Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Czy na monetach Trajana ARABIA trzyma wszędzie tą samą rzecz czy dwie różne?  (Read 3121 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Panowie coś uszczypliwi są w stosunku do AI... :-)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2918
    • NOT IN RIC
Naukowcy naukowo i bardzo mądrym językiem doszli do tych samych wniosków, co my tutaj mówiąc jak ludzie.

https://arxiv.org/pdf/2302.10724.pdf
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Naukowcy naukowo i bardzo mądrym językiem doszli do tych samych wniosków, co my tutaj mówiąc jak ludzie.

https://arxiv.org/pdf/2302.10724.pdf
Zapowiada się ciekawy tekst, chętnie przeczytam.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Naukowcy naukowo i bardzo mądrym językiem doszli do tych samych wniosków, co my tutaj mówiąc jak ludzie.

https://arxiv.org/pdf/2302.10724.pdf

Mam wrażenie, że tam, gdzie autorzy próbują być dowcipni i finezyjni, nie za bardzo im to wychodzi. Najwidoczniej praca na współczesnej uczelni nie ułatwia rozwoju tych cech :-) A testy AI najlepiej wychodzą właśnie tam, gdzie nie ma szans sobie poradzić - na poczuciu humoru, intuicji itp. Poza tym nie widzę tutaj zwykłych zadań opartych na rachunkach, a wydaje mi się, że GPT jest wyjątkową ofiarą w tym zakresie (tak jak wyszło chociażby z tym wyliczaniem rocznic :-) ).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2918
    • NOT IN RIC
wydaje mi się, że GPT jest wyjątkową ofiarą

Prawdziwą ofiarą są ci, którzy się tam logują i konwersują. W tym projekcie znacznie mniej chodzi o to, co tam sobie ten GPT bełkoce, ale o to, co mówi "strona ludzka". To są istotne dane, skrzętnie zbierane oraz analizowane.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
W tym projekcie znacznie mniej chodzi o to, co tam sobie ten GPT bełkoce, ale o to, co mówi "strona ludzka". To są istotne dane, skrzętnie zbierane oraz analizowane.
Myśli Pan, że analizują nasze pytania zadawane AI?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2918
    • NOT IN RIC
W tym projekcie znacznie mniej chodzi o to, co tam sobie ten GPT bełkoce, ale o to, co mówi "strona ludzka". To są istotne dane, skrzętnie zbierane oraz analizowane.
Myśli Pan, że analizują nasze pytania zadawane AI?

Ależ oczywiście. Po co inaczej mieliby to udostępniać?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
W tym projekcie znacznie mniej chodzi o to, co tam sobie ten GPT bełkoce, ale o to, co mówi "strona ludzka". To są istotne dane, skrzętnie zbierane oraz analizowane.
Myśli Pan, że analizują nasze pytania zadawane AI?

Ależ oczywiście. Po inaczej mieliby to udostępniać?
Żeby ułatwić podejmowanie decyzji, szybciej znaleźć rozwiązanie jakiegoś problemu, poprawić standard życia. To ostatnie nie dotyczy zadawania pytań na czacie, ale samej idei AI.   I co z tego, że brzmi idealistycznie, ale nie byłoby lepiej? Czy AI nie jest szansą na lepsze rozumienie świata i jego złożonych problemów?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2918
    • NOT IN RIC
W tym projekcie znacznie mniej chodzi o to, co tam sobie ten GPT bełkoce, ale o to, co mówi "strona ludzka". To są istotne dane, skrzętnie zbierane oraz analizowane.
Myśli Pan, że analizują nasze pytania zadawane AI?

Ależ oczywiście. Po inaczej mieliby to udostępniać?
Żeby ułatwić podejmowanie decyzji, szybciej znaleźć rozwiązanie jakiegoś problemu, poprawić standard życia. To ostatnie nie dotyczy zadawania pytań na czacie, ale samej idei AI.   I co z tego, że brzmi idealistycznie, ale nie byłoby lepiej? Czy AI nie jest szansą na lepsze rozumienie świata i jego złożonych problemów?

Początkowo zakładałem, że udostępnili to w celach reklamowych, ale gdy ta AI zaczęła się błaźnić nawet z prostymi rachunkami (co jest raczej antyreklamą) a mimo to jej nie zamknęli, zakładam, ze jednak chodziło o zbieranie reakcji ludzi.

AI niczego nie rozumie, więc nie może pomóc w rozumieniu. tu już musimy pomóc sobie sami. Niech Pan sobie wyobrazi budowanie AI raczej jak budowanie mikroskopu. Dzięki mikroskopowi niewątpliwie może więcej zobaczyć i dostajemy więcej danych o świecie, ale w rozumieniu nam nie pomaga. To, co dzięki niemu widać, musimy sobie już sami zrozumieć.

Niewątpliwie AI pewne procesy przyspiesza, tak jak samochód przyspiesza poruszanie się. Ale samochód nie wymyśli, gdzie należy pojechać. Podobnie AI. Trzeba jej powiedzieć, co ma robić. Tej na przykład powiedziano, by nie opowiadała dowcipów o trans- i homoseksualistach, kobietach, Murzynach etc. Sama tego przecież nie wymyśliła, bo nie myśli.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
wydaje mi się, że GPT jest wyjątkową ofiarą

Prawdziwą ofiarą są ci, którzy się tam logują i konwersują. W tym projekcie znacznie mniej chodzi o to, co tam sobie ten GPT bełkoce, ale o to, co mówi "strona ludzka". To są istotne dane, skrzętnie zbierane oraz analizowane.

Z tego co widziałem wykrycie, że za chatem stoi cały zespół ludzi na bieżąco monitorujących "rozmowy" i odpowiednio modyfikujących jego działanie, nie jest zbyt trudne. W szczególności wygląda to tak, że to samo zadanie wrzucone kilka razy w pewnym momencie zaczyna np. dawać odpowiedź, że chat "tym się nie zajmuje".

Offline paesano

  • Consul
  • ***
  • Posts: 270
Z tego co widziałem wykrycie, że za chatem stoi cały zespół ludzi na bieżąco monitorujących "rozmowy" i odpowiednio modyfikujących jego działanie, nie jest zbyt trudne.
Taki szwindel, żeby wyciągnać dane i upodobania, musiałby być częścią jakiegoś szerszego planu społecznej kontroli. Inaczej, po co?

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 398

Czy to co trzyma w lewej ręce personifikacja Armenii (Parthii?) na pokazanym w innym wątku powyższym zdjęciu - nie naprowadzi nas na trop co może trzymać Arabia?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2918
    • NOT IN RIC
Czy to co trzyma w lewej ręce personifikacja Armenii (Parthii?) na pokazanym w innym wątku powyższym zdjęciu - nie naprowadzi nas na trop co może trzymać Arabia?

Czyli jakaś ozdobna tuleja na różne cenne różności. A co tam w środku, to niech już każdy sam sobie zgadnie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Czy to co trzyma w lewej ręce personifikacja Armenii (Parthii?) na pokazanym w innym wątku powyższym zdjęciu - nie naprowadzi nas na trop co może trzymać Arabia?
Pomyślałem sobie, że może to być ozdobny kołczan (ze względu na strzałę trzymaną w drugiej ręce), potem że jednak może coś bardziej w rodzaju uniwersalnego pojemnika, a potem zacząłem szukać, co piszą inni. I wygląda na to, że opisują to jako kołczan:

https://www.researchgate.net/publication/325899419_Some_notes_on_the_Hadrianeum_reliefs - ilustracja 7 na stronie 89 i jej opis s. 94. Z porównania z równolegle bitym sestercem patrząc na dziwne nakrycie głowy faktycznie może być to jak pisze autor personifikacja Scytii.

Oczywiście nie musi to być kołczan. Z jednej strony jest to faktycznie podobne do przedmiotu, który trzyma czasem Arabia u Trajana (w sensie pojemnika, a nie całych badyli cynamonu), z drugiej może na monecie Piusa Scytia powinna nosić to samo? Na parazonium, które pojawia się w opisie w RICu nie za bardzo mi to nie wygląda. Może faktycznie rodzaj pojemnika? Wygląda jakby miała u dołu kawałek sznurka, za który można to nosić do góry nogami, ale czy na pewno? Sprawę zaciemnia fakt, że moneta jest znana w jednym egzemplarzu z BM:

https://www.britishmuseum.org/collection/object/C_1872-0709-629



Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 398
(...) Pomyślałem sobie, że może to być ozdobny kołczan(...)Wygląda jakby miała u dołu kawałek sznurka, za który można to nosić do góry nogami, ale czy na pewno?
Może i kołczan, może pojemnik, ale raczej jednak coś co można przewiesić i nosić z tyłu (niekoniecznie do góry nogami). Ale czy to jest to, co bywa podobne na monetach Trajana z Arabią? Podobieństwa są, ale nadal trudno przesądzać.
Poniżej: Province soumise à Rome -Temple d'Hadrien - Musei Capitolini źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:0_Relief_-_Province_soumise_à_Rome_-Temple_d%27Hadrien_-_Musei_Capitolini_%283%29.JPG

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
(...) Pomyślałem sobie, że może to być ozdobny kołczan(...)Wygląda jakby miała u dołu kawałek sznurka, za który można to nosić do góry nogami, ale czy na pewno?
Może i kołczan, może pojemnik, ale raczej jednak coś co można przewiesić i nosić z tyłu (niekoniecznie do góry nogami). Ale czy to jest to, co bywa podobne na monetach Trajana z Arabią? Podobieństwa są, ale nadal trudno przesądzać.
Ciekawe znalezisko :-) Niby przejrzałem pozostałe płaskorzeźby, ale to mi umknęło. Wygląda na ten sam obiekt, szczególnie że pochodzi z tej samej serii rzeźb. Z tego co widzę jest podobny problem jak poprzednio, czyli nie do końca wiadomo, co to za personifikacja. Może Dacja, może Mauretania (jak na włoskiej wiki) - obie tezy pochodzą jak sądzę z porównania z tą samą serią sesterców - obie personifikacje noszą podobny sztandar:


Dacja - https://www.acsearch.info/search.html?id=8795388


Mauretania - https://www.acsearch.info/search.html?id=8979462

Wracając do plecaczko-pojemnika - niestety nie znalazłem żadnego artykułu, który by opisywał dokładnie tę płaskorzeźbę, ale jeszcze poszukam. Można by też napisać do dra Juhásza - autora poprzednio cytowanego artykułu, ale nie wiem, czy coś specjalnego wymyśli. Niestety obiekt nie występuje na żadnej z powyższych monet.

PS. Wycofuję się z "do góry nogami" - to nie ma większego sensu. Wyraźnie ma pokrywkę u góry. Wzięło mi się to z chwilowego zamroczenia, że długość sznurka na sestercu powinna być realistyczna i że z tak krótkim sznurkiem da się to założyć tylko denkiem do dołu.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2918
    • NOT IN RIC
Wracając do plecaczko-pojemnika

Podoba mi się to określenie. Zakładałbym, że był to dość uniwersalny plecaczek - właśnie na różne cenne różności, które nie powinny się zgnieść, uszkodzić etc., w odróżnieniu od rzeczy pospolitych, które można wsadzić do worka. Krótko mówiąc: postać, która trzyma coś takiego, wskazuje, że przenosi coś cennego, jakieś niebanalne dobra.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
na różne cenne różności, które nie powinny się zgnieść, uszkodzić etc.,
W czymś takim powinno się też świetnie przenosić ówczesne książki.

Zastanawiam się, czy coś takiego widziałem. Na razie nie kojarzę, może coś znajdę albo mi się przypomni. Oczywiście o ile mogło przetrwać do naszych czasów ze względu na materiał, z którego było wykonane.

Jedną z głównych funkcji tego-czegoś pozostawałby jednak kołczan - poniżej mamy na rewersach Dianę/Artemidę z czymś bardzo podobnym na plecach:


https://www.acsearch.info/search.html?id=673165


https://www.acsearch.info/search.html?id=82671

 

All coins are guaranteed for eternity