Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny  (Read 5368 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #25 on: July 23, 2022, 06:51:57 pm »
Ten rzadki (ale nie unikalny) aureus wybity w Siscji dla Maksymiana Herkuliusza został sprzedany w 2017 roku za 30 tysięcy franków szwajcarskich. Godne uwagi jest też ciekawe popiersie, na którym cesarz trzyma minores subarmales, krótkie włócznie, co pewnie miało podkreślać jego zapał bojowy.

Teraz, przeglądając stare katalogi, zobaczyłem, że 40 lat wcześniej ten sam egzemplarz został sprzedany za 55 tysięcy franków szwajcarskich. Według kalkulatora inflacji była to równowartość prawie 110 tysięcy franków z roku 2017. Czyli poszedł jakby za ćwierć starej ceny. A ludzie mówią, że wszystko drożeje...
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #26 on: July 25, 2022, 02:09:21 am »
przeglądając stare katalogi, zobaczyłem, że 40 lat wcześniej ten sam egzemplarz został sprzedany za 55 tysięcy franków szwajcarskich.

Tak z ciekawości, jest Pan w stanie namierzyć dla porównania jakieś późniejsze notowania innej monety z tej aukcji? Może to była jakaś superprestiżowa aukcja dla wybranych i było w dobrym tonie płacić jak za zboże, a teraz już ta aukcja/dom aukcyjny nie ma tego powabu i ceny poszły w dół?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #27 on: July 25, 2022, 06:15:13 am »
Może to była jakaś superprestiżowa aukcja dla wybranych

Jak Pan pewnie już sam zauważył to jednak były aukcyjnie zupełnie inne czasy. Katalogi rzecz jasna tylko papierowe, więc objętość ograniczona. Aukcje tylko raz na pół roku albo nawet rok - w związku z czym sama śmietanka. Z mojej działki brązy pojawiają się tam sporadycznie, a jeśli już to jakieś rzadkie medaliony albo naprawdę rzadkie follisy. A tak to samo złoto i srebro, i raczej więcej złota. Samo to daje inną perspektywę i jakby wymusza inny typ kupującego. Dziś jest na ogół dużo brązu, także zwykłego, i trochę srebra i złota na okrasę. Aukcji bez porównania więcej, monety krążą w znacznie większym tempie etc. Internet jednak ostro przeorał dawne obyczaje.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #28 on: July 26, 2022, 02:11:57 am »
Aukcje tylko raz na pół roku albo nawet rok - w związku z czym sama śmietanka. (...) A tak to samo złoto i srebro, i raczej więcej złota.

Wydaje mi się, że aukcja typu "więcej złota" i w latach 80 nie była typowa. Nie prowadziłem oczywiście jakiś badań statystycznych, ale te katalogi z epoki, które przeglądałem, często mają sporo pozycji "na średnią kieszeń". Różne denary, tetradrachmy czasem trochę rzadsze, czasem trochę lepiej zachowane, w każdym bądź razie było tam często dużo srebra i to niekoniecznie bardzo drogiego. A ta aukcja, na której było prawie samo złoto to pewnie był odpowiednik aukcji obrazów, na którym zaczynamy od dwóch Van Goghów i jednego Breugela. Stąd odpowiednia klientela i ceny.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #29 on: July 26, 2022, 05:00:34 am »
Wydaje mi się, że aukcja typu "więcej złota" i w latach 80 nie była typowa.

Tam było zastrzeżenie "w mojej działce" (czyli od Dioklecjana do Konstantyna). Z czasów Panu bliższych zawsze przeważały piękne sesterce czy nawet asy no i dużo srebra.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #30 on: July 27, 2022, 01:17:39 am »
Wydaje mi się, że aukcja typu "więcej złota" i w latach 80 nie była typowa.

Tam było zastrzeżenie "w mojej działce" (czyli od Dioklecjana do Konstantyna). Z czasów Panu bliższych zawsze przeważały piękne sesterce czy nawet asy no i dużo srebra.

Faktycznie. Z taką wizją "starej" aukcji całkowicie się zgadzam.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #31 on: July 29, 2022, 03:02:47 pm »
Kolejny podobny przykład. Nie odnotowany w RIC aureus Maksymina Dai (dziś już wiadomo, że nie unikalny). W 1977 sprzedany za 80 000 franków szwajcarskich, a w 2009 - za 39 000 CHF. Z tym, że te 80 000 to byłoby (po uwzględnieniu inflacji) jakieś prawie 160 000 CHF w roku 2009. Czyli można powiedzieć, że w 2009 roku został sprzedany za ćwierć ceny sprzed ponad 30 lat.

Po namyśle zdecydowałem, że jednak nie będę inwestował w aureusy. Zdaje się, że obecnie lepsze przebicie jest na cukrze.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Strelok

  • Legionary
  • *
  • Posts: 7
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #32 on: August 13, 2022, 07:15:37 pm »
Dzien dobry po dlugiej przerwie.
Cos ten fac sie wydaje martwy, podobnie jak powoli tpzn. Co jest grane? Nie ma z kim dyskutowac, tylko z kilkoma kolekcjonerami na facebooku?
Ale do meritum.. Turbo spadki na Probusie. Moim zdaniem temu ze kilku kolekcjonerow przestalo byc aktywnych, co mocno zrewidowało ceny.
Rzadkie i calkiem ladne Perpetvo
Ok 160e z oplata:
https://www.sixbid-coin-archive.com/#/en/single/l28311979
Mocny spadek
https://aukcjamonet.pl/product/52269/cesarstwo-rzymskie-antoninian-probus-276-282-ne-serdica-nienotowany-w-ric

Ladny i ciekawy conservat z Pawii
https://www.sixbid-coin-archive.com/#/en/single/l30533284
Znalazlem jeszcze jedno notowanie jej gdzie spadla z aukcji w cenie 90e
A tutaj najnowsze notowanie
https://aukcjamonet.pl/product/52247/cesarstwo-rzymskie-antoninian-probus-276-282-ne-ticinum


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #33 on: August 14, 2022, 06:07:14 am »
Cos ten fac sie wydaje martwy, podobnie jak powoli tpzn. Co jest grane? Nie ma z kim dyskutowac, tylko z kilkoma kolekcjonerami na facebooku?

Aż martwy to chyba nie. Proszę pamiętać, że jest sezon wakacyjny. W dodatku stosunkowo normalny, niecovidowy, więc wiele osób nadrabia zaległości. Zobaczymy, co będzie w październiku.

Ale do meritum.. Turbo spadki na Probusie.

Założyłem ten wątek między innymi też po to, by pokazać, że nawet w wypadku bardzo rzadkich i bardzo pięknych monet wszystko jest możliwe. Jak w tytule: raz w górę, raz w dół.

Z Probusem pewnie powstała nadpodaż. Być może też "kolekcjonerzy inwestycyjni" (zdarzają się niestety i tacy) trochę się spłoszyli. To przecież nie jest stabilny rynek. Jeśli jakaś odmiana trafia się raz na kilka lat (albo rzadziej) to w wypadku kilku aktywnych kolekcjonerów chętnych na tę odmianę cena po zażartej walce może być wysoka. A gdy kilka lat później zostanie tylko jeden kolekcjoner - ostry spadek.

Być może w ogóle nie jest to dobry czas na wymagające hobby. A na pewno nie jest to dobry czas na takie inwestycje. Czas mamy pół wojenny, pół kryzysowy. A w takich czasach zawsze artykuły hobbystyczne, ostatniej potrzeby, tanieją. Ileż to kolekcji wyprzedano za grosze podczas wojny.

Teraz kupuje się cukier  :)
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Strelok

  • Legionary
  • *
  • Posts: 7
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #34 on: August 14, 2022, 06:59:10 pm »
No tak, teraz mamy dziwne czasy i sam nie wiem co dalej powinienem zrobić - dla bezpieczeństwa spieniężyć całą (lub część) kolekcji, a może a spokojnie korzystać z niskich cen i sukcesywnie dokupować to, czego nie mam.
Faktycznie - mam wrażenie ze kilku zbieraczy Probusa przestało walczyć na aukcjach i całkiem tanio można sobie kupić raz od czasu fajną blaszke (vide Perpetuo po Gysenie!).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #35 on: August 15, 2022, 05:39:58 am »
No tak, teraz mamy dziwne czasy i sam nie wiem co dalej powinienem zrobić - dla bezpieczeństwa spieniężyć całą (lub część) kolekcji, a może a spokojnie korzystać z niskich cen i sukcesywnie dokupować to, czego nie mam.

Tu nie ma dobrych rad. Wszystko zależy od tego, jak bardzo w Pana kolekcjonerstwie jest obecny wątek inwestycyjny. Bo najlepiej, żeby wcale go  nie było. Jest takie stare powiedzenie kolekcjonerskie, że każdy kupiony do kolekcji okaz najlepiej traktować tak, jak smakosz traktuje dobry obiad. Kupiona monetka powinna dawać radość sama w sobie (jak daje obiad smakoszowi), bez myśli o odzyskaniu wydanych pieniędzy (nie mówiąc już o zarobku).
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #36 on: August 15, 2022, 10:42:37 am »
Wszystko zależy od tego, jak bardzo w Pana kolekcjonerstwie jest obecny wątek inwestycyjny.
Miałem napisać coś bardzo podobnego. Jeśli nie siedzi Pan codziennie z kalkulatorem próbując wyliczyć, ile Pana kolekcja jest warta i czy aktualnie Pan traci/zyskuje, to jeśli jest taniej, cieszyć się i brać. Gdyby trend był w drugą stronę faktycznie można sobie na chwilę odpuścić, bo jest duża szansa że przepłacający kilkukrotnie krawaci z grubymi portfelami szybko zorientują się, że numizmatyka (szczególnie antyczna) to coś na tyle nieprzewidywalnego, że wyliczane teoretycznie stopy zwrotu i inne mądre wskaźniki nijak nie mają się do rzeczywistości i sobie pójdą.

Co do Probusa to wydaje mi się, że jest/była na niego pewna moda, spowodowana równoczesną działalnością kilku naprawdę zaawansowanych kolekcjonerów. Kiedy zaczynałem swoją przygodę z numizmatyką antyczną wydaje mi się (nigdy nie wszedłem głębiej w ten okres, więc mogę się mylić), że aż tak bardzo nie był wyróżniany spośród innych panujących w okresie kryzysu pomiędzy Sewerami a tetrarchią.


Offline Strelok

  • Legionary
  • *
  • Posts: 7
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #37 on: August 16, 2022, 03:24:15 pm »
jak bardzo w Pana kolekcjonerstwie jest obecny wątek inwestycyjny. Bo najlepiej, żeby wcale go  nie było.
No właśnie - nie ma go prawie wcale. Czasami łapią mnie takie przemyślenia na temat co dalej - kiedy np. mnie zabraknie ;) Nie oszukujmy się, ale monetki też swoje kosztują heh.
Probus to była ogromna bańka i w sumie nadal jest, ale nie aż tak wielka. Można sobie raz od czasu coś tam trafić.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #38 on: August 17, 2022, 04:25:28 am »
No właśnie - nie ma go prawie wcale. Czasami łapią mnie takie przemyślenia na temat co dalej - kiedy np. mnie zabraknie ;)
Wobec tego bym się nie przejmował, tylko robił swoje. Monety antyczne w przyzwoitych, czytelnych stanach zachowania zawsze będą miały swoją cenę. Oczywiście nie przewidzi Pan, czy spadkobiercy będą w stanie spieniężyć je za 50 czy 150% tego, co Pan za nie dał, ale nigdy nie będzie tak, że nie będzie na nie chętnych. Albo że będą, ale za cenę kruszcu. Wystarczy popatrzeć na rynek filatelistyczny - mimo głębokiej zapaści pozycje klasyczne z okresu kiedy znaczki drukowano faktycznie do obiegu pocztowego, a nie do kolekcjonowania, cały czas trzymają się dość mocno, a ilość poważnych aukcji jest niemała (mówię o rynku światowym).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #39 on: August 17, 2022, 06:44:07 am »
Wobec tego bym się nie przejmował, tylko robił swoje.

Też tak uważam. To ma być Pana przyjemność, a nie spadkobierców. Gdyby był Pan smakoszem i chodził regularnie po wyrafinowanych knajpach też by Pan przejadł spory grosz. Już nie mówię o tych, co potrafią przehulać (szampan, kobieta, kokaina etc.) niezłe sumki. Tak więc zbiór monet to nie jest jeszcze najgorsze dziedzictwo z punktu widzenia spadkobierców.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Barnaba6

  • Consul
  • ***
  • Posts: 165
  • Gallery of the year 2019 award winner
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #40 on: August 25, 2022, 06:42:00 am »
Godne uwagi jest też ciekawe popiersie, na którym cesarz trzyma minores subarmales, krótkie włócznie, co pewnie miało podkreślać jego zapał bojowy.

Witam po dłuższej przerwie. Skąd Panie Lechu informacja że cesarz trzyma "minores subarmales"? Prof. Estiot twierdzi, że są to plumbatae i cytuje (ilustruje) ten konkretny egzemplarz w swoich artykułach:

1.   Sine Arcu Sagitae: La representation numismatique de plumbatae / mattiobarbuli aux IIIe-IVe siec les (279-307) de n.e.”
http://www.academia.edu/1368037/Sine_arcu_sagittae_la_repr%C3%A9sentation_numismatique_de_plumbatae_mattiobarbuli_aux_IIIe_IVe_si%C3%A8cles_279-307_de_n._%C3%A8._

2.   Maxence et le portrait de l’empereur en Mattiobarbulus
http://www.academia.edu/1369316/Maxence_et_le_portrait_de_l_empereur_en_Mattiobarbulus

Swego czasu dyskutowaliśmy o plumbate na TPZN:

http://forum.tpzn.pl/index.php?topic=10308.0

Swoją drogą relatywnie tanio poszedł ten wspaniały aureus Maksymiana jak na klasę, rzadkość, atrakcyjność i stan zachowania. Jestem natomiast wręcz zszokowany, że po 40 latach aż tak stracił na "wartości"! Wiadomo, że ceny poszczególnych monet idą raz w dół, raz w górę, trudno o stałe, niezmienne prawidła. Dużo też zależy od samej aukcji i domu aucyjnego, a nie tylko samego sprzedawanego przedmiotu itd.  Ale żeby tak atrakcyjna, piękna i rzadka moneta antyczna poszła po 40 latach za 1/4 swojej starej ceny, to naprawdę szok.

Przy okazji: co to była za aukcja 40 lat temu którą Pan znalazł? Czy katalog jest dostępny online, czy ma Pan go w papierze?
Gallery of the year 2019 award winner

https://www.forumancientcoins.com/gallery/index.php?cat=43425

Offline Barnaba6

  • Consul
  • ***
  • Posts: 165
  • Gallery of the year 2019 award winner
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #41 on: August 25, 2022, 06:56:05 am »
jak bardzo w Pana kolekcjonerstwie jest obecny wątek inwestycyjny. Bo najlepiej, żeby wcale go  nie było.
No właśnie - nie ma go prawie wcale. Czasami łapią mnie takie przemyślenia na temat co dalej - kiedy np. mnie zabraknie ;) Nie oszukujmy się, ale monetki też swoje kosztują heh.
Probus to była ogromna bańka i w sumie nadal jest, ale nie aż tak wielka. Można sobie raz od czasu coś tam trafić.

Patryk, skoro chcesz zbierać, a nie inwestować, to nie marudź, nie filozofuj, tylko dokupuj Probusa, dopóki jest rzekomo taki "tani" i natrafisz na podobne okazje, jak te dwie pokazane powyżej. Ciesz się że kupiłeś fajne i rzadkie blachy w okazyjnej cenie. Ciesz się też, że nie musisz obecnie walczyć o rzadkie okazy Probusa ze mną, Simonem, Olivą, Gysenem czy Jean'em. Życie nie znosi jednak próźni i wierz mi, że prędzej czy później znajdą się nowi zaawansowani kolekcjonerzy Probusa i znowu będzie zażarta walka o rzadkie i ciekawe typologicznie okazy.   

Z całym moim szacunkiem dla Ciebie, nie sadzę, abyś po tak krótkim okresie zbierania antyku miał podstawy do ferowania stanowczych tez, że Probus to była/jest bańka itd. Sugeruję więcej pokory. Porozmawiajmy o tym za 10 lub 20 lat. Poza tym litości: naprawdę chcesz stawiać tak ogólne tezy w oparciu o kilka zaledwie przykładów? Ja np. dzisiaj często sprzedaję moje Probusy za kwoty istotnie wyższe od cen zakupu sprzed kilku lat.

Myślę, że zdecydowanie bliższa prawdy jest konstatacja założyciela wątku: "raz w górę, raz w dół", przy czym konstatacja ta nie jest odnoszona (słusznie) do całego rynku monet antycznych, ale jedynie do poszczególnych, konkretnych rzadkich i pięknych monet antycznych. To jest właściwe podejście "metodologiczne". Pan Lech - jak widzisz - powstrzymuje się od ferowania ogólnych, generalnych prawideł w odniesieniu do całego rynku monet antycznych.     
Gallery of the year 2019 award winner

https://www.forumancientcoins.com/gallery/index.php?cat=43425

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #42 on: August 25, 2022, 09:10:25 am »
Witam po dłuższej przerwie. Skąd Panie Lechu informacja że cesarz trzyma "minores subarmales"? Prof. Estiot twierdzi, że są to plumbatae i cytuje (ilustruje) ten konkretny egzemplarz w swoich artykułach:

Również Pana witam w naszym wspólnym polskim kąciku. Nie jestem specjalistą od broni, więc informacja naturalnie ze starego forum, a konkretnie od Kolegi Divusrica, który w wątku przez Pana przywołanym, przekonał mnie do tego rozstrzygnięcia. I, jak widzę, przekonał wtedy również Pana.

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,10308.msg76586.html#msg76586

Czy wrócił Pan z jakichś powodów do starej koncepcji, czy też zapomniał Pan do czego został przekonany?  :)

Przy okazji: co to była za aukcja 40 lat temu którą Pan znalazł? Czy katalog jest dostępny online, czy ma Pan go w papierze?

18 aukcja Bank Leu z maja 1977, monetka wystawiona jako lot 386. Katalog w PDF dostępny na gallica.bnf.fr, ale dokładnego adresu Panu nie podam, bo nauczony doświadczeniem o ulotności bytów internetowych nie zapisuję ich adresów, ale same te byty.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Barnaba6

  • Consul
  • ***
  • Posts: 165
  • Gallery of the year 2019 award winner
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #43 on: August 25, 2022, 09:34:42 am »
Czy wrócił Pan z jakichś powodów do starej koncepcji, czy też zapomniał Pan do czego został przekonany?  :)

Bramka nr 2: zapomniałem do czego zostałem przekonany:) Pamiętałem pokazanego przez Pana aureusa Maksymiana i pamiętałem artykuły Estiot, w których ten aureus był omawiany, stąd moja dzisiejsza reakcja. Dalszej części dyskusji na TPZN o plumbatae niestety już nie pamiętałem, mimo że sam przytoczyłem dzisiaj tamten wątek (jak widać pobieżnie). Dziękuję za przypomnienie.

Dziękuję też za namiary na aukcję Leu z 1977 r.

pozdrawiam,

Barnaba
Gallery of the year 2019 award winner

https://www.forumancientcoins.com/gallery/index.php?cat=43425

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #44 on: October 21, 2022, 11:49:05 am »
Bardzo ładny i rzadki aureus Licyniusza I z Antiochii. Od tego, który odnotowuje RIC VII (jako ANTIOCH 32) różni się odrobinę znakiem menniczym w odcinku.

Równe dwa lata temu Numismatica Ars Classica sprzedała to cudo za 65 tysięcy franków szwajcarskich, a teraz Kunker za ledwie dwie trzecie tamtej ceny, czyli za 42 tysiące euro.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Raz w górę, raz w dół. Piękne i rzadkie monety i ich ceny
« Reply #45 on: October 22, 2022, 06:29:10 pm »
A tu z kolei w górę. Dwa lata temu ten przyjemny medalionik (półtora solida) Konstantyna został sprzedany za 40 000 euro, a teraz aż za 75 000.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity