Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Sesterc ? tylko czyj ?  (Read 745 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Sesterc ? tylko czyj ?
« on: July 19, 2021, 12:11:56 pm »
Mam taką zagwozdkę ?, 13,4 g i 26,5- 27,4 mm
Rewers - zapewne - Ivno Regina
Awers- wystawiona jako  Julia Maesa , ale to raczej nie wchodzi w rachubę , pozostałe kandydatki to Julia Domna ? ewentualnie matka lub córka ? , pierwsza miała taki rewers , druga - nie . Osobiście strzelał bym w córkę - a co panowie myślą o tej zagwozdce .

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Sesterc ? tylko czyj ?
« Reply #1 on: July 19, 2021, 12:47:45 pm »
Ani oczy nie te, ani epoka nie naoglądana na tyle, bym mógł zgadywać z takich mglistych zarysów.

Ale pytanie zasadnicze: po co polować na coś niewiadomego w takim stanie? Rozumiem jeszcze, że kupuje się trupa, którego jednak dzięki znakomitej wiedzy potrafi się po jakimś znaku szczególnym zidentyfikować i wie się, że to niezwykle rzadki trup i na lepszego stać nie będzie.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Waldemar S

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 406
Re: Sesterc ? tylko czyj ?
« Reply #2 on: July 19, 2021, 01:49:22 pm »
Ani oczy nie te, ani epoka nie naoglądana na tyle, bym mógł zgadywać z takich mglistych zarysów.

Ale pytanie zasadnicze: po co polować na coś niewiadomego w takim stanie? Rozumiem jeszcze, że kupuje się trupa, którego jednak dzięki znakomitej wiedzy potrafi się po jakimś znaku szczególnym zidentyfikować i wie się, że to niezwykle rzadki trup i na lepszego stać nie będzie.

No właśnie , w założeniu trup , ale jeśli mnie moje oko nie myli , z prawej strony awersu widzę C , to z tych 4 pań w rachubę wchodziła by tylko najmłodsza , czyli Didia Clara . Tylko tu rodzi się pewien problem, ona takiego rewersu nie miała , chyba że założyć że miała podobne emisje monet jak matka . Z kolei uroda na ile znam się na babkach  ;) też by chyba przemawiała za Clarą , bo Domna mimo że ma podobne popiersie to jednak wydaje mi się że jednak odbiega od tego portretu . Co nie znaczy że nie mogę się mylić , i może ktoś lepiej się zna na urodzie ówczesnych pań i może coś wychwyci , bo nie chciał bym tej monetki w niczym moczyć , bo wiadomo jaka jest.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Sesterc ? tylko czyj ?
« Reply #3 on: July 20, 2021, 01:44:05 am »
Po koczku i po wadze to dupondius Faustyny Młodszej, ale przy takim wytarciu pierwotna fryzura mogła być dużo bardziej skomplikowana, więc może być niemal dowolna babka od połowy II w. do połowy III w.

Szkoda oczu i czasu na taką monetę, nawet jeśli byłaby za darmo.

 

All coins are guaranteed for eternity