Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Identyfikacja monet  (Read 6309 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #50 on: February 28, 2021, 06:19:47 pm »
Dziękuję ponownie i dla pewności RIC 88?

Ja bym się skłaniał raczej ku SISCIA 87. Pomysł z rozróżnianiem diademu rozetkowego i diademu laurowo-rozetkowego wdaje mi się chybiony. Ale jeśli już liście laurowe, to chyba powinny być raczej liściaste, a nie kulkowate. Kent chyba też tak myśli. Niech Pan porówna w samym RIC (plansza 15) obrazek SISCIA 85 z popiersiem oznaczonym jako D5 i obrazek SISCIA 61 z popiersiem oznaczonym jako D4.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #51 on: February 28, 2021, 06:58:11 pm »
Dziękuję ponownie i dla pewności RIC 88?

Ja bym się skłaniał raczej ku SISCIA 87. Pomysł z rozróżnianiem diademu rozetkowego i diademu laurowo-rozetkowego wdaje mi się chybiony. Ale jeśli już liście laurowe, to chyba powinny być raczej liściaste, a nie kulkowate. Kent chyba też tak myśli. Niech Pan porówna w samym RIC (plansza 15) obrazek SISCIA 85 z popiersiem oznaczonym jako D5 i obrazek SISCIA 61 z popiersiem oznaczonym jako D4.

W zasadzie starałem się dostosować do uwag, że egzemplarz RIC 87 opisany przez autora RIC to w zasadzie RIC 88 tylko, że z nieco inaczej "wydłubanym" diademem. Też tych liści na swoim ni czorta nie widziałem, z drugiej strony wszystkie praktycznie warianty są przypisane niejako do RIC 88, stąd też uznałem że pewnie tak "musi" być. Opiszę go sobie zatem jako RIC 87 with rosette-diadem, draped, cuirassed.

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #52 on: March 19, 2021, 03:26:21 pm »
Zderzyłem sie z pewnym problemem tzn. nigdzie nie mogę znaleźć podobnej monety Maksymina II Dazy z lierami OZ w prawym polu z mennicy w Antiochii - legenda rewersu: GENIO CAESARIS*. Awers to: GAL VAL MAXIMINVS NOB CAES. Zakładam, że najprawdopodobniej jest to RIC 110, na wildwinds jest taka przy tym numerze tyle, że z błędem.

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Identyfikacja monet
« Reply #53 on: March 19, 2021, 03:55:08 pm »
Witam, moim zdaniem to RIC VI Antioch 110 , officyna 7.

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #54 on: March 19, 2021, 03:59:18 pm »
Tak już sobie to ogarnąłem, przeoczyłem, to poprzez ten błąd na wildwinds i uznałem początkowo, że to numer przypisany do tego błędu.

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Identyfikacja monet
« Reply #55 on: March 22, 2021, 05:44:06 pm »
Na ebay pojawiła się na krótką chwilę ciekawa i bardzo rzadka moneta, ale aukcja szybko została zakończona. Był to folis Licyniusza I z mennicy w Arles, RIC VII 32. Monetę zamieszczam w tym wątku ze względu na problem z odczytaniem numeru oficyny, wydaje mi się, że w odcinku jest PARL - 1 oficyna, a więc nie notowana w RIC, ani w Not In Ric. Możliwe jest jednak jeszcze Q (również nienotowana), a nawet S. Ze względu na rzadkość monet z tym rewersem trudno jest o materiał porównawczy, ale może koledzy będą mieli mniejszy problem z odczytaniem znaku mennicy?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #56 on: March 22, 2021, 05:57:44 pm »
Już ta moneta była na FAC brana pod lupę

https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=124721.0

Nie można tego stwierdzić z całą pewnością (nikt wszystkich istniejących egzemplarzy nie porównywał "na żywo"), ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta odmiana (a przynajmniej spora część egzemplarzy tej odmiany) to falsy. Ten należy do tych najbardziej prawdopodobnych.

W odcinku jest SARL - wszystkie znane egzemplarze pochodzą z tej samej pary stempli (także ten, który w RIC jest mylnie oznaczony jako pochodzący z oficyny T). Ten fakt dodatkowo wzmaga podejrzliwość. Ale podstawowym argumentem są pewne charakterystyczne "znaki szczególne", które mogły zostać powielone nie przez bicie, a jedynie przez odlew. Pozostaje kwestią otwartą, która z tych monet jest pierwowzorem. Może żadna, a pierwowzór już nie istnieje. Może nigdy go nie było, a odlew został zmontowany z odlewu autentycznego awersu Licyniusza z odlewem z autentycznego rewersu Konstantyna. A może było jeszcze inaczej...
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Identyfikacja monet
« Reply #57 on: March 22, 2021, 06:25:51 pm »
A ja naiwnie nawet nie pomyślałem, że może być coś nie tak z tą monetką. Dziękuję za link, nie spodziewałem się, że ten przypadek jest tak dokładnie omówiony.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #58 on: March 22, 2021, 06:29:14 pm »
A ja naiwnie nawet nie pomyślałem, że może być coś nie tak z tą monetką. Dziękuję za link, nie spodziewałem się, że ten przypadek jest tak dokładnie omówiony.

Odmiana jest bardzo rzadka, ale poświadczona w RIC jako istniejąca. Czyli lepsi od Pana i ode mnie wcześniej się nabrali.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Identyfikacja monet
« Reply #59 on: March 30, 2021, 12:54:51 pm »
Co wg Panów jest u dołu Minerwy na denarze Domicjana RIC 58? Porównanie do aureusa RIC 57- ta sama legenda i podobny opis na Wildwinds (na aureusie Minerwa stoi, na denarze idzie)  - a jednak widać coś innego. Ja na denarze widzę jeńca w pół w czapce i jeszcze coś poniżej - mam omamy?
Quote
Minerva standing right, wielding spear and holding shield on left arm
Quote
Minerva walking right, wielding a spear and holding shield on left arm
Poza tym to, że Minerwa idzie nie ma żadnego znaczenia, ponieważ idzie też na RIC 59, a wygląda inaczej niż na RIC58.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Identyfikacja monet
« Reply #60 on: March 30, 2021, 03:12:39 pm »
Minerwa idzie nie ma żadnego znaczenia, ponieważ idzie też na RIC 59, a wygląda inaczej niż na RIC58.
Ja tam raczej widzę fantazyjnie powiewającą na wietrze kiecę, którą niespecjalnie chciało się rzeźbić pozostałym dwóm celatorom. A RIC II.2 58 różni się według katalogu od 59 tylko legendą awersu, żadnych innych elementów autorzy tam nie zauważyli.

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Identyfikacja monet
« Reply #61 on: March 30, 2021, 03:25:52 pm »
Ja tam raczej widzę fantazyjnie powiewającą na wietrze kiecę, którą niespecjalnie chciało się rzeźbić pozostałym dwóm celatorom. A RIC II.2 58 różni się według katalogu od 59 tylko legendą awersu, żadnych innych elementów autorzy tam nie zauważyli.
Czyli omamy u mnie :), dziękuję.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Identyfikacja monet
« Reply #62 on: July 03, 2021, 04:06:10 am »
Mam pewne problemy z id. tych monet , i muszę poprosić o jakieś sugestie na ich temat.
1 - wygląda mi na problem autonomiczny z Apollonia Salbace ? ,z Ateną i Dionizosem , coś takiego jak w linku , tyle że Dionizos u mnie trzyma chyba kulę ? , no i legendy nie do końca się zgadzają .
https://www.acsearch.info/search.html?id=2711972
2 - tutaj zaryzykował bym Commodusa , choć pod uwagę brałem też Aureliusz z wilczycą na rewersie, ale mennicy nie mogę wkomponować  , może Nikopolis ad Istrum ?

Online Pekka K

  • Tribunus Plebis Perpetuus
  • Procurator Monetae
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 7336
  • ...one coin at a time...
Re: Identyfikacja monet
« Reply #63 on: July 03, 2021, 11:42:42 am »
1) Apollonoshieron: https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/coins/4/2802

Pekka K

Online Pekka K

  • Tribunus Plebis Perpetuus
  • Procurator Monetae
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 7336
  • ...one coin at a time...
Re: Identyfikacja monet
« Reply #64 on: July 03, 2021, 11:46:35 am »

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Identyfikacja monet
« Reply #65 on: July 03, 2021, 01:00:58 pm »
Dziękuję Pekka  +++, widzę że z 1ką totalnie sobie nie poradziłem , a z 2ką zmyliło mnie brak / wytarte O w rpc.ashmus / przez co nie pasowała mi legenda.

Pozdrawiam Waldek S
ps. mam jeszcze jedną zagadkę , awers wytarty że nawet nie jestem pewien czy jest tam głowa w prawo czy w lewo ? rewers za to całkiem wyrazny , jedynie legendy się wytarły , mam wrażenie że na obu stronach monety występowały.

Online Pekka K

  • Tribunus Plebis Perpetuus
  • Procurator Monetae
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 7336
  • ...one coin at a time...
Re: Identyfikacja monet
« Reply #66 on: July 03, 2021, 01:56:40 pm »
Uniface coin from Cambodia, like first of these:

https://www.acsearch.info/search.html?id=711764

Pekka K

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Identyfikacja monet
« Reply #67 on: July 03, 2021, 03:07:55 pm »
Jeszcze raz dziękuję  +++ +++ , a mi się wydawało że widzę tam prow  ???

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Identyfikacja monet
« Reply #68 on: March 16, 2023, 06:34:15 am »
Nauka RIC, cd.
Czy na zaprezentowanej monecie w otoku wieńca jest gwiazdka, kropka czy nic?
Opis aukcyjny sugeruje, że jest to RIC VII Heraclea 56.
W katalogu, w oznaczeniu mennicy, jest tylko wersja: SMHA. A ta moneta to: SMHB. Nie ma oficyny B pod numerem 56. Czyli pasowalby numer RIC 60. Tylko w wieńcu musiałaby być gwiazdka lub kropka. A jej tam nie widać.

Offline Pawel O

  • Consul
  • ***
  • Posts: 150
Re: Identyfikacja monet
« Reply #69 on: March 16, 2023, 07:37:15 am »
Nauka RIC, cd.
Czy na zaprezentowanej monecie w otoku wieńca jest gwiazdka, kropka czy nic?
Opis aukcyjny sugeruje, że jest to RIC VII Heraclea 56.
W katalogu, w oznaczeniu mennicy, jest tylko wersja: SMHA. A ta moneta to: SMHB. Nie ma oficyny B pod numerem 56. Czyli pasowalby numer RIC 60. Tylko w wieńcu musiałaby być gwiazdka lub kropka. A jej tam nie widać.

Katalog RIC ma sporo braków z racji tego, że powstał dawno temu więc nie należy się zbytnio sugerować tym, że czegoś tam nie ma.

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Identyfikacja monet
« Reply #70 on: March 16, 2023, 07:58:56 am »
[Katalog RIC ma sporo braków z racji tego, że powstał dawno temu więc nie należy się zbytnio sugerować tym, że czegoś tam nie ma. Pana moneta moim zdaniem to RIC 56. chociaż tak do końca to chyba nie da sie tego stwierdzić ze względu na to niedobicie: https://www.acsearch.info/search.html?id=9548579
Dziękuję. Dopytam jeszcze dla pewności.
Na podlinkowanej przez Pana monecie na górze wieńca jest gwiazdka (lub kropka). Dlatego powinien być to RIC 60, a nie jak tam jest to opisane, 56? Analizując te dwie pozycje RIC 56 i 60, one różnią się właśnie występowaniem gwiazdki w otoku wieńca - RIC 56 jej nie ma, a 60 ma.
Poza tym, jeśli chodzi o zaprezentowaną przeze mnie monetę,  oficyny B nie ma pod numerem 56, a jest pod 60. Czyli tam chyba jest ta gwiazdka.


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #71 on: March 16, 2023, 07:59:14 am »
Przez chwilę myślałem, że może mam halucynacje. Jak to nie widać gwiazdki w wieńcu? A co tam jest poniżej XX? Przecież to gwiazda jak się patrzy! RIC 60 jak malowanie! Oficyna B odnotowana.

RIC 56 (rzadszy) wygląda tak:

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Identyfikacja monet
« Reply #72 on: March 16, 2023, 08:05:05 am »
Przez chwilę myślałem, że może mam halucynacje. Jak to nie widać gwiazdki w wieńcu? A co tam jest poniżej XX? Przecież to gwiazda jak się patrzy! RIC 60 jak malowanie! Oficyna B odnotowana.
A to patrzymy na inne gwiazdki. Dla mnie też to był RIC 60, ale inna droga do tego doszedłem.
Ta gwiazdka, o której Pan pisze jest oczywista - poniżej XX. Mnie chodziło o tą na górze, w otoku wienca, a nie jego polu. I myślałem, że w RIC o nią chodzi.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Identyfikacja monet
« Reply #73 on: March 16, 2023, 01:05:18 pm »
A to patrzymy na inne gwiazdki.

Ale po co szukać jakichś innych gwiazdek, skoro ta sama rzuca się w oczy? Chyba za bardzo się Pan zasugerował monetami z Tesaloniki - ale proszę zauważyć, że tam gwiazdka na górze wieńca jest trochę inaczej oznaczona.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Re: Identyfikacja monet
« Reply #74 on: March 16, 2023, 02:04:58 pm »
Ale po co szukać jakichś innych gwiazdek, skoro ta sama rzuca się w oczy? Chyba za bardzo się Pan zasugerował monetami z Tesaloniki - ale proszę zauważyć, że tam gwiazdka na górze wieńca jest trochę inaczej oznaczona.
Mieni się od tych gwiazdek, bo za mocno wchodzę w szczegóły. Ale to przez RIC. Za bardzo chcę coś na siłę znaleźć. Opisy aukcyjne sprawy nie ułatwiają i stąd moje wątpliwości.
Żeby tylko Thessalonica. Jak znalazłem się wśród kropek Sisci, to uciekłem (ale nie na długo :-)). Ja sobie skaczę po mennicach i zapisuję to, co mnie interesuje albo interesować dopiero będzie. W każdym razie manewruję gdzieś przy Konstantynie.


 

All coins are guaranteed for eternity