskiego tokarza albo urzędnika na podrzędnym stanowisku. Ile dostaje oficjalnych pieniędzy i co konkretnie musi za to zrobić. Ile i jak dorabia. Ile dorabia za pieniądza a ile na zasadzie wymiany usług wzajemnych i jakich. Skąd i w jaki sposób bierze różne rzeczy niezbędne do życia. Co mus ię najbardziej daje we znaki. I tak dalej, i tak dalej.

Gdyby Pan coś takiego znalazł, byłbym wdzięczny. W ostateczności mogą być wyznania kogoś z innego kraju, kto tam pomieszkał dłużej niż kilka miesięcy i był raczej "na swoim", a nie jako mieszkaniec dzielnicy dyplomatyczno-dziennikarskiej.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #97 on: July 16, 2021, 03:12:04 am »

Gdyby Pan coś takiego znalazł, byłbym wdzięczny. W ostateczności mogą być wyznania kogoś z innego kraju, kto tam pomieszkał dłużej niż kilka miesięcy i był raczej "na swoim", a nie jako mieszkaniec dzielnicy dyplomatyczno-dziennikarskiej.
Szukałem przez chwilę, ale prędzej znajdzie się igłę w stogu siana niż jakieś sensowne zapiski kogoś poważnego. Widać, że mnóstwo koncernów medialnych akredytowało tam swoich przedstawicieli bo opisy "W Wenezueli tak źle, że nasz dziennikarz dzisiaj się nie ogolił bo nie miał wody w kranie" dobrze się sprzedają. A normalni ludzie nie mają raczej czasu przelewać regularnie swoich żalów do internetu, jak już coś jest, to młodzież narzekająca, że guma do żucia kosztuje dwa miliony albo że jest taka przestępczość, że na spacer z psem nie zabiera swojego iphona żeby mu nie ukradli.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #98 on: July 16, 2021, 05:42:37 am »
albo że jest taka przestępczość, że na spacer z psem nie zabiera swojego iphona żeby mu nie ukradli.

No, to jeszcze się mieści w cywilizowanej normie. Bieda będzie, gdy na spacer z psem przestanie brać swojego psa, żeby mu nie ukradli i nie zjedli.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #99 on: July 23, 2021, 09:18:57 am »
4.000.130,32 w kraju W.

Pewnie huśtawka ściągnie to jeszcze w dół, ale trzeba odnotować z kronikarskiego obowiązku.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity