Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Celtowie - estymaty wytrzymałości stempli

(1/2) > >>

DzikiZdeb:
Dostałem pytanie o estymowane ilości staterów celtyckich możliwych do wybicia/odlania z jednego stempla. Celtowie to zdecydowanie nie moja bajka, więc nawet nie wiem, jak takie statery były wykonywane - wydaje mi się, że odlewane z form, ale ręki sobie za to nie dam uciąć. Tym bardziej nie kojarzę literatury, gdzie ktoś mógłby takie potencjalne wytrzymałości formy estymować. Czy ktoś mógłby mi podrzucić jakąś wskazówkę?

Chodzi o typy staterów jak w załączniku.

Julek C:
Generalnie są to statery i ich frakcje celtyckiego plemienia Bojów ze skarbu z Jankowa Długiego pod Kaliszem, tzw."mennicy celtyckiej po Kaliszem". Na stanowisku odnaleziono gliniane formy służące do produkcji monet i potwierdzono w nich obecność pozostałosci metalu. Szerzej temat opisują MARCIN RUDNICKI, SŁAWOMIR MIŁEK,LESZEK ZIĄBKA, ADAM KĘDZIERSKI w WN e, R. LIII, 2009, z. 2 (188) w artykule "Mennica celtycka pod Kaliszem"
https://journals.pan.pl/Content/114066/PDF/document+-+2019-09-27T090648.247.pdf?handler=pdf
Co do wytrzymałości glinianych form, w mojej opini - 1 forma =1 moneta( lub kilka w zależności od wielkości formy).

DzikiZdeb:

--- Quote from: Julek C on February 02, 2021, 07:35:36 am ---Co do wytrzymałości glinianych form, w mojej opini - 1 forma =1 moneta( lub kilka w zależności od wielkości formy).

--- End quote ---
Dziękuję pięknie :-) A jak rozumieć istnienie monet, które wyglądają, jakby powstały z jednego stempla, przy różnym stopniu jego degeneracji? Kilkukrotne/kilkunastokrotne użycie formy? Bo gdyby to była patryca używana za każdym razem do wygniecenia nowych form, to raczej takiej degeneracji nie byłoby widać. 

Julek C:

--- Quote from: DzikiZdeb on February 02, 2021, 07:59:22 am ---
 Kilkukrotne/kilkunastokrotne użycie formy?

--- End quote ---

Nie, nie użycie formy, tylko użycie monety powstałej z tej formy do odbicia na  następnej glinianej bazie. Każda następna odbitka przekazuje wady poprzedniej i jednocześnie ulega degradacji.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Julek C on February 02, 2021, 08:18:37 am ---Każda następna odbitka przekazuje wady poprzedniej i jednocześnie ulega degradacji.

--- End quote ---
Czyli coś w rodzaju patrycy - a taką zużywalność ktoś może próbował jakoś wyszacować? Innymi słowy, ile dało się w ten sposób wykonać glinianych matryc do momentu, w którym przestaje cokolwiek na monecie być widać?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version