Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Talary polsko-chińskie

(1/3) > >>

DzikiZdeb:
Ponieważ forum mimo nazwy obejmuje także dyskusje o monetach późniejszych niż antyczne pozwolę sobie na zamieszczenie spisu falsów polskich talarów dostępnych na znanym chińskim portalu sprzedażowym. Myślałem, że ktoś coś takiego dawno opublikował, ale ze zdziwieniem stwierdzam, że nijak nie mogę znaleźć śladu podobnej listy. Na fake coin reports są co prawda kategorie "World coins" and "other", ale jest tam naprawdę niewiele pozycji i raczej nikt tam fałszywych polskich talarów szukał nie będzie.

Spis opieram na własnej kolekcji, którą skompletowałem kilka lat temu płacąc po 2-4 zł za egzemplarz (teraz toto potrafi kosztować i kilkanaście zł). Cena nie ma tu przełożenia na jakość i te, które kupowałem po cztery złocisze są czasem wykonane gorzej od tych po dwa złote.

Jedną z głównych cech tych kopii jest wykonanie ich na standardowych krążkach o szerokości 40 lub 45 mm. Zamówienia nie pochodziły z jednego źródła, gdyż krążki różnią się między sobą - nie mam suwmiarki, ale na oko widać, że średnice nie są jednolite - raz to będzie 39,9, raz 40,1 mm, ale nigdy nie będzie to 38 lub 42 mm. To samo dotyczy stopów - czasem "monety" wyraźnie rdzewieją, czasem nie widać po nich upływu czasu. Nie dam sobie głowy uciąć, że dany typ kopii był zamawiany zawsze na tych samych zasadach, czyli że wszystkie egzemplarze będą podobnej wagi.

Gdzieś około 2018-19 ktoś upomniał Chińczyków, że tego typu wynalazki powinny być opatrzone oznaczeniem typu "KOPIA". Najwidoczniej ten ktoś miał odpowiednią siłę przebicia, bo trochę się posłuchali. Trochę, bo duża część ofert nadal nie ma oznaczenia, a te które mają czasem wyglądają jak dorobione w paincie.

Lista w porządku chronologicznym, parametry dotyczą wynalazków znajdujących się w puszce po herbacie w moim biurku.

1. Talar medalowy 1533 Zygmunt Stary, rv: młody Zygmunt August. Krążek 40 mm, waga 18.88 g., pod popiersiem Zygmunta Augusta oznaczenie próby Ag925 - zapewne robiony z jakiejś "kolekcjonerskiej kopii PTN" lub czegoś podobnego.
2. Półkopek, czyli 30 groszy litewskich 1564. Krążek 40 mm, waga 25,32 g, podobne jak powyżej oznaczenie próby na rewersie po prawej stronie.
3. Talar oblężniczy gdański 1577. 40 mm, 25,17 g. Widziałem także podobne coś zrobione na podstawie grosza oblężniczego, powiększone do średnicy-wagi talara. Nie mam tego cuda, więc nie zamieszczam zdjęcia.

DzikiZdeb:
4. Talar Stefana Batorego 1583, mennica ?, 40 mm, 26,29 g.
5. Talar koronny Zygmunt III Waza, 1587. 40 mm, 21.43 g.
6. Talar gdański Zygmunt III Waza, bez daty, 40 mm, 21,26 g. Tutaj widać charakterystyczne dla niektórych kopii wpasowywanie na siłę za dużej monety w mniejszy krążek - jeśli oryginał był tylko nieco większy od 40 mm rezygnowano z przeskalowania i bito tyle, ile weszło na krążek. Stąd ucięte liternictwo legendy po prawej stronie awersu i po lewej stronie rewersu.

DzikiZdeb:
7. Talar koronny Zygmunt III Waza, 1614, 40 mm, 25,45 g.
8. Talar toruński bezkrólewie 1632, 40 mm, 25,76 g.
9. Talar toruński Władysław IV 1633, 45 mm, 33,73 g. Tutaj widać, że zwiększenie średnicy spowodowało "nadwagę" wyrobu nad oryginałem :-)

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on October 06, 2022, 03:42:10 pm ---Spis opieram na własnej kolekcji

--- End quote ---

A to kolekcja do celów dydaktycznych? Lubi Pan trzymać takie rzeczy w puszce na biurku?

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on October 07, 2022, 09:09:43 am ---A to kolekcja do celów dydaktycznych?

--- End quote ---
Tak, używam tego jako pomoce dydaktyczne. Zdarza się, że trzeba komuś wytłumaczyć, o co chodzi w tych starych pieniądzach. Ktoś może zupełnie nie czuć Rzymu i a parę polskich drobiazgów, które mam też do niego nie trafia (a bo to wytarte, a tu nie ma portretu króla). Wtedy sięgam w ostateczności po puszkę.


--- Quote from: Lech Stępniewski on October 07, 2022, 09:09:43 am ---Lubi Pan trzymać takie rzeczy w puszce na biurku?

--- End quote ---
Trzymam toto w biurku, nie na biurku. Ozdoba z tego raczej żadna :-)

Trzy kolejne wynalazki:

10. Talar gdański Władysław IV 1637, 40 mm, 21,88 g. Jakiś dziwny, łatwo rdzewiejący stop; to co jest obecnie sprzedawane wygląda na inną partię wybitą w czymś podobnym do miedzioniklu, podobnie jak większość innych wyrobów. Prawy lew ma pod ogonem oznaczenie Ag925.
11. Talar gdański Władysław IV 1644 45 mm, 29,45 g.
12. Talar toruński Władysław IV 1648 40 mm, 26,67 g. Pod lewym piórem anioła oznaczenie Ag925.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version