Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Overstrike na monetach rzymskich  (Read 3626 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #25 on: May 27, 2021, 04:08:27 pm »

Tak z innej beczki - co Pan sądzi o takim cudaku:

Na pewno nie jest to produkt rzymskiej mennicy - nikt nie przechowywał przez sto lat stempla awersu z Trajanem. Całość współczesna? Ktoś dorobił współczesny stempel z rewersem denara Karakalli i przedobrzył z udziwnieniem (ruskie "ja" zamiast "E") + dodatkowo dorobił PP Trajanowi na twarzy? Odlew chyba nie, przynajmniej nie widzę po tych zdjęciach jakiś oczywistych objawów, ale przydało by się zdjęcie rantu.

Odlew też bym wykluczył. Nie wygląda to też na współczesny produkt.
Wydaje mi się, że moneta była wybita za pierwszym razem mocno niecentrycznie i następnie poprawiona. Na rewersie fragment legendy AS odpowiada AS nad głową Felicitas. Na awersie litery PP na głowie odpowiadają PP z końca legendy. Ale skąd takie zestawienie stempli? Może to jest jednak jakiś współczesny żart? Ale jeżeli jest to barbarzyńskie naśladownictwo to jest szansa, że coś podobnego znajdzie się w katalogu Anochina.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #26 on: May 28, 2021, 03:35:04 pm »
Może to jest jednak jakiś współczesny żart? Ale jeżeli jest to barbarzyńskie naśladownictwo to jest szansa, że coś podobnego znajdzie się w katalogu Anochina.
Nie mam Antiochina, więc nie mam jak zweryfikować, ale raczej wydaje mi się, że to będzie współczesny wyrób. Trochę za dużo tych rarytasów dla kolekcjonera: podwójne uderzenie na obu stronach monety, stemple z zupełnie różnych panowań, jedna ale wyjątkowo dziwna pomyłka w legendach... Poza tym ten awers Trajana jest dość koślawy, raczej mennica rzymska z tego czasu dość dobrze pilnowała równego odstępu legendy od otoku, i na pewno nie miała dwóch różnych punc "P" - co widać wyraźnie po końcówce legendy. Te "P" dość mocno różnią się między sobą.

Offline Merinda

  • Consul
  • ***
  • Posts: 182
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #27 on: May 28, 2021, 05:13:52 pm »

Coins over struck on IOVI CONSERVATORI (Licinius) seem to be a theme, here is the first of 2 more I know of.

1) sold by Naville Numismatics in March 2019, lot 636 (hammered for 380 pounds!). Catalogue description:

Constantine I, 307-337 Follis Constantinopolis circa 327, Æ 20.7mm., 2.94g. Laureate head r. Rev. Camp-gate; in exrgue, CONS. RIC obv. 7 and rev. 20. For Licinius RIC 44. Ex Baldwin's. Overstruck on a Licinius follis for Nicomedia.

Bardzo ciekawa i nieoczekiwana przebitka - obie monety to folisy. Czy pierwotna moneta jest na pewno Licyniusza? Taka przebitka może świadczyć o wycofaniu z obiegu monet Licyniusza. Dodatkowo jest to nie notowana w RIC hybryda.

"Is the original coin really Licinius?": Good question! All I can make out of the under type is "CAES" on the reverse. Nevertheless, the hypothesis that at least some of these overstrikes relate to the withdrawal of coins of Licinius makes sense to me. I have found another IOVI CONSERVATORI overstrike, that is definitely Licinius I:

The obverse of the undertype, starting at about 3.00 on the reverse clearly reads IMP C VAL, which per RIC, can only be Licinius. Potential mints are Heraclea, Nicomedia, Cyzicus, Antioch and Alexandria. It is also an unlisted bust-type for this Rome issue (RIC 287-294), which only lists the simple laureate bust (B1) for Constantine whereas this is a rosette-diademed and draped bust (E8). I am in 2 minds as to whether this coin is official or an imitation. While the obverse is good style, the reverse is not quite so good - the lettering especially is not as regular as normally seen on this type, for example the O in PROVIDENTIAE. An interesting coin nevertheless!

Weight is 2.99 g, diameter 20.4 mm

Allan

Offline Merinda

  • Consul
  • ***
  • Posts: 182
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #28 on: May 28, 2021, 05:29:06 pm »
Jaka była zawartość srebra w tych follisach? Może ktoś uznał, że przy tak niskiej próbie nie opłaca się przygotowywać nowych krążków?

Pierwotnie powinno być 5%, a później 2-3 % albo jeszcze mniej. Taka zawartość srebra raczej nie miała większego znaczenia. Liczył się nominał, albo jak widać w tym przypadku obrazek na monecie. Tego typu naśladownictwa były bite w dużych ilościach na krążkach z brązu, prawdopodobnie bez żadnej domieszki srebra, a przebitki z monet oryginalnych są rzadkością. Podobna przebitka z oryginalnego folisa typu SOLI INVICTO była pokazana na stronie http://www.beastcoins.com - teraz niestety nie mogę jej znaleźć.

Another overstrike but this time a Constantine I VOT XX wreath over a SOLI INVICTO COMITI under type. Mint of VOT not clear; I suspect the overstrike is from unofficial dies but hard to be sure

Allan

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #29 on: May 30, 2021, 04:07:12 pm »
It is also an unlisted bust-type for this Rome issue (RIC 287-294)

This coin is formally a hybrid: obverse ROME 319 (bust E8, legend: CONSTANTINVS AVG) and reverse ROME 287. The style is at least decent. I would be surprised if it was an imitation.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #30 on: May 30, 2021, 04:33:15 pm »
I suspect the overstrike is from unofficial dies but hard to be sure

In this case unofficial dies are more likely.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #31 on: May 30, 2021, 06:05:18 pm »
Nie mam Antiochina, więc nie mam jak zweryfikować, ale raczej wydaje mi się, że to będzie współczesny wyrób. Trochę za dużo tych rarytasów dla kolekcjonera: podwójne uderzenie na obu stronach monety, stemple z zupełnie różnych panowań, jedna ale wyjątkowo dziwna pomyłka w legendach... Poza tym ten awers Trajana jest dość koślawy, raczej mennica rzymska z tego czasu dość dobrze pilnowała równego odstępu legendy od otoku, i na pewno nie miała dwóch różnych punc "P" - co widać wyraźnie po końcówce legendy. Te "P" dość mocno różnią się między sobą.
Katalog jest online
http://barbarous-imitations.narod.ru/
Monety są tam dodawane wg kolejności zgłoszenia / odkrycia, bez żadnej systematyzacji, dlatego aby porównać jakąś monetę trzeba przeglądać wszystko od początku do końca. Nie znalazłem w tym katalogu nic podobnego, ale przeglądałem bardzo szybko.   

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #32 on: May 30, 2021, 06:54:50 pm »

The obverse of the undertype, starting at about 3.00 on the reverse clearly reads IMP C VAL, which per RIC, can only be Licinius. Potential mints are Heraclea, Nicomedia, Cyzicus, Antioch and Alexandria. It is also an unlisted bust-type for this Rome issue (RIC 287-294), which only lists the simple laureate bust (B1) for Constantine whereas this is a rosette-diademed and draped bust (E8). I am in 2 minds as to whether this coin is official or an imitation. While the obverse is good style, the reverse is not quite so good - the lettering especially is not as regular as normally seen on this type, for example the O in PROVIDENTIAE. An interesting coin nevertheless!

Weight is 2.99 g, diameter 20.4 mm

Allan

Thank you for the very interesting examples of overstrikes.
In my opinion, this coin looks like an official issue.

Leszek

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #33 on: May 30, 2021, 07:10:58 pm »
I suspect the overstrike is from unofficial dies but hard to be sure

In this case unofficial dies are more likely.

I also believe that this copy was made in an unofficial mint. It is a pity that it is impossible to read the name of the emperor on the original coin.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1994
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #34 on: May 31, 2021, 02:16:45 pm »
Monety są tam dodawane wg kolejności zgłoszenia / odkrycia, bez żadnej systematyzacji, dlatego aby porównać jakąś monetę trzeba przeglądać wszystko od początku do końca. Nie znalazłem w tym katalogu nic podobnego, ale przeglądałem bardzo szybko.
Faktycznie ciężko coś tam znaleźć. Jedyne, co wydaje mi się podobne stylistycznie to nr 578, ale musiałby ktoś kto siedzi w temacie tych imitacji powiedzieć, czy jest możliwe zaliczenie do nich tego denara. W każdym bądź razie nie jest to jednostronnie przebity oryginalny denar Trajana, jak jest w opisie.

Offline LSW

  • Consul
  • ***
  • Posts: 124
  • LSW
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #35 on: June 08, 2021, 07:10:23 pm »
Kolejną przebitką jest nieoficjalna, bardzo zbarbaryzowana moneta wybita na folisie typu CONSTANTINOPOLIS

Moneta naśladuje centenionalisa (1/2 centenionalisa?) bitego po 346 r. typu falling horseman - z legendą FEL TEMP REPARATIO
A: głowa ze sterczącymi włosami, z tyłu „owadzie czułki” jako wiązanie diademu. Za legendę służy jedna litera „D”, z prawej mogło być ich więcej, ale są niedobite. Z poprzedniej monety widoczne są skrzydła Wiktorii i dziób okrętu (odwrócone o 180 stopni w stosunku do nowego stempla).
R: cesarz atakujący włócznią jeźdźca, z prawej imitacja legendy. Połowa rewersu jest niedobita, z pierwotnej monety widoczny jest hełm z pióropuszem, berło i fragment legendy TINOPOLIS
Średnica: 17-19 mm, masa 2,24 g, oś 12.

Należy się spodziewać, że tak prymitywne naśladownictwo powstało za limesem imperium. W tym przypadku intencje twórcy raczej nie budzą wątpliwości, jest to próba przerobienia starej monety na aktualnie kursującą. Nie bardzo się to udało.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2923
    • NOT IN RIC
Re: Overstrike na monetach rzymskich
« Reply #36 on: June 11, 2021, 10:37:27 am »
Bardzo miłe dziwactwo. W takim wypadku nikt już nie może wątpić, że jest to jedyna w swoim rodzaju moneta na świecie ;)
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity