Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. 10% Off Store-Wide Sale Until 2 April!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy  (Read 25939 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Dzień dobry. Jestem tu nowy  :) i pozwalam sobie założyć ten wątek jako niejaką kontynuację ->http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,13305.0.html. Od razu też mam pytanie - jak się ma rzadkość denara z FIDES do tego z CERES? Moim zdaniem, po pobieżnym rozeznaniu - FIDES jest co najmniej tak rzadka jak CERES. mam rację?

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
FIDES jest co najmniej tak rzadka jak CERES. mam rację?
Bardzo ciekawe spostrzeżenie, gratulacje! Jakoś musiałem swoją Fides ustrzelić bardzo wcześnie i nie zwracałem na nią później baczniejszej uwagi. Faktycznie, coś tam się dziwnego z tymi emisjami "zbożowymi" około roku 107. Ceres, Fides w dość rzadkiej kombinacji z kłosami i - jakby nie patrzeć - Annona (RIC 167, Woytek 212) to są rzadkie denarki. Tak mi się - nie wiem czy słusznie - światełko zaświeciło: mamy oddać do użytku Hale Targowe, rozpoczynamy reklamę, jak to będzie obfito i syto, kiedy nowe punkty rozdawnictwa zaczną w tychże halach działać, a tu nagle obsunięcie terminu odbioru*. Stać, stać z tymi denarami! Będzie oddany do użytku punkt rozdawnictwa, będą denary. Teraz zajmiemy się innymi tematami.

* Musiałbym poszukać, skąd mam 110 rok jako datę oddania do użytku Hal Trajana. Zaszłości z pierwszych lat pisania gawęd numizmatycznych potrafią się mścić, nie notowałem wtedy bardzo dokładnie co i skąd przepisuję i teraz czasem zejdzie mi kilka dni na odnalezienie zagubionego źródła. Gorzej, jak w ogóle nie znajdę, jak w przypadku opisu bitwy na Dunaju za czasów Marka Aureliusza.

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Bardzo ciekawe spostrzeżenie (...)
Rozumiem, że potwierdza Pan moją tezę? :) Mam wrażenie przeglądając sieć, że Fides była oferowana jeszcze mniejszą ilość razy niż Ceres. Annony przywołanej przez Pana, w porównaniu z tymi dwiema, jest w sumie w sieci zdecydowanie, ale to zdecydowanie więcej, wręcz bardzo dużo.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Bardzo ciekawe spostrzeżenie (...)
Rozumiem, że potwierdza Pan moją tezę? :) Mam wrażenie przeglądając sieć, że Fides była oferowana jeszcze mniejszą ilość razy niż Ceres. Annony przywołanej przez Pana, w porównaniu z tymi dwiema, jest w sumie w sieci zdecydowanie, ale to zdecydowanie więcej, wręcz bardzo dużo.
Jak najbardziej. Annony jest na pewno więcej, ale raczej też poniżej średniej. Tak mi się przynajmniej wydaje, a jeśli nie, to upada moje powiązanie tych trzech emisji z rozdawnictwem zboża :-)

Na szybko sobie popatrzyłem na acsearch, więc pewnie nie uwzględniłem wszystkich błędów opisu i wyszło mi Fides 8, Ceres 17, Annona 67.

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
(...) Stać, stać z tymi denarami! Będzie oddany do użytku punkt rozdawnictwa, będą denary. (...)

(...)Tak mi się przynajmniej wydaje, a jeśli nie, to upada moje powiązanie tych trzech emisji z rozdawnictwem zboża :-)(...)

Może nie upada? Oddano do użytku punkt rozdawnictwa i ruszyła pełną parą produkcja na tą okoliczność denarów, tyle, że już tylko z Annoną:)

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136

Na szybko sobie popatrzyłem na acsearch, więc pewnie nie uwzględniłem wszystkich błędów opisu i wyszło mi Fides 8, Ceres 17, Annona 67.

Panowie, przy takich znikomych notowaniach aukcyjnych, jeden sztych szpadla w bałkańskim lesie może kompletnie przewartościować Wasze wnioski  ;).

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Przy okazji zapytam o monetę ze zdjęcia. Nie chodzi mi o atrybucję, bo to populares, ale o fundamentalne pytanie: dobra, czy nie?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
dobra, czy nie?

Nie moja działka, ale moim zdaniem - nie. W najlepszym razie trzeba by się mocno przyjrzeć na żywo, bo znany jest odlew tego typu oraz produkcja bułgarska Lipanoff Studio. W bazie Fake Coins przykłady po wpisaniu: Trajan COS V PP SPQR OPTIMO PRINC
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Moim zdaniem najlepiej byłoby przyjrzeć się tej monecie, jeśli nie na żywo, to co najmniej w takiej rozdzielczości zdjęcia jak np. tu: http://numismatics.org/collectionimages/19501999/1985/1985.140.78.obv.noscale.jpg . Osobiście trudno byłoby mi na podstawie załączonych zdjęć wykluczyć jednoznacznie autentyczność tego denara.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Może nie upada? Oddano do użytku punkt rozdawnictwa i ruszyła pełną parą produkcja na tą okoliczność denarów, tyle, że już tylko z Annoną:)
Po co zatem zaczynać jakieś serie, które ze względu na obecne występowanie wyglądają, jakby przerwano z jakiegoś powodu ich produkcję?

Oczywiście takie gdybanie można też próbować zahaczyć o termin oddania do użytku nowego basenu portu w Ostii, nieprzypadkowo w centralnym punkcie miasta stała świątynia Ceres, a kolejne cesarzowe były portretowane z jej atrybutami (kłosy + kwiat maku) - jak choćby tutaj Sabina:

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #10 on: February 05, 2021, 11:41:49 am »

Na szybko sobie popatrzyłem na acsearch, więc pewnie nie uwzględniłem wszystkich błędów opisu i wyszło mi Fides 8, Ceres 17, Annona 67.

Panowie, przy takich znikomych notowaniach aukcyjnych, jeden sztych szpadla w bałkańskim lesie może kompletnie przewartościować Wasze wnioski  ;).

Oczywiście, dlatego podchodzę do tych rozważań bardzo ostrożnie :-) To są przypadki typu "nie ma na rynku przez dwa lata, po czym idą trzy egzemplarze w ciągu miesiąca".

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #11 on: February 05, 2021, 11:50:25 am »
Przy okazji zapytam o monetę ze zdjęcia. Nie chodzi mi o atrybucję, bo to populares, ale o fundamentalne pytanie: dobra, czy nie?

Bo ja wiem... faktycznie przydały by się lepsze zdjęcia. W materiałach "fake coins report" nie widzę tego typu, jak się poszpera to jest chyba z pięć innych (szkoda, że jak się wyszukuje, to znika właściwy link do okazu, najlepiej chyba wpisać "Trajan cornucopiae" i sobie wybrać odpowiednie falsy, niestety większość ma zdjęcia jeszcze gorsze od powyższego).

Tutaj na pierwszy rzut oka nie podoba mi się sztuczna (ktoś próbował ją nawet lekko spiłować w okolicy PM TR P na awersie), po za tym górna krawędź ucha powinno być moim zdaniem zdecydowanie bardziej wytarta. Można prosić o zdjęcie rantu, najlepiej w miejscu usunięcia patyny?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #12 on: February 05, 2021, 12:09:43 pm »
W materiałach "fake coins report" nie widzę tego typu

A to nie jest ten sam typ? Jeśli czegoś nie dostrzegam, proszę o wybaczenie, bo część zdjęć, łącznie ze zdjęciem inkryminowanej monetki, jest taka sobie.









Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #13 on: February 05, 2021, 12:56:41 pm »
W materiałach "fake coins report" nie widzę tego typu

A to nie jest ten sam typ? Jeśli czegoś nie dostrzegam, proszę o wybaczenie, bo część zdjęć, łącznie ze zdjęciem inkryminowanej monetki, jest taka sobie.
Źle się wyraziłem, typ i pozycja katalogowa się zgadza (RIC 118), natomiast żaden z zamieszczonych w materiałach falsów nie jest bity/odlewany na podstawie tego samego wzorca, co moneta pokazana w wątku.

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #14 on: February 05, 2021, 01:05:39 pm »
Przepraszam za małą prowokację. Chciałem się dowiedzieć jakie wrażenie wywoła moneta u dość opatrzonych i dośwadczonych numizmatyków. Jak widać panowie nie dali by się nabrać wykazując ograniczone zaufanie do monety ze zdjeć, ale mniej doświadczeni kolekcjonerzy już nie będą mieli takich obiekcji. Moneta jest falsem, dobrze zrobionym i postarzonym odlewem i pochodzi z tej gromadki https://allegro.pl/zakonczone/antyczne-rzym-3660?string=kopia&price_from=45&bmatch=nbn-dict210105-ctx-col-1-1-0129.
Ponad 200 monet puszczonych w obieg, niektóre łatwe do rozpoznania, ale przynajmniej połowa wróci na różne aukcje jako oryginały. Sprzedający co prawda opisuje je jako kopie, ale mi to przypomina wprowadzanie do obiegu fałszywych banknotów i wydaje się, że proceder jest nie do końca legalny.

Offline Jack@

  • Consul
  • ***
  • Posts: 397
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #15 on: February 05, 2021, 01:38:11 pm »
Niektóre naprawdę bardzo dobre, mogą zmylić, ale ten kto się dał nabrać ma przynajmniej matariał porównawczy.

Quote from: DzikiZdeb
Na szybko sobie popatrzyłem na acsearch, więc pewnie nie uwzględniłem wszystkich błędów opisu i wyszło mi Fides 8
Potwierdzam, mi też wyszło 8 egz. z 17 lat z aukcji na asearch.

Zastanawia mnie jedna sprawa. Dlaczego na denarach Trajana z Fides jest ona przedstawiona z głową w przeciwną stronę niż na sestercu Plotiny oraz na wszystkich innych rzymskich monetach z tą personifikacją. Miało to albo mogło coś symbolizować (znaczyć)? Czy wytłumaczenie jest jakieś prozaicznie inne?

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #16 on: February 06, 2021, 04:33:28 am »
Ponad 200 monet puszczonych w obieg, niektóre łatwe do rozpoznania, ale przynajmniej połowa wróci na różne aukcje jako oryginały. Sprzedający co prawda opisuje je jako kopie, ale mi to przypomina wprowadzanie do obiegu fałszywych banknotów i wydaje się, że proceder jest nie do końca legalny.
Widziałem te monety, niektóre naprawdę groźne, szczególnie przy marnych zdjęciach. Ciekawe skąd nagle taki spory zbiorek wydaje się że dość świeżych wyrobów - sprawdzałem w fake coins wcześniej ze dwie inne i też nie było analogicznych okazów. Może warto zapisać np. wszystkie Trajany i sprawdzać, czy nie pojawią się za jakiś czas np. w Monachium.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #17 on: February 06, 2021, 04:55:56 am »
Zastanawia mnie jedna sprawa. Dlaczego na denarach Trajana z Fides jest ona przedstawiona z głową w przeciwną stronę niż na sestercu Plotiny oraz na wszystkich innych rzymskich monetach z tą personifikacją. Miało to albo mogło coś symbolizować (znaczyć)? Czy wytłumaczenie jest jakieś prozaicznie inne?
Nigdy się nad tym jakoś nie zastanawiałem, ale chyba nie ma to większego znaczenia. Tak się ogólnie patrzę na całe mennictwo Trajana i można założyć, że osoba, która projektowała stemple w mennicy cesarskiej miała lekkie skrzywienie do ustawiania rewersów w lewo - widać to po denarach, natomiast w mennicy senatorskiej był inny projektant i tam chyba nie ma jakiejś widocznej przewagi, raczej jest podobna ilość rewersów zwróconych w lewo, jak i w prawo.

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #18 on: February 06, 2021, 11:40:08 am »

. Może warto zapisać np. wszystkie Trajany i sprawdzać, czy nie pojawią się za jakiś czas np. w Monachium.

Tak właśnie zamierzam zrobić, juz zacząłem zgrywać i zapisywać zdjęcia, oczywiście tylko tych groźniejszych falsów, na te słabe szkoda mi czasu i energii :).

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1975
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #19 on: February 06, 2021, 01:14:24 pm »

. Może warto zapisać np. wszystkie Trajany i sprawdzać, czy nie pojawią się za jakiś czas np. w Monachium.

Tak właśnie zamierzam zrobić, juz zacząłem zgrywać i zapisywać zdjęcia, oczywiście tylko tych groźniejszych falsów, na te słabe szkoda mi czasu i energii :).

Fajnie :-) Wobec tego nie robię swoich kopii. Jakby coś, niech Pan da znać, to mogę jakąś część tego "skarbu" w postaci zdjęć stezauryzować :-)

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #20 on: February 06, 2021, 02:27:13 pm »
Ponieważ kopie te można uznać za potwierdzone na żywo - skoro sprzedawane są jako kopie - dobrze byłoby (poza prywatną tezauryzacją) wrzucić je do bazy falsów ze stosowną adnotacją, bo kto wie, gdzie mogą niedługo wypłynąć, więc byłby to uczynek zbożny, ratujący dusze mniej podejrzliwe przed bolesnym doświadczeniem.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #21 on: February 07, 2021, 04:37:27 am »
Ponieważ kopie te można uznać za potwierdzone na żywo - skoro sprzedawane są jako kopie - dobrze byłoby (poza prywatną tezauryzacją) wrzucić je do bazy falsów ze stosowną adnotacją, bo kto wie, gdzie mogą niedługo wypłynąć, więc byłby to uczynek zbożny, ratujący dusze mniej podejrzliwe przed bolesnym doświadczeniem.
Też tak tak pomyślałem, dlatego dopóki będą widoczne te aukcje będę zgłaszał monety tu https://www.forumancientcoins.com/fakes/thumbnails.php?album=lastup&cat=0 . \
Zacznę od Trajana, a przy okazji poćwiczę atrybucje :).


Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #22 on: February 07, 2021, 05:24:57 am »
Z tą monetą wpadłem na konsultację. Na razie nie mam odwagi jej zaraportować. Chyba jest dobra, albo to jakiś szatańsko dobry fals. Poczekam na Wasze opinie.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #23 on: February 07, 2021, 05:49:48 am »
będę zgłaszał monety tu

Mała uwaga praktyczna, by polepszyć jakość wyszukiwania. Może w tytule zamiast gołego "Rome" dawać przynajmniej władcę. A w opisie źródło, że "sold as copy on Allegro in 2021" czy coś w tym rodzaju.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2900
    • NOT IN RIC
Re: Rzadkie denary i inne nominały Trajana - chwalimy się, pytamy, rozmawiamy
« Reply #24 on: February 07, 2021, 05:54:27 am »
Chyba jest dobra, albo to jakiś szatańsko dobry fals.

Nie podejmuję się rozstrzygnąć. Ze zdjęcia wygląda mi na całkiem naturalnego wycierucha. Może Pan Paweł, zdecydowanie bardziej opatrzony w epoce, coś konkretnego zauważy. Wyćwiczone oko bywa mądrzejsze od głowy.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity