Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?  (Read 3521 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« on: April 02, 2021, 09:11:54 am »
RIC VII ROME 300 to medalion z brązu. Znany jest, o ile wiem, tylko jeden egzemplarz znajdujący się w Paryżu.

Awers jest oczywisty "VRBS ROMA", ale rewers to już (poza legendą) sprawa domysłów - bo dotrwał do nas w stanie nie najświetniejszym:



No właśnie - co tam widać? Opisywał ten rewers już Gnecchi w "I medaglioni romani" i Bruun w VII tomie RIC. Nie powiem jak, żeby nie sugerować. Można też dodatkowo próbować wczuć się, co mógł tam widzieć Rzymianin około roku 330 (wtedy ten medalion został wybity).

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #1 on: April 03, 2021, 04:55:15 am »
Starałem się nie zaglądać do opisów katalogowych, więc być może zupełnie kulą w płot. W zasadzie, to nawet nie wiadomo, czy postaci po bokach to mężczyźni, czy kobiety. W centrum raczej postać męska, chyba naga, z przepaską na biodrach = więc coś boskiego = Jowisz? Czy tam na głowie było jakieś wysokie nakrycie głowy, czy to przypadkowe wykruszenie? Na czym oni w ogóle siedzą? Skała? Ołtarz? (tutaj w ogóle nie potrafię znaleźć analogii). Kluczem mogą być atrybuty obu postaci po bokach. Ta po lewej z berłem, a ta po prawej? Reasumując - mój pierwszy strzał: triada kapitolińska.

Ewentualnie (ale z dużo mniejszym przekonaniem): cesarz, sama Securitas i jakaś druga personifikacja, może Roma?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #2 on: April 03, 2021, 07:43:55 am »
Kluczem mogą być atrybuty obu postaci po bokach. Ta po lewej z berłem, a ta po prawej?

Te przedmiociki, które trzymają obie postaci z lewej strony (ta duża i ta mała niżej) są identyfikowane jako pochodnie. Moim zdaniem jest to do zaakceptowania (nie widzę przeciwwskazań). Zakładałbym wstępnie, że postaci z prawej są takie same. Czyli mamy jakąś postać centralną, wyraźnie górującą, z długim berle, otoczoną przez dwie duże postaci i dwie mniejsze, którze trzymają pochodnie. Tyle na razie da się bezpiecznie (chyba) powiedzieć.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Heliodromus

  • Procurator Caesaris
  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2176
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #3 on: April 03, 2021, 10:35:17 am »
It's an unusual composition. The higher central figure seems to be seated, with legs crossed (more like a real person than a statue, perhaps?). I wonder if this is meant to depict some sort of procession? The torches could just be symbolic, or maybe also point to a procession, at night, perhaps?

I've been trying to see if carrying a seated figure belonged to any sort of roman tradition, but can't find anything. I did find this reenactment picture (from UK, meant to show emperor Hadrian being carried) of a sedan chair, but normally for rome we hear about a litter (lectica) being used, where the passenger is reclining, not seated.

Cohen seems to have a line drawing of this same specimen (with a crude face added to the central figure).

Ben

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #4 on: April 03, 2021, 12:04:23 pm »
It's an unusual composition.

Indeed. On Cohen's drawing the central figure looks almost like levitating. These crossed legs also intrigued me. You are right that it could be some sort of night procession. A kind of ritual to ensure security?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #5 on: April 06, 2021, 06:32:25 am »

Te przedmiociki, które trzymają obie postaci z lewej strony (ta duża i ta mała niżej) są identyfikowane jako pochodnie. Moim zdaniem jest to do zaakceptowania (nie widzę przeciwwskazań).

Mówimy o postaci lewej i lewym dziecku? Jeśli tak, to ja uważam, że za mało tam widać, żeby móc powiedzieć, że którekolwiek z dzieci coś trzyma. Duża postać po lewej może trzymać pochodnię, ale...

Zakładałbym wstępnie, że postaci z prawej są takie same.

... cokolwiek trzyma druga duża postać, ta po prawej, pochodnią raczej nie jest. Rzymskie przedstawienia są praktyczne - jeśli coś pokazujemy to w takiej pozycji, w jakiej da się to używać. A akurat pochodnia ma to do siebie, że działa tylko pionowo (lub z niewielkim przechyłem). Więc to, co druga postać ma w ręku, jest raczej innym atrybutem, a co za tym idzie, raczej należałoby przemyśleć jeszcze raz założenie o identyczności postaci lewej i prawej.

Dodatkowo cały czas umyka nietypowa duża głowa postaci centralnej, bądź też jej nakrycie głowy. Nieodmiennie kojarzy mi się to z Jowiszem:

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #6 on: April 06, 2021, 07:31:21 am »
Rzymskie przedstawienia są praktyczne - jeśli coś pokazujemy to w takiej pozycji, w jakiej da się to używać.

Wydaje mi się, że wymogi artystyczne i kompozycyjne też nie są bez znaczenia. Weźmy na przykład tę kwadrygę słoni z medalionu, który tu niedawno był pokazany. Gdyby słonie się tak widowiskowo rozłazły, byłoby wielkie nieszczęście, a z kolei w przedstawieniu realistycznym byłoby widać głównie ich uszy.

Nieodmiennie kojarzy mi się to z Jowiszem:

Z tym jest taki problem, że to już rok 330 i wszyscy starzy bogowie już dawno z monet i medali Konstantyna poznikali. Jowisz byłby wielką osobliwością. Parę lat można od biedy odjąć, ale nie 15-20. Tak więc Jowisz raczej nie, ale już cesarz w pozie Jowiszowej ujdzie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #7 on: April 06, 2021, 10:59:02 am »
Rzymskie przedstawienia są praktyczne - jeśli coś pokazujemy to w takiej pozycji, w jakiej da się to używać.

Wydaje mi się, że wymogi artystyczne i kompozycyjne też nie są bez znaczenia. Weźmy na przykład tę kwadrygę słoni z medalionu,

Oczywiście, nie chodzi o super realistyczne przedstawienie, tylko o to, że zaprzeczenie ogólnemu sensowi danego przedmiotu. Słoń ciągnący kwadrygę nie będzie leżał na grzbiecie, Mars nie będzie trzymać miecza za otrze, a Ceres pochodni w pozycji, w której ta by się w ogóle nie dała zapalić, a zapalona - zaraz zgaśnie. Stąd też jeśli mamy mówić o identyczności bocznych postaci, to powinny one mieć te same atrybuty. Na szkicu prawa postać nie ma w ręku nic, chociaż mnie się wydaje że coś tam jest - zaznaczyłem to na wklejonym przeze mnie zdjęciu w moim pierwszym poście w wątku.

Nieodmiennie kojarzy mi się to z Jowiszem:

Z tym jest taki problem, że to już rok 330 i wszyscy starzy bogowie już dawno z monet i medali Konstantyna poznikali. Jowisz byłby wielką osobliwością. Parę lat można od biedy odjąć, ale nie 15-20. Tak więc Jowisz raczej nie, ale już cesarz w pozie Jowiszowej ujdzie.
Niestety nie mam wyczucia co do tej epoki i na dodatek chyba już po moim świeżym wglądzie w sprawę. Zafiksowałem się na tym, co według mnie tam jest, a tak właśnie mi się kojarzy wydłużona, nadnaturalnie duża głowa. W związku z tym zostawię tylko bez komentarza taki medalion:

https://www.acsearch.info/search.html?id=287748
Słabszy egzemplarz: https://www.acsearch.info/search.html?id=404555

i takiego pana ze skrzyżowanymi nogami, w charakterystycznym stroju:

https://www.acsearch.info/search.html?id=6133236

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #8 on: April 06, 2021, 11:18:22 am »
Oczywiście, nie chodzi o super realistyczne przedstawienie, tylko o to, że zaprzeczenie ogólnemu sensowi danego przedmiotu.

A jeśli nie pochodnia, to co?

i na dodatek chyba już po moim świeżym wglądzie w sprawę. Zafiksowałem się na tym, co według mnie tam jest, a tak właśnie mi się kojarzy wydłużona, nadnaturalnie duża głowa.

Ale takie anachroniczne zafiksowanie też coś mówi. Ci, którzy ten medalion oglądali, mogli być całkiem podobnie zafiksowani. To, że Jowisz znika z oficjalnej ikonografii, nie znaczy przecież, że znika z wystroju środowiska przeciętnego Rzymianina. To mimo wszystko nie są czasy aktywnego tępienia/zastępowania starej religii, tylko raczej takiego dyskretnego jej wygaszania.

Poza tym skoro w Konstantynopolu Konstantyn poniekąd udawał Apolla



to w Rzymie mógł udawać Jowisza. Skojarzenie nie jest więc nonsensowne

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #9 on: April 06, 2021, 01:34:16 pm »
Oczywiście, nie chodzi o super realistyczne przedstawienie, tylko o to, że zaprzeczenie ogólnemu sensowi danego przedmiotu.

A jeśli nie pochodnia, to co?

Mówimy cały czas o czymś, co trzyma w ręku prawa główna postać, ta co jej Cohen wyprostował do końca rękę i nic tam na szkicu w niej nie ma, tak? Pierwotnie nie miałem żadnego pomysłu, zaznaczyłem tyle co na pierwszym obrazku, potem nie byłem pewien, czy drugie tyle tego czegoś nie wystaje z drugiej części dłoni. Potem skojarzyło mi się to z kądzielą, co żadnego sensu w tym wypadku nie ma (kądziele występują tylko przy Herkulesach na służbie Omfale). A teraz, jak znalazłem ten medalion z Kastorem i Polluksem, to już będę wszędzie szukał końskich łbów (co też nie za bardzo ma sens, bo lewa postać ma coś co może być pochodnią, może być berłem, ale włóczni z tego się nie zrobi). Muszę odpocząć trochę od tego medalionu i może jeszcze coś wtedy świeżego wymyślę.

Offline Heliodromus

  • Procurator Caesaris
  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2176
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #10 on: April 06, 2021, 02:50:28 pm »
Gnecchi II has a cast of this same (Paris) coin, but somehow it looks a little clearer.

Gnecchi's description is:

Quote
Costantino seduto di fronte collo scettro, portato da due donne, che camminano in avanti, accompagnate ciascuna da un bambino, con una fiaccola ?

"Constantine seated in front of the scepter, carried by two women, walking forward, each accompanied by a child, with a torch ?"

He also refers to Cohen 2-5 (Cohen online is down right now - maybe it has a better illustration?).

Ben

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #11 on: April 06, 2021, 03:11:04 pm »
Kolejny raz wyjdę na oportunistę, ale moim zdaniem, nie można tego numizmatu potraktować bezwarunkowo jako monetę antyczną. Zbyt dużo elementów fantazyjnych jest na tej monecie, niespotykany styl przedstawienia Romy na awersie i kompletnie nienotowany, nieznany rewers. To są tylko moje wrażenia,  ale może XIX wiek, coś takiego tak jak tu :
https://www.sixbid-coin-archive.com/#/de/similar/l31153316?text=Commodus%20Æ%20Cast%20Paduan%20Medallion


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #12 on: April 06, 2021, 03:47:08 pm »
He also refers to Cohen 2-5 (Cohen online is down right now - maybe it has a better illustration?).

I have already posted Cohen's drawing.

https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=124862.msg751754#msg751754

Maybe it's a shame but I still don't know what exactly means in Gnecchi "Cohen 2/5".

For example, gold medallion of Severus Alexander and Julia Mamaea (Gnecchi I, p. 5) has the same note: Cohen 2/5

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #13 on: April 06, 2021, 03:58:16 pm »
nie można tego numizmatu potraktować bezwarunkowo jako monetę antyczną.

Bezwarunkowo to niczego w numizmatyce nie można traktować - zawsze może wyjść na jaw coś dziwnego. Niemniej chyba nikt tu z nas nie widział tego medalionu na żywo, a zdjęcia mogą być bardzo różne. Natomiast szereg znających się na rzeczy ludzi widziało i nie grymasiło. To nie jest oczywiście rozstrzygający dowód, ale kontrdowód "ze zdjęcia" musi być jeszcze mocniejszy.

Co Pana niepokoi w przedstawieniu Romy i jakie elementy uznaje Pan za fantazyjne? Naturalnie trzeba pamiętać, że nawet jeśli moneta jest autentyczna, to ktoś mógł przy tym rewersie dłubać. W dziewiętnastym wieku "podrzeźbianie" gorzej zachowanych monet nie było traktowane zbyt surowo.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Heliodromus

  • Procurator Caesaris
  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2176
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #14 on: April 06, 2021, 05:46:10 pm »
Perhaps ?  :)


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #15 on: April 07, 2021, 09:27:27 am »
Another man of many talents. I envy you, Ben.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #16 on: April 07, 2021, 10:22:08 am »
Zbyt dużo elementów fantazyjnych jest na tej monecie, niespotykany styl przedstawienia Romy na awersie i kompletnie nienotowany, nieznany rewers.

W sumie jakoś to tam od biedy w stylu siedzi, przynajmniej jeśli chodzi o rewers (np. w porównaniu do medalionu Kommodusa). Bardziej bym obstawiał dość mocną ingerencję w rysunek przy oczyszczaniu w XIX wieku (czy kiedy to zostało znalezione) - np. ptasia twarz prawej głównej postaci w żaden sposób nie mogła powstać tylko w wyniku wybicia i późniejszych uszkodzeń, korozji.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975

Offline Heliodromus

  • Procurator Caesaris
  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2176
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #18 on: April 07, 2021, 01:06:44 pm »
Another man of many talents. I envy you, Ben.

Thanks, Lech! Finally my artistic talent has been recognized!  ;D

Ben

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #19 on: November 17, 2021, 07:37:27 am »
Tak mi się jeszcze skojarzyło - brąz antiocheński Aleksandra Sewera:


https://cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=167668


https://cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=142214

W środku na skałach siedzi Tyche Antiocheńska w koronie murowej. Postać po prawej (cesarz?) zakłada jej na głowę wieniec. Postać po lewej to druga Tyche (bardziej uniwersalna Tyche-Fortuna z rogiem obfitości i sterem). U dołu bożek rzeki Orontes.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #20 on: November 17, 2021, 07:51:15 am »
To chyba jednak całkiem inna "scenka rodzajowa". Moim zdaniem jedyne, co na wyjściowym medalionie jest pewne, to te pochodnie. Kto tam siedzi, "lewituje" (tj. jest niesiony; albo i nie) to sprawa dyskusyjna, nawet jeśli idzie o płeć, ale pochodnie wydają się niewątpliwe.

Te brązy to Pan znalazł przegryzając się przez McAlee'ego?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #21 on: November 17, 2021, 02:41:34 pm »
To chyba jednak całkiem inna "scenka rodzajowa". (...) Kto tam siedzi, "lewituje" (tj. jest niesiony; albo i nie) to sprawa dyskusyjna
Prawie na pewno inna. Chodziło mi o to siedzenie/lewitowanie - na brązie antiocheńskim sam zarys całego układu postaci jest na tyle zbliżony, że być może na wyjściowym medalionie środkowa postać też siedziała i to na czymś podobnym, wyższym od zwykłego krzesła/tronu; a choćby i właśnie na skałach.

Te brązy to Pan znalazł przegryzając się przez McAlee'ego?
Tak, rzuciło mi się w oczy dlatego, że w ogóle takiego typu rewersu z Antiochią nie kojarzyłem (nie żebym był jakimś specjalistą, ale za dużo to ich nie ma jeśli chodzi o same wizerunki bez oznaczeń oficyn i innych bardzo konkretnych szczegółów).

Offline Heliodromus

  • Procurator Caesaris
  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2176
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #22 on: November 17, 2021, 03:25:45 pm »
I think the rocks are probably quite specific to this Antiochene scene - the city genius sitting on the rocky bank of the river Orontes, with river god below.

The RIC 300 scene seems more likely to be based on some statue from Rome itself, especially if we suppose that the scene on the medallion is the same as the one on Maxentius' Conserv Vrb Svae temple pediment.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #23 on: November 17, 2021, 04:29:17 pm »
There are almost certainly no rocks on the medallion in question. Probably throne (or sedan chair?). It is hard to compare the medallion with the Maxentius coin, because the medallion is damaged and tooled and the scene on the coin is small and vague. We definitely need another example of this medallion (or something very very similar)
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #24 on: November 18, 2021, 02:30:13 am »
I think the rocks are probably quite specific to this Antiochene scene
The figure sitting on a rock is not reserved for Antioch, we have for example Britain sitting on the rocks on Hadrian's as or numerous images of the sitting / lying Genius of the Nile in the Alexandrian Coinage.

There can be anything on the medallion, but I would treat my example with Antioch as another argument for the fact that the main character is sitting on something (and not being carried or floating in the air). More without a second copy will not come up.


Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #26 on: November 19, 2021, 03:32:50 am »

Offline Heliodromus

  • Procurator Caesaris
  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2176
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #27 on: November 19, 2021, 08:00:57 am »

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #28 on: November 19, 2021, 08:27:50 am »
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #29 on: November 22, 2021, 04:42:52 am »

Offline AMICTUS

  • Consul
  • ***
  • Posts: 285
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #30 on: November 26, 2021, 12:11:43 pm »

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #31 on: November 27, 2021, 09:09:03 am »
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #32 on: May 25, 2022, 12:43:46 pm »

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #33 on: May 25, 2022, 03:44:13 pm »
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #34 on: June 03, 2022, 09:34:47 am »

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #35 on: June 03, 2022, 03:46:52 pm »
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #36 on: June 04, 2022, 05:58:56 am »

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #37 on: June 24, 2022, 03:01:01 am »

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #38 on: June 24, 2022, 07:25:04 am »
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Heliodromus

  • Procurator Caesaris
  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2176
Re: RIC VII ROME 300 Co jest na rewersie?
« Reply #39 on: June 24, 2022, 08:19:39 am »

 

All coins are guaranteed for eternity