Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Kropki cezarów

(1/2) > >>

paesano:
Znowu kropki.

Na pierwszej załączonej monecie (RIC VII Heraclea 16) przy oznaczeniu mennicy w pasku exergue (MHTB) nie ma kropek. I tu jest sprawa jasna, zgodnie z katalogiem ich tam być nie powinno.

Na drugiej monecie (RIC VII Heraclea 26) przy oznaczeniu mennicy (MHTƐ) kropki być powinny, ale ich nie widać. Wytarły się, wykruszyły?  Moneta z niedawnej aukcji, ale nie znalazła właściciela, a to przecież rzadka odmiana (R5), z przyzwoitą ceną wywoławczą.  Czy są tam kropki?

W kontekście tych kropek, pytanie jest takie: jeśli mamy do czynienia z jedną emisją – MHTA, występującą pod numerami 16-27, to dlaczego cezarowie (CAESS, NOB C) mają kropki w odcinku menniczym (poza numerami 18-20), a Konstantyn, jako jedyny w tej emisji august (AVG) ich nie ma (RIC 16 i 17)? Czy mennica mogła w ten sposób oznaczać cezarów?

Podsumowanie:
Moneta 1: RIC VII Heraclea 16 – kropek przy MHTB nie ma;
Moneta 2: RIC VII Heraclea 26 – kropki powinny być, ale ich nie widać;
Moneta 3: RIC VII Heraclea 20 – kropek nie ma, ale w tym przypadku numery: 20, 19 i 18 to wyjątek.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: paesano on March 20, 2023, 04:41:38 pm ---Konstantyn, jako jedyny w tej emisji august (AVG)

--- End quote ---

O nie. Heraklea to wtedy mennica Licyniusza i to on jest w tej emisji głównym augustem. Natomiast Konstantyna i jego synów wybija tak "grzecznościowo", na znak, że się z nim po niedawnej wojnie dogadał i teraz obaj się uznają.

Dlaczego według Pana druga moneta to miałaby być koniecznie HERACLEA 26 (skoro nie ma kropek), a nie po prostu 20?

Tak, wygląda na to, że te sub-emisje kropkowe były bite wyłącznie dla cezarów. Być może w podstawowej emisji wybito za mało i potem jeszcze dobijano, a kropka była potrzebna księgowemu do rozliczeń za nadgodziny.

Na mojej stronie znajdzie Pan trochę uzupełnień do tego, co podaje RIC (niektóre niepewne, bo z kropkami często jest kłopot). Generalnie jednak nie jest ta emisja wyczerpująco opracowana. Do zbierania dość wdzięczna, bo wiele odmian prawdopodobnie udałoby się upolować za stosunkowo  niewielkie kwoty na eBayu (na prestiżowych aukcjach może już być gorzej).

paesano:

--- Quote from: Lech Stępniewski on March 20, 2023, 05:25:50 pm ---Dlaczego według Pana druga moneta to miałaby być koniecznie HERACLEA 26 (skoro nie ma kropek), a nie po prostu 20?

--- End quote ---
Ma Pan rację, zasugerowałem się opisem aukcyjnym i doszukiwałem sie czegoś, czego tam mie ma. Mam nauczkę, trzeba za każdym razem weryfikować samemu.


--- Quote from: Lech Stępniewski on March 20, 2023, 05:25:50 pm ---Na mojej stronie znajdzie Pan trochę uzupełnień do tego, co podaje RIC (niektóre niepewne, bo z kropkami często jest kłopot). Generalnie jednak nie jest ta emisja wyczerpująco opracowana. Do zbierania dość wdzięczna, bo wiele odmian prawdopodobnie udałoby się upolować za stosunkowo  niewielkie kwoty na eBayu (na prestiżowych aukcjach może już być gorzej).

--- End quote ---
Ceny przystępne na eBayu, dlatego m.in. zwróciła moją uwagę. Właśnie z powodu ww. monety zacząłem brnąć dalej, pojawił się dreszczyk emocji, że znalazłem coś nieodnotowanego, a tu zwykły błąd w opisie.
Dziękuję, będę zaglądał na stronę NOT in RIC i tam weryfikował w pierwszej kolejności. 

paesano:

--- Quote from: Lech Stępniewski on March 20, 2023, 05:25:50 pm ---Do zbierania dość wdzięczna, bo wiele odmian prawdopodobnie udałoby się upolować za stosunkowo  niewielkie kwoty na eBayu (na prestiżowych aukcjach może już być gorzej).

--- End quote ---
A przy okazji, które mennice wziąłby Pan na celownik, gdyby zaczynał dopiero zbierać IV wiek?
Czy mennice miały swoje specjalizacje, tzn. która biła więcej rewersów z bramami obozowymi, która słynęła z personifikacji albo produkowała najwięcej monet wotywnych, itd?
Da się zrobić takie zestawienie? A jeśli nie, to przynajmniej, które są wdzięczne do zbierania i stosunkowo jeszcze niedrogie ? 

Lech Stępniewski:

--- Quote from: paesano on March 21, 2023, 07:14:48 am ---które są wdzięczne do zbierania i stosunkowo jeszcze niedrogie ?

--- End quote ---

"Wdzięczne do zbierania" to generalnie kategoria subiektywna, więc wolałbym, żeby szedł Pan za odruchami własnego serca. Natomiast niedrogie z reguły jest to, na co jeszcze nikt nie wpadł, nie ma opracowań, dlatego nie powstała moda etc. Zatem tym bardziej zachęcam do własnych pomysłów. Ponawiam obietnicę, że gdyby Pan wymyślił coś (moim zdaniem) bardzo niedorzecznego, to dam znać.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version