Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Linki do ciekawych stron

(1/7) > >>

LSW:
W tym wątku podajemy linki do ciekawych stron z krótkim opisem ich zawartości i dlaczego je polecamy.

CO JEST W TYM WĄTKU
1. Kobiety u władzy
2. Monety Miletu od VI w p.n.e. do XV w n.e.
3. Podręczna cyfrowa biblioteczka numizmatyczna - Digital Library Numis
4. Podlaska Biblioteka Cyfrowa, m.in. Karol Szajnocha "Słowianie w Andaluzji"
5. "Rzymski cesarz widziany z prowincji" Bardzo ciekawie zapowiadająca się strona projektu badawczego mającego na celu analizę portretów cesarskich na monetach prowincjonalnych
6. Uwierzyć w nasze wielkie możliwości. Słowiańskie powody do dumy.
7. Austriacka Akademia Nauk - darmowe publikacje

Lech Stępniewski:
Waldemar S

Nie przypadkiem trafiłem , bo zacząłem sobie szperać za kobietami wpływowymi w antyku i trafiłem na to zestawienie "Kobiety u władz", i przyznam że zainteresowała mnie tutaj na ostatniej stronie nasza tajemnicza księżniczka "Świętosława" a następnie 3 krotna królowa państw skandynawskich i powiązana z Anglią .

https://www.smolec.pl/kobiety/wladczynie%201-500.htm

Lech Stępniewski:
LSW

Polecam stronę znalezioną w trakcie poszukiwań informacji nt. archaicznych dioboli milezyjskich (popularnych monetek starożytnej Grecji):

https://rjohara.net/coins/

Strona jest bogatym źródłem informacji na temat całego okresu mennictwa Miletu od VI w p.n.e. do XV w n.e. Jest to opis monet od okresu archaicznego przez okres rzymski do imperium osmańskiego, zawiera też krótki rys historyczny i opis systemów wagowych. Strona stworzona została na podstawie prywatnego zbioru, ale obejmuje również opis egzemplarzy brakujących w zbiorze. Poszczególne okresy mennictwa miasta zawierają opis ikonografii, parametry monet i odniesienia do literatury.
Strona ma rekomendacje FAC ale na forum nie widzę nigdzie do niej linku.

DzikiZdeb:
3. Podręczna cyfrowa biblioteczka numizmatyczna - Digital Library Numis

https://sites.google.com/site/digitallibrarynumis/

Być może powszechnie znane, ale niech będzie i w tym miejscu.

Spora ilość skanów najrozmaitszej literatury numizmatycznej - siłą rzeczy są to rzeczy nieobjęte prawami autorskimi bądź publikowane od razu z myślą o darmowym powszechnym dostępie. Czyli innymi słowy mnóstwo klasyków z XIX i początku XX w., darmowe suplementy do współczesnych płatnych korpusów i całe sterty innych mniej lub bardziej przydatnych pozycji.

Waldemar S:
Kiedyś szukałem inf o losach brańców z początków naszej państwowości , czyli zazwyczaj jeńców słowiańskich z różnych wojenek z terenów naszych i południa Europy , a którzy różnymi drogami trafiali do arabskiej Hiszpanii .
A niedawno trafiłem na starego gotowca , czyli książeczkę Karola Szajnochy " Słowianie w Andaluzji " w której bardzo zgrabnie opisuje losy tych al-saklabów , a zwłaszcza tych którzy sięgnęli po szczyty władzy , od niewolnika do zarządcy prowincji, króla. tak ze polecam tą krótką książeczkę , jest jeszcze w tym linku drugi tytuł  " Zdobycze pługa polskiego" tegoż autora.
https://pbc.biaman.pl/dlibra/publication/edition/32656?id=32656

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version