Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 1 August!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 1 August!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

Recent Additions to Forum's Shop


Recent Posts

Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
This Contest is now over and "Anonymous 1" is the winner.

I have moved "Anonymous 2" to the "Coins from Members' Personal Ancient Coin Galleries" gallery.

Although votes cast after the closing date are not counted as far as the head to head contests are concerned, please feel free to rate any of the coins in the "Best of Type" gallery at any time.

Thank-you to everyone who took part in this contest, your participation is much appreciated.

*Alex
3
I think it's Byzantine and it's gold.
It weighs 23 gr. and measures 25 x 40 mm.

Are you sure that it is a solid gold? Or maybe rather thin gold plate. 23 gr  = circa 1 cubic centimeter of gold
4
Forum numizmatyki antycznej po polsku / Jak ulepszyć Internet
« Last post by Lech Stępniewski on Today at 09:12:33 am »
ja bym wolał tak jak w RPC - zwarty, nieliczny i mądry zespół administracyjno-moderujący, do którego tak łatwo się nie można dostać.

Ale przyzna Pan, że to jednak specyficzna, dość wąska działka, i chętni do udziału zapewne nie tłoczą się tam pod drzwiami.

Aczkolwiek zgodzę się, że tak mogłaby wyglądać lepsza przyszłość: Internet nie tyle jako ogromne pole, po którym hasa kto chce (tu zasieją, tam podepczą, ówdzie zaorają), ile coś w rodzaju ogródków działkowych, poogradzanych, ale przyjaznych, gdzie niewielki skrawek obrabiają z pasją kompetentne ręce. W końcu sam też taki ogródeczek sobie założyłem.
5
Pierwsza z nich to - uwaga będzie zamieszanie terminologiczne - kora (przez małe k od κόρη – dziewczyna - posąg kobiecy z okresu archaicznego).

Czy tam jest jakaś sugestia wielopiersiastości czy to tylko jakieś falbanki/ozdóbki?
6
Oil Lamps / Re: Oil Lamps identification
« Last post by Stefan A on Today at 09:02:08 am »
These are two objects that i couldn’t exactly interpret myself. I bought both from dealers who generally sell flawless goods. At least the right lamp I thought for real.  ??? :-[
7
The release date in North America is August 9th.  That was to allow the books to be shipped from UK to the distributors.  That should mean that shipping will be quite quick after the 9th.

SC

Gotten any reviews of the book yet? Hopefully it is well received by all :)
8
Ale mamy dobry przykład, jak to może działać w praktyce - czyli Wikipedię. Zasady piękne, mniej więcej takie, o jakich tu marzymy, ale z tym wpuszczaniem/odsiewaniem bywa bardzo różnie. Jak się jakiś mądrala (czytaj: stary wiarus wikipedyzmu) uprze, to często nie ma siły.
Tak, tylko że tutaj tych wiarusów/administratorów też jest od Sasa do Lasa, ja bym wolał tak jak w RPC - zwarty, nieliczny i mądry zespół administracyjno-moderujący, do którego tak łatwo się nie można dostać.

Miałem kiedyś (dość krótko i kilkanaście lat temu) manię zbawiania świata przez pisanie haseł na wikipedii i dałem sobie spokój po tym jak zaczęto mi kasować hasła jedno po drugim "bo są nieencyklopedyczne". Oczywiście równocześnie cały czas nikt się nie zająknął, żeby pokasować pćmy, murkwie i 4567 rodzajów pokemonów. Owszem, to co poszło pod nóż, nie było zbyt rozbudowane, ale mimo wszystko stanowiło jakąś wartość - np. jeśli ktoś był lotnikiem w czasie I Wojny Światowej, a na dodatek Polakiem, to taka informacja wydawała mi się cenna (znudzonym wiarusom już nie).

Stąd rozrzut od haseł bardzo dobrych, wręcz znakomitych, do żenujących. Wikipedię ratuje jeszcze to, że jednak na ogół wymagają tam jakichś źródeł (które z kolei czasem same bywają żenujące).
Tak czy inaczej jest to wygodne i istnienie wikipedii należy zaliczyć na zdecydowany plus internetu. Co oczywiście nie zwalnia z myślenia, ani od weryfikacji w podanych źródłach.
9
Other Antiquities / Re: Need help identifying a curious gold object
« Last post by otlichnik on Today at 08:18:06 am »
While the dot decoration looks a bit like some early medieval stuff found amongst the Byzantines, great Bulgarians, etc. the rectangular shape doesn't match.  Also, I believe that the design of the rings on the top and back looks very modern.

I think any resemblance to Byzantine is simply a coincidence.

SC
10
Oil Lamps / Re: Oil Lamps identification
« Last post by otlichnik on Today at 08:15:21 am »
Me too.  I hope strobilus sees them at some point.

SC
Pages: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
All coins are guaranteed for eternity