Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Kieliszki, czyli pochwała... właściwie czego?

(1/1)

DzikiZdeb:
W najnowszym numerze "Wiadomości Numizmatycznych" zamieszczono artykuł pt. "Srebrne kieliszki zdobione monetami z kolekcji Przypkowskich z Jędrzejowa". Można go znaleźć tutaj: https://journals.pan.pl/dlibra/publication/136917/edition/119483/content

Prawdę mówiąc zastanawiam się, co właściwie kierowało redaktorami nobliwego czasopisma, kiedy zatwierdzali ten artykuł do druku. Wzmiankowane kieliszki są wykonane topornie, właściwie chałupniczo, nie są ani zabytkiem sztuki, ani świadectwem historii (wykonano je pomiędzy 1935 a 1950). Zniszczono przy tym kilkanaście monet, w tym cztery antyczne. Znalezienie podobnych przeróbek monet (niekoniecznie antycznych)  na przeróżne kieliszki, pierścionki, spinki czy inne wisiorki nie stwarza większych problemów, spora część z nich jest bardziej estetyczna i starsza. Tak więc, czemu właściwie warto je omawiać?

Lech Stępniewski:
A te monety to same banalne, czy ktoś tam coś ciekawego wydał na zniszczenie?

Przeciwko przerabianiu banalnych (dla numizmatyka) monet nic nie mam. Im więc takich antycznych przedmiocików idzie "w lud", tym większa szansa, że ktoś się zainteresuje, co to dokładnie takiego, co to za cesarz i dlaczego taki motyw na rewersie etc. etc. Bakcyla starożytności można złapać na najrozmaitsze sposoby.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on June 11, 2021, 02:36:40 pm ---A te monety to same banalne, czy ktoś tam coś ciekawego wydał na zniszczenie?

--- End quote ---
Nie ma tam żadnych rzadkości, wszystko popularesy.


--- Quote from: Lech Stępniewski on June 11, 2021, 02:36:40 pm ---Przeciwko przerabianiu banalnych (dla numizmatyka) monet nic nie mam. Im więc takich antycznych przedmiocików idzie "w lud", tym większa szansa, że ktoś się zainteresuje, co to dokładnie takiego, co to za cesarz i dlaczego taki motyw na rewersie etc. etc. Bakcyla starożytności można złapać na najrozmaitsze sposoby.

--- End quote ---
Wiadomo, że takie wynalazki powstawały, powstają i będą powstawać. Te są jednak wyjątkowo szkaradne, mam wrażenie, że przeciętny wiejski kowal z tamtych czasów jakby się postarał, to zrobił by coś bardziej estetycznego. Skoro już coś tego typu pokazywać w czasopiśmie naukowym, to może jednak lepiej wykonanego albo mającego jakąś wartość historyczną samą w sobie?

Navigation

[0] Message Index

Go to full version