Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy

(1/98) > >>

Jack@:
Dzień dobry. Jestem tu nowy  :) i pozwalam sobie założyć ten wątek jako niejaką kontynuację ->http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,13305.0.html. Od razu też mam pytanie - jak się ma rzadkość denara z FIDES do tego z CERES? Moim zdaniem, po pobieżnym rozeznaniu - FIDES jest co najmniej tak rzadka jak CERES. mam rację?

DzikiZdeb:

--- Quote from: Jack@ on February 04, 2021, 07:32:58 am ---FIDES jest co najmniej tak rzadka jak CERES. mam rację?

--- End quote ---
Bardzo ciekawe spostrzeżenie, gratulacje! Jakoś musiałem swoją Fides ustrzelić bardzo wcześnie i nie zwracałem na nią później baczniejszej uwagi. Faktycznie, coś tam się dziwnego z tymi emisjami "zbożowymi" około roku 107. Ceres, Fides w dość rzadkiej kombinacji z kłosami i - jakby nie patrzeć - Annona (RIC 167, Woytek 212) to są rzadkie denarki. Tak mi się - nie wiem czy słusznie - światełko zaświeciło: mamy oddać do użytku Hale Targowe, rozpoczynamy reklamę, jak to będzie obfito i syto, kiedy nowe punkty rozdawnictwa zaczną w tychże halach działać, a tu nagle obsunięcie terminu odbioru*. Stać, stać z tymi denarami! Będzie oddany do użytku punkt rozdawnictwa, będą denary. Teraz zajmiemy się innymi tematami.

* Musiałbym poszukać, skąd mam 110 rok jako datę oddania do użytku Hal Trajana. Zaszłości z pierwszych lat pisania gawęd numizmatycznych potrafią się mścić, nie notowałem wtedy bardzo dokładnie co i skąd przepisuję i teraz czasem zejdzie mi kilka dni na odnalezienie zagubionego źródła. Gorzej, jak w ogóle nie znajdę, jak w przypadku opisu bitwy na Dunaju za czasów Marka Aureliusza.

Jack@:

--- Quote from: DzikiZdeb on February 04, 2021, 09:43:52 am ---Bardzo ciekawe spostrzeżenie (...)

--- End quote ---
Rozumiem, że potwierdza Pan moją tezę? :) Mam wrażenie przeglądając sieć, że Fides była oferowana jeszcze mniejszą ilość razy niż Ceres. Annony przywołanej przez Pana, w porównaniu z tymi dwiema, jest w sumie w sieci zdecydowanie, ale to zdecydowanie więcej, wręcz bardzo dużo.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Jack@ on February 04, 2021, 10:45:42 am ---
--- Quote from: DzikiZdeb on February 04, 2021, 09:43:52 am ---Bardzo ciekawe spostrzeżenie (...)

--- End quote ---
Rozumiem, że potwierdza Pan moją tezę? :) Mam wrażenie przeglądając sieć, że Fides była oferowana jeszcze mniejszą ilość razy niż Ceres. Annony przywołanej przez Pana, w porównaniu z tymi dwiema, jest w sumie w sieci zdecydowanie, ale to zdecydowanie więcej, wręcz bardzo dużo.

--- End quote ---
Jak najbardziej. Annony jest na pewno więcej, ale raczej też poniżej średniej. Tak mi się przynajmniej wydaje, a jeśli nie, to upada moje powiązanie tych trzech emisji z rozdawnictwem zboża :-)

Na szybko sobie popatrzyłem na acsearch, więc pewnie nie uwzględniłem wszystkich błędów opisu i wyszło mi Fides 8, Ceres 17, Annona 67.

Jack@:

--- Quote from: DzikiZdeb on February 04, 2021, 09:43:52 am ---(...) Stać, stać z tymi denarami! Będzie oddany do użytku punkt rozdawnictwa, będą denary. (...)

--- End quote ---


--- Quote from: DzikiZdeb on February 04, 2021, 11:36:14 am ---(...)Tak mi się przynajmniej wydaje, a jeśli nie, to upada moje powiązanie tych trzech emisji z rozdawnictwem zboża :-)(...)

--- End quote ---

Może nie upada? Oddano do użytku punkt rozdawnictwa i ruszyła pełną parą produkcja na tą okoliczność denarów, tyle, że już tylko z Annoną:)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version