Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku
Rzadka i ciekawa moneta Maksencjusza
Lech Stępniewski:
Jeden z moich Korespondentów przysłał mi zdjęcie tej oto monety Maksencjusza:
Z awersem nie ma problemu. Najpospolitsza dla tego cesarza odmiana odmiana z głową w wieńcu laurowym i legendą IMP C MAXENTIVS P F AVG
Natomiast godny uwagi jest rewers, choć legenda też często spotkana: CONSERV VRB SVAE (Conservatori urbis suae - czyli obrońcy miasta)
Niestety, niektóre detale rewersu trudno (ze względu na stan monety) jednoznacznie zidentyfikować. Dlatego poniższy opis proszę traktować jako prowizoryczny, a wszystkie korekty są mile widziane.
Świątynia z czterema kolumnami (tetrastyle w opisach RIC).
W środku Roma siedząca na wprost z głową zwróconą w lewo. Obok niej zwrócony w prawo Maksencjusz w stroju wojskowym. Roma wręcza mu glob, na którym najprawdopodobniej jest Wiktoria. Maksencjusz prawdopodobnie opiera stopę na siedzącym jeńcu.
Zdobiony fronton (pediment): w środku Dioskurowie, po ich obu bokach bóstwa rzeczne.
Na szczycie frontonu jako akroteriony (acroteria) dwie postacie z pochodniami.
Jak tę monetę zaklasyfikować? Na szczęście znak menniczy w odcinku nie budzi wątpliwości: RBP. Czyli Rzym. RIC nie notuje dla tej emisji dokładnie takiego rewersu, więc można by twierdzić, że to nowa odmiana.
Ale RIC jest w wypadku tej emisji niekonsekwentny (co często mu się zdarza) i to, co wcześniej odróżniał, tym razem wrzuca do jednego worka.
Na przykład ROMA 198a-201 różni się od ROMA 194a-197 jedynie dekoracją frontonu (wieniec lub pusty). Podobnie ROMA 202a-203 i ROMA 204-205 (wieniec lub Dioskurowie)
Natomiast teraz dekoracji frontonu RIC nie uwzględnia i pod numerem 213 upycha aż trzy jego odmiany: może być pusty, mogą być Dioskurowie, a może być też wilczyca z Romulusem i Remusem.
Oto monetka z British Museum cytowana przez RIC właśnie jako numer 213:
Czy zatem tę nową monetkę też należałoby uznać za numer 213? To już oczywiście kwestia uznaniowa. Bo są tam też inne różnice: Roma nieco inaczej siedzi i prawie na pewno na globie jest Wiktoria. Nie sposób ustalić inaczej jak uznaniowo, czy to tylko kolejny wariant, czy nowy typ.
Niemniej w najgorszym razie jest ta monetka nie notowana co najmniej ze względu na oficynę (P), bo zarówno RIC, jak i monografia Drosta odnotowują jedynie oficynę S.
I tak właśnie (czyli minimalistycznie) ją na razie zaklasyfikowałem.
DzikiZdeb:
Moim zdaniem na dachu jest jeszcze trochę innych szczególików, ale być może są to złudzenia, które może rozwiać tylko wzięcie monety do ręki. Figury B i C, jeśli faktycznie były intencją rytownika, powinny mieć swoje lustrzane odbicie po lewej stronie.
A) orzeł??
B) kolejna stojąca postać ? z włócznią ???
C) gwiazda??
Lech Stępniewski:
--- Quote from: DzikiZdeb on August 23, 2021, 06:22:50 am ---Moim zdaniem na dachu jest jeszcze trochę innych szczególików, ale być może są to złudzenia
--- End quote ---
Dach to generalnie zgadywanka oraz po części sugerowanie się tym, co w Rzymie w tamtym czasie na rewersie tego typu się pojawiało. Najbardziej pasują dwie po bokach postacie z pochodniami i właściciel monety popiera taką interpretację. Niemniej dalej jest ona hipotetyczna.
Gwiazd ani orłów, ani postaci z włóczniami nie odnotowano, ale to nie znaczy, że są absolutnie niemożliwe.
Ktoś tam zresztą wtedy szalał w mennicy z rozmaitymi kombinacjami i stąd ta niekonsekwentna decyzja w RIC, by wszystkie te warianty wrzucać do jednego worka, to znaczy numerka. W przeciwnym razie (stosując wcześniejsze kryteria) trzeba by wyodrębnić cały szereg osobnych typów znanych z najwyżej kilku egzemplarzy albo - jak tutaj - z jednego i to niewyraźnego.
Victor C:
see this figure from Drost--
Lech Stępniewski:
--- Quote from: Victor C on August 23, 2021, 11:03:39 am ---see this figure from Drost--
--- End quote ---
Thanks Victor. It is the specimen form Milan with RBQ, right? I am not sure that the decoration on this new example is so rich: two Victories, two figures with ensigns and central group at the top (5 figures).
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
Go to full version