Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne  (Read 17027 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #150 on: September 07, 2022, 03:47:22 pm »
To ja nawet nie dodkukałem się do tych miłośników. Dobre i to, potwierdzenie istnienia takowych w epoce i tak jest cennym cytatem,

Chodzi raczej o badaczy tego zagadnienia. Zdaje się też, że nie jest to prosty tekst. W 1886 roku na egzaminie w Cambridge właśnie ten kawałek (83-84) był do wyjaśnienia i skomentowania. Tak więc egzamin raczej już oblaliśmy.

Ale niech Pan zajrzy do poczty, a potem na strony 450-451 tego, co Pan tam znajdzie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #151 on: October 20, 2022, 06:04:42 am »
32. Woytek B. (red), Williams D. (red), Ars critica numaria. Joseph Eckhel (1737–1798) and the Transformation of Ancient Numismatics, wyd. Österreichische Akademie der Wissenschaften, 2022

Świeża a ciekawa rzecz, zdążyłem na razie przerzucić bardzo pobieżnie. Zbiór artykułów poświęconych J. Eckhelowi na szerokim tle XVIII-wiecznej numizmatyki i zmian w niej zachodzących. Spora część po angielsku. Wersja elektroniczna za darmo do pobrania z:

https://austriaca.at/?arp=0x003da939

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #152 on: October 20, 2022, 07:07:15 am »
Wersja elektroniczna

I to mi się od razu podoba. A jak za darmo - to już w ogóle.

Wprawdzie zakres tematyczny wąski, ale może coś ciekawego się znajdzie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Trzy książki Agaty Kluczek
« Reply #153 on: January 02, 2023, 12:03:22 pm »
Jeśli ktoś jeszcze nie wie, to tutaj

https://silesian.academia.edu/AgataKluczek

są do ściągnięcia, oczywiście za darmo, PEŁNE wersje książek Agaty Kluczek (PDFy w jakości wydawniczej)


Ex nummis historia. Szkice o obrazach numizmatycznych w badaniach nad dziejami starożytnego Rzymu, Katowice 2021: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego


Primordia Romana. Mityczna przeszłość Rzymu i pamięć o niej w rzymskich numizmatach zaklęta, Katowice 2019: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego


VNDIQVE VICTORES. Wizja rzymskiego władztwa nad światem w mennictwie złotego wieku Antoninów i doby kryzysu III wieku – studium porównawcze, Katowice 2009: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Trzy książki Agaty Kluczek
« Reply #154 on: January 03, 2023, 02:05:02 am »
tutaj są do ściągnięcia, oczywiście za darmo, PEŁNE wersje książek Agaty Kluczek

Dodałem do spisu na pierwszej stronie. VNDIQVE VICTORES mam w wersji papierowej i kilka razy z niego korzystałem przy pisaniu moich książek. Pozostałych dwóch nie kupowałem.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Trzy książki Agaty Kluczek
« Reply #155 on: January 03, 2023, 07:14:18 am »
Pozostałych dwóch nie kupowałem.

Ja też nie kupowałem, bo liczyli nietanio, także za wersje elektroniczne, a nie były mi potrzebne "na już". Niemniej liczyłem na to, że Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego postąpi zgodnie ze swymi dobrymi zwyczajami i po jakimś czasie wersje elektroniczne będzie sprzedawało bardzo tanio albo wręcz dawało za darmo. No i doczekałem się.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #156 on: February 14, 2023, 07:37:02 am »
Garść ciekawostek związanych z wrocławską serią przekładów autorów antycznych.

Wygląda na to, że wydrukowane ostatnio tomy są dostępne nadal tylko dla myszy i szczurów pomieszkujących w magazynach UWr. Natomiast można znaleźć pewne ślady tomu 72 (Muzoniusz Rufus, Wykłady stoickie. Diatryby):

- w zeszłe wakacje na allegro pojawiły się dwa egzemplarze (może autorskie?); niestety na tym się skończyło.
https://archiwum.allegro.pl/listing?string=muzoniusz%20rufus

- na academia.edu załadowano część opisową, niestety bez samego tłumaczenia:
https://www.academia.edu/89191856/Muzoniusz_Rufus_Wyk%C5%82ady_stoickie_Diatryby_prze%C5%82_Krzysztof_Lapinski_Wstep_K_%C5%81api%C5%84ski_

- całość można znaleźć w kiepskich, pojedynczych skanach na popularnym gryzoniu.

Niestety co do tomu 58 (Aulus Gelliusz, Noce attyckie) nie ma i tego. Kamień w wodę.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #157 on: February 14, 2023, 01:09:32 pm »
Granty i dotacje pewnie już rozliczone, a reszta nikogo nie obchodzi. Jak coś ma dwa tysiące lat to przecież może jeszcze te 10 lat poczekać.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #158 on: February 15, 2023, 07:38:07 am »
Granty i dotacje pewnie już rozliczone, a reszta nikogo nie obchodzi. Jak coś ma dwa tysiące lat to przecież może jeszcze te 10 lat poczekać.
Seria utonęła chyba zupełnie na środku oceanu bez specjalnych rozliczeń. Tutaj jest lista tłumaczeń, która miała być opracowana w ramach przyznanej już transzy grantu:

http://www.biblioteka.antyczna.uni.wroc.pl/lista-planowanych-wydan-l-2014-2019/

Potem były różne aktualizacje, czasem dość duże, np. :

http://www.biblioteka.antyczna.uni.wroc.pl/nowe-tlumaczenia-aktualizacja-3/

Jak widać jest tu co najmniej kilkanaście tytułów, które w ogóle nie ujrzały światła dziennego. Ani do końca 2015, ani do końca 2019, ani do dzisiaj.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #159 on: February 15, 2023, 08:21:35 am »
Tutaj od razu dopiszę, że "Nocy attyckich" dotąd nie widziałem.

***

Zajrzałem na ich stronę:

"Tym razem są to „Noce attyckie” Aulusa Gelliusza, t. I. Informujemy także, iż tom I będzie można nabyć wraz z tomem II, który jest w przygotowaniu."
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #160 on: February 16, 2023, 01:52:47 am »
"Tym razem są to „Noce attyckie” Aulusa Gelliusza, t. I. Informujemy także, iż tom I będzie można nabyć wraz z tomem II, który jest w przygotowaniu."
O ile dobrze zrozumiałem miłego Pana Magazyniera, który odpowiedział na mojego maila jakiś rok temu, to ten tom też jest wydrukowany. Może się okazać, że zanim dojdzie do druku tomu II, cały nakład I zostanie przeczytany przez myszy.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #161 on: February 16, 2023, 06:25:28 am »
zostanie przeczytany przez myszy.

Twarde dyski są chyba dla nich za twarde, tak więc liczę przynajmniej na e-book.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #162 on: February 16, 2023, 12:57:12 pm »
Już nie pamiętam, czy przy którejś z książek nie doszliśmy do podobnych wniosków, ale postanowiłem wprowadzić tutaj nową kategorię: KZZP (książka ze zmarnowanym potencjałem). Nie chodzi mi o książki zwyczajnie złe, niechlujnie wydane, z błędami etc., ale o książki, w które włożono mnóstwo pracy, zebrano wiele materiału, a jednak coś poszło nie tak z koncepcją.

Ponieważ akurat coś tam sprawdzałem do swojej strony, moim pierwszym kandydatem jest:

36. Ferrando Ph., L’atelier monétaire d’Arles. De Constantin le Grand à Romulus Augustule, 313-476. Arles 2010.



Wiele unikalnego materiału, zarejestrowane nowe odmiany, w muzeum w Arles przejrzane chyba dokładnie całe zbiory, ale...

1. Układ jest beznadziejny. Najpierw kto jest na awersie (a przecież niekoniecznie musi to być emitent), a potem co jest na rewersie. W związku z tym każda konkretna emisja zostaje rozerwana na strzępy.

Dajmy na to, że Konstantyn coś tam kazał wybić dla siebie, dwóch synów oraz Licyniusza z synem. W tym układzie cała emisja będzie w pięciu miejscach, i to bez jakiegoś intuicyjnego przejścia czy odesłania: pozostałe monety na stronach x, y, z. Każdej trzeba szukać osobno i dopiero wtedy ma się obraz emisji wg. Ferrando. No tak - ale żeby szukać, trzeba już z góry wiedzieć, że można się takiej emisji spodziewać.

Układ według rewersów powoduje zaś, że sąsiadują ze sobą monety nie w jakiejś tam kolejności wybicia, ale w porządku całkowicie abstrakcyjnym. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę legendy awersów. Męka okropna.

Przy normalnym układzie darowałbym, że autor jeszcze dodatkowo bawi się w szczególarza i osobno traktuje rozmaite łamania legend (w związku z tym ilość odmian rośnie w oczach...). Ale tutaj to dodatkowa zgryzota.

2. Beznadziejny materiał ilustracyjny. Zdjęcia wyłącznie czarno-białe, bardzo średniej jakości i mniej więcej wielkości oryginału, czyli w sumie słabiutko. Ale do tego dochodzi jeszcze dziwactwo najdziwniejsze. Nie ma pełnych zdjęć monet. Tylko najpierw idzie przykładowy awers, na przykład IMP CONSTANTINVS P F AVG, popiersie w zbroi, a potem rewersy danego typu (np. SOLI INVICTO...), które z tego typu awersem wybito. W związku z tym niemal niczego nie można skontrolować. Trzeba brać na wiarę, że z takim awersem był taki rewers, a jeśli Ferrando się pomylił albo gdzieś coś przeoczył - to przepadło. Obrazki nie pomogą.

3. Beznadziejny skład całości. Ktoś mógłby pomyśleć, że ten dziwny abstrakcyjny porządek i te dziwactwa ze zdjęciami to z powodu oszczędności, bo autor chciał wszystko upakować jak najściślej. A to nieprawda, bo jest akurat odwrotnie. Takiego marnotrawstwa miejsca długo by szukać. W praktyce to wygląda tak, jak na załączonym niżej obrazku.

Dodatkowo sprawę pogarsza fakt, że książka miała dwa wydania, na tyle różne, że można je traktować jako dwa podejścia do tematu. Oznacza to, że autor jest niereformowalny i nie ma co liczyć na skruchę i poprawę.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Curtis JJ

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 435
    • CONSERVATORI: Ancient Coins & Their Provenances
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #163 on: February 16, 2023, 01:40:35 pm »
Quote
KZZP (książka ze zmarnowanym potencjałem). Nie chodzi mi o książki zwyczajnie złe, niechlujnie wydane, z błędami etc., ale o książki, w które włożono mnóstwo pracy, zebrano wiele materiału, a jednak coś poszło nie tak z koncepcją.

Lech: (Przepraszam za tłumaczenie.) Nie czytałem, ale zobacz pamiętne komentarze Andrew McCabe na temat "FFC"! Na samym końcu:
(Fernandez-Molina, J., M. Fernandez-Carrera i X. Calico-Estivill. 2002. A Guide to the Denarii of the Roman Republic to Augustus) https://andrewmccabe.ancients.info/Introductory.html
“Collect the collectors…” John W Adams’ advice to J Orosz (Asylum 38, 2: p51)

Galleries https://www.forumancientcoins.com/gallery/index.php?cat=27154

Offline Victor C

  • Procurator Monetae
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 811
  • all my best friends are dead Romans
    • Constantine the Great
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #164 on: February 16, 2023, 02:26:17 pm »
Oznacza to, że autor jest niereformowalny i nie ma co liczyć na skruchę i poprawę.

He also listed the coins sold by "monneron" as fakes.
Victor Clark

LRB gallery

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #165 on: February 16, 2023, 03:38:56 pm »
Quote from: Curtis JJ on February 16, 2023, 01:40:35 pm
Quote
KZZP (książka ze zmarnowanym potencjałem). Nie chodzi mi o książki zwyczajnie złe, niechlujnie wydane, z błędami etc., ale o książki, w które włożono mnóstwo pracy, zebrano wiele materiału, a jednak coś poszło nie tak z koncepcją.

Lech: (Przepraszam za tłumaczenie.) Nie czytałem, ale zobacz pamiętne komentarze Andrew McCabe na temat "FFC"! Na samym końcu:
(Fernandez-Molina, J., M. Fernandez-Carrera i X. Calico-Estivill. 2002. A Guide to the Denarii of the Roman Republic to Augustus) https://andrewmccabe.ancients.info/Introductory.html

Thanks. I once read about this fabrication of non-existent coins using software. I believe that Ferrando is honest with pictures. He simply has a strange habit to publish only reverses although there is enough room for the whole coin. The reason for such decision is incomprehensible to me.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #166 on: February 16, 2023, 03:43:20 pm »
Quote from: Victor C on February 16, 2023, 02:26:17 pm
Oznacza to, że autor jest niereformowalny i nie ma co liczyć na skruchę i poprawę.

He also listed the coins sold by "monneron" as fakes.

Do you rememeber which "monneron" coins were listed by Ferrando as sole example of particular type?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #167 on: February 17, 2023, 06:50:51 am »
1. Układ jest beznadziejny. Najpierw kto jest na awersie (a przecież niekoniecznie musi to być emitent), a potem co jest na rewersie. W związku z tym każda konkretna emisja zostaje rozerwana na strzępy.
Trochę mi to przypomina zapomniane już raczej (na szczęście) ERIC. Tyle że tam nie było unikalnego materiału, więc o całości można było o nim zapomnieć pięć minut po przejrzeniu. Chyba że kogoś poza autorem bawiło przypisywanie do monet dużej ilości dziwacznych numerków, co sprowadzało się do ciągów typu "B03 O81 R361 T235 M4" ;-)

do tego dochodzi jeszcze dziwactwo najdziwniejsze. Nie ma pełnych zdjęć monet. Tylko najpierw idzie przykładowy awers, na przykład IMP CONSTANTINVS P F AVG, popiersie w zbroi, a potem rewersy danego typu (np. SOLI INVICTO...), które z tego typu awersem wybito. W związku z tym niemal niczego nie można skontrolować. Trzeba brać na wiarę, że z takim awersem był taki rewers, a jeśli Ferrando się pomylił albo gdzieś coś przeoczył - to przepadło. Obrazki nie pomogą.
To już chyba też gdzieś widziałem, ale gdzie? Skleroza. Bo Fernanada chyba nie widziałem nawet najmniejszej próbki. Kojarzy mi się z jakimś opracowaniem 2 połowy III w., ale nie jestem pewien na 100%.

Takiego marnotrawstwa miejsca długo by szukać. W praktyce to wygląda tak, jak na załączonym niżej obrazku.
... i nie wiem, czy by się znalazło. Coś tak rozwleczonego jest dużym osiągnięciem. Zawsze można użyć wolnego miejsca na własne notatki :-)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #168 on: February 17, 2023, 07:11:22 am »
Trochę mi to przypomina zapomniane już raczej (na szczęście) ERIC. Tyle że tam nie było unikalnego materiału, więc o całości można było o nim zapomnieć pięć minut po przejrzeniu. Chyba że kogoś poza autorem bawiło przypisywanie do monet dużej ilości dziwacznych numerków, co sprowadzało się do ciągów typu "B03 O81 R361 T235 M4" ;-)

Tak, to był mój kolejny kandydat. Autor włożył w to mnóstwo pracy (trochę mniej znanych "niericowych" odmian też tam było), wznawiał, poprawiał, dorabiał erraty etc., a w sumie jest ta ostateczna cegła (drukowana pięknie bodaj w Hongkongu) pomnikiem niezrozumiałego szaleństwa i marnotrawstwa. Te ciągi literkowo-cyfrowe to już w zasadzie podpada pod parodię katalogu... Szansa na literówkę większa niż na brak literówki. Errata do samego Konstantyna to 40 stron!

Dla mnie kompletnie bezużyteczne choćby z tego powodu, że i tam zdjęć całych monet też nie ma.

Szkoda, że autor całej tej energii nie włożył np. w ulepszanie Coryssy albo Tantalusa
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #169 on: March 16, 2023, 02:54:33 am »
37. Sear D., An Introductory Guide to Ancient Greek and Roman Coins Volume II: Regal Coins of the Hellenistic Age, Spink London, 2023.



Prawdę mówiąc nie wiem, co o tej książce powiedzieć, bo ani nie miałem jej w ręku, ani nie znalazłem żadnej jej recenzji. Podobnie zresztą, jak w przypadku tomu I, który ukazał się kilka lat temu. Książki Seara przestałem kupować pod koniec ciągnącej się latami milenijnej wersji jego katalogu - z jednej strony zatracił on swoją skrótowość, która stanowiła o tym, że była to dobra pozycja dla początkujących, z drugiej strony nie stał się konkurencją dla RICa czy innych szczegółowych opracowań.

W tym wypadku autor twierdzi, iż stworzył coś, czego zawsze było mi mało w popularnej literaturze numizmatycznej, czyli przedstawienia monet na tle epoki, w której powstały. Jeśli jest to zrobione dobrze, to może być naprawdę ciekawa pozycja dla osób zaczynających swoją przygodę z numizmatyką antyczną. Jak się znajdę jakiegoś szerszego opisu któregoś z tomów, to chyba zaryzykuję i nabędę sobie któryś, żeby sprawdzić, jak to dokładnie z tą nową serią Seara jest.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #170 on: March 30, 2023, 01:39:31 am »
38. Goldsworthy A., Filip i Aleksander. Królowie i zdobywcy, Rebis, 2023.



Opracowań na temat wzmiankowanych w tytule królów Macedonii nie brakuje, a temat ich panowania (oczywiście w szczególności tego drugiego) fascynował od zawsze. Mimo to naprawdę warto zajrzeć do książki Goldsworthy'ego, niezależnie od tego czy jesteśmy nastolatkami po lekturze trylogii Bunscha, czy próbujemy naprawdę głębiej wejść w temat, a nie pozwalają nam na to nudne podręczniki akademickie. Autor postawił sobie za cel przedstawienie obu panowań jako logicznej całości, przechodząc przez wszystkie podboje Filipa jako preludium do wyprawy Aleksandra, bez których nie mogła ona by w ogóle się rozpocząć. Nie pisze także o głównych bitwach Aleksandra na klęczkach, ale opisuje je jako dobrze przygotowane od strony logistycznej i oparte w dużej mierze na dyscyplinie wypracowanej w szeregach macedońskich jeszcze w czasach Filipa. Napisane to wszystko językiem ciekawym, nie stroniącym od kolokwializmów (odnoszę wrażenie, że z kolejnymi tytułami pojawia się ich coraz więcej, co mnie akurat w ogóle nie przeszkadza) i jest podlane solidną dawką ogólnej historii wojskowości.

Tym samym jedyną wartościową pozycją Goldsworthy'ego niedostępną po polsku pozostaje biografia Augusta. Szkoda, bo najpopularniejsza na rynku książka w tym temacie autorstwa pani Southern naprawdę nie dorasta tej Goldsworthy'ego do pięt.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #171 on: April 09, 2023, 07:21:31 pm »
W zasadzie tylko dygresja, ale muszę się nią podzielić, bo dopiero dziś się dowiedziałem, że Włosi i Grecy to zasadniczo potomkowie Murzynów.







Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Serendipity

  • Consul
  • ***
  • Posts: 157
    • My Gallery
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #172 on: April 10, 2023, 12:48:40 am »
Najwyraźniej nie tylko Grecy i Rzymianie, z wyjątkiem czerwonookiego szkieletowego pirata.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #173 on: April 10, 2023, 06:08:41 am »
Ja oczywiście rozumiem, że to jest pewna konwencja, taki styl. Niemniej Zulus Czaka na różowo chyba nie zostałby zaakceptowany ani Wakanda na biało. Wolność artystyczna ma swoje granice.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #174 on: April 11, 2023, 04:29:18 am »
Ja oczywiście rozumiem, że to jest pewna konwencja, taki styl. Niemniej Zulus Czaka na różowo chyba nie zostałby zaakceptowany ani Wakanda na biało. Wolność artystyczna ma swoje granice.
Dziwna rzecz. Jak rozumiem, dziecko po przejrzeniu książeczki będzie również kojarzyło z antycznym Rzymem Krzywą Wieżę w Pizie, Castel Nuovo w Neapolu i Most Rialto w Wenecji. A także to, że Rzymianie pływali do Grecji Batorym.

Z anglojęzycznych książeczek dla dzieci w podobnym anturażu bezpieczniejsza wydaje się ta seria:

 

All coins are guaranteed for eternity