Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

Celtowie - estymaty wytrzymałości stempli

<< < (2/2)

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on February 02, 2021, 09:05:30 am ---Czyli coś w rodzaju patrycy - a tę patrycę da się jakoś wyszacować? Innymi słowy, ile dało się nią wykonać glinianych matryc?

--- End quote ---

Mam marne pojęcie o Celtach, ale tak na logikę, to mogła być jedna, i mogła być (teoretycznie) nieskończoność, gdy taki majster odłożył sobie szczególnie udaną monetę i nią potem wszystko wygniatał. Zużycie przy wyciskaniu w glinie praktycznie zerowe.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on February 02, 2021, 09:26:02 am ---Mam marne pojęcie o Celtach, ale tak na logikę, to mogła być jedna, i mogła być (teoretycznie) nieskończoność, gdy taki majster odłożył sobie szczególnie udaną monetę i nią potem wszystko wygniatał. Zużycie przy wyciskaniu w glinie praktycznie zerowe.

--- End quote ---
Niby tak, ale jak widać z załączonego obrazka przynajmniej w tym wypadku chyba na to nie wpadli, bo jednak degenerację po tych podobnych egzemplarzach widać. Ale może są to mniej lub bardziej udane odlewy z tej samej formy? Albo mogli coś tam poprawiać ręcznie już na kolejnej formie - to są przecież bardzo proste rysunki.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on February 02, 2021, 10:15:18 am ---bo jednak degenerację po tych podobnych egzemplarzach widać.

--- End quote ---

Może to, co nam się wydaje degeneracją, dla nich było miłą dla oka odmianą: lubili, kiedy każdy był trochę inny. To tylko my, ludzie epoki masowej produkcji, cenimy powtarzalność i odstępstwo od normy uważamy za degenerację.

Naturalnie nie przeczę, że tam mogą też być objawy zużycia: czy to form, czy samej monety. Ale dokonywałbym takich klasyfikacji ostrożnie.

Julek C:
Po przejrzeniu innych egzemplarzy frakcji staterów bojskich pochodzacych z Czech i Moraw dochodzę do wniosku, że monety były jednak bite dośc prymitywnymi  stemplami, a gliniane formy służyły tylko do przygotowania krążków menniczych. Monety mają jednak zdecydowanie wyraźniejszy relief niż np odlewane przez celtów gallijskich  statery z potyny. Zresztą, nie ma dostatecznych dowodów, (gliniana forma i 15 monet to stanowczo za mało) że tam działała mennica, równie dobrze mogły to być importy z Czech lub Moraw.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Julek C on February 02, 2021, 02:11:32 pm ---Zresztą, nie ma dostatecznych dowodów, (gliniana forma i 15 monet to stanowczo za mało) że tam działała mennica, równie dobrze mogły to być importy z Czech lub Moraw.

--- End quote ---
Przy tak prostych rysunkach monet ciężko tutaj jakoś się czegoś uchwycić. Zorganizowanie jednorazowego wybicia kilkunastu czy kilkudziesięciu monet tego typu nie wygląda na coś trudnego do realizacji, równie dobrze mógłby to robić wędrowny mincerz, jak i lokalna inicjatywa.

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version