Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Biblioteki elektroniczne - jak utrzymywać?  (Read 2197 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1996
Biblioteki elektroniczne - jak utrzymywać?
« on: March 11, 2021, 12:12:21 pm »
Jakby nie patrzeć każdy z nas ma stale rosnącą biblioteczkę książek w wersjach elektronicznych. Takie czasy. Nie chodzi mi o dyskusję "plik czy papier" czy coś w tym stylu (osobiście wolę papier :-) ), ale o zarządzanie tymi elektronicznymi treściami. Osobiście próbowałem to segregować po katalogach (historia antyczna, archeologia, numizmatyka katalogi itp.), ale zaczyna się to mi już rozłazić. A to mam czasopismo historyczne, w którym zdarzają się artykuły numizmatyczne, a to wsadziłem coś, co właściwie jest archeologią do historii i potem naszukałem się tego pół godziny... Na pewno trzeba pilnować, żeby w nazwie pliku był i autor i pełny tytuł. Ale potem co? Jak coś się zgubi, to za każdym razem szukać od zera?

Jak Panowie sobie z tym radzicie?

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Biblioteki elektroniczne - jak utrzymywać?
« Reply #1 on: March 11, 2021, 01:08:31 pm »

Jak Panowie sobie z tym radzicie?

Ja korzystam z serwera zewnętrzego do przechowywania plików: Chomikuj.pl. Uważam to za najlepsze rozwiązanie, jest tam do dyspozycji system rozwijalnych folderów , gdzie można wszystko posegregować według osobistych preferencji. Nauczony doświadczeniem (spalonym twardym dyskiem) wszystko, co chciałbym zachować na dłużej umieszczam na gryzoniu. Można te dane udostępniać innym użytkownikom i zbierać bonusy, albo zabezpieczyć kluczem i mieć je tylko dla siebie. Za ściąganie na komputer swoich plików serwer nie nalicza opłat.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2927
    • NOT IN RIC
Re: Biblioteki elektroniczne - jak utrzymywać?
« Reply #2 on: March 11, 2021, 04:42:39 pm »
Ja korzystam z serwera zewnętrzego do przechowywania plików: Chomikuj.pl.

Baaardzo ryzykowne!

Chomik może zniknąć, administrator lub automat (choćby źle "skalibrowany") może usunąć Panu pliki, złośliwiec może się włamać etc. etc. Kiedyś mi tam usunęli książki najzupełniej legalne, bo z XIX wieku (może za długo do nich nie zaglądałem?).

Jeśli idzie o samo przechowywanie to: dysk, dysk zapasowy i płyty DVD. Myślę o czymś internetowym (ale będzie to wtedy czwarta kopia), z tym że raczej nie o chomiku. No i naturalnie wszystkie książki, które kupiłem są także na serwerach sprzedawców, w różnych "moich półkach", "moich bibliotekach" etc. (ale to też traktuję z bardzo ograniczonym zaufaniem).

Zadziwiła mnie uwaga Pana Pawła, że ma problemy ze znalezieniem elektronicznych książek. Mam jakieś 5000 papieru i jakieś 50000 elektroniki, czyli 1:10, a gdyby policzyć czas stracony na szukanie, byłoby co najmniej odwrotnie: 10:1, tj. dziesięć razy więcej czasu tracę na znalezienie książek papierowych niż elektronicznych. Natomiast gdyby jeszcze uwzględnić nie tylko szukanie książki, ale i szukanie w książce tego, co akurat potrzebne byłoby jakieś 100:1 albo więcej, bo jak liczyć beznadziejne próby znalezienia w papierowej książce informacji, która (prawie) na pewno tam była.

Opisuję bez żadnych wydziwiań: autor + tytuł. Czasem - gdy tytuł jest zbyt "poetycki" - trochę go zmieniam (albo dodaję w nawiasie nazwisko bohatera książki, temat etc.). Mam też osobne katalogi tematyczne, ale takie "mniej więcej", z rozmaitymi dziwactwami, bo kiedyś coś nieopatrznie wymyśliłem i tak już zostało. Na ogół zresztą i tak wyszukuję "po całości".

Wyszukiwanie na dysku jest banalne - jak zwykłe szukanie pliku. Dodatkowo płyty DVD mam skatalogowane w programie, który z niektórych formatów elektronicznych potrafi wyssać jeszcze dodatkowe informacje. Jeśli wiem, czego szukam - nigdy nie było z wyszukaniem problemu. Co innego w sytuacji "Gdzieś o tym już czytałem, tylko nie mam pojęcia gdzie". Ale na kompletną sklerozę nie ma rady.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1996
Re: Biblioteki elektroniczne - jak utrzymywać?
« Reply #3 on: March 12, 2021, 10:22:04 am »

Ja korzystam z serwera zewnętrzego do przechowywania plików:
Różnej maści zewnętrzne serwisy staram się pomijać, chociażby ze względu na takie kwiatki jak np. ten ostatni: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Pozar-w-serwerowni-OVH-wylaczyl-wiele-serwisow-internetowych-8072054.html Nieprawdopodobne, ale twórcy tej serwerowni byli na tyle nieodpowiedzialni, że serwery backupowe postawili w tym samym budynku, co serwery główne. Generalnie z robieniem kopii zapasowych sobie radzę - dałoby się to jakoś bardziej zautomatyzować, ale to co mam jakoś tam działa. Dwa dodatkowe dyski, z których jeden jest wpięty na stałe, a drugi w razie jakiegoś kiksu z prądem - leży oddzielnie i zgrywam na niego dane raz na dwa tygodnie/miesiąc.

Coraz gorzej jest natomiast ze znajdowaniem czegoś :-)

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1996
Re: Biblioteki elektroniczne - jak utrzymywać?
« Reply #4 on: March 12, 2021, 10:30:17 am »

Zadziwiła mnie uwaga Pana Pawła, że ma problemy ze znalezieniem elektronicznych książek. Mam jakieś 5000 papieru i jakieś 50000 elektroniki, czyli 1:10, a gdyby policzyć czas stracony na szukanie, byłoby co najmniej odwrotnie: 10:1, tj. dziesięć razy więcej czasu tracę na znalezienie książek papierowych niż elektronicznych. Natomiast gdyby jeszcze uwzględnić nie tylko szukanie książki, ale i szukanie w książce tego, co akurat potrzebne byłoby jakieś 100:1 albo więcej, bo jak liczyć beznadziejne próby znalezienia w papierowej książce informacji, która (prawie) na pewno tam była.

Może po prostu nigdy się nie przyłożyłem, żeby te elektroniczne skarby porządnie ponazywać. Jak sam coś zgrywam, staram się od razu nazywać porządnie, natomiast problemem są duże zbiory danych zasysane w całości "bo jak tu nie ściągnąć". Potem nagle przybywa 200, 500 czy 1000 nowych plików i czas poświęcony na ich uporządkowanie wychodzi w grubych godzinach. Już samo zajrzenie do wszystkich, czy chociażby tytuł zgadza się z zawartością to kupa roboty. Mam tego jak widzę teraz ponad 17 tys. i prawdę mówiąc nie wiem, ile tam jest dubletów, a ile rzeczy o których nie wiem, że je mam. A najgorsze z tego są czasopisma, o ile któreś ma wieloletni spis treści pół biedy, ale jak nie, to znalezienie, że coś było w roczniku 1904 wychodzi porównywalnie czasowo z grzebaniem po papierowych wydaniach.


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2927
    • NOT IN RIC
Re: Biblioteki elektroniczne - jak utrzymywać?
« Reply #5 on: March 12, 2021, 11:19:49 am »
natomiast problemem są duże zbiory danych zasysane w całości "bo jak tu nie ściągnąć".

Przezornie wprowadziłem w takich wypadkach reżim: jeśli ściągam, to sprawdzam i nazywam. Sprawdzam, bo niestety jest dużo oszustw: coś się podszywa pod coś, wersje reklamowe, zeskanowany fragment, coś beznadziejnie zeskanowanego etc. Przoduje w tym chomik (serwery-przynęty typu "udowodnij, że jesteś człowiekiem, podaj numer telefonu albo karty kredytowej", rzecz jasna pomijam)

Jeśli idzie o czasopisma, to z tym istotnie jest trochę gorzej. Częściowo radzę sobie, notując, co gdzie jest. Czasem też z czasopisma zachowuję osobno i dodatkowo artykuł, który uważam za interesujący. Jeśli idzie o czasopisma numizmatyczne, które są przecież składankami od sasa do lasa, to mam chyba wyłącznie osobne artykuły.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Biblioteki elektroniczne - jak utrzymywać?
« Reply #6 on: March 12, 2021, 01:40:48 pm »
Płyty DVD i pendrivy to napewno dobre rozwiązanie, chociaż ja chomika ma już z 10 lat i nic mi nigdy nie zginęło, ale wiadomo, jeśli coś może sie zdarzyć, to się zdarzy.
Płytka DVD też może się zawieruszyć, dysk zewnętrzny się sfajczyć, więc tak naprawde nic pewnego na 100% nie ma. W chomiku fajne jest to, że można już na poziomie rozwijalnego menu, rozsąadnie posegregować pozycje według własnego planu.

P.S. O, już jestem Konsulem, podoba mi się tutejsza szybka ścieżka awansu :).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2927
    • NOT IN RIC
Re: Biblioteki elektroniczne - jak utrzymywać?
« Reply #7 on: March 12, 2021, 02:00:48 pm »
tak naprawde nic pewnego na 100% nie ma.

Dlatego podwójny backup powinien być normą. Do rzeczy ważnych, nie do odzyskania, stosuję backup poczwórny.

W chomiku fajne jest to, że można już na poziomie rozwijalnego menu, rozsąadnie posegregować pozycje według własnego planu.

Ale przecież to samo można szybciej robić na dysku. Duży zewnętrzny dysk to koszt 150-200 złotych.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1996
Re: Biblioteki elektroniczne - jak utrzymywać?
« Reply #8 on: March 13, 2021, 02:08:44 pm »

Jeśli idzie o czasopisma numizmatyczne, które są przecież składankami od sasa do lasa, to mam chyba wyłącznie osobne artykuły.

Gdyby to jeszcze dało się to równo zgrać i to hurtem, a przeważnie są całe numery - z dostępnością pojedynczych artykułów bywa bardzo różnie. Im coś nowszego, tym większa szansa.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2927
    • NOT IN RIC
Re: Biblioteki elektroniczne - jak utrzymywać?
« Reply #9 on: March 14, 2021, 07:11:08 am »
równo zgrać i to hurtem

Jeśli idzie o numizmatykę, to nigdy niczego nie zgrywałem hurtem. Chyba że 20--30 pozycji to już hurt. Od paru lat najczęściej sami autorzy udostępniają swoje artykuły. Trafiam na taki, przeglądam i jeśli wydaje mi się przydatny - kopiuję. Przecież gdy jakaś instytucja otwiera dostęp do różnych starych pism, nie będę zaraz ściągał wszystkiego. Jednak czytanie jest ważniejsze od kopiowania
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1996
Re: Biblioteki elektroniczne - jak utrzymywać?
« Reply #10 on: March 14, 2021, 11:49:57 am »

Przecież gdy jakaś instytucja otwiera dostęp do różnych starych pism, nie będę zaraz ściągał wszystkiego. Jednak czytanie jest ważniejsze od kopiowania

Ja się parę razy sparzyłem na tym, że instytucja nagle przestawała udostępniać takie czy inne zbiory i nabrałem może niezbyt intelektualnego, ale skutecznego nawyku kopiowania wszystkiego, co może mi się kiedyś przydać. A to nowa wersja strony, która owszem ma niby te same zasoby, ale już płatne, a to czasopismo zmieniło wydawcę i stare archiwum zamknięto...

paesanu

  • Guest
Re: Biblioteki elektroniczne - jak utrzymywać?
« Reply #11 on: March 25, 2021, 05:17:23 pm »
A jak selekcjonujecie Panowie informacje? Gromadzicie zakładki, drukujecie artykuły, czy wszystko kompletujecie w formie cyfrowej?
Wielość informacji to problem, według jakiego klucza je selekcjonować i wyszukiwać te najbardziej wartościowe?
I nie dotyczy to tylko numizmatyki, ale ogólnie pozyskiwania rzetelnych informacji o danych wydarzeniach.
Pewnie każdy ma jakieś strony numizmatyczne, od których codziennie zaczyna dzień i które z automatu codziennie odwiedza.
Ja tez mam czasem problem ze znalezieniem potrzebnego źródła. Powołując jakiś argument w dyskusji, dobrze podać źródło i choć wiemy, że mamy je gdzieś w masie artykułów czy książek, trudno to odnaleźć. Nie ma chyba dobrego sposobu. Trzeba mieć dobra pamięć.

Problemy zatem są dwa: jak selekcjonować informacje i jak szybko wyszukiwac potrzebne informacje z naszych źródeł elektronicznych czy klasycznych.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2927
    • NOT IN RIC
Re: Biblioteki elektroniczne - jak utrzymywać?
« Reply #12 on: March 25, 2021, 06:58:34 pm »
A jak selekcjonujecie Panowie informacje? Gromadzicie zakładki, drukujecie artykuły, czy wszystko kompletujecie w formie cyfrowej?

Już od bardzo długiego czasu zdecydowanie wolę wersję cyfrową. Jeśli tylko wie się, czego się szuka (co jednak nie jest oczywiste), wyszukiwanie w wersji cyfrowej jest nieporównywalnie łatwiejsze niż w papierowej.

Naturalnie nigdy nie zaszkodzą jakieś własne wypisy czy notatki. Tyle że znów - gdy chodzi o wersję elektroniczną to ogromna oszczędność. Przeklejenie interesującego cytatu plus komentarz, dlaczego jest interesujący (to też nie takie oczywiste; po roku można zapomnieć, co tam akurat przykuło uwagę) to chwila. Przy papierze nie ma tak dobrze.

Do notatek najlepsze są programy (jest tego garść), które w jednym pliku pozwalają mieć "drzewko notatek" z podgałęziami. Dlaczego najlepsze? Bo notatki łatwo uporządkować, a jeśli jest taka potrzeba łatwo też zmienić ten porządek. Gdy zaś wszystko jest w jednym pliku, wyszukuje się po całości.

Ja używam tego. Darmowy. Od dawna nie rozwijany, bo twórcom minął zapał i chyba już nawet swoją domenę zwinęli. Ma parę drobnych wad, ale od wielu lat bardzo dobrze mi służy.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1996
Re: Biblioteki elektroniczne - jak utrzymywać?
« Reply #13 on: March 26, 2021, 01:03:20 pm »

Problemy zatem są dwa: jak selekcjonować informacje i jak szybko wyszukiwac potrzebne informacje z naszych źródeł elektronicznych czy klasycznych.

Ja mam to po amatorsku zrobione - katalogi "Trajan", "Hadrian" itp, a tam pliki tekstowe o bardzo różnym przekroju - od wypisów z paru książek na raz po opis pojedynczej, wartej zapamiętania z jakiegoś tam powodu, aukcji.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2927
    • NOT IN RIC
Re: Biblioteki elektroniczne - jak utrzymywać?
« Reply #14 on: April 29, 2021, 08:35:34 am »
Jeśli ktoś ma dużo obiektów elektronicznych (książek, pism, muzyki, zdjęć, także zdjęć monet) i do tego jeszcze ma je w różnych katalogach, na różnych dyskach, także różnych fizycznie, także dołączanych - to polecam niewielki, ale bardzo mocny i niebywale konfigurowalny darmowy programik Everything (https://www.voidtools.com)

Rzecz jasna wszystkie te obiekty elektroniczne muszą być w nazwach tak dokładnie opisane, jak potem będziemy chcieli je wyszukiwać. Jednemu może wystarczyć "moneta rzymska", bo ma ich pięć, a inny musi mieć w opisie nominał, emitenta, mennicę, numer katalogowy, wagę etc. etc. To samo z książkami, muzyką...

Jeśli to będzie dobrze zrobione, to program pozwala na rozmaite wyrafinowane wyszukiwania niemal błyskawicznie - i zasadniczo jest to intuicyjne. Jego siła leży w elastyczności i możliwości zdefiniowania (i naturalnie zapisania) rozmaitych filtrów, odsysania śmieci i tego, co nas nie interesuje. A skoro taki amator jak ja dał mu radę, to w rękach zawodowca będzie niesamowitą potęgą.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity