Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Licyniusz z bardzo ważną kropką, TRIER rok 316  (Read 913 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Licyniusz z bardzo ważną kropką, TRIER rok 316
« on: October 16, 2022, 04:48:12 pm »


Ten Licyniusz z Trewiru z pozoru nie wygląda interesująco. Podobne do niego okazy można bez trudu znaleźć na eBayu albo OCRE. Na przykład taki (w RIC ma numer 121 i należy do emisji TRIER 92-126):



A jednak jest maleńka różnica - to ta kropka w odcinku: zamiast ATR mamy tam :dot: ATR

Kropka na szczęście przetrwała wyraźna i ładnie zaokrąglona. Na 99% nie powstała przypadkowo. A ważna jest dlatego, ponieważ kropka przed ATR (i tylko przed ATR, bo przed BTR już nie) pojawia się w RIC dopiero w późniejszej emisji TRIER 127-156. A w tej emisji już Licyniusza nie ma.

Nie ma zaś najpewniej dlatego, że właśnie rozpoczęła się (w roku 316) pierwsza wojna między Konstantynem a Licyniuszem i Konstantyn w swoich mennicach już Licyniusza nie toleruje. Wynikałoby więc z tego, że monety z emisji TRIER 127-156 zaczęto wybijać tuż przed początkiem wojny: te z Konstantynem i jego dwoma synami, Konstantynem II i Kryspusem, potem kontynuowano, a te z Licyniuszem już nie.

Okaz bardzo rzadki, stąd tym większa radość, że mam go teraz na stronie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Re: Licyniusz z bardzo ważną kropką, TRIER rok 316
« Reply #1 on: October 17, 2022, 04:21:04 am »
Kropka na szczęście przetrwała wyraźna i ładnie zaokrąglona. Na 99% nie powstała przypadkowo. A ważna jest dlatego, ponieważ kropka przed ATR (i tylko przed ATR, bo przed BTR już nie) pojawia się w RIC dopiero w późniejszej emisji TRIER 127-156. A w tej emisji już Licyniusza nie ma.
Może głupie pytanie - co mogła oznaczać ta kropka? Czy zawsze do pary były bite monety bez kropki? Jeśli tak, to może "urobek wybity po godzinach"? Jeśli nie, to może "Nowa oficyna A, nie mylić ze starą pod zarządem Dionizjosa"?

Offline Jack@

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 400
Re: Licyniusz z bardzo ważną kropką, TRIER rok 316
« Reply #2 on: October 17, 2022, 06:47:42 am »
(...) na 99% nie powstała przypadkowo.(...)
Gratuluję.
Zawsze u Pana trochę bawi mnie, jak często się Pan asekuruje, nawet przy 100% pewnych kwestiach (przecież to po prostu widać). Tak jest i w tym przypadku - ewidentna kształtna kropka analogicznego wyglądu jak na innych emisjach, ale Pan ma 1% wątpliwości (już nie pytam się dlaczego 1% a nie 2%).
Proszę potraktować moją wypowiedź z przymrużeniem oka, ale Autorytet powinien być moim zdaniem 100% pewny swoich twierdzeń w sprawach,wg mnie, oczywistych.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Licyniusz z bardzo ważną kropką, TRIER rok 316
« Reply #3 on: October 17, 2022, 07:56:26 am »
Może głupie pytanie - co mogła oznaczać ta kropka?

Tego oczywiście nie wiadomo. Bo i skąd? Są monety z TF w polach z oficyny A bez kropki i są bez kropki. Na tyle dużo jednych i drugich w bardzo ładnych stanach, że ani nie można założyć, że brak kropki to przypadek albo że kropki porobiły się niechcący. Co ciekawe, nie dotyczy to oficyny B - nie ma odmiany z kropką.

Ostatecznie w RIC uporządkowano te monety w dwie następujące po sobie emisje biorąc pod uwagę także zmianę typów. W późniejszej emisji znika MARTI CONSERVATORI i GENIO POP ROM (a w raz z nim Licyniusz), ale jak widać znika nie od razu. Natomiast dochodzi PRINCIPI IVVENTVTIS. Zmieniają się także przedstawienia na niektórych typach rewersów.

Oczywiście jak zwykle pojawia się pytanie, czy sami Rzymianie tak to wszystko porządnie mieli poukładane. Ja, jak zwykle, podejrzewam, że nasza umysłowa skłonność do abstrakcyjnych schematów jest dużo większa niż u nich. My patrzymy, w którą stronę Sol patrzy - i już mamy kolejny schemat. A im może było wszystko jedno.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Licyniusz z bardzo ważną kropką, TRIER rok 316
« Reply #4 on: October 17, 2022, 08:04:11 am »
ale Autorytet powinien być moim zdaniem 100% pewny swoich twierdzeń w sprawach,wg mnie, oczywistych.

Sam nie uważam się za Autorytet (ani autorytet), a poza tym sądzę, że jest wprost przeciwnie - autorytety poznaje się po tym, że mają wątpliwości tam, gdzie inni widzą oczywistości. Pewne siebie są tylko zadufki. A co do tych 99% to ja już w ciągu tych wielu lat uganiania się za kropkami oraz innymi drobiazgami parę razy nadziałem się na stuprocentowo oczywiste oczywistości, które potem okazały się nie tak oczywiste, czyli mądry jestem po szkodzie.

Proszę też wziąć pod uwagę, że znakomitej większości opisanych monet (także tej z tego wątku) nigdy nie widziałem na żywo. Mam wprawdzie na ogół niezłe zdjęcia, korespondentów zaklinających się, że oni na żywo widzą dokładnie to samo, co ja na zdjęciu etc., niemniej wszyscy jesteśmy omylni, więc niech ten margines jednoprocentowy o tym przypomina.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Heliodromus

  • Procurator Caesaris
  • Caesar
  • ****
  • Posts: 2176
Re: Licyniusz z bardzo ważną kropką, TRIER rok 316
« Reply #5 on: October 17, 2022, 08:19:26 am »
This is included in RIC in the addenda - it's RIC VII Trier 137B (there is also 137A, same but LDC).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Licyniusz z bardzo ważną kropką, TRIER rok 316
« Reply #6 on: October 17, 2022, 09:43:12 am »
Thanks, Ben. Well, it turns out there's another reason to admit - as I wrote above - that I'm sometimes wrong. I assumed that owner of this coin, advanced collector, checked everything in RIC so I was to lazy to do it by myself. Shame on me!
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1993
Re: Licyniusz z bardzo ważną kropką, TRIER rok 316
« Reply #7 on: October 18, 2022, 01:52:59 am »
Oczywiście jak zwykle pojawia się pytanie, czy sami Rzymianie tak to wszystko porządnie mieli poukładane. Ja, jak zwykle, podejrzewam, że nasza umysłowa skłonność do abstrakcyjnych schematów jest dużo większa niż u nich.
A może byli w urzędowych sprawach bardziej ludzcy? Albo wszystko zależało bardziej od pomysłu jednego człowieka? Widać to przy Republice. Trafiło na triumwira - anankastyka i każdy pojedynczy stempel miał swój numerek, następnego roku przychodziła nowa ekipa i cała emisja leciała bez jakichkolwiek dodatkowych oznaczeń :-)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2922
    • NOT IN RIC
Re: Licyniusz z bardzo ważną kropką, TRIER rok 316
« Reply #8 on: October 18, 2022, 06:22:59 am »
Albo wszystko zależało bardziej od pomysłu jednego człowieka?

Też tak podejrzewam - że reguły były pojmowane luźniej i związane z konkretnym człowiekiem, a nie z jakimś abstrakcyjnie rozrysowanym schematem. Albo na przykład były związane z miejscowym obyczajem jak ta delta epsilon w Antiochii.

Oczywiście i wtedy pewnie pojawiali się jacyś aspergerycznie usposobieni obywatele skłonni do klasyfikacji, liczenia etc. Ale potem przychodzi (albo działał równocześnie) ktoś o innym usposobieniu i z dużo większą tolerancją na pewną nieokreśloność.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity