Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Fiscal Regimes and the Political Economy of Premodern States

(1/1)

DzikiZdeb:
Ktoś z Panów może czytał w/w książkę? Jeśli tak, to czy warto?

Monsona nie znam, Scheidel to ten sam, który stoi za mapką do obliczania planowania podróży po Imperium (https://orbis.stanford.edu/), więc dałbym mu za samo to kredyt zaufania, ale już raz tak zrobiłem. Kupiłem "The Cambridge Economic History of the Greco-Roman World", którego jest współautorem i trochę się zawiodłem. Może nie jest to zła pozycja, ale dość sztampowa i właściwie nie kojarzę w tym momencie niczego specjalnego, czego bym się z niej dowiedział.

Lech Stępniewski:
To jest zbiorówka. Panowie M. i S. są redaktorami. Sami napisali tylko po kawałeczku. M. o państwach hellenistycznych (prawie 40 stron) a S. kawałek zatytułowany "The early Roman monarchy" (prawie 30 stron; chodzi oczywiście o pryncypat). Poza tym jest tam o Inkach, Aztekach, Egipcie, Chinach...

Może chce Pan obejrzeć?

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on March 17, 2021, 04:09:51 pm ---
Może chce Pan obejrzeć?

--- End quote ---

Bardzo chętnie, rozumiem, że ma Pan dostęp do pełniejszej wersji niż na stronie wydawcy.

Aztekowie i Chińczycy ani mnie grzeją, ani ziębią, więc może faktycznie mi ta książka do niczego niepotrzebna.

DzikiZdeb:
Dziękuję za tekst, zaoszczędził mi Pan 30 funtów :-) Głównie interesująca mnie część o Republice i pryncypacie oparta jest na modelu "dodajmy wojny do zmiany rządu, rewolty i strat terytorialnych, a dostaniemy magiczny współczynnik, czy stabilności państwa" (opis modelu s. 173). Zawsze mnie taka pseudomatematyka w dziełach historycznych razi. "Dodajmy długość nosa Cezara w milimetrach do ilości świętych ibisów w pałacu Kleopatry i mamy magiczny wytrych do zrozumienia całego świata antycznego". Albo ktoś ma konkretne dane, albo je ekstrapoluje na podstawie takich czy innych przesłanek, a nie robi "magię współczynników".

Navigation

[0] Message Index

Go to full version