Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Antiochia - złoty medalion z rzadkiej emisji.  (Read 910 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Antiochia - złoty medalion z rzadkiej emisji.
« on: September 27, 2022, 10:24:47 am »
RIC VI odnotowuje na stronie 315 następujące trzy złote monety z Antiochii bez znaku menniczego, wybite ok. roku 300 i dodatkowo w przypisie 2 podaje - moim zdaniem słusznie - że można je traktować jako małe medaliony. Zresztą dziury w większości znanych egzemplarzy potwierdzają, że tak właśnie były traktowane w starożytności: gdzieś je wieszano, a może raczej przytwierdzano.

RIC VI ANTIOCHIA 23a, rewers FORTVNAE REDVCI [wybita dla Konstancjusza] (RIC podaje, że jest w Budapeszcie)

Niestety, nie mam zdjęcia

RIC VI ANTIOCHIA 23b, rewers FORTVNAE REDVCI  [wybita dla Galeriusza] (Wiedeń RÖ 24728, 6.65 g, 20.9 mm)



RIC VI ANTIOCHIA 26, rewers SOLI INVICTO [wybita dla Galeriusza] (Rollin et Feuardent 1887, lot 638, 6.50 g)



Prawdopodobnie ten sam egzemplarz po załataniu dziurki (Naville III 1922, lot 171, 6.58 g, 21 mm)



Jakiś czas temu udało mi się znaleźć kolejną odmianę do tej serii w... Muzeum Brytyjskim. Jest to Dioklecjan z Jowiszem na rewersie, którego w BM błędnie uznali za monetę z Aleksandrii (BM 1975,1101.1, 6.56 g).



Natomiast w zeszłym roku na ukraińskim Violity wypłynął ten oto Konstancjusz z Marsem na rewersie. Miał wtedy zawieszkę, dziurkę z zaślepką i ważył 6.68 g.



Ponieważ wtedy nie został sprzedany, była szansa, że wypłynie u bardziej wiarygodnego sprzedawcy. I rzeczywiście, właśnie sprzedano go na aukcji Roma Numismatics. Tym razem po gruntownym liftingu: już bez zawieszki, bez zaślepek i ze zreperowaną dziurką oraz z błędną atrybucją jako monetę z Trewiru (aukcja XXV, lot 1080; trochę schudł i teraz waży 6.13 g).



Jak widać, wszystkie te monety/medaliony są identyczne kompozycyjnie, na awersach podobne legendy z pełnym AVGVSTVS/CAESAR. Zatem do kompletu brakuje obu augustów w przypadku rewersu FORTVNAE REDVCI. A dla rewersu z bóstwem opiekuńczym władcy już tylko Maksymiana Herkuliusza z Herkulesem.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Antiochia - złoty medalion z rzadkiej emisji.
« Reply #1 on: September 28, 2022, 04:46:12 am »
złote monety z Antiochii bez znaku menniczego
Tak z ciekawości, skoro atrybucje tak często się różnią - czy przypisanie całość do Antiochii jest słuszne?

Tym razem po gruntownym liftingu: już bez zawieszki, bez zaślepek i ze zreperowaną dziurką
Jak dla mnie lifting poszedł zdecydowanie za daleko - ingerencja polegająca m.in. na całkowitej likwidacji kontramarki na rewersie to już gruba przesada.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Antiochia - złoty medalion z rzadkiej emisji.
« Reply #2 on: September 28, 2022, 06:00:37 am »
złote monety z Antiochii bez znaku menniczego
Tak z ciekawości, skoro atrybucje tak często się różnią - czy przypisanie całość do Antiochii jest słuszne?

Moim zdaniem styl świadczy o tym niezawodnie (tj. > 90%). Trzeba by chyba wymyślić jakąś bajkę, jak to ekipa z mennicy w Antiochii wyjechała na wyjazd integracyjny do Aleksandrii i tam w ramach tej integracji wybiła garść medalionów.

Tym razem po gruntownym liftingu: już bez zawieszki, bez zaślepek i ze zreperowaną dziurką
Jak dla mnie lifting poszedł zdecydowanie za daleko - ingerencja polegająca m.in. na całkowitej likwidacji kontramarki na rewersie to już gruba przesada.

To jest odwieczny problem. Zostawiać na monecie ślady jej życia, nawet burzliwego i nieudanego, czy starać się przywrócić jej młodość. W tym wypadku też mi się wydaje, że jednak te jej życiowe przygody nie były na tyle brutalne, by przesłonić pierwotną treść monety, a zatem wcześniej, przed liftingiem, moneta niosła więcej informacji i została z nich oskubana.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Antiochia - złoty medalion z rzadkiej emisji.
« Reply #3 on: September 29, 2022, 03:07:32 am »
To jest odwieczny problem. Zostawiać na monecie ślady jej życia, nawet burzliwego i nieudanego, czy starać się przywrócić jej młodość. W tym wypadku też mi się wydaje, że jednak te jej życiowe przygody nie były na tyle brutalne, by przesłonić pierwotną treść monety, a zatem wcześniej, przed liftingiem, moneta niosła więcej informacji i została z nich oskubana.
Teraz dopiero zauważyłem, że kontramarka była też na awersie... Zdecydowanie kogoś poniosło. Pytanie, jak odtworzyć historię takiej monety, jeśli ktoś rozmyślnie i znając się na rzeczy nie odłożył odpowiednich zdjęć. Szukałem w archiwum Violity po Konstancjuszu, ale nic nie znalazłem - pewnie było opisane inaczej. Jakiś automat, który nawet gdyby miałby dostęp do pełnej bazy zdjęć, może pominąć poprzednie notowania ze względu na duże różnice w wyglądzie.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Antiochia - złoty medalion z rzadkiej emisji.
« Reply #4 on: September 29, 2022, 05:12:10 am »
Teraz dopiero zauważyłem, że kontramarka była też na awersie...

A właściwie co Pan tam potraktował jako kontramarki?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Antiochia - złoty medalion z rzadkiej emisji.
« Reply #5 on: September 29, 2022, 06:13:03 am »
Teraz dopiero zauważyłem, że kontramarka była też na awersie...

A właściwie co Pan tam potraktował jako kontramarki?

Potrójne kulki.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Antiochia - złoty medalion z rzadkiej emisji.
« Reply #6 on: September 29, 2022, 06:20:42 am »
Potrójne kulki.

Moim zdaniem to nie są dwie kontramarki, tylko jedna zaślepka (prawdopodobnie antyczna) jeszcze bardziej antycznej dziurki, która tam była, a w trakcie współczesnego liftingu została ostatecznie zalepiona.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Antiochia - złoty medalion z rzadkiej emisji.
« Reply #7 on: September 29, 2022, 06:23:45 am »
Potrójne kulki.

Moim zdaniem to nie są dwie kontramarki, tylko jedna zaślepka (prawdopodobnie antyczna) jeszcze bardziej antycznej dziurki, która tam była, a w trakcie współczesnego liftingu została ostatecznie zalepiona.

Może tak być, faktycznie to jest to samo miejsce, nie zwróciłem na to uwagi. Tak czy inaczej te kropki mogły być ciekawe dla badacza różnych znaczków dostawianych na monetach na terenie Barbaricum.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Antiochia - złoty medalion z rzadkiej emisji.
« Reply #8 on: September 29, 2022, 06:39:28 am »
Tak czy inaczej te kropki mogły być ciekawe dla badacza różnych znaczków dostawianych na monetach na terenie Barbaricum.

Moim zdaniem to nie są kropki w roli znaczka, ale coś jakby nity trzymające razem blaszki zakrywające z obu stron dziurkę. Majster wyciął dwie złote blaszki ciut większe od dziurki, zrobił w nich trzy otworki, przez otworki włożył złote druciki-sztyfciki i z obu stron przyklepał.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Antiochia - złoty medalion z rzadkiej emisji.
« Reply #9 on: September 30, 2022, 01:44:17 am »
Majster wyciął dwie złote blaszki ciut większe od dziurki, zrobił w nich trzy otworki, przez otworki włożył złote druciki-sztyfciki i z obu stron przyklepał.
Jakkolwiek moja wyobraźnia złotnicza jest ograniczona, wydaje mi się że takie rękodzieło to już wyższa szkoła jazdy. Czyli nie mógł czegoś takiego wyklepać pierwszy lepszy leśny kowal, któremu za to doskonale szło wybijanie dziur w monetach, tylko dobrze wyszkolony rzemieślnik z dostępem do złotego drutu (który sam w sobie chyba zbyt łatwy do zrobienia nie jest). Poza tym takie artystyczne łatanie nie wyklucza intencji ozdobienia monety.

Jakby nie patrzeć szkoda, że to zostało zniszczone. Chyba, że po czymś dało się jednoznacznie poznać, że to w miarę współczesna łatanina.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Antiochia - złoty medalion z rzadkiej emisji.
« Reply #10 on: September 30, 2022, 05:49:35 am »
Jakby nie patrzeć szkoda, że to zostało zniszczone. Chyba, że po czymś dało się jednoznacznie poznać, że to w miarę współczesna łatanina.

Mam tylko to zdjęcie sprzed liftingu, widzę to samo, co Pan. Dla mnie łatanina nie wygląda na współczesną.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity