Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Konwencje artystyczne a rzeczywistość

(1/2) > >>

Lech Stępniewski:
Wiadomo, że w sztuce stosuje się pewne konwencje artystyczne, które niekoniecznie odpowiadają rzeczywistości. Stosuje się je także na monetach. Najprostszy przykład to popiersie heroiczne. Cesarz występuje na nim uzbrojony po zęby (tarcza, włócznia, czasem hełm, czasem egida) - ale nago. Nie znaczy to jednak, że w rzeczywistości cesarz też latał goło (w każdym razie ja nic o takim zwyczaju nie wiem, więc jeśli się mylę, proszę mnie sprostować).



Są także inne konwencje. Na przykład ktoś tam siedzi na tarczy albo na zbroi albo na tarczy i zbroi jednocześnie.

Tak jak ta Wiktoria tutaj.



A tutaj Roma siedząca (i wydaje się, że wygodnie) na samej tarczy.



I teraz zastanawiam się, czy ktokolwiek, kiedykolwiek (i jak) siadywał (przysiadywał) na tarczy. I czy w ogóle jakoś dałoby się to zrobić czy to jednak kompletna artystyczna fantazja. A może czasem "w realu" siedzisko przesłaniano tarczą lub zbroją dla podkreślenia, że siedzi tam dzielny wojownik.

Krótko mówiąc: jak takie siedzenie ma się do rzeczywistości. Inne przykłady podobnie niejasnych konwencji również mile widziane.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on April 28, 2021, 07:45:22 pm ---
Krótko mówiąc: jak takie siedzenie ma się do rzeczywistości. Inne przykłady podobnie niejasnych konwencji również mile widziane.


--- End quote ---
Wizerunki umieszczane na monetach to są jednak duże skróty myślowe, ubrane w pewien typ symboliki i sporą dawkę mitologii - pytanie więc, czy dziwić się nadnaturalnym postaciom bogów, karzełkowatym postaciom jeńców (np. Daków) itp. Nikt nigdy nie widział w rzeczywistości unoszącej się na skrzydłach Nike, centaura czy pegaza, a jednak takie przedstawienie nas nie dziwi. Jeśli weźmiemy wizerunek kolumny Trajana, umieszczony na górze posąg cesarza potrafi być wysokości 1/3 całej budowli - i taki akcent nie wydaje mi się dziwny.


A co z np. z personifikacją dróg? Czy ktoś wykłada się na skałkach, żeby pozować z kołem (jakkolwiek jest to fizycznie możliwe)?


Rydwan zaprzężony w lwy jest możliwy w rzeczywistości (chyba Marek Antoniusz takie zabawy uskuteczniał), ale raczej nikt nie zaprzęgał doń węży. Dziwne czy nie?


----

Co do siedzenia na tarczy, to można to upozować na niej np. jeńca w sposób zupełnie naturalny:



Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on April 29, 2021, 07:00:35 am ---Nikt nigdy nie widział w rzeczywistości unoszącej się na skrzydłach Nike, centaura czy pegaza, a jednak takie przedstawienie nas nie dziwi. Jeśli weźmiemy wizerunek kolumny Trajana, umieszczony na górze posąg cesarza potrafi być wysokości 1/3 całej budowli - i taki akcent nie wydaje mi się dziwny.
[...]
Czy ktoś wykłada się na skałkach, żeby pozować z kołem (jakkolwiek jest to fizycznie możliwe)?

--- End quote ---

Nie chodzi mi o rzeczy jawnie mitologiczne albo o konwencje oczywiste (wróg jak krasnoludek, cesarz jak olbrzym), wymuszoną zmianę proporcji (jak z tą kolumną albo np. mury miasta a obok ludzie ledwo o połowę mniejsi) etc. Tylko właśnie coś takiego dwuznacznego jak siedzenie na tarczy. Na skałkach dałoby się rozłożyć, podobnie jak dałoby się biegać goło z tarczą i dzidą, czyli mamy tu coś zarazem konwencjonalnego ale i realistycznego. Z okazji jakiejś tryumfalnej parady/uroczystości dałoby się takie żywe obrazy urządzić. Na leżącej tarczy też z pewnością da się siedzieć, ale z tą tarczą pionową dalej nie wiem, jak było. Urządzano (choćby okazjonalnie) coś, co tak mogło wyglądać, czy też każdy rozumiał, że to właśnie element z kategorii centaur.

Heliodromus:
By coincidence I was watching a YouTube video on Roman coins found in India last night, and a similar Domitian Germanicvs type was one shown as an example (screen grab below).

Apparently roman coins were used in trade with India, and then circulated locally. They were so popular that local (Indian) imitations of roman gold types were made too. The trade route was apparently by boat via the Red Sea, not the overland Silk Road.

This Domitian specimen shows two features typical (either together or alone) of these gold coins from India.

1) The cut across the face of the emperor. There's debate about the purpose - most likely either a test cut, or a cancellation mark to either indicate the coin now trading as bullion, or at least no longer under authority of the issuing emperor.

2) The double (not single) piercings indicative of use as a jewelery item. Indian imitatives were used for this purpose too. On the video I watched, by an Indian history professor, it said these piercings would have been for use as a pendant. There's a long tradition of using gold and silver coins for jewelry purposes in India - often in large numbers on a single item for elaborate necklaces, bracelets and belts.

Ben

Lech Stępniewski:

--- Quote from: Heliodromus on April 29, 2021, 08:31:42 am ---1) The cut across the face of the emperor. There's debate about the purpose - most likely either a test cut, or a cancellation mark to either indicate the coin now trading as bullion, or at least no longer under authority of the issuing emperor.

--- End quote ---

Interesting. The last explanation seems to me most convincing.


--- Quote from: Heliodromus on April 29, 2021, 08:31:42 am ---There's a long tradition of using gold and silver coins for jewelry purposes in India

--- End quote ---

And nothing changes in demand of gold.

https://www.investopedia.com/news/top-10-countries-highest-demand-gold-jewelry/

Probably because in India gold jewelry is traditionally also a part of dowry displayed to the public.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version