Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Napięcia powierzchniowe (?)

<< < (3/9) > >>

DzikiZdeb:

--- Quote from: Strelok on April 23, 2022, 04:47:12 pm ---Na początku to chciałem się przywitać z kolegami-rodakami, oraz całą załogą FAC. W "rzymkach" siedze całe półtora roku, udzielam się tu i ówdzie.

--- End quote ---
Witam :-) Zajmuje się Pan konkretniej jakimś tematem, czy na razie się Pan rozgląda?


--- Quote from: Strelok on April 23, 2022, 04:47:12 pm ---Niestety mam wrażenie że numizmatyka znana od dziesięcioleci jest wymierającym bytem. Fora padają na rzecz facebooka

--- End quote ---
Pamiętam internet jeszcze z czasów grup usenetowych i trochę już tych przemijających mód widziałem. Wśród wszystkich rozwiązań jakie widziałem fora tematyczne dają najwięcej możliwości systematycznego zdobywania i porządkowania swojej wiedzy, więc może nie warto patrzeć na to, że ruch na nich jest sporo mniejszy niż 10-15 lat temu, tylko robić swoje :-)

DzikiZdeb:

--- Quote from: Strelok on April 24, 2022, 12:15:05 pm ---Nie jestem mechanikiem, ale moja hipoteza jest taka - są to niejako początkowe pęknięcia stempla (przy krawędzi). Tam gdzie siła kinetyczna znajduje "ujście" naprężenia są największe.

--- End quote ---
No właśnie - ślady pochodzą od stempla czy zależą krążka monetarnego. Jeśli gros pochodziłoby ze stempla, to skąd taka duża ilość tego typu monet pochodząca z I połowy III w.? Coś zmieniło się wtedy w stemplach? Inaczej je hartowano? Dłużej używano?

A poza tym mamy monety, na których promienie są widoczne niemal na całym polu monety; nie widać na nich, żeby były mocniejsze przy rancie, a przy Pana teorii powinny być.

Oczywiście są też monety z innych okresów (załącznik), ale jest ich znacznie mniej. Co ciekawe dla Trajana kojarzę je głównie z pierwszego okresu bicia (98-99 r.), tak jakby na chwilę coś zmieniono w technologii, a potem wrócono do starej. Denarów Nerwy raczej takich nie ma, późniejszych Trajana też raczej nie.


--- Quote from: Strelok on April 24, 2022, 12:19:26 pm ---Dla poparcia mojej hipotezy wrzucam fotkę ukradzioną z numisty:

--- End quote ---
Jak rozumiem, nie wiadomo, co to za moneta, a co za tym idzie - co za stop? Bo wzmiankowana dalej srebrna dziesięciocentówka kanadyjska to nie jest.


--- Quote from: Strelok on April 24, 2022, 12:15:05 pm ---Ciekawe czy jakaś instytucja prowadziła takie badania?

--- End quote ---
Może są gdzieś jeszcze jakieś bardziej szczegółowe opracowania... Tak jak pisałem na początku też nie mam specjalnego pomysłu, skąd te promienie pochodzą.

Luca Romano:
Mimo ciekawych poszlak, wciąż ciężko o jednoznaczne wyjaśnienia i muszę przyznać, że zastanawiając się nad tymi liniami nie sądziłem, że temat nie jest wyczerpująco omówiony. Byłem przekonany, że pogłębiając poszukiwanie informacji, sam znajdę odpowiedź, bez potrzeby zawracania głowy bardziej doświadczonym czy wręcz pójścia na łatwiznę. Tymczasem, jest to kwestia bardziej skomplikowana niż sądziłem. Po raz kolejny piękno numizmatyki antycznej.

Z uwagi na próby Domicjana z lepszymi stopami, przeleciałem wzrokiem po jego denarach (oczywiście nie wszystkie łapią się pod wyższy standard, ale i tak biją przecież na głowę antoniniany) i o dziwo widzę tych kresek coraz więcej, nawet na mocno wytartych egzemplarzach. Na tym drugim w ogóle "napięcia" szukały ujścia w obie strony. Niezwykle ciekawy temat. Dziękuję.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Luca Romano on April 25, 2022, 08:50:31 am ---Z uwagi na próby Domicjana z lepszymi stopami, przeleciałem wzrokiem po jego denarach (oczywiście nie wszystkie łapią się pod wyższy standard, ale i tak biją przecież na głowę antoniniany) i o dziwo widzę tych kresek coraz więcej, nawet na mocno wytartych egzemplarzach.

--- End quote ---
Tak to jest, jak się pisze bez sprawdzenia z pamięci. Ma Pan rację - denarów Domicjana z promieniami w okolicy rantu też da się znaleźć sporo.

Wobec tego może tak:
Imo) mówimy na razie tylko o monetach z promieniami w okolicy rantu, denarów z promieniami na całym polu nie kojarzę. Być może są to uszkodzenia związane ze stemplem, a te na całej monecie - związane z czym innym, być może stopem, ale trzeba by to udowodnić;
IIdo) spróbujmy nałożyć to zjawisko na okres działania cesarskiej (kruszcowej) mennicy rzymskiej charakteryzujący się wysokimi, dużymi literami (charakterystyczne jest tutaj A jako odwrócone V, zarówno wcześniej jak i później także ono występuje, ale tutaj ma dość charakterystyczny kształt, coś jak rozłożona drabina). Takie liternictwo pojawia się gdzieś w okolicach 92/93 AD i znika po wprowadzeniu "uładzonego" wizerunku Trajana związanego z jego konkordatem z Senatem w roku 103. Być może zastosowanie tego typu liter osłabiało szczególnie stempel w okolicy rantu, gdzie zużywał się szybciej i powodował efekt "promieni".


Nerwa, rok 97


Trajan, lata 101-102

Monety sprzed roku mają niższe, dość kwadratowe litery i ciężko z tego okresu znaleźć denara z "promieniami". Standardowo wygląda to tak:


Rok 88

Podobnie jest w roku 103 i późniejszych:


PS. Domicjan bił denary w dwóch stopach menniczych: ca 99% (82-85 AD) i 90% (po 85 AD) - te przez Pana pokazane należą jeden tu, jeden tu (więc kłóci się to już z tym, co napisałem powyżej, ale na pewno nie ma co traktować tego zero-jedynkowo) :-) Co oczywiście i tak jest dużo lepszą próbą nawet od standardowych denarów Trajana bitych po roku 100 (~80%).

DzikiZdeb:
Poniżej przykład, który moim zdaniem "rozlewa się" aż za bardzo; legenda jest praktycznie nieczytelna. Co mogło spowodować ten efekt? Jedyne, co mi przychodzi do głowy to rozgrzanie krążka przed biciem do temperatury w której srebro staje się plastyczne.

https://www.acsearch.info/search.html?id=8678191

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version