Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Magnencjusz A jak delta, czy delta?  (Read 1040 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Magnencjusz A jak delta, czy delta?
« on: February 06, 2021, 01:23:25 pm »
Jak w temacie, powinno być A, ale wygląda ewidentnie na deltę. Dla porządku opis daje po angielsku bo nie chce mi się już tłumaczyć na polski, zwłaszcza że nie o opis tu generalnie chodzi:

Magnentius (AD 350-353) Centenionalis Æ22 of Lugdunum (Lyon); (H-21.0mm; W-21.5mm; axis 12h; weight 5.83g); D N MAGNEN-TIVS P F AVG, bareheaded, draped and cuirassed bust right, A (Δ looks like) behind head / GLORIA ROMANORVM, Mintmark RPLG in exerque, Magnentius on horse galloping right (no shield), spearing fallen enemy with broken spear and shield beneath the horse. Cohen 20; RIC VIII Lyons 115; Sear 18799.

Zdjęcia podłej jakości, bo robione telefonem - ale co trzeba to widać.   

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Magnencjusz A jak delta, czy delta?
« Reply #1 on: February 06, 2021, 02:23:25 pm »
Jak w temacie, powinno być A, ale wygląda ewidentnie na deltę.

Gdybym nie wiedział, co powinno być, uznałbym bez wahania tę literę za deltę. Ale w tym wypadku obejrzałem jeszcze kilkadziesiąt monet z tej odmiany i na żadnej nie zauważyłem, by "A" było jakoś deltowate, no, może z wyjątkiem tej jednej
https://www.nummus-bible-database.com/monnaie-88575.htm
ale tam po prostu mało widać, a tu delta jest wyraźna.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Magnencjusz A jak delta, czy delta?
« Reply #2 on: February 06, 2021, 03:17:44 pm »
No właśnie i z tym mam małą zagwózdkę, bo też przewaliłem od groma zdjęć i nigdzie to tak nie wyglądało. Zawsze mniej lub bardziej ale to było jednak A, a tutaj... typowa delta :( Kwestia jeszcze taka czy delta w ogóle ma jakiś sens w tej emisji i czy to jakiś błąd, czy też zwykłe niechlujstwo?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Magnencjusz A jak delta, czy delta?
« Reply #3 on: February 06, 2021, 03:57:38 pm »
Ten Magnencjusz (chodzi mi o portret) nie jest specjalnie udany, ale wiele innych też nie jest, toteż nie zaryzykuję hipotezy, że to może błąd na monecie z jakiegoś lewego warsztatu. W każdym razie kwalifikowałbym tę deltę raczej jako przygodny błąd. Co innego, gdyby udało się znaleźć drugą z innego stempla. Przynajmniej wie Pan teraz, gdzie patrzeć.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Re: Magnencjusz A jak delta, czy delta?
« Reply #4 on: February 07, 2021, 03:14:33 pm »
Ja tam widzę Λ - lambdę :-) Tak czy inaczej wygląda to na dorywczy substytut A, może punca się gdzieś zapodziała? Do wybicia A nie mogła to być punca, która posłużyła do A w legendzie, bo A w polu jest w oryginale znacznie większe, chociaż tutaj akurat mniej to widać. Z drugiej strony A w legendzie też jest bez kreski - może to fals z epoki?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Magnencjusz A jak delta, czy delta?
« Reply #5 on: February 07, 2021, 03:30:10 pm »
Tak teraz popatrzyłem raz jeszcze i aż dziwię się, że wcześniej tego nie widziałem - ale tak to bywa jak od razu spojrzenie powędruje w jednym kierunku.

Przecież ta "delta", czy raczej deltopodobne "A" bez kreseczki i ze zlanymi na górze i (zwłaszcza) na dole szeryfami niewiele się różni od "A" w MAGNENTIVS w legendzie awersu. Też tam nie widać poprzecznej kreseczki, a jedynie szeryfy mniej się zlały, bo może kąt/ostęp ciut inny albo punce słabiej uderzone.

Taka, widać, była maniera tego majstra, czy to oficjalnego czy lewego (czego nie podejmuję się rozstrzygnąć, bo styl oficjalnych Magnencjuszów mam niedostatecznie utrwalony w oku).
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Magnencjusz A jak delta, czy delta?
« Reply #6 on: February 07, 2021, 09:36:22 pm »
Szczerze powiedziawszy to mi to najbardziej wygląda na dwie pod kątem nabite i zachodzące lekko na siebie litery I lub nawet 1 litera L. Emisja raczej jest oficjalna, może majster zgubił puncę albo się mu zepsuła i sztukował jak umiał najlepiej.  Monetka jest naprawdę bardzo ładna, stylistycznie też - tylko to zdjęcie psuje mocno efekt.

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Magnencjusz A jak delta, czy delta?
« Reply #7 on: February 08, 2021, 05:48:41 am »
może majster zgubił puncę efekt.

W tym przypadku raczej nie używano punc, każda literka A w legendach inna, prosze spojrzeć choćby na A na rewersie  w napisie GLORIA ROMANORVM. Myślę, że w tym przypadku litery cięto z ręki, a czy w mennicy, to Bóg jeden wie. Tutaj, co prawda moneta z innej mennicy, ale też literki cięte z ręki, każda inna.
https://www.acsearch.info/search.html?id=6766132

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Magnencjusz A jak delta, czy delta?
« Reply #8 on: February 08, 2021, 07:28:48 am »
W tym przypadku raczej nie używano punc,

Nie chodzi o pełne punce, ale o - na przykład - puncę-kreseczkę, coś w rodzaju "I" z szeryfami. Dawało się z tego zestawić część liter, a resztę majster docinał od ręki. Niemniej takie zestawienie zachowywało pewną "indywidualność". W wypadku "A" wystarczyło obie kreseczki ustawić pod nieco innym kątem, w nieco innej odległości, uderzyć słabiej lub mocniej - i już wychodziło coś trochę innego. W takim wypadku "A" deltowate dość łatwo robi się "samo". Gdyby było cięte od ręki, znacznie trudniej tę osobliwość wyjaśnić.

To wyjaśnia też brak poprzeczki - kreseczka była za długa i zbyt szeryfowata na poprzeczkę, więc majster puknął tylko dwie kreseczki pionowe, a potem albo spieszył się albo zapomniał i kreseczki poziomej nie dorobił (albo dorobił na szybko taką cienką, że się łatwo zapchała).
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity