Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Barbarzyńskie naśladownictwa i fałszerstwa

<< < (4/7) > >>

Waldemar S:
Nadmieniłem na początku że nie wiązał bym tego naśladownictwa z tymi z terenów Ukrainy . Wiem że i w samym Rzymie powstawały takie stworki , na Bałkanach, a i wśród zachodnich plemion germańskich na pewno też , ale ja bym akurat takie zbliżone stylistycznie i materiałowo, lokował na naszej zachodniej ścianie . Przez wzgląd że przez kilka lat identyfikowania na innym forum chłopakom z tamtych okolic , trochę widziałem, przez co nie wydaje mi się aby to był nanos . Denarki bywały w różnych stanach zaawansowania , od prymitywnych , po takie z którymi sam miałem problem czy z fotek nie zaliczyć ich do oryginalnych. I tu się rodzi pytanie jakie plemnie na zach. Polski, gdzieś do przełomu II i III wieku mogło by się bawić  takim procederem ?- zastanawiałem się nad burgundami którzy podobno przyszli z zachodu na te tereny / przez co mogli wcześniej na zachodzie trochę liznąć techniki menniczej/ , druga opcja to zasymilowane już z tutejszym plemieniem niedobitki Celtów którzy już bili na tych terenach  ze 2 wieki wcześniej  swoje statery . A może tak Celtów jak i burgundów zaliczyć do tej samej grupy etnicznej która między Galią a tą częścią naszych terenów przez cały czas utrzymywała kontakty i na naszym terenie cały czas sprawowała władzę w tym tak zwanym Związku Lugijskim . 

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on October 25, 2021, 06:56:09 am ---Wychodzi na to, że lira lepsza, aczkolwiek nawet w czymś, co się nazywa "Musica Antiqua" pisali o Apollu grającym na harfie. Chyba kiedyś nie podchodzono do tego z taką muzykologiczną precyzją.

--- End quote ---
Tej publikacji nie znam. Myślałem, że mam coś przekrojowego o muzyce antycznej, ale po sięgnięciu na półkę okazało się, że to historia hymnografii bizantyjskiej... Tak czy inaczej w jakimś poważnym opracowaniu powinno być wyłożone kawę na ławę czy i w jakim przypadku możliwe jest wymienne stosowanie terminologii. Na chwilę obecną wydaje mi się, że nie bardzo, harfa to coś większego, stojącego samo z siebie, a lira to coś, co można zabrać ze sobą na daleką wędrówkę.


--- Quote from: Lech Stępniewski on October 25, 2021, 06:56:09 am ---Oto przykład z British Museum. Obrazek z XIX wieku:

--- End quote ---
Raczej z XVIII (jest w opisie circa 1784), a tam z poprawnością różnych szczególików na takich romantyczno-antykizujących obrazkach różnie bywało. Chociaż autorka obrazka (Angelica Kauffman, 1741-1807) i tak patrząc po innych jej dziełach wypada powyżej średniej.


--- Quote from: Lech Stępniewski on October 25, 2021, 06:56:09 am ---Wyspiański też machnął coś, co bywa nazywane na ogół "Apollo grający na lirze" ale czasem "Apollo grający na harfie" (np. w książce Kępińskiego o Wyspiańskim).

--- End quote ---
Czasem też "Apollo grający harmonię sprzeczności", a czasem "Apollo na Olimpie". Patrząc na to, że ostatnie dwa tytuły pojawiają się np. na stronie pinakoteka.zascianek.pl (http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Wyspianski/Wysp_Iliada.htm) na której dość przykładają się do poprawnych tytułów obrazów można zakładać, że istnieje spora szansa, że oryginalnie Wyspiański nie określił nazwy instrumentu. Próbowałem coś znaleźć więcej, ale utknąłem. Jest to chyba jedna z ilustracji do Iliady w przekładzie L. Rydla, przegrzebałem w tym celu dwa ostatnie miesiące 1896 "Tygodnika Ilustrowanego", ale na w/w Apolla nie trafiłem. W zbiorach MNW też go nie ma: http://www.wyspianski.mnw.art.pl/ilustracje.html. W katalogu wystawy MNK z okazji 110 rocznicy śmierci Wyspiańskiego też (chociaż na wystawie był prawie na pewno).

PS. Tak się jeszcze zastanawiałem nad brzmieniem odtwarzanej antycznej liry - może niektórzy za bardzo skupiają się na kształcie, a za mało na pudle rezonansowym i skutek jest jaki jest? Przecież ta skorupa żółwia (i późniejsze bardziej wysublimowane kształty) czemuś poza ozdobą służyły - tu np. dzięki lepszemu pogłosowi zaczyna to brzmieć zupełnie sensownie: https://www.youtube.com/watch?v=Gc0Y_Z-Lm2E

DzikiZdeb:

--- Quote from: Waldemar S on October 25, 2021, 01:43:44 pm ---Nadmieniłem na początku że nie wiązał bym tego naśladownictwa z tymi z terenów Ukrainy . Wiem że i w samym Rzymie powstawały takie stworki , na Bałkanach, a i wśród zachodnich plemion germańskich na pewno też , ale ja bym akurat takie zbliżone stylistycznie i materiałowo, lokował na naszej zachodniej ścianie.

--- End quote ---
Tutaj niestety nie mam żadnej wiedzy, czy można to próbować porównywać stylistycznie do znalezisk z jakiegoś konkretnego terenu. Trzeba mieć sporą bazę podobnych koszmarków z pewnymi atrybucjami i patrzeć, gdzie ewentualnie znaleziono coś podobnego.

Może Pan spróbuje zapytać na ogólnym forum anglojęzycznym.

PS. Tak mi się jeszcze skojarzyło, że na poważnie takimi sprawami zajmuje się grupa prof. Bursche - dokładnie nazywa się to Zakład Kontaktów Świata Śródziemnomorskiego z Barbaricum Wydziału Archeologii UW:
https://www.archeologia.uw.edu.pl/zaklad-kontaktow-swiata-srodziemnomorskiego-z-barbaricum/ Nie wiem, na ile są oni otwarci na kontakt z osobami spoza środowiska akademickiego.

Waldemar S:
To pokarze jeszcze z omawianych terenów takiego denarka który wypłynął kilka lat temu, a fotka mi została , żałuje że go wtedy nie kupiłem  :'(, ale wtedy inaczej patrzyłem na takie cudaki. Tu rytownik miał już talent , tyle że analfabeta ,albo ja nie potrafię czytać  ;). A teraz poprosił bym o wypunktowanie tego denarka - kto to , czyja personifikacja co z legendami ? 

DzikiZdeb:

--- Quote from: Waldemar S on October 27, 2021, 04:48:49 pm --- kto to , czyja personifikacja co z legendami ?

--- End quote ---
Z gęby to młody Marek Aureliusz, a co do rewersu to mocno kogoś fantazja poniosła. Źródłem mogła być np. Providenita, Felicitas czy Salus, ale to takie strzały na zasadzie "która personifikacja trzyma coś w miarę krótkiego co mogło by być berłem albo czymś co się da zamienić w berło, bo tego sznurka nijak wytłumaczyć się nie da".

Edit: równie dobrze sznurek mógłby być kompletnie niezrozumiałą tarczą Minerwy, ale to takie strzelanie na oślep:

https://www.acsearch.info/search.html?id=8594575

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version