Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi  (Read 20728 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« on: December 30, 2020, 12:04:55 pm »
W Chorwacji seria trzęsień ziemi. To naturalnie tragedia, ale dzisiejszy poranny wstrząs miał miejsce w pobliżu Sisaku, a Sisak to starożytna Siscja, miejsce ważne i przez długi czas mennica (https://pl.wikipedia.org/wiki/Sisak). Być może więc obok wieści tragicznych, niedługo dowiemy się, że poruszona ziemia odsłonila jakieś ukryte skarby. Zwłaszcza że w Siscji bito nie tylko mnóstwo popularnych miedziaków, lecz także srebrne i złote monety (donatywy).

Na przykłład takie, jak ten medalion Konstantyna Wielkiego o wadze dwóch solidów:



RIC odnotowuje dwa podobne medaliony: jeden lżejszy o wadze półtora solida (SISCIA 26) i drugi o wadze dwóch solidów (w dziale "Addenda and Corrigenda na stronie 716), niezbyt dokładnie opisany, ale wiadomo, że Konstantyn jest na nim w stroju konsularnym, co zdaniem Bruuna przesuwa datowanie tego typu na rok 320. Tutaj mamy dość rzadki typ popiersia (C2 w RIC) oraz jeszcze rzadszą odmianę legendy: IMP CONSTANTINVS PIVS F AVG, odnotowaną w RIC VII tylko jeden raz, na medalionie wybitym w Aquilei właśnie w 320 roku (AQUILEIA 33).



Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #1 on: January 05, 2021, 11:15:18 am »
Ciekawostka z numizmatyki współczesnej.

Zdaje się, że wciąż nie wiadomo, jaki będzie nominał kolejnego banknotu w kraju W. W październiku 2020 spekulowano, że będzie to 100 000, które wtedy byłyby warte prawie ćwierć dolara

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-10-05/venezuela-planning-new-100-000-bolivar-bills-worth-just-0-23

Dzisiaj jednak warte już byłyby mniej niż 10 centów. Napięcie zatem rośnie i wszyscy numizmatycy wstrzymują oddech w oczekiwaniu na tę doniosłą decyzję...

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #2 on: January 06, 2021, 01:07:31 pm »
Jak się okazuje, nie tylko w Polsce medalikii zwane "monetami kolekcjonerskimi" to tragedia. W Wielkiej Brytanii wybito właśnie taki pamiątkowy medalik dla uczczenia Wellsa, tego od Wojny światów.



Miłośnicy Wellsa natychmiast zauważyli, że pojazd kosmitów ma o jedną nogę za dużo (cztery - u Wellsa jest wyraźnie powiedziane, że są one trzynożne). Także niewidzialny człowiek, którego również widać na tym medaliku, dostał nieprawidłowy kapelusz (w oryginale nie był to na pewno cylinder).

Czyli jak zwykle: robota na odwal, byle wyłudzić trochę pieniędzy od naiwnych.

Więcej tutaj:

https://www.theguardian.com/books/2021/jan/05/hg-wells-fans-spot-numerous-errors-on-royal-mints-new-2-coin?CMP=Share_iOSApp_Other
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

paesanu

  • Guest
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #3 on: January 06, 2021, 02:35:24 pm »
Milośnicy tego rodzaju medalików nie kupują ich dla realizmu wykonania, a z potrzeby uzupełnienia wolnego miejsca w klaserze. Tak więc cokolwiek by się tam nie znalazło i tak będzie popyt.
Tu chodzi o konwekwencje, jeśli ma się plan, to się dokłada, jak kapselki obok siebie.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #4 on: January 07, 2021, 11:33:19 am »
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-10-05/venezuela-planning-new-100-000-bolivar-bills-worth-just-0-23

Dzisiaj jednak warte już byłyby mniej niż 10 centów. Napięcie zatem rośnie i wszyscy numizmatycy wstrzymują oddech w oczekiwaniu na tę doniosłą decyzję...
W tym oczekiwaniu nawet sam kurs boliwara stanął w miejscu tak gdzieś od półtora miesiąca, nie wiedząc w którą stronę ma się udać... Może wstrzymywanie się od druku to kolejny kruczek pozwalający na chwilowe zatrzymanie jego wahań?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #5 on: January 09, 2021, 09:16:13 am »
nawet sam kurs boliwara stanął w miejscu tak gdzieś od półtora miesiąca, nie wiedząc w którą stronę ma się udać...

Oj, chyba już coś wie... W każdym razie numizmatycy zbierający banknoty kraju W. mają powody do radości, bo ewentualny banknot stutysięczny mogliby w chwili obecnej nabyć za 6 centów.

Natomiast nasz kraj jest wciąż nieprzyjazny dla numizmatyków zachodnich. NBP wprawdzie już od dłuższego czasu usiłuje osłabić kurs złotego, ale najwidoczniej tajemne moce pana K. wciąż działają i dzisiaj za nasz największy banknot (500 złotych) trzeba dać ciut ponad 135 dolarów, podczas gdy pięć lat temu, gdy pan K. przejmował władzę, wystarczyłoby o jakieś dziesięć dolarów mniej.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Tajemnicza moneta z miasta Nin
« Reply #6 on: February 18, 2021, 07:58:47 am »
Artykuł z Onetu, ale nie zamieszczony w dziale plotki, horoskopy, rozrywka

https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/chorwacja-srebrniki-judasza-tajemnicza-moneta-z-miasta-nin/t86klrv,07640b54

Chyba nikomu, kto tu trafi, nie muszę tłumaczyć, dlaczego jest to bzdura na bzdurze. Warto jednak mieć w pamięci taki wybryk, gdy na tym samym Onecie będzie się czytać inne artykuły nie zamieszczone w dziale plotki, horoskopy, rozrywka, ale dotyczące dziedzin, o których trochę mniej się wie. Na przykład coś z fizyki albo z ekonomii. Także komentarze polityczne.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Tajemnicza moneta z miasta Nin
« Reply #7 on: February 18, 2021, 10:46:54 am »
Chyba nikomu, kto tu trafi, nie muszę tłumaczyć, dlaczego jest to bzdura na bzdurze. Warto jednak mieć w pamięci taki wybryk, gdy na tym samym Onecie będzie się czytać inne artykuły nie zamieszczone w dziale plotki, horoskopy, rozrywka, ale dotyczące dziedzin, o których trochę mniej się wie. Na przykład coś z fizyki albo z ekonomii. Także komentarze polityczne.

Typowy wypełniacz. "Jestem doskonały, skończyłem/am dzienną informatykę społeczną oraz zaoczne dziennikarstwo i jestem w stanie napisać w trzy minuty o wszystkim." Znając tego typu artykuły najpierw obstawiałem, że jest to artykuł skopiowany z wzmiankowanego SlobodnaDalmacija.hr, ale nic tam podobnego nie znalazłem. Znalazłem za to coś takiego, z wczoraj: https://www.all-inclusive.com.pl/tajemnicza-moneta-z-miasta-nin/

Niestety nie wiem, kto jest właścicielem w/w strony (nikt się pod nią nie podpisał), więc nie mam bladego pojęcia czy jest to umieszczanie tego samego materiału w ramach grupy kapitałowej, czy też autor/ka wzięła dwa razy za ten sam tekst dla dwóch różnych właścicieli, czy też autorzy są różni i mamy ciekawy dylemat moralny: czy bardziej jest winien ten, który napisał bzdury, czy ten, który udostępnił je większej grupie ludzi.

Patrząc na to przypomina mi się pani dziennikarz z ę-ą "Gazety Prawnej", która w 2010 oznajmiła wszem i wobec, jak to WMN ma niesamowitą okazję nabycia trzech aureusów od prywatnego kolekcjonera. Ponieważ google pod hasłem "Godian III aureus" zwróciło jej Aleksandra Sewera z Koloseum na rewersie, nie zastanawiając się ani chwili, umieściła ilustrację w artykule. Ponieważ chciało mi się jeszcze wtedy walczyć z takimi rzeczami, napisałem do nich, ale grochem o ścianę. Sewer wisi na ich stronie po dziś dzień ku czci i chwale dziennikarskiej Pani Sowy: https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/456097,warszawskie-muzeum-narodowe-szuka-sponsora-na-rzymskie-zloto.html

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Tajemnicza moneta z miasta Nin
« Reply #8 on: February 18, 2021, 11:01:48 am »
Typowy wypełniacz.

Wypełniacze były zawsze. Głupstwa w gazetach były zawsze. Ale albo same gazety były brukowe albo w poważniejszych gazetach był na to dział humoru, ploteczek, kuriozów, obfity szczególnie w okresie wakacyjnym (bo pół zespołu na urlopie., więc reszta pisze co tylko przyjdzie do głowy).

Niemniej światło było mniej więcej oddzielone od ciemności. A teraz króluje taka mieszanka - szarówka, w której wszystko ujdzie w każdym miejscu.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Tymczasem w Pompejach rydwan...
« Reply #9 on: February 27, 2021, 12:31:27 pm »
Podobno świetnie zachowany.




Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Tymczasem w Pompejach rydwan...
« Reply #10 on: February 27, 2021, 01:46:54 pm »
Podobno świetnie zachowany.

Nie tyle w Pompejach, co w podmiejskiej willi leżącej na północ od miasta. Historia odkrycia jest chyba niemal tak samo ciekawa jak sam artefakt i można wyciągnąć wnioski, jak działa włoskie archeo. Generalnie jak wiadomo spora część Pompejów (~1/3) jest pozostawiona do dalszych badań i odkrywa się je bardzo powoli. Wygląda na to, że nikt za to specjalnie nie prowadzi ewidencji hipotetycznych stanowisk poza murami miejskimi. Ewidencję taką prowadzą za to średnio legalne szajki wydłubujące z takich stanowisk co się da metodami typu "szybko wykopać, jeszcze szybciej uciec, a potem sprzedać". Ponieważ nielegalne wykopy były tutaj dość dużych rozmiarów, wpadło na nie w końcu i oficjalne archeo, zabezpieczając całość. Więcej tutaj: http://pompeiisites.org/en/comunicati/the-four-wheeled-processional-chariot-the-last-discovery-of-pompeii/

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #11 on: March 03, 2021, 10:34:47 am »
Właśnie obejrzałem obsypywany nagrodami Nomadland i odradzam. "Poetycki" film robiony pod krytyków, którzy bez problemu mogą pisać z niego równie "poetyckie" recenzje. Frances McDormand to za mało.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #12 on: March 03, 2021, 12:16:49 pm »
Właśnie obejrzałem obsypywany nagrodami Nomadland i odradzam.
Nawet o tym nie słyszałem. Może dlatego że poziom obecnej kinematografii jest jaki jest na widok hasła, że "film jest nagrodzony" uciekam jak najdalej.

"Poetycki" film
Znaczy się na siłę udziwniony i z dłużyznami?

Z ostatnich dzieł filmowych na plus zaskoczyła mnie o dziwo jedna z produkcji Netflixa - The Highwaymen. Jest to tak niepodobne do sieczki, którą kręcą kilometrami, że nie mogę wyjść ze zdziwienia jak w ogóle do tego doszło.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #13 on: March 03, 2021, 12:53:51 pm »
"Poetycki" film
Znaczy się na siłę udziwniony i z dłużyznami?

Dłużyzny są, ale film nawet nie udziwniony, a stereotypowy. Za "poezję" robią: wysokie drzewa, trauma po stracie, rozległe amerykańskie krajobrazy, rodzinne Święto Dziękczynienia, mała ręka dziecka w dużej dłoni dorosłego, deklamowany z pamięci na odludziu sonet Szekspira, pełna wyrazu twarz Frances McDormand. Tylko ten ostatni element doceniam (za profesjonalizm)

Z ostatnich dzieł filmowych na plus zaskoczyła mnie o dziwo jedna z produkcji Netflixa - The Highwaymen.

Nie znam, spróbuję.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #14 on: March 03, 2021, 01:31:32 pm »
Za "poezję" robią: wysokie drzewa

Jakoś robienie "poezji" wysokimi drzewami kojarzy mi się jednoznacznie z kinem wschodnim. A to Isajew się przechadzał wśród drzew i myślał, a to żurawie odleciały, a to Marusia chodziła po lesie i śpiewała o czterech tankistach.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #15 on: March 03, 2021, 01:50:46 pm »
Jakoś robienie "poezji" wysokimi drzewami kojarzy mi się jednoznacznie z kinem wschodnim.

Reżyserką jest Chloé Zhao (https://pl.wikipedia.org/wiki/Chlo%C3%A9_Zhao), więc to poniekąd też Wschód.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #16 on: March 04, 2021, 09:43:48 am »
Właśnie obejrzałem obsypywany nagrodami Nomadland i odradzam. "Poetycki" film robiony pod krytyków, którzy bez problemu mogą pisać z niego równie "poetyckie" recenzje. Frances McDormand to za mało.
Mnie się podobał, pewnie dlatego, że nie jestem wybredny ;). Zdaję sobie sprawę, że może jest trochę pozerski i szpanerski. Fabuła skojarzyła mi się z prozą  Tokarczuk , a konkretnie z "Biegunami ". Taka wieczna, bezkompromisowa ucieczka jako remedium na wszelkie zło i egzystencjonalne problemy. W konwencji trochę przypomina "Melancholię" Larsa von Trira, tam też jest mnóstwo poetyckich obrazów i artystycznych odniesień. Lubię oglądać takie spokojne filmy, bo mnie uspokajają. Po obejrzeniu wszystkich Avengersów (nie w sensie, że to coś złego, "Koniec gry" był naprawdę świetny) chyba należy mi się coś dla ducha.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #17 on: March 04, 2021, 10:20:07 am »
Lubię oglądać takie spokojne filmy, bo mnie uspokajają. Po obejrzeniu wszystkich Avengersów (nie w sensie, że to coś złego, "Koniec gry" był naprawdę świetny) chyba należy mi się coś dla ducha.

Mam odwrotnie: mnie uspokajają właśnie tacy różni Avengersi, bo wtedy mózg mi się wyłącza i odbieram tylko oczami, a ponieważ oglądam przy wyłączonym mózgu, już następnego dnia nie pamiętam, co oglądałem (zdarzało mi się w połowie sensu zorientować, że przecież już to widziałem). A jak widzę taki spokojny artystyczny film, w którym wygłaszają czerstwe banały i dają obrazki z ręką dziecka w ręce dorosłego, to aż mną nosi i się denerwuję. I jeszcze długo to pamiętam.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #18 on: March 04, 2021, 10:28:33 am »


Mam odwrotnie: mnie uspokajają właśnie tacy różni Avengersi, bo wtedy mózg mi się wyłącza i odbieram tylko oczami, a ponieważ oglądam przy wyłączonym mózgu, już następnego dnia nie pamiętam, co oglądałem (zdarzało mi się w połowie sensu zorientować, że przecież już to widziałem). A jak widzę taki spokojny artystyczny film, w którym wygłaszają czerstwe banały i dają obrazki z ręką dziecka w ręce dorosłego, to aż mną nosi i się denerwuję. I jeszcze długo to pamiętam.

Bo Pan jest staroświecki Panie Lechu, za dużo Pan myśli ...a jak powszechnie wiadomo, myślenie boli.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #19 on: March 04, 2021, 01:14:23 pm »
Po obejrzeniu wszystkich Avengersów
Ja to dopiero jestem abnegat... Tego też musiałem szukać, co to w ogóle jest ;-) Może dlatego, że mamy takie piękne czasy, że na wyciągnięcie ręki można sobie obejrzeć niemal dowolny film w przyzwoitej jakości, że całkiem utknąłem w nieco starszym kinie. Jakie tam są perełki - i takie co się na nie trafiło raz w telewizji trzydzieści lat temu i takie, co w ogóle człowiek nie miał szans obejrzeć. Do wyboru, do koloru :-)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #20 on: March 04, 2021, 02:32:57 pm »
całkiem utknąłem w nieco starszym kinie. Jakie tam są perełki

Te zaległości też nadrabiam: i z kina poważniejszego i z rozrywkowego. W młodości kupiłem sobie taką całkiem przyjemną książeczkę



i tam przy co drugim filmie (opisanym skrótowo, co tym bardziej pobudzało wyobraźnię) było zaznaczone, że nigdy nie był wyświetlany w Polsce. A skoro nie był, to szanse by go obejrzeć powtórkowo są bliskie zeru. Ileż jak się nawzdychałem podczas lektury! Kto wie, czy nie właśnie wtedy szczerze i osobiście znienawidziłem ustrój, który mi odmawiał takiej prostej i niegroźnej przyjemności. Toteż gdy już można było z Internetu ściągać filmy (pozdrawiam wczesnych użytkowników osiołka! https://pl.wikipedia.org/wiki/EMule), przypomniałem sobie o tej książeczce, by westchnienia po latach zmieniły się w rzeczywistość. Nie było to proste, prawie dwadzieścia lat temu film ściągało się czasem tygodniami, pojawiały się błędy, coś tam w sumach kontrolnych trzeszczało etc. - ale za to jaka radość, gdy się wreszcie udało.

A perełkami proszę się dzielić!
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #21 on: March 04, 2021, 03:09:04 pm »

A perełkami proszę się dzielić!

Nie wiem, czy nie mam spaczonego gustu i czy nie są to rzeczy odbierane jako "ramoty nie do wytrzymania", ale co mi tam. Parę z pamięci:

Kino historyczno-kostiumowe

- Lew w zimie (ale ten pierwszy, z 1968; warto doczytać najpierw kto jest kim)
- Zulu

Kino obyczajowe

- Niezastąpiony kamerdyner
- Zaczęło się w Neapolu
- Uśmiech Etruska (to akurat dość nowe)

Kino odmóżdżające

- Jak utopić doktora Mraczka
- Parszywe dranie
- Zabawna historia wydarzyła się w drodze na forum

Kino przygodowe

- Człowiek, który chciał być królem
- Kim (1950)
- Północno-zachodnia granica
- Żądło

Inne

- Rosencrantz i Guildenstern nie żyją

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #22 on: March 05, 2021, 10:01:09 am »


Te zaległości też nadrabiam: i z kina poważniejszego i z rozrywkowego. W młodości kupiłem sobie taką całkiem przyjemną książeczkę


Ksiażeczki nie kojarzę, ale autora pamiętam z ciekawych recenzji w "Filmie", a potem w "Kinie". Pamietam, że na studiach w latach 80-tych ogladaliśmy dużo S_F z kaset VHS przywożonych z RFN, oczywiście po niemiecku, ale w przypadku " Terminatora" , czy "Obcego" nie miało to aż takiego znaczenia. Z tego rankingu  : https://www.filmweb.pl/ranking/film/Sci-Fi/33

 nie obejrzałem tylko kilku filmów japońskich i trochę bym poprzestawiał. Jedynkę bym chyba zachował, bo "Incepcja" to jeden z tych filmów które oglądałem kilka razy i jeszcze mi się nie znudził, napewno w pierwszej piątce umieściłbym jeszcze "Mr. Nobody" i " Strażników Galaktyki" za wspaniały humor i cudowną muzykę z lat 70 :).




Nie wiem, czy nie mam spaczonego gustu i czy nie są to rzeczy odbierane jako "ramoty nie do wytrzymania", ale co mi tam. Parę z pamięci:



Bardzo ciekawe pozycje, kilka ogladałem i pamiętam: "Lew w zimie" wspaniała klasyka, niezapomniane role Petera O'Toole i Katharine Hepburn. Do tego filmu lubię wracać bez znudzenia. Jeszcze "Parszywe dranie" , " Człowiek, który chciał być królem", czy " Żądło" to filmowy elementarz dla każdego kinomana. Kilku nie znam, ale Pana rekomendacja zobowiazuje do nadrobienia tych zaległości. "Zabawna historia wydarzyła się w drodze na forum" już nie mówiąc o "Jak utopić doktora Mraczka " brzmi bardzo zachęcajaco. Poszukamy. Pozdrawiam.


Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #23 on: March 05, 2021, 10:39:36 am »
A o tych polskich filmach fabularno-krótkometrażowych słyszeliście Panowie?: https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,127222,26786455,zaginiony-polski-serial-z-christopherem-lee-ukaze-sie-po-50.html
Kilka pozycji z tej serii można obejrzeć tutaj: https://www.cda.pl/video/5039486b4
Osobiście lubię "klimat" polskich czarno-białych filmów lat 60/70-tych
 

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Wiadomości, ciekawostki, różne uwagi
« Reply #24 on: March 05, 2021, 11:00:18 am »
trochę bym poprzestawiał.

Trochę? Jeśli "Odyseję" Kubricka (nr 20) i "Blade Runnera" (nr 24) wyprzedza taki sobie "Mroczny Rycerz" i słabiutki oraz trochę chucpiarski "Interstellar", to z uwagi na regulamin forum (be nice), muszę powstrzymać się od komentarzy. Pomijam już tych Avengersów, bo to po prostu pomyłka gatunkowa. Czy ekranizacje baśni braci Grimm to też sci-fi?

"Incepcję" będę musiał sobie odświeżyć, bo pierwszy seans nie zrobił na mnie żadnego wyraźnego wrażenia: ani negatywnego, ani pozytywnego.

już nie mówiąc o "Jak utopić doktora Mraczka " brzmi bardzo zachęcajaco.

Właśnie wczoraj Mraczka sobie odświeżyłem, bo pamiętałem tylko ogólny zarys. Przyjemny, ale wolę czeskie komedie z takim trochę bardziej realistycznym kontekstem obyczajowym. "Pali się..." Formana etc.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity