Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Constatntinus I Thessalonica

(1/1)

Pawel O:
Pytanie pewnie dość naiwne dla specjalistów, ale chciałbym się dokładnie dowiedzieć jaka jest różnica między RIC 183 a 198 (liczba kółek - odznak? na drzewcu sztandaru? czy zapis rewersu tzn. przełamanie liter A z EXER?) z SMTSA w odcinku menniczym (zresztą akurat to chyba najmniejsze ma znaczenie, bo chodzi mi o zasadę okreslania typu, a nie detali).

Zakładam, że moja moneta to RIC 198 - A Thessalonica z kółkami na sztandarach bez kropek, ale nie mam 100% pewności

Lech Stępniewski:

--- Quote from: Pawel O on February 27, 2021, 01:12:39 pm ---chciałbym się dokładnie dowiedzieć jaka jest różnica między RIC 183 a 198

--- End quote ---

Jest to rzeczywiście THESSALONICA 198. W tym wypadku RIC przyjmuje, że w późniejszej emisji z zasadniczo identycznym rewersem zmienia się łamanie legendy na rewersie: z R-I na I-A. Ma to mocne oparcie w fakcie, że wszystkie monety Konstansa i Delmacjusza (którzy pojawiają się dopiero w tej późniejszej emisji) mają właśnie takie łamanie legendy oraz to samo łamanie legendy ma najpóźniejsza emisja Gloria z jednym sztandarem.

Gdyby udało się znaleźć Konstansa lub/i Delmacjusza ze starym łamaniem, sprawa mogłaby się nieco skomplikować. Ale na razie - o ile wiem - nie udało się.

Pawel O:
Tak myślałem w sumie ale potrzebowałem potwierdzenia i jakiegoś uzasadnienia dlaczego. Dziękuję :)

Navigation

[0] Message Index

Go to full version