Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Co to za nominał ?

(1/2) > >>

Waldemar S:
Co sądzić o takiej monecie Alexandra Severusa , jaki to może być nominał przy 6,5 grama i 23 mm ?.Na asa zdecydowanie przy mało , nawet gdy się wezmie pod uwagę wytarcie materiału , semis z kolei raczej już wyszedł z obiegu w tym czasie . Zakładam że legendy pokrywają się z asem Ric 494 ?

https://www.acsearch.info/search.html?id=5292992

Lech Stępniewski:

--- Quote from: Waldemar S on September 13, 2021, 12:47:17 pm ---Na asa zdecydowanie przy mało

--- End quote ---

Ale tu wygląda, że to krążek jest mały, a nie stempel monety. Może to jego życiowa przygoda, a może od początku był taki, bo z innymi krążkami przesadzono i trzeba było dorzucić coś małego, żeby waga całej partii się zgadzała.

Waldemar S:
Dziękuje za to spostrzeżenie , faktycznie nie zauważyłem tego , a wyraznie widać że litery są przy krawędzi , a w ogóle nie widać otoku. Wychodzi więc że , albo ktoś się bawił i obrzezał go , albo tym razem partia za dużo ważył i pomocnicy w mennicy dostali zadanie odchudzić ją i parę sztuk obrzezali .

DzikiZdeb:
Może ktoś tą monetę później obciął, bo w którymś z kolejnych systemów z końca III/IV w. brąz o takiej wadze i średnicy coś znaczył, a tak to był tylko bezużyteczny kawałek metalu?

Jak wygląda rant?

Waldemar S:
Dotarłem jeszcze do takiego dupondiusa Ric 392 z Libertas , niestety nie ma fotki i legenda trochę inna , ale waga już by odpowiadała , a więc może to nie o asa chodzi a o dupondiusa i o jakąś lekką partię , tym bardziej że na monecie z mojego linka nie jestem pewien czy cesarz aby nie ma korony ?
http://numismatics.org/ocre/id/ric.4.sa.392

ps. nie wiem jak wygląda rant , gdyż zapytanie było do mnie i tylko takimi fotkami dysponuję .

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version