Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Ksenofont - "O dochodach"

(1/2) > >>

DzikiZdeb:
Czy ktoś z Szacownego Grona ma dostęp do pełnego tłumaczenia krótkiego traktatu "O dochodach" Ksenofonta? Ogólnodostępne tłumaczenia angielskie dostępne w sieci znam, ale chciałem sobie porównać, jak z terminologią ekonomiczną poradził sobie polski tłumacz.

Z niewiadomych przyczyn redaktor "Dzieł Wybranych" z roku 1966 zawarł w swoim tomie tylko pierwszy rozdział tego krótkiego dziełka (Papieru zabrakło na przydział? Całość nie powinna zajmować więcej niż pięć stron). Po przeszukaniu sieci wyszło mi na to, że pełne tłumaczenie można znaleźć tylko w zeszycie "Szukam człowieka: Księga pamiątkowa ofiarowana profesorowi dr. hab. Krzysztofowi Głombiowskiemu w 65. rocznicę urodzin", wydanego przez Uniwersytet Gdański. Mogę ostatecznie kupić tę książkę, ale chciałbym mieć pewność, że nie znajdę tam reprintu I rozdziału z 1966.

Lech Stępniewski:
Proszę wejść tutaj i ściągnąć sobie numer 11(2016)

http://www.litant.eu/Archiwum.php

Julek C:

--- Quote from: Lech Stępniewski on February 16, 2021, 11:56:59 am ---Proszę wejść tutaj i ściągnąć sobie numer 11(2016)

http://www.litant.eu/Archiwum.php



--- End quote ---

Iście wspaniałe. Zawsze byłem przekonany, że antyczni grecy i rzymianie już dawno wszystko wymyślili, a my to tylko sobie przypominamy:

"Jeśli zaś o mnie chodzi to od zawsze jestem zdania, iż ustrój państwa przyjmie taki charakter, jaki mieć będą stojący na jego czele przywódcy."

"Przyglądając się tym sprawom nagle zrozumiałem, że kraj staje się potężny dzięki wysokim przychodom z podatków. "



Lech Stępniewski:

--- Quote from: Julek C on February 16, 2021, 12:46:23 pm ---"Przyglądając się tym sprawom nagle zrozumiałem, że kraj staje się potężny dzięki wysokim przychodom z podatków. "

--- End quote ---

W istocie - lepiej być bogatym niż biednym. Ale nawet dług publiczny może być w pewnych warunkach pożytecznym narzędziem. Wszystko zależy od tego, gdzie ten strumień pieniędzy (czy raczej energii ludzkiej) popłynie. Bo pieniądze jak wiadomo potrafią także ludzką energię obniżać. Dążenie do dobrobytu napędza. Sam dobrobyt - już znacznie mniej, najwyżej siłą rozpędu. Natomiast korzystanie za pieniądze z cudzej energii to prosta droga do degeneracji.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on February 16, 2021, 11:56:59 am ---http://www.litant.eu/Archiwum.php

--- End quote ---
Dziękuję serdecznie! Jednak google dość słabo indeksuje nietypowe strony w nieświatowych językach - trochę się tego naszukałem, i w żaden sposób na publikację KULu nie wpadłem. Ale dzięki temu poznałem nowe czasopismo.

Tematem zainteresowałem się ze względu na zetknięcie się z ideą prywatyzacji kreacji pieniądza, która miałaby zbawiennie podziałać na współczesny, globalny rynek finansowy. Coś mi to pachniało nierealizowalną utopią i chyba miałem trochę racji. Jak widać na przykładzie starożytnej Grecji, w której każde miasteczko mogło emitować swój pieniądz, pewne mechanizmy wytwarzają się dość szybko. Z jednej strony Ateny, których pieniądz jest nadal powszechnie poważany, mimo klęski militarnej w Wojnie Peloponeskiej, z drugiej strony taka np. Synopa, która próbuje rękoma pana z beczki i jego tatki nadrobić braki ekonomiczne psując pieniądz kruszcowy.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version