Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Logika fałszerzy

<< < (6/7) > >>

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on April 18, 2021, 11:14:06 am ---Albo na takiego, co zapamiętał z mennicy jak się to robi i przeniósł swoją wiedzę do domowego warsztaciku.

--- End quote ---

W całym szerokim spektrum możliwości na pewno mieści się też praca domowa czeladnika z mennicy. Ale mogli też takiego "ucznia na nauce" skłonić do nadgodzin w robocie, by podciągnąć plan. W sumie ten sam człowiek: i jak tu rozstrzygnąć, czy wyklepał to cudo służbowo czy prywatnie.

LSW:

--- Quote from: Lech Stępniewski on April 18, 2021, 11:25:11 am ---i jak tu rozstrzygnąć, czy wyklepał to cudo służbowo czy prywatnie.

--- End quote ---

Nie wykluczałbym, że jest to oficjalna emisja, ponieważ zdarzają się różne hybrydy, np. dość częsta  ROMA / GLORIA EXERCITVS. Ponadto w Trewirze, w tym okresie widać pogorszenie jakości wybijanych monet jak np. na załączonej poniżej (ebay nr 144000871698). Rozstrzygnąć tą kwestię na korzyść autentyczności tj. oficjalnej emisji, może odnalezienie prawidłowo wybitej monety awersem lub rewersem tej hybrydy. Równie dobrze może się jednak okazać, że jest to produkt prywatny, ale dowód na to musi być podobny jak wyżej - połączenie awersu lub rewersu z innym stemplem wyraźnie będącym naśladownictwem.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: LSW on April 18, 2021, 12:30:26 pm ---połączenie awersu lub rewersu z innym stemplem wyraźnie będącym naśladownictwem

--- End quote ---

Taki szczęśliwy traf czasem się zdarza, ale niestety bardzo rzadko. Gdy naśladownictwo jest naprawdę wyraźne, to na ogół jest wyraźne i na awersie i na rewersie.

LSW:
Prawda, że potwierdzenie fałszerstwa jest mało prawdopodobne, łatwiej będzie znaleźć takie połączenie wśród monet oficjalnych. Nawet nie muszą to być identyczne stemple, ale na tyle podobne, aby była pewność, że są tego samego autora. O ile takie istnieją. Na szybko przeglądając stronę nummus bible nie znalazłem jednak nic podobnego. A czy Pan już zdecydował się w której części umieścić tą monetę?

Lech Stępniewski:

--- Quote from: LSW on April 18, 2021, 01:26:45 pm ---A czy Pan już zdecydował się w której części umieścić tą monetę?

--- End quote ---

Umieściłem w dziale  monet oficjalnych, ale z adnotacją, że można ją też uznać za imitację. Z reguły przy wątpliwościach zostawiam monetę raczej po oficjalnej stronie, a dzięki zdjęciom (na ogół zdecydowanie większym i lepszym niż na NVMMVS BIBLE czy Wildwinds) każdy może sam zweryfikować mój wybór.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version