Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Niebinarna pani Konstantynopol  (Read 756 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2920
    • NOT IN RIC
Niebinarna pani Konstantynopol
« on: September 14, 2021, 06:56:31 pm »
Personifikacja Konstantynopola na bardzo popularnych brązach Konstantyna traktowana jest chyba bezwyjątkowo jako postać żeńska. Ja w każdym razie nie spotkałem się z przeciwną opinią. Nie jest to może bardzo kobieca postać, ale personifikacja miasta musi być raczej groźna niż zalotna, więc da się to zrozumieć. Na ogół wygląda jakoś tak:



Ale co powiedzieć na taką oto panią Konstantynopol z wąsami? I chyba nie tylko te wąsy nadają jej twarzy srogi męski wyraz. Oko też jakby mało kobiece.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Online DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: Niebinarna pani Konstantynopol
« Reply #1 on: September 15, 2021, 07:19:18 am »
Nie kojarzę żadnego przedstawienia z epoki, na którym osobnik miałby tylko wąsy, a brodę ładnie ogoloną. Jest jakiś inny egzemplarz w tym stylu? Bo na razie to wygląda mi to bardziej na wykruszony stempel.

Oczywiście widzę tam np. bardziej męską fryzurę, ale to może być kwestia autosugestii.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2920
    • NOT IN RIC
Re: Niebinarna pani Konstantynopol
« Reply #2 on: September 15, 2021, 09:15:23 am »
To raczej oczywiste, że to nie było celowe, tylko tak jakoś wyszło. Wypadałoby też wiedzieć, jak ta moneta wygląda na zdjęciach z nieco innym światłem etc., bo tam może być sporo "złudzenia optycznego", a nadto, jak Pan zauważył, zaczyna działać autosugestia.

Same wąsy są rzeczywiście nadzwyczaj rzadkie (generalnie przyjmuje się, że Rzymianie nie mieli takiego zwyczaju), ale czasem się jednak zdarzają:



Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Online DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: Niebinarna pani Konstantynopol
« Reply #3 on: September 16, 2021, 02:15:31 am »
Same wąsy są rzeczywiście nadzwyczaj rzadkie (generalnie przyjmuje się, że Rzymianie nie mieli takiego zwyczaju), ale czasem się jednak zdarzają:

W tych dwóch przypadkach wąsy są uzupełnione dość solidnymi bokobrodami, więc to trochę inny przypadek :-) (rozumiem, że jest to ta sama fryzura Najjaśniejszego i na drugim się wytarły, przynajmniej tak mi to wygląda).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2920
    • NOT IN RIC
Re: Niebinarna pani Konstantynopol
« Reply #4 on: September 16, 2021, 08:50:54 am »
W tych dwóch przypadkach wąsy są uzupełnione dość solidnymi bokobrodami

Jak na bokobrody to chyba zbyt blisko ucha. Emisja z Nikomedii z mniej więcej tego samego okresu sugeruje, że to miało być raczej coś w rodzaju pejsów.

Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Online DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: Niebinarna pani Konstantynopol
« Reply #5 on: September 16, 2021, 12:32:55 pm »
W tych dwóch przypadkach wąsy są uzupełnione dość solidnymi bokobrodami

Jak na bokobrody to chyba zbyt blisko ucha. Emisja z Nikomedii z mniej więcej tego samego okresu sugeruje, że to miało być raczej coś w rodzaju pejsów.

Bo ja wiem, wszystko zależy od kształtu twarzy i indywidualnego obszaru zarastania. Dla mnie to bokobrody - coś w tym stylu:


albo zakładając, że na końcu jest jeszcze kawałek zarostu pod innym katem to coś takiego:


Wizerunek z Nikomedii ze względu na nikły wąsik wygląda mi na wczesną fazę tego samego zarostu "balwierz jego cesarskiej mości został stracony dwa tygodnie temu za kontakty z kucharką Makcencjusza, więc Najjaśniejszy Pan chodził chwilę nieco nieogolony, ale już zgodziliśmy nowego tyle że na razie Jego Wielczestwo chce sprawdzić, jak mu będzie w zaroście, więc nie pozwolił się całkiem ogolić".

Natomiast Pani Konstantynopol kojarzy mi się trochę z tym:


Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2920
    • NOT IN RIC
Re: Niebinarna pani Konstantynopol
« Reply #6 on: September 16, 2021, 01:23:02 pm »
Natomiast Pani Konstantynopol kojarzy mi się trochę z tym:


Wąs rzeczywiście jakby podobny, ale ten goły Gal jest jednak jak najbardziej binarny.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity