Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Od czego zależy tak zwany "Fine style"? Przykłady

(1/4) > >>

Jack@:
Pytanie jak w temacie. Od czego zależy tzw. "fine style", które to określenie czasami spotyka się w opisach aukcji czy ofert sprzedaży? Od talentu grawera, od jakości blachy (krążków) przygotowanych do wybijania monet, zużycia lub jakości stempla, siły wybijania, stanu zachowania? Poniżej dwa przykłady tego samego typu monety - skąd takie różnice w zmysłowym odbiorze estetycznym, ale i w sposobie wykonania, w kształcie krążków itp? Przecież to niby jedna mennica - Rzym, w sumie ten sam okres. Czyżby w mennicy pracowali przemieszani ze sobą różnej klasy specjaliści a nie grupowano i typowano najlepszych, nie zależało nikomu aby monety były piękne (jak z Efezu za czasów Wespazjana)? A może w Rzymie było kilka zakładów menniczych (oficjalnych) o różnej randze (przykładowo coś w rodzaju jak szkoła zawodowa, technikum, politechnika). Nie wyobrażam sobie, że w tym samym miejscu (warsztacie) jedna osoba bije "super denary" a obok niego druga klepie je "ledwie poprawne".

Lech Stępniewski:

--- Quote from: Jack@ on March 24, 2021, 09:52:44 am ---Nie wyobrażam sobie, że w tym samym miejscu (warsztacie) jedna osoba bije "super denary" a obok niego druga klepie je "ledwie poprawne".

--- End quote ---

A właściwie dlaczego nie? Za PRL-u z tego samego zakładu raz kiełbasa była pyszna, a raz "uzupełniana" papierem toaletowym. Bo raz była kontrola, a raz trzeba było nadgonić plan. Wtedy też mogli mieć podobnie. Raz robili coś do zademonstrowania najwyższym przełożonym, a raz było "wszystkie ręce na pokład" i stemple dziergali nawet uczniowie na nauce.

DzikiZdeb:
Najlepiej to byłoby mieć sprawozdania mennicze :-) "na dodatkowe ekspensa wojskowe wybito w miesiącu Feba 15 600 000 HS w denarach, a w miesiącu Marsa 4 000 000 HS w aureusach i 21 780 000 w denarach". Pod koniec panowania takich niezgrabnych denarów jest dość dużo, wcześniej aż tyle tego nie ma. To jest rok 116, wojna partyjska po dobrym początku zaczyna rozłazić się w szwach, Partowie robią kontrofensywę, wybuchają różne bunty i powstania na tyłach, więc duże prawdopodobieństwo, że trzeba było nagle tego pieniądza bić więcej. A jak się pracuje na akord, jakość automatycznie spada.

Lech Stępniewski:
Trzeba pamiętać, że chcociaż niektóre monety to dzieła sztuki, to jednak mennica zasadniczo nie jest pracownią artystyczną. Priorytety są inne.

Jack@:

--- Quote from: Lech Stępniewski on March 24, 2021, 01:48:51 pm ---(...)niektóre monety to dzieła sztuki(...)

--- End quote ---
i przez to są rzadsze i droższe, kurcze.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version