Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Zapowiedź nowego tomu MIR - Nerwa

(1/2) > >>

DzikiZdeb:
Ponieważ nie znalazłem na głównej, dam tutaj. Na stronie Austriackiej Akademii Nauk pojawiła się zapowiedź nowego (13) tomu MIR, obejmująca panowanie Nerwy. Autor jest łatwy do przewidzenia i jest nim prof. B. Woytek:

https://www.oeaw.ac.at/oeai/forschung/altertumswissenschaften/numismatik/moneta-imperii-romani-nerva

Ponieważ równolegle wisi nieustająca zapowiedź RIC II.2 (Nerwa - Trajan) wygląda na to, że ujęcie tematu w obu seriach będzie zróżnicowane, inaczej ciężko byłoby wytłumaczyć pojawienie się pierwszej pozycji. Oczywiście to tylko gdybanie. Mam nadzieję, że i jedno i drugie opracowanie w końcu się ukaże i można będzie to zweryfikować organoleptycznie.

Lech Stępniewski:
Fascynująca jest ta inercja. Rozumiem powieści wagonowe, czytadła na plażę (chociaż z dzisiejszych czytników można już bez problemu czytać na słońcu), ale drukowanie dzieł encyklopedyczno-katalogowych to przecież kompletny nonsens.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on July 06, 2021, 06:19:51 am ---drukowanie dzieł encyklopedyczno-katalogowych to przecież kompletny nonsens.

--- End quote ---
To się jeszcze przez długi czas nie zmieni, jednak przejście na duże serwisy bazodanowe dostępne online to duży przeskok, który na dodatek trzeba zrobić z wielkim wyczuciem, bez podążania za najnowszymi modami informatycznymi. Wzorem może tu być RPC.

Co do planowanego wydania dziwniejsze jest jeszcze powielanie tematu panowania tego samego cesarza w dwóch różnych korpusach z dwóch różnych serii wydawniczych.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on July 07, 2021, 12:48:13 pm ---Wzorem może tu być RPC.

--- End quote ---

Rozumiem - wzorem pozytywnym.

Ale skoro tak, to jednak można.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on July 07, 2021, 01:28:58 pm ---
--- Quote from: DzikiZdeb on July 07, 2021, 12:48:13 pm ---Wzorem może tu być RPC.

--- End quote ---

Rozumiem - wzorem pozytywnym.


--- End quote ---
Jak najbardziej. Prosty interfejs, duża ilość parametrów zapytania, możliwość dodawania własnych egzemplarzy (nienotowanych lub kolejnych w danej pozycji) moderowana przez zespół tworzący całe przedsięwzięcie, brak mrugających i tańczących wodotrysków opóźniających działanie strony, szybkie tempo publikacji kolejnych tomów online... Przy RICu można tylko o takim czymś pomarzyć, pytanie czy można by coś zrobić z OCRE, żeby uwzględniało obecny stan wiedzy, nie powielając błędów ze starych, często przedwojennych tomów.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version