Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Wzorniki, dyrektywy, warianty typów monet...

(1/4) > >>

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on August 20, 2022, 08:08:03 am ---
Co za szaleniec liczył kamienie w maniakionie?

--- End quote ---

Pomysł trochę taki jakby liczyć liście laurowe w wieńcu na wcześniejszych monetach :-)

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on August 20, 2022, 02:20:02 pm ---
--- Quote from: Lech Stępniewski on August 20, 2022, 08:08:03 am ---
Co za szaleniec liczył kamienie w maniakionie?

--- End quote ---

Pomysł trochę taki jakby liczyć liście laurowe w wieńcu na wcześniejszych monetach :-)

--- End quote ---

W mojej działce też oczywiście takie szczególarskie szaleństwa odchodzą. Chociaż praktycznie rzecz biorąc jedyne szczegóły, co do których można sensownie podejrzewać, że miały w epoce znaczenie, to szczegóły w znaku menniczym. A czy na przykład Sol stał w lewo czy w prawo, trzymał glob wyżej lub niżej etc. etc. - prawdopodobnie nikogo nie obchodziło.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on August 20, 2022, 02:27:40 pm --- A czy na przykład Sol stał w lewo czy w prawo, trzymał glob wyżej lub niżej etc. etc. - prawdopodobnie nikogo nie obchodziło.

--- End quote ---

Wyżej-niżej to się zgodzę, natomiast lewo-prawo to dla mnie trochę inna kategoria. Raczej nie kojarzę (przynajmniej na monetach z I-II w.), żeby po ustaleniu że na danym typie będzie Sol w prawo, swobodnie umieszczano go na niektórych egzemplarzach w lewo. Nie za bardzo wierzę, że była w tym jakaś wielka głębia, ale przynajmniej była tutaj wierność wzornikowi.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on August 22, 2022, 04:34:55 am ---natomiast lewo-prawo to dla mnie trochę inna kategoria.

--- End quote ---

Nie wydaje mi się. Czy u nas ktoś zwracał uwagę, w którą stronę patrzy Kopernik na monecie? Był wzór - to jasne. No i powielająca mechanicznie ten wzór produkcja maszynowa. Natomiast przy produkcji ręcznej stada wariantów świadczą, że wielu odstępstw od wzoru nie pilnowano. Nawet tytulaturę często przycinano i to w - zdawałoby się - istotnych fragmentach. Była moneta z IMP CONSTANTINVS P F AVG, ale też w tej samej emisji z identycznym rewersem mogło być samo CONSTANTINVS P F AVG albo i chude CONSTANTINVS AVG czy nawet... AG. Jakie to mogłoby nieść treści poza przekonaniem, że to wszystko jedno?

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on August 22, 2022, 06:07:38 am ---Natomiast przy produkcji ręcznej stada wariantów świadczą, że wielu odstępstw od wzoru nie pilnowano.

--- End quote ---
Chodziło mi raczej o kwestie czystego lenistwa :-) Tak jak czyste lenistwo powoduje, że rzeźbiący stempel nie sprawdza, czy na wzorniku glob jest na wysokości barków czy pasa, tak samo nikomu nie będzie się chciało przerysowywać całego rysunku na drugą stronę.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version