Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne  (Read 17020 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #125 on: January 16, 2022, 11:41:59 am »
Poza tym "Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki?" wydał trzy lata później i czyta się dużo lepiej. Może tym miał razem lepszego studenta do pomocy?

Albo nie układał ze starych notatek, więc nie trzeba było redaktora z lupą.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #126 on: January 18, 2022, 06:38:14 am »
26. Hendin D., A Guide to Biblical Coins wyd. VI, ANS 2022.


Świeżynka z ANS :-) Tytuł raczej wszystkim znany, tym razem wydanie szóste, przejrzane i uzupełnione. Gdyby ktoś potrzebował wejść w świat numizmatyki ziem biblijnych i do nich przyległych, ciężko znaleźć lepszą pozycję. Autor od pół wieku co jakiś czas wznawia swoją książkę, uwzględniając najnowsze odkrycia i trendy w literaturze. Jak ktoś ma "na kupnie" warto chyba zaopatrzyć się w najnowszą wersję, chyba że nie zależy nam aż tak na aktualności. Osobiście zostałem przy wydaniu czwartym z 2001, na moje potrzeby jest wystarczające.

Krótki wywiad z D. Hendinem przeprowadzony z okazji wydania nowej wersji "Przewodnika" na piśmie: https://www.asor.org/anetoday/2021/11/studying-biblical-coins
i nieco dłuższy, z tejże samej okazji, do odsłuchania: http://numismatics.org/planchet/02-03/

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #127 on: January 18, 2022, 08:49:33 am »
Osobiście zostałem przy wydaniu czwartym z 2001, na moje potrzeby jest wystarczające.

W razie czego będę wiedział, kogo pytać...
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #128 on: January 21, 2022, 03:15:51 am »
27. Zalewski B., Humanitas w ustawodawstwie Konstantyna Wielkiego. Religia - polityka - prawo, wyd. UMCS 2021


Doktorat napisany ze swadą... Coś takiego jeszcze w naturze (przynajmniej rodzimej) występuje? Chętnie się dowiem :-) Książki w ręku nie miałem, a jakbym miał i tak nie potrafiłbym jej porządnie ocenić. Póki co oznajmiam jej istnienie.

Na stronie wydawcy recenzje są bardzo pochlebne: http://wydawnictwo.umcs.pl/produkt/5423/humanitas-w-ustawodawstwie-konstantyna-wielkiego-religia---polityka---prawo

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #129 on: January 21, 2022, 10:33:07 am »
Z jednej strony Konstantyn, z drugiej - nie jest to temat, który muszę akurat teraz natychmiast zgłębiać. Poczekam więc raczej na ebooka w promocji. Ale jeśli Pan się skusi i zauważy tę swadę, to proszę dać znać.

A tu konto autora na academia.edu.

https://umcs-pl.academia.edu/BartoszZalewski
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #130 on: January 22, 2022, 06:23:09 am »
jeśli Pan się skusi i zauważy tę swadę, to proszę dać znać.
Dam znać. Chociaż z to kuszenie może trochę potrwać, tematy prawnicze też mnie średnio pociągają. A już zupełnie nie wyobrażam sobie pisania o prawie ze swadą.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #131 on: February 06, 2022, 09:53:42 am »
28. Arystofanes, Chmury, wyd. Teologia Polityczna, 2021.


Ta prosta komedyjka trafiła do serii tłumaczeń wydawnictwa "Teologia Polityczna" ze względu na to, że jednym z jej bohaterów jest Sokrates. W serii można znaleźć poza nią wczesne teksty Platona, mające według znawców tematu najlepiej oddawać poglądy samego Sokratesa oraz parę pism Ksenofonta, dołączonych z powodu podobnych powiązań. Tymczasem dziełko Arystofanesa za dużo sobie ze słynnego filozofa nie robi i jest dużo lepszym materiałem do wyrobienia sobie opinii "jak powstawała komedia grecka" niż do pogłębienia wiedzy o Sokratesie (mimo iż jest jedynym zachowanym pismem traktującym o nim, a powstałym za jego życia). Przepis to dość nieskomplikowany: bierzemy znane wszystkim postaci (w tym wypadku filozofa), wplątujemy go w niezbyt skomplikowaną, za to śmieszną, intrygę i wystawiamy całość podczas dorocznego święta Wielkich Dionizjów. Tak więc obywatel Aten, popadłszy w długi, dochodzi do wniosku, że zawiły sposób myślenia Sokratesa może mu pomóc wybronić się przed sądem... (oczywiście nie będę opowiadał całej treści).

Humor jest prosty, czasami rubaszny, i całkowicie dla nas obecnie zrozumiały. Może trochę trąci myszką, ale nie bardziej niż np. sztuki Fredry.

PS. Tekst ten, podobnie jak większość innych z tej serii ma już powszechnie dostępne tłumaczenia, w tym wypadku jest to tłumaczenie Edmunda Żegoty Cięglewicza z 1907 r., posługujące się trochę siłową archaizacją, przez co może być trudniejsze w odbiorze.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #132 on: February 06, 2022, 10:14:32 am »
w tym wypadku jest to tłumaczenie Edmunda Żegoty Cięglewicza z 1907 r.

Trochę niejasno Pan napisał. Czy oni przedrukowali przekład Cięglewicza, czy jest to całkiem nowy przyjemniejszy przekład? Ja mam Cięglewicza i Ławińską -Tyszkowską (też łatwo dostępną).
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #133 on: February 06, 2022, 10:34:45 am »
w tym wypadku jest to tłumaczenie Edmunda Żegoty Cięglewicza z 1907 r.

Trochę niejasno Pan napisał. Czy oni przedrukowali przekład Cięglewicza, czy jest to całkiem nowy przyjemniejszy przekład? Ja mam Cięglewicza i Ławińską -Tyszkowską (też łatwo dostępną).

Cała seria to zupełnie nowe tłumaczenia. "Chmury" tłumaczyła p. Śmiechowicz. Język jest współczesny, bez jakiejś większej stylizacji.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #134 on: February 16, 2022, 03:27:56 am »
29. Śnieżko G., Moneta w Polsce za panowania Bolesława III Krzywoustego, wyd. IAiE PAN 2021


Może i nie antyk, za to pozycja w pełni numizmatyczna i warta uwagi. Nie jestem w stanie jej ocenić merytorycznie, ale może komuś się przyda - wygląda bardzo solidnie. To nie tylko opis typologiczny mennictwa Krzywoustego, ale także analiza powiązań stempli oraz ogólny opis sytuacji ekonomicznej wraz ze zjawiskiem renovatio monetae.

Dokładny opis i spis treści: http://www.ksiegarnia.iaepan.vot.pl/monogr/moneta-w-polsce-za-panowania-boleslawa-iii-krzywoustego-detail#spis-tresci

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #135 on: February 22, 2022, 12:02:16 pm »
30. Słowianie w Andaluzji ; Zdobycze pługa polskiego - Karol Szajnocha

Książka dość stara już , ale dość zgrabnie napisana , poruszająca zagadnienie niewolnictwa z początków naszej państwowości , tak naszych terenów jak i południowej Europy . Autor pokazuje nam jak wyglądał przerzut jeńców z tutejszych wojenek państwowo , plemiennych czy religijnych  do dalekiej Hiszpanii , a także dalsze losy tych rozpoznawalnych  Saqaliba już w Andaluzji . Nie poznamy tu tych bezimiennych, ale wzloty i upadki kilku wybrańców z tysięcy tych niewolników / od jeńca do króla prowincji / , dają pogląd na całe zagadnienie tego procederu .
Tu można przeczytać książeczkę : https://pbc.biaman.pl/dlibra/publication/34001/edition/32656?language=en

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #136 on: February 23, 2022, 02:52:27 am »
Książka dość stara już , ale dość zgrabnie napisana , poruszająca zagadnienie niewolnictwa z początków naszej państwowości , tak naszych terenów jak i południowej Europy .
Nie mogę znaleźć roku wydania, ale raczej należy założyć, że tekst nie różni się od pierwodruku z 1861 r. (za https://lwow.home.pl/szajnocha.html). Stąd pewne rzeczy mogą być obecnie opisywane nieco inaczej, szczególnie że z tego co widzę autor bazował nie tyle na tekstach źródłowych, co na opracowaniach powstałych siłą rzeczy w I połowie XIX w. i nieco wcześniej.

Dość dobry przegląd świeższej literatury na ten dość rzadko poruszany temat znajduje się na solidnie jak na wikipedię przygotowanej stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Niewolnictwo_S%C5%82owian.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #137 on: February 23, 2022, 10:51:00 am »
Książka dość stara już , ale dość zgrabnie napisana , poruszająca zagadnienie niewolnictwa z początków naszej państwowości , tak naszych terenów jak i południowej Europy .
Nie mogę znaleźć roku wydania, ale raczej należy założyć, że tekst nie różni się od pierwodruku z 1861 r. (za https://lwow.home.pl/szajnocha.html). Stąd pewne rzeczy mogą być obecnie opisywane nieco inaczej, szczególnie że z tego co widzę autor bazował nie tyle na tekstach źródłowych, co na opracowaniach powstałych siłą rzeczy w I połowie XIX w. i nieco wcześniej.

Dość dobry przegląd świeższej literatury na ten dość rzadko poruszany temat znajduje się na solidnie jak na wikipedię przygotowanej stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Niewolnictwo_S%C5%82owian.

To prawda że autor bazował już w większości na świeżych gotowcach powstałych na fali XVIII i XIX wiecznej fascynacji naszą historią, opracowanych powszechnie znanym i uznanym autorom , głównie naszych dziejów. Przez co wydaje mi się że łatwiej jest dziś spojrzeć na zagadnienia które poruszał prawie 2 wieki temu, i czy one odbiegają od dzisiejszej narracji historycznej . Wikipedia co prawda podsuwa nam sporo zweryfikowanych faktów jak też sporo hipotez różnych autorów że ciężko się skupić na cały zagadnieniu , bo odsyłacz goni odsyłacz , którego autora sprawdzić , którą hipotezę zweryfikować  ::) , zabrakło by życia , jak tym naszym pionierom odkrywania historii  ;) 

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #138 on: March 15, 2022, 03:39:36 am »
Dzisiaj nie będzie nowej książki w spisie, natomiast chciałbym się podzielić ciekawym doświadczeniem z rynku wydawniczego w Polsce. Każdy miłośnik antyku kojarzy chyba serię "Biblioteki Antycznej" Prószyńskiego, przejętej w roku 2012 przez Uniwersytet Wrocławski. Pierwotnie dość duży nacisk kładziono tam na to, by ukazywało się dzieła najbardziej znane, po przejęciu przez UWr ten trend zanikł i skupiono się raczej na dziełach nieco zapomnianych. Szkoda, że Prószyński nie pociągnął serii jeszcze przez chwilę, bo może w ten sposób doczekalibyśmy się chociażby pełnego polskiego tłumaczenia "Historii Rzymskiej" Kasjusza Diona, o którego potrzebie chyba nikogo nie muszę przekonywać. Stało się, jak się stało, kilkanaście tomów wydanych przez Uniwersytet jest wydanych na równie wysokim poziomie edytorskim, więc niby nie ma na co narzekać. Niestety od pewnego momentu można zauważyć niepokojący trend polegający na tym, że wydawcę książka interesuje do momentu wysłania jej do drukarni. Od dłuższego czasu nie dzieje się nic w temacie digitalizacji kolejnych tomów (http://www.biblioteka.antyczna.uni.wroc.pl/e-biblioteka/), a w tym roku okazało się, że... nie da się nawet kupić nowych pozycji. Na przełomie roku na stronie pojawiła się informacja, że wydano dwa nowe tomy - "Noce attyckie" Aulusa Gelliusza i "Wykłady stoickie" Muzoniusza Rufusa. Ponieważ nie pojawiały się w żadnej księgarni, napisałem do nich bezpośrednio. Odpowiedział mi bardzo miły pan magazynier, że bardzo mu wstyd, ale obecnie UWr nie ma możliwości sprzedaży tych książek, a ich cykl życia kończy się obecnie na przewiezieniu nakładu z drukarni do magazynu.

Długo bym myślał, a takiego kuriozum bym nie wymyślił :-(

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #139 on: March 16, 2022, 07:52:59 am »
Od dłuższego czasu nie dzieje się nic w temacie digitalizacji kolejnych tomów

To przykre, ale i tak u mnie mocno zaplusowali tymi PDF-ami. Z tym, że nie jest to w gruncie rzeczy żadna digitalizacja (co sugeruje pewną dodatkową pracę), bo po prostu wstawiali PDF-y wydawnicze; to, co i tak pojechało do drukarni. Ale inni nawet tego nie robią. Ba, nawet nie chcą sprzedać, bo - jak mi powiedziano w pewnym wydawnictwie - najpierw muszą sprzedać papier. Wtedy zaproponowałem, że kupię i papier, i PDF. Papier sprzedali, ale PDF-y nie, bo nie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #140 on: March 17, 2022, 03:10:01 am »
Od dłuższego czasu nie dzieje się nic w temacie digitalizacji kolejnych tomów

To przykre, ale i tak u mnie mocno zaplusowali tymi PDF-ami. Z tym, że nie jest to w gruncie rzeczy żadna digitalizacja (co sugeruje pewną dodatkową pracę), bo po prostu wstawiali PDF-y wydawnicze; to, co i tak pojechało do drukarni.

Najbardziej przykre jest to, że ciekawa seria tonie przez brak działań, które zwykła osoba nieskażona obyczajami instytucji państwowej ogarnęłaby maksymalnie w tydzień. Część pdf-ów jest na stronie uczelni i te działają. Część jest na darmowym dropboxie i te - przynajmniej u mnie - nie działają. Wersje elektroniczne kończą się na tomie 57, a co z tomami 58-60, wydanymi na tyle dawno (2018-19), że już powinny się tam znaleźć? Co z tomami wydanymi przez Prószyńskiego - jeśli nie udało się dogadać co do praw autorskich/innych zawiłości prawnych, to powinna być chociaż informacja, że tych tomów nigdy na stronie nie będzie. A może jest szansa na dogadanie się i publikację elektroniczną starszych tomów, tylko nikt nic z tym nie robi?

No i ta obecna sytuacja z brakiem możliwości zakupu wydrukowanych w tym roku książek...

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #141 on: July 06, 2022, 02:10:34 am »
31. Pliniusz Starszy, Historia Naturalna, tom III: Botanika, Rolnictwo i Ogrodnictwo. Księgi XII-XIX, wyd. UMK, 2022



Od kilku lat Uniwersytet Mikołaja Kopernika realizuje nowy przekład "Historii Naturalnej" Pliniusza Starszego. Niedawno ukazał się tom III, obejmujący księgi XII-XIX, więc zapewne całość zajmie sześć tomów. Tekst jest wydawany jako dwujęzyczny - zawsze mamy dostęp do oryginalnego ustępu łacińskiego odpowiadającego danemu fragmentowi tłumaczenia.

Samego dzieła nie będę opisywał, bo mam nadzieję jest ono wszystkim znane, nie będę też oceniał tłumaczenia, bo nie mam ku temu kwalifikacji.

Wydanie to z pewnością ucieszy purystów językowych, którzy dostaną możliwość cytowania Pliniusza we współczesnej polszczyźnie - ostatnie (i jedyne o ile się nie mylę) polskie tłumaczenie jego encyklopedii ukazało się bowiem w roku 1845 i może niektórych razić zwrotami i słowami dziś już nieużywanymi, bądź używanymi w innym kontekście. Mnie osobiście to nie tylko nie przeszkadza, a wręcz pomaga we wczuciu się w realia epoki. Dobrze spatynowana polszczyzna Józefa Łukaszewicza z połowy XIX wieku ma swój powab, co łatwo pokazać na przykładzie (księga XVII, ustęp 2).

"Krassus należał do znakomitych mówców rzymskich. Posiadał wspaniały dom, ale nieco wspanialszy był na tym samym Palatynie <dom> Kwintusa Katulusa, który razem z Mariuszem pokonał Cymbrów. W powszechnej zaś ocenie o wiele piękniejszy <od wszystkich> w tamtym czasie był dom Gajusza Akwiliusza na wzgórzu Wiminal, ekwity rzymskiego, który był znany dzięki temu domowi oraz dzięki znajomości prawa cywilnego. Jednak to Krassusa ganiono za jego posiadłość."

I. Mikołajczyk, 2022

"Krassus był jednym z najsławniejszych mówców rzymskich i miał dom okazały, a Kw. Katullus, który wraz z K. Maryuszem Cymbrów pobił, jeszcze wspanialszy, na tejże górze palatyńskiej. Najpiękniejszy zaś dom w owym czasie, według świadectwa wszystkich pisarzy, stał na wzgórku wiminalskim i należał do K. Akwilla, rycerza rzymskiego, który też sławniejszym był przez swój dom, niż przez znajomość prawa krajowego; jednakże czyniono Krassusowi wyrzuty z powodu jego domu."

J. Łukaszewicz, 1845

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #142 on: July 06, 2022, 07:11:23 am »
Mnie osobiście to nie tylko nie przeszkadza, a wręcz pomaga we wczuciu się w realia epoki. Dobrze spatynowana polszczyzna Józefa Łukaszewicza z połowy XIX wieku ma swój powab.

Ja też czasem lubię cytować stare książki w starym przekładzie (jeśli tylko sensu nie wypacza). Ale jak wiadomo niektórzy patynę likwidują, pucują metal etc. żeby moneta wyglądała jak wczoraj wybita.  :)
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #143 on: September 06, 2022, 08:35:34 am »
Chyba już się kiedyś pytałem, ale nie jestem pewien. Nie ma Pan może "Onomastikonu" Juliusza Polluksa w jakimkolwiek tłumaczeniu? Powszechnie dostępnej oryginalnej greckiej wersji nie ugryzę, z łacińską jakoś bym się przemęczył, ale najlepsza byłaby angielska (podobno takowa istnieje).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #144 on: September 06, 2022, 09:07:56 am »
Nie ma Pan może "Onomastikonu" Juliusza Polluksa

Nie mam niestety. Nawet do łacińskiego przekładu nie dotarłem, a o angielskim przekładzie po raz pierwszy słyszę. Nie wziął Pan przypadkiem za taki przekład jakiegoś reprintu greckiego wydania z XIX wieku, które było źle opisane? Zdaje się, że są przełożone jakieś niewielkie fragmenty dotyczące teatru, ale tego też nigdy nie widziałem.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #145 on: September 06, 2022, 02:36:44 pm »

Nie mam niestety. Nawet do łacińskiego przekładu nie dotarłem, a o angielskim przekładzie po raz pierwszy słyszę. Nie wziął Pan przypadkiem za taki przekład jakiegoś reprintu greckiego wydania z XIX wieku, które było źle opisane? Zdaje się, że są przełożone jakieś niewielkie fragmenty dotyczące teatru, ale tego też nigdy nie widziałem.
No tak, już wiem, na czym się poprzednio rozbiłem.

Legendarny angielski przekład, który ktoś gdzieś widział to rękopis doktoratu z Uniwersytetu w Oregonie (rok 1960). Jak się wczytać dotyczy nieokreślonych fragmentów, nie całości:
https://alliance-uoregon.primo.exlibrisgroup.com/discovery/fulldisplay?docid=alma99217859801852&context=L&vid=01ALLIANCE_UO:UO&lang=en&search_scope=Everything&adaptor=Local%20Search%20Engine&tab=Rollup&query=any,contains,Onomasticon%20of%20Julius%20Pollux&offset=0

A łaciński przekład, który jak mi się wydawało miałem przed oczami, to krótkie komentarze do kolejnych ustępów, bez podstawowej znajomości greki się nie ruszy:
https://archive.org/details/iuliipollucison00pollgoog

Swoją drogą nieprawdopodobne że dzieło uważane za antyczną encyklopedię jest tak mało upowszechnione. Któryś raz potrzebuję coś tam sprawdzić (za każdym razem zupełnie z innej beczki) i nie jestem w stanie tego ugryźć.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #146 on: September 06, 2022, 05:38:16 pm »
Swoją drogą nieprawdopodobne że dzieło uważane za antyczną encyklopedię jest tak mało upowszechnione. Któryś raz potrzebuję coś tam sprawdzić (za każdym razem zupełnie z innej beczki) i nie jestem w stanie tego ugryźć.

W języku angielskim jest Dictionary of Greek and Roman Antiquities Smitha, w którym odwołań do Polluxa jest na pewno więcej niż sto, a może i kilkaset. Więc jeśli ktoś ma jakiś zwykły problem, to sięgnie tam i jest spora szansa, że się dowie (przynajmniej ogólnie), co o tym napisał Pollux. A z kolei przy problemach niezwykłych to pewnie bez greki się i tak nie obejdzie, więc po co tłumaczyć.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #147 on: September 07, 2022, 02:11:52 am »

W języku angielskim jest Dictionary of Greek and Roman Antiquities Smitha, w którym odwołań do Polluxa jest na pewno więcej niż sto, a może i kilkaset. Więc jeśli ktoś ma jakiś zwykły problem, to sięgnie tam i jest spora szansa, że się dowie (przynajmniej ogólnie), co o tym napisał Pollux. A z kolei przy problemach niezwykłych to pewnie bez greki się i tak nie obejdzie, więc po co tłumaczyć.

Najwidoczniej mój problem jest z gatunku niezwykłych, chociaż nijak się takim nie wydaje :-) Przekartkowałem pod tym kątem Smitha i niestety nie pomógł mi nic :-(

Natknąłem się na cytat, jakoby znawcy z epoki bardzo cenili złote i srebrne monety z wizerunkiem Berenike II. Pod tym zdaniem było odwołanie Onomastikon IX, 85. Jacy znawcy, dlaczego akurat Berenika, to już rozumiem stoi w źródle. Wziąłem źródło i potknąłem się na początku na OCR-ze. Udostępnione na archive.org skany mają tak nieprawdopodobną ilość błędów przy rozpoznawaniu tekstów (nie mówię, że wszystkie, ale miałem cierpliwość tylko do dwóch), że praktycznie nie nadają się do pracy. Jedna pomyłka na dwa słowa albo jeszcze gorzej. Poprawiając litera po literze doszedłem do tego, że akapit zaczyna się od wyliczanki staterów dla poszczególnych imion - poza Bereniką jest tu Filip (zapewne II Macedoński), Aleksander (zapewne Wielki), Ptolemeusz (pewnie żaden konkretny), Dariusz (tu z końcówki nijak nie zrozumiem, czy chodzi o Dariusza czy darejki) itp. Żadnych specjalistów, ot lista monet bitych w dużych ilościach z dobrego srebra w okolicach IV/III w. A.Ch., które były rozpoznawalne jeszcze w czasach Polluksa. Tyle wydukałem, będę szukał jeszcze choćby czystego tekstu greckiego, może coś więcej z tego wyciągnę, choć wątpię.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #148 on: September 07, 2022, 06:27:47 am »
Jacy znawcy, dlaczego akurat Berenika, to już rozumiem stoi w źródle. Wziąłem źródło i potknąłem się na początku na OCR-ze.

Nie bardzo rozumiem, jak Pan chciał czytać grekę z OCR-u? Jest w ogóle jakiś dobry OCR dla greki? Takiej naprawdę greckiej, ze wszystkimi akcentami etc.? A w księdze Theta, 85 sylabizuję tylko w wyliczance: ...kai to Berenikeion nomisma... A na początku tej wyliczanki jest właśnie to, że miłośnicy monet cenili jako znaczące te oto monety - i dalej idzie wyliczanka

Dariusz (tu z końcówki nijak nie zrozumiem, czy chodzi o Dariusza czy darejki)

Ja widzę przed Bereniką: stateres kai Philippeioi kai Dareikoi - więc chyba darejki.

ot lista monet bitych w dużych ilościach z dobrego srebra w okolicach IV/III w. A.Ch., które były rozpoznawalne jeszcze w czasach Polluksa. Tyle wydukałem,

No właśnie - lista monet cenionych przez miłośników monet. Nie widzę by tam było coś więcej. W każdym razie więcej i ja nie wydukam.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Książki o antyku, niekoniecznie numizmatyczne
« Reply #149 on: September 07, 2022, 01:41:24 pm »
Nie bardzo rozumiem, jak Pan chciał czytać grekę z OCR-u? Jest w ogóle jakiś dobry OCR dla greki? Takiej naprawdę greckiej, ze wszystkimi akcentami etc.?
Myślałem, że jest cokolwiek na podstawowym poziomie, nawet bez akcentów. Najprostsze, byle nie podmieniało zbyt często podstawowych liter. Moje doświadczenie z OCR-owaną greką jest mniej niż mizerne - przeważnie jednak istnieją łacińskie/angielskie/polskie tłumaczenia tekstu, który akurat mam na tapecie. Jeśli już go nie ma, co jest bardzo rzadkie, da się w dużej części przypadków znaleźć czysty tekst źródłowy na jakiejś stronie internetowej typu perseus.org (oczywiście nie mówię o tamtejszych linkach do google.books itp. bo tu kółko się zamyka). A ze skanem tekstu greckiego walczyłem dosłownie kilka razy w życiu.

na początku tej wyliczanki jest właśnie to, że miłośnicy monet cenili jako znaczące te oto monety
To ja nawet nie dodkukałem się do tych miłośników. Dobre i to, potwierdzenie istnienia takowych w epoce i tak jest cennym cytatem, obok fragmentów o Auguście rozdającym stare monety czy Werusie ciskającym po pijaku ciężkimi sestercami :-)

 

All coins are guaranteed for eternity