Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Recent Posts

Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Ancient Coin Forum / Re: Post a pic of you, updated
« Last post by Jay GT4 on Today at 07:47:39 am »
That's great!
2
Identification Help / Re: Jugate busts on sestertius?
« Last post by Jay GT4 on Today at 07:43:18 am »
Not a ssestertius because of the weight but I think I can make out VESP on the obverse (11 to 12 o'clock) and the portrait looks like it may be Domitian
3
Other Metal Antiquities / Lorica segmentata fragment?
« Last post by nikopolis1 on Today at 06:33:39 am »
Two riveted fragments suspected to be parts of lorica segmentata .Lenght of the bended one is 13-14 cm ,small one is 5 cm.Thickness is around 5 mm .Any opinion on the items is welcome
4
Dopuszczałbym takie kąpiele, gdyby moneta była tak zarośnięta grubą patyną, że aż nie całkiem czytelna. Albo istniałoby podejrzenie, że patyna została sztucznie dodana (uzupełniona), by coś ukryć, na przykład jakieś znamiona nieautentyczności. Ale tutaj kąpiele nie wydobyły na wierzch niczego, czego wcześniej nie było widać.
5
Thanks for your reply. I meant if there are any info about the origin of this kind of fake, country that it might come from or any other info (date maybe) or provenance!
6
Buenos días, adjunto esta moneda de 5.5 gr. que adquirí como Islámica y no logro identificar. Gracias.
7
Weights and Scales / Re: Late Roman/Early Byzantine Weights - I
« Last post by glebe on Today at 02:15:41 am »
and finally chart IV.

Ross G.

Here the top three weights are lit from below, so many people may perceive negative versions of the images, since they are used to seeing coins and weights lit from above.
8
Weights and Scales / Re: Late Roman/Early Byzantine Weights - I
« Last post by glebe on Today at 02:10:43 am »
.... chart III

Ross G.

Note that the image of the 6 nomismata weight of 25.69g is inverted, as it was originally.
I have left it that way as reinverting it tends to give an illusion of a negative "popped" surface like that on the adjacent 3 nomismata weight, and on the 2 uncia weight just above left (and also on the 36 nomismata weight further down it seems).

Some people may have fancy image processors that can fix this problem.
9
38. Goldsworthy A., Filip i Aleksander. Królowie i zdobywcy, Rebis, 2023.Opracowań na temat wzmiankowanych w tytule królów Macedonii nie brakuje, a temat ich panowania (oczywiście w szczególności tego drugiego) fascynował od zawsze. Mimo to naprawdę warto zajrzeć do książki Goldsworthy'ego, niezależnie od tego czy jesteśmy nastolatkami po lekturze trylogii Bunscha, czy próbujemy naprawdę głębiej wejść w temat, a nie pozwalają nam na to nudne podręczniki akademickie. Autor postawił sobie za cel przedstawienie obu panowań jako logicznej całości, przechodząc przez wszystkie podboje Filipa jako preludium do wyprawy Aleksandra, bez których nie mogła ona by w ogóle się rozpocząć. Nie pisze także o głównych bitwach Aleksandra na klęczkach, ale opisuje je jako dobrze przygotowane od strony logistycznej i oparte w dużej mierze na dyscyplinie wypracowanej w szeregach macedońskich jeszcze w czasach Filipa. Napisane to wszystko językiem ciekawym, nie stroniącym od kolokwializmów (odnoszę wrażenie, że z kolejnymi tytułami pojawia się ich coraz więcej, co mnie akurat w ogóle nie przeszkadza) i jest podlane solidną dawką ogólnej historii wojskowości.

Tym samym jedyną wartościową pozycją Goldsworthy'ego niedostępną po polsku pozostaje biografia Augusta. Szkoda, bo najpopularniejsza na rynku książka w tym temacie autorstwa pani Southern naprawdę nie dorasta tej Goldsworthy'ego do pięt.
10
I kolejny brudasek umyty (odmiana bardzo rzadka, znane są trzy egzemplarze - i wszystkie mam odnotowane na swojej stronie).

Koszt kąpieli: 2800 franków (brudny) - 1300 franków (umyty)= 1500 franków + mydło. Niemało. Ale jak już się kąpać - to na bogato.
Po kiego licha ktoś to w ogóle ruszał? Po myciu widać na dodatek, że moneta miała ładną patynę, która została zniszczona. Jak już ktoś wydał 2800 CHF na monetę, to powinien mieć trochę oleju w głowie. No, chyba że to było Muzeum w Toruniu.

https://youtu.be/Fc_OPmSVq2c?t=224
Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
All coins are guaranteed for eternity