Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Najbardziej dziurawe systemy monetarne  (Read 790 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Najbardziej dziurawe systemy monetarne
« on: November 15, 2021, 07:47:14 am »
Kupiłem sobie 'The Coins of Roman Antioch' McAlee'ego i przegryzam się przez to, co napisał o tamtejszych drobniejszych nominałach. Danych jest jak wiadomo jak na lekarstwo i raczej trudno jednoznacznie je ponazywać. Zaintrygowało mnie jednak co innego - zakładając, że mamy w Antiochii cały, odrębny system monetarny, to niezależnie od stopnia jego złożoności mamy w nim sporą dziurę. Najwyższym nominałem zdawkowym jest coś, co można porównać do dupondiusa, a najmniejszym (właściwie jedynym) nominałem kruszcowym - tetradrachma wartości czterech denarów (pojedynczych drachm i didrachm bitych w śladowych ilościach nie liczę). Patrząc się od strony praktycznej nie za bardzo widzę, jakby to miało działać. Tetradrachma = 4 drachmy = 4 * 8 dupondiusów wchodzących na denar/drachmę = 32 dupondiusy i nic pośrodku! Kupujemy coś wartości trzech dupondiusów i dostajemy z tetradrachmy resztę co najmniej w 29 monetach (w razie użycia niższych nominałów - odpowiednio więcej)? Kłóci mi się to ze zmysłem praktycznym mieszkańców świata antycznego.

a) może to nie był jednak kompletny system, i jego twórcy zostawili w nim miejsce np. na rzymski denar. Znając niewielką ilość denarów obiegających na wschodzie w początku I w. - nie bardzo.
b) może ceny w Antiochii były tak niskie, że na potrzeby codziennych transakcji wystarczały monety brązowe. Znając sporą ilość tetradrachm, a więc duży ich udział w obiegu - też nie bardzo (poza tym z tego co pamiętam to te ceny aż tak się od rzymskich nie różniły).
c) ? - nie mam pomysłu, co mogło by spowodować taką dużą dziurę w nominałach. Co prawda w Rzymie nad denarem był praktycznie tylko aureus (złotych kwinarów za dużo nie bito), ale to nie była moneta codziennego użytku w przeciwieństwie do tetradrachm. Może były jakieś inne systemy antyczne, które operowały takimi dużymi przeskokami?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Najbardziej dziurawe systemy monetarne
« Reply #1 on: November 15, 2021, 10:16:28 am »
Kupiłem sobie 'The Coins of Roman Antioch' McAlee'ego i przegryzam się przez to

Oba suplementy elektroniczne pewnie już Pan sobie ściągnął, ale tak dla porządku przypominam. A gdyby w trakcie tego przegryzania napotkał Pan coś, co Pana zdaniem mogłoby zahaczać o RIC VI, prosiłbym o wiadomość.

Najwyższym nominałem zdawkowym

To jest problem stale się przewijający. Niektóre transakcje trudno sobie wyobrazić, bo albo brakuje czegoś wyżej albo niżej. Porządnej tabeli cen też nie ma, tylko wszystko tak mniej więcej i często domyślnie. Tak to już jest z codziennymi rzeczami oczywistymi: nikt o nich w rozmaitych uczonych traktatach nie wspomina, a niewolnicy robiący zakupy też wspomnień nie zostawili

Był taki wątek w dawnych czasach "czym płacić za fryzjera" albo za jabłko na targu. Z kupnem butów albo konia już nie ma problemu, ale ile można kupować tych butów i koni.
[/quote]
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Najbardziej dziurawe systemy monetarne
« Reply #2 on: November 16, 2021, 06:57:13 am »
Kupiłem sobie 'The Coins of Roman Antioch' McAlee'ego i przegryzam się przez to

Oba suplementy elektroniczne pewnie już Pan sobie ściągnął, ale tak dla porządku przypominam. A gdyby w trakcie tego przegryzania napotkał Pan coś, co Pana zdaniem mogłoby zahaczać o RIC VI, prosiłbym o wiadomość.
Tak, ściągnąłem, dziękuję :-) Co do końcowej daty bicia monet typowo lokalnych (czyli tych, które obejmuje katalog), to raczej nic nie było bite po odzyskaniu Antiochii z rąk perskich około roku 260 (nie mam teraz książki przy sobie, ale raczej nic tam takiego nie było).

Najwyższym nominałem zdawkowym

To jest problem stale się przewijający. Niektóre transakcje trudno sobie wyobrazić, bo albo brakuje czegoś wyżej albo niżej. Porządnej tabeli cen też nie ma, tylko wszystko tak mniej więcej i często domyślnie. Tak to już jest z codziennymi rzeczami oczywistymi: nikt o nich w rozmaitych uczonych traktatach nie wspomina, a niewolnicy robiący zakupy też wspomnień nie zostawili

Był taki wątek w dawnych czasach "czym płacić za fryzjera" albo za jabłko na targu. Z kupnem butów albo konia już nie ma problemu, ale ile można kupować tych butów i koni.

Tutaj jest troszkę inaczej - jabłka jest za co kupować, jest cała gama drobnych nominałów, konia kupił by za srebro, gorzej z butami - drobiazgi o ile dobrze rozumiemy ich nominały to za mało, a srebrna tetradrachma - za dużo.

Offline Pekka K

  • Tribunus Plebis Perpetuus
  • Procurator Monetae
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 7336
  • ...one coin at a time...
Re: Najbardziej dziurawe systemy monetarne
« Reply #3 on: November 16, 2021, 07:07:03 am »

Civic issues dated by McAlee to AD 312 are listed as numbers 170 - 173.

Pekka K

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Najbardziej dziurawe systemy monetarne
« Reply #4 on: November 16, 2021, 02:42:17 pm »

Civic issues dated by McAlee to AD 312 are listed as numbers 170 - 173.

I try to read carefully, so I just figured it out :-)

The author identifies these four little coins (15 mm diameter) as 1/12 nummus and assigns them to Maximinus Daza. They would be struck in 312 and be associated with attempts to restore the glory of pagan cults in Syria. The earlier dating was much broader, dating them between Diocletian and Julian. The basis for the above dating is taken from article by J. van Heesch from NC 153 (1993), pp. 65-75 - "The last Civic Coinages and the Religious Policy by Maximinus Daza".

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Najbardziej dziurawe systemy monetarne
« Reply #5 on: November 16, 2021, 06:22:45 pm »
The author identifies these four little coins (15 mm diameter) as 1/12 nummus and assigns them to Maximinus Daza.

I wonder why McAlee identified them as "1/12 nummus". In 311-312 nummus in Antioch has approximately 6-5 g or less, so ~1.5 g coin should be regarded as a quarter-nummus. As I remember, van Heesch calls them simply "fractions".
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Najbardziej dziurawe systemy monetarne
« Reply #6 on: November 17, 2021, 02:27:02 am »
The author identifies these four little coins (15 mm diameter) as 1/12 nummus and assigns them to Maximinus Daza.

I wonder why McAlee identified them as "1/12 nummus". In 311-312 nummus in Antioch has approximately 6-5 g or less, so ~1.5 g coin should be regarded as a quarter-nummus. As I remember, van Heesch calls them simply "fractions".
Trochę to naciągane, bo powołuje się na tego samego autora sprzed osiemnastu lat, który najwidoczniej międzyczasie wycofał się z tak dokładnego określania nominału:
"Although these coins appear to be 1/4 nummus by weight, this does not take into account the silver content of the nummus ("follis"). Based on an estimated silver content of 2% in the nummus and assuming that silver was walued at 100 times the same weight of copper, the ratio is 1/12" Van Heesch 1975 = (van Heesch - Une Frappe Semi-Autonome Sous Maximin Daza, Revue Belge de Numismatique), pp - 102-103.

 

All coins are guaranteed for eternity