Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Czego się nie szuka, tego się nie widzi

<< < (2/4) > >>

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on January 11, 2022, 12:11:08 pm ---Ale czemu analfabeci są zatrudniani w mennicy a nie do kopania rowów? Ale nawet przy produkcji monet (czy to oficjalnych, czy to lewych) znajdzie się dla analfabety adekwatniejsze zajęci: jest co nosić, przetapiać, ciąć, no i zawsze jest to podstawowe łubudu młotem. W ostateczności analfabecie z talentem w ręku, można przydzielić jakiegoś pomagiera z trzema klasami, żeby mu wyrysował duże literki na papirusie.

--- End quote ---
Próbowałem znaleźć jakiekolwiek sensowne dane mówiące o tym, jaki procent antycznego społeczeństwa mógł być analfabetami, ale to co znalazłem to wróżenie z fusów i chyba nie ma szans na nic innego. Może ci szkoleni, nawet marnie, mieli większe ambicje niż praca w mennicy i stąd trzeba było dobierać z analfabetów? Bo potrzeby były raczej duże - o ile na poważnie weźmiemy zapis o zabiciu przez pracowników mennicy 7000 żołnierzy podczas buntu Felicissimusa.


--- Quote from: Lech Stępniewski on January 11, 2022, 12:11:08 pm ---Wygląda to niczym "szkolnictwo w ruinie". No i to, że kilka literek pomylą albo zapomną, że na stemplu trzeba je stawiać odwrotnie, to drobiazg. Ale te krzyżyki w roli cyfr szczególnie mnie zadziwiają.

--- End quote ---
Może też być. Np. szkoła zaczęła polegać mniej na nauce literek, a bardziej na praktycznych umiejętnościach, jak zrobić karierę za pomocą kruczków prawnych i płynnej wymowy :-)

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on January 12, 2022, 01:55:09 am ---o ile na poważnie weźmiemy zapis o zabiciu przez pracowników mennicy 7000 żołnierzy podczas buntu Felicissimusa.

--- End quote ---

Te 7000 jest "Historia Augusta", czyli źródło takie sobie. Poza tym mennica może była ośrodkiem buntu, ale jak to na ogół bya w wypadku buntów - szybko to rośnie. To trochę tak, jakby powiedzieć, że na Wybrzeżu w 1980 buntowała się stocznia Lenina. Symbolicznie prawda, ale realnie to była tylko cząstka.


--- Quote from: DzikiZdeb on January 12, 2022, 01:55:09 am ---jak zrobić karierę za pomocą kruczków prawnych i płynnej wymowy :-)

--- End quote ---

No nie! Do tego to biegłość w literkach jest niezbędna! A w cyferkach to już w ogóle. Przecież trzeba sobie zanotować, ile od kogo wzięło się łapówki, żeby potem nie obrazić tego, co dał najwięcej.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on January 12, 2022, 06:51:47 am ---No nie! Do tego to biegłość w literkach jest niezbędna! A w cyferkach to już w ogóle. Przecież trzeba sobie zanotować, ile od kogo wzięło się łapówki, żeby potem nie obrazić tego, co dał najwięcej.

--- End quote ---
Bo ja wiem? Mało to współczesnych przykładów takich, co to np. nie mogą się doliczyć swoich mieszkań? A to przecież dość prosta matematyka ;-)

Tutaj jeszcze taki VOT. Nie znam się na Zenonie, więc trudno mi wyrokować, czy to naśladownictwo, czy nie. Na awersie cała legenda ok, na rewersie celator się zupełnie zaplątał:

https://www.acsearch.info/search.html?id=83950

Ten Magnencjusz chyba z tego samego stempla, co poprzedni. Znaczy się, nie zauważyli (albo szkoda im było stempla) i wytłukli większą ilość:

https://www.acsearch.info/search.html?id=3956213

Chociaż przy trzecim to już się robi lekko podejrzane:

https://www.acsearch.info/search.html?id=834730

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on January 13, 2022, 01:47:45 am ---Bo ja wiem? Mało to współczesnych przykładów takich, co to np. nie mogą się doliczyć swoich mieszkań? A to przecież dość prosta matematyka ;-)

--- End quote ---

Mieszkania są duże, trudno je naraz ogarnąć wzrokiem, jak jabłuszka w koszyku, więc trudno się je liczy. Podobnie jak walizki pieniędzy. Próbował Pan kiedyś policzyć walizkę pieniędzy?


--- Quote from: DzikiZdeb on January 13, 2022, 01:47:45 am ---Nie znam się na Zenonie, więc trudno mi wyrokować, czy to naśladownictwo, czy nie.

--- End quote ---

Też się nie znam, ale Zenon to już są czasy, kiedy można się spodziewać wszystkiego. Natomiast dla pierwszej połowy IV wieku na ogół przyjmuje się, że takie poplątanie w literkach to mocna poszlaka za lewizną. Ale może nazbyt optymistycznie przyjmuje się poziom wykształcenia kadry menniczej. Między innymi dlatego mam te działy "irregular coins" na swojej stronie, bo może kiedyś ktoś zdecyduje się przesunąć kreskę w inną stronę i to, co dziś jest "dobrą lewizną", kiedyś będzie symptomem upadku rzemiosła.


--- Quote from: DzikiZdeb on January 13, 2022, 01:47:45 am ---Chociaż przy trzecim to już się robi lekko podejrzane:

--- End quote ---

Tutaj chyba biegły Magnencjuszolog jest potrzebny. Może wkleić te trzy Magnencjusze na głównym forum w dziale falsów z pytaniem, co o tym sądzić. A sprawdzał Pan na wszelki wypadek w istniejącej bazie falsów?

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on January 13, 2022, 08:57:34 am ---
--- Quote from: DzikiZdeb on January 13, 2022, 01:47:45 am ---Bo ja wiem? Mało to współczesnych przykładów takich, co to np. nie mogą się doliczyć swoich mieszkań? A to przecież dość prosta matematyka ;-)

--- End quote ---

Mieszkania są duże, trudno je naraz ogarnąć wzrokiem, jak jabłuszka w koszyku, więc trudno się je liczy. Podobnie jak walizki pieniędzy. Próbował Pan kiedyś policzyć walizkę pieniędzy?

--- End quote ---
Jedna walizka, druga walizka, trzecia... Może tak? Może na pewnym szczeblu już nie trzeba się zagłębiać w szczegóły, ile tam tych papierków leży?


--- Quote from: Lech Stępniewski on January 13, 2022, 08:57:34 am ---Tutaj chyba biegły Magnencjuszolog jest potrzebny. Może wkleić te trzy Magnencjusze na głównym forum w dziale falsów z pytaniem, co o tym sądzić. A sprawdzał Pan na wszelki wypadek w istniejącej bazie falsów?

--- End quote ---
W bazie falsów nie ma, zaraz wrzucę wątek z zapytaniem na głównej.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version