Classical Numismatics Discussion
  Welcome Guest. Please login or register. All Items Purchased From Forum Ancient Coins Are Guaranteed Authentic For Eternity!!! Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Expert Authentication - Accurate Descriptions - Reasonable Prices - Coins From Under $10 To Museum Quality Rarities Welcome Guest. Please login or register. Internet challenged? We Are Happy To Take Your Order Over The Phone 252-646-1958 Explore Our Website And Find Joy In The History, Numismatics, Art, Mythology, And Geography Of Coins!!! Support Our Efforts To Serve The Classical Numismatics Community - Shop At Forum Ancient Coins

New & Reduced


Author Topic: RIC V part 1 ONLINE!  (Read 2296 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
RIC V part 1 ONLINE!
« on: January 30, 2021, 08:01:57 am »
Otwieram wątek dedykowany monetom z zakresu opisanego w RIC Va, czyli emisjom imperialnym Klaudiusza II Gota, Aureliana, Kwintyliana, Tacyta, Floriana, Seweryny i Zenobi. Baza danych RIC MER http://www.ric.mom.fr/en/search/advanced  działa od 2012 roku i praktycznie od uruchomienia nie była aktualizowana. Jednak na obecną chwilę jest najbardziej kompletną, udokumentowaną zdjęciami bazą danych zawierającą monety z zakresu RIC Va , a napewno jest wyznacznikiem rzadkości poszczególnych emisji, odmian, a nawet  wariantów stempli. Zapraszam do dyskusji o monetach Aureliana i prezentacji nowych nabytków.

Na dobry poczatek prezentuję monetę z mojej kolekcji z pytaniem: Jak powstała moneta z legendą rewersu : IOVI REDVX  :) ?



Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2920
    • NOT IN RIC
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #1 on: January 30, 2021, 09:00:48 am »
Jak powstała moneta z legendą rewersu : IOVI REDVX  :) ?

Chyba coś tam się nałożyło. Z lewej strony jakby przebija zarys poprzedniego bicia.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #2 on: January 30, 2021, 12:32:05 pm »


Chyba coś tam się nałożyło.

Oczywiście, że jest to część legendy rewersu IOVI CONSER nabitej wcześniej, ale gdyby tak było, czy na  awersie nie powinien być ślad podwójnego bicia. Zakładając, że  moneta z legendą IOVI CONSER z mennicy mediolańskiej  została wadliwie wybita, wróciła do warsztatu, gdzie została niedokładnie sklepana i uderzono stemplem rewersu FORTVNA REDVX, to na awersie musiałyby być ślady podwójnego uderzenia, a nic takiego nie widać.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #3 on: January 30, 2021, 01:21:47 pm »
A jakby się spory kawałek stempla ukruszył przed wybiciem, nie mieli czasu robić nowego i walnęli trochę monet takim uszkodzonym?

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #4 on: January 30, 2021, 01:38:04 pm »
A jakby się spory kawałek stempla ukruszył przed wybiciem, nie mieli czasu robić nowego i walnęli trochę monet takim uszkodzonym?

Wówczas na krążku już wcześniej wybitym byłoby zdwojenie awersu, a na czystym brak części rewersu odpowiadającej uszkodzeniu stempla.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2920
    • NOT IN RIC
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #5 on: January 30, 2021, 02:29:51 pm »
to na awersie musiałyby być ślady podwójnego uderzenia, a nic takiego nie widać.

A jeśli awers starego krążka został lepiej sklepany, a nowy awers na nim lepiej wybity?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #6 on: January 31, 2021, 12:17:35 am »


A jeśli awers starego krążka został lepiej sklepany, a nowy awers na nim lepiej wybity?

Taka możliwość jest bardzo prawdopodobna. Na awersie nawet jest ślad po legendzie na godz 1, litera L.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #7 on: March 07, 2021, 03:28:51 am »
Mam takie może głupie pytanie - RIC Va zaczyna się od Waleriana, a francuskie RIC MER od Klaudiusza II. Czy faktycznie autorzy RIC-MER chcieli zrobić nową wersję RIC Va, czy też nigdy nie mieli takiego zamiaru, a nazywa się ich bazę następcą tego tomu ze względu na to, że pokrywa się ze sporą jego częścią?

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #8 on: March 07, 2021, 06:29:52 am »
Mam takie może głupie pytanie - RIC Va zaczyna się od Waleriana, a francuskie RIC MER od Klaudiusza II. Czy faktycznie autorzy RIC-MER chcieli zrobić nową wersję RIC Va, czy też nigdy nie mieli takiego zamiaru, a nazywa się ich bazę następcą tego tomu ze względu na to, że pokrywa się ze sporą jego częścią?

Z tego co wiem nigdy nie było zamiaru aby, opracować cały RIC Va, nasz kolega z innego forum, wspominał kiedyś, że Sylviane Estiot pracuje nad RIC Vb, ale w jej zainteresowaniu jest tylko mennictwo Probusa.

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #9 on: March 07, 2021, 07:23:11 am »
Mam takie może głupie pytanie - RIC Va zaczyna się od Waleriana, a francuskie RIC MER od Klaudiusza II. Czy faktycznie autorzy RIC-MER chcieli zrobić nową wersję RIC Va, czy też nigdy nie mieli takiego zamiaru, a nazywa się ich bazę następcą tego tomu ze względu na to, że pokrywa się ze sporą jego częścią?

Z tego co wiem nigdy nie było zamiaru aby, opracować cały RIC Va, nasz kolega z innego forum, wspominał kiedyś, że Sylviane Estiot pracuje nad RIC Vb, ale w jej zainteresowaniu jest tylko mennictwo Probusa.

A jak te opracowania mają się do planów Anglików? To się w ogóle jakoś nachodzi na siebie? We wstępie do RIC II.3 napisali, że nowy RIC V będzie pięciotomowy, z czego dwa tomy są "in active preparation" - RIC V.4 (Imperium Galijskie) i RIC V.5 (Karauzjusz i Allektus). Czy to co jest w tym momencie na stronie RIC-MER będzie nowym RIC V.2, czy to w ogóle są na razie niezależne prace?

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2920
    • NOT IN RIC
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #10 on: March 07, 2021, 08:16:44 am »
Czy uwierzą Panowie, że ja przez moment miałem w obszarze ricowania także tom V? Cały! No ale byłem wtedy młody (raczej młodszy) i głupi. Na szczęście bardzo szybko mi to przeszło. Było to w czasach, kiedy myślałem sobie (głupio niezmiernie): "Ileż ja tych nieznanych monetek do tomu VI i VII znajdę? Ze sto. No, może dwieście. A niechby nawet po wielu wielu latach całe pięćset... To może i piątkę też wezmę".
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Julek C

  • Consul
  • ***
  • Posts: 136
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #11 on: March 07, 2021, 09:47:39 am »
Czy uwierzą Panowie, że ja przez moment miałem w obszarze ricowania także tom V? Cały! No ale byłem wtedy młody (raczej młodszy) i głupi. Na szczęście bardzo szybko mi to przeszło. Było to w czasach, kiedy myślałem sobie (głupio niezmiernie): "Ileż ja tych nieznanych monetek do tomu VI i VII znajdę? Ze sto. No, może dwieście. A niechby nawet po wielu wielu latach całe pięćset... To może i piątkę też wezmę".

Ja myślę, że akurat Pan, by sobie dobrze z piątką poradził, jeśli dostał by Pan w pakiecie dodatkowe życie, albo nawet dziewieć (a co mi tam) i nieskończony zasób mocy :).

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2920
    • NOT IN RIC
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #12 on: March 07, 2021, 10:14:02 am »
i nieskończony zasób mocy :).

W takich warunkach to bym cały RIC machnął. I jeszcze prowincjonalne dla rozrywki. I jeszcze Grecję w weekendy. Albo i Partię, i Baktrię...

No i w ogóle.

Bo tak naprawdę to właśnie czas i moc decyduje. Aczkolwiek numizmatyką zajmuję się głównie w okresach niemocy...
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline DzikiZdeb

  • Caesar
  • ****
  • Posts: 1992
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #13 on: March 07, 2021, 11:46:45 am »
Czy uwierzą Panowie, że ja przez moment miałem w obszarze ricowania także tom V?
Co, Pan by nie dał rady? ;-)

A tak bardziej na serio, to bardziej bym obstawiał, że kusiła Pana Ósemka - w końcu to naturalny ciąg dalszy historii Konstantyna i jego rodzinki, te same albo podobne mennice, sposób oznaczania itp. A Piątka to jednak, poza mnóstwem różnych terytoriów z własnym mennictwem chwilowo niepodlegających centrali, nieco inny sposób zarządzania mennicami - właściwie oznaczenia dopiero wchodzą, nie są tak oczywiste jak późniejsze, część poznaje się po samym stylu itp... Próbowałem coś się wczytać, żeby coś mądrego odpowiedzieć w wątku https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=124562.0, ale nic mi z tych opisów się w głowie nie rozjaśniło.

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2920
    • NOT IN RIC
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #14 on: March 07, 2021, 12:42:49 pm »
kusiła Pana Ósemka

Ósemka też. Głupota bywa bardzo odważna i zarozumiała. Nawet trochę materiałów mi gdzieś w archiwum zostało.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Barnaba6

  • Consul
  • ***
  • Posts: 165
  • Gallery of the year 2019 award winner
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #15 on: March 14, 2021, 09:50:35 am »
Czy uwierzą Panowie, że ja przez moment miałem w obszarze ricowania także tom V? Cały! No ale byłem wtedy młody (raczej młodszy) i głupi. Na szczęście bardzo szybko mi to przeszło. Było to w czasach, kiedy myślałem sobie (głupio niezmiernie): "Ileż ja tych nieznanych monetek do tomu VI i VII znajdę? Ze sto. No, może dwieście. A niechby nawet po wielu wielu latach całe pięćset... To może i piątkę też wezmę".

Ja myślę, że akurat Pan, by sobie dobrze z piątką poradził, jeśli dostał by Pan w pakiecie dodatkowe życie, albo nawet dziewieć (a co mi tam) i nieskończony zasób mocy :).


Szkoda że Pan nie wziął się również za piątkę. Jestem przekonany, że gdyby otrzymał Pan nawet "tylko" jedną trzecią zasobów personalno-techniczno-informatyczno-finansowych co autorzy przyszłego RIC V.1-2, ten tom już dawno byłby skończony!

Tempo w jakim "powstaje" tom V jest naprawdę zniechęcające:(
Gallery of the year 2019 award winner

https://www.forumancientcoins.com/gallery/index.php?cat=43425

Offline Barnaba6

  • Consul
  • ***
  • Posts: 165
  • Gallery of the year 2019 award winner
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #16 on: March 14, 2021, 10:00:18 am »
Mam takie może głupie pytanie - RIC Va zaczyna się od Waleriana, a francuskie RIC MER od Klaudiusza II. Czy faktycznie autorzy RIC-MER chcieli zrobić nową wersję RIC Va, czy też nigdy nie mieli takiego zamiaru, a nazywa się ich bazę następcą tego tomu ze względu na to, że pokrywa się ze sporą jego częścią?

Z tego co wiem nigdy nie było zamiaru aby, opracować cały RIC Va, nasz kolega z innego forum, wspominał kiedyś, że Sylviane Estiot pracuje nad RIC Vb, ale w jej zainteresowaniu jest tylko mennictwo Probusa.

Myślę, że zamiary utworzenia i konkretne plany autorów (i wydawców) dot. formy nowego RIC V ewoluowały na przestrzeni ostatnich 18 lat, bo tyle mniej więcej już te prace trwają i końca nie widać.

Prof. Estiot zajmuje się nie tylko Probusem. W ramach RIC V.2 kieruje zespołem odpowiedzialnym za Probusa, Karusa i jego synów oraz Dioklecjana i Maksymiana (sprzed reformy). Tych ostatnich dwóch cesarzy opracowują Vincent Drost i Pierre Zanchi (pod kierownictwem Estiot). Przy Probusie istotnie pomagał prof. Estiot Philippe Gysen. Jego przedwczesna śmierć na pewno skomplikowała prace nad tomem V.2.

Jakiś czas temu prof. Estiot wspominała mi, że tom RIC V.2 o Probusie ma być "połączony" ze wspólnym katalogiem monet Probusa z kolekcji BnF i Wiednia (chociaż nie bardzo sobie wyobrażam jak SPINK miałby się dogadać z BnF i Wiedniem co do takiej formuły). Na pewno nad katalogiem obu ww. kolekcji publicznych prof. Estiot od wielu lat pracuje. Czy w końcu taki katalog zastąpi RIC V.2, czy też będą wydane dwa niezależne dzieła, czas tylko pokaże. O ile kiedykolwiek dożyjemy tej chwili.  

Nie wiem, czy są jeszcze prowadzone aktywne prace nad wydaniem nowego tomu RIC V.1  Mam wrażenie, że ten wątek kompletnie zamarł i stracił zainteresowanie i priorytet u prof. Estiot. Strona RIC-MER miała być wszak przyczynkiem do nowego tomu RIC V.1, ale gdzieś od 2013-2014 r. nie jest już aktualizowana.  

Poniżej cytat z celów strony RIC-MER:

"This website forms the preliminary step to the revision of the Roman Imperial Coinage V.1. The database presented here applies to the reigns from 268 until 276 AD, that is, the reigns of Claudius Gothicus, Quintillus, Aurelian, Tacitus, Florianus, as well as the coinage of the princes of Palmyra, Vabalathus and Zenobia, issued by the imperial mint of Antioch. Thus, the period covers an important phase in the ‘3rd century crisis’ encountered by the Roman Empire, from the reign which symbolises its most critical point (Claudius Gothicus) to those which implemented the necessary takeover (Aurelian and his successors).
The additional information or corrections that we hope for from the scientific community will permit us to target a better, more comprehensive study for the corpus being prepared (RIC V.1/2), an objective which is particularly laborious to attain for this period of inflation in the coin production of money and of the diversification of the minting network.
The documentation assembled here is based chiefly on 12 main institutional collections of reference (Paris, London, Oxford, Vienna, Copenhagen, Milan, Budapest, Munich, Brussels, Cambridge, Berlin, New York) which have been exhaustively studied and digitized by agreement of their curators. They are hereby warmly thanked, for without them this work could never have been realised.
The database holds to date more than 4540 entries, based on 104,000 coins and more than 80,000 digital photographs.
The project has been financed since 2004 by CNRS programmes (Centre national de la recherche scientifique) : GDR, PICS Nummi et Cimelia, or ANR programmes (ANR MONetA) for which Sylviane Estiot is responsible".

Gallery of the year 2019 award winner

https://www.forumancientcoins.com/gallery/index.php?cat=43425

Offline Barnaba6

  • Consul
  • ***
  • Posts: 165
  • Gallery of the year 2019 award winner
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #17 on: March 14, 2021, 10:09:48 am »
Pozostaje nam wszystkim jedynie cierpliwość. Niestety to nigdy nie była moja mocna strona!
Gallery of the year 2019 award winner

https://www.forumancientcoins.com/gallery/index.php?cat=43425

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2920
    • NOT IN RIC
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #18 on: March 14, 2021, 02:29:37 pm »
Jestem przekonany, że gdyby otrzymał Pan nawet "tylko" jedną trzecią zasobów personalno-techniczno-informatyczno-finansowych co autorzy przyszłego RIC V.1-2, ten tom już dawno byłby skończony!

Sądzę, że byłbym nieco bardziej wydajny. Z drugiej strony jednak nie przesadzajmy. Co innego robić suplement, poprawki, komentarze etc. do tego, co jest, a co innego opracować od nowa pewną zamkniętą całość. Ja zasadniczo jestem w wygodniej sytuacji - nie muszę decydować. Mogę na przykład napisać zwięzły komentarz, że coś tam jest tak, a powinno być raczej siak. A takie rzeczy można robić nawet "z doskoku". Niby moja praca jest w pewnym sensie krytyką tomu VI i VII, bo to i uzupełnienia, ale także poprawianie błędów i wytykanie niekonsekwencji. Ale im dłużej w tym siedzę, tym bardziej podziwiam dokonania Sutherlanda i Bruuna.

Jeśli miałbym o coś do nich pretensję, to może o to, że sporo robili "na niewidziane", przepisywali ze starszej literatury etc. Jest to poniekąd usprawiedliwione: nawet o dobre zdjęcia było wtedy trudno, więc tak się robiło. Mogłoby to być jednak wyraźnie zaznaczone, a nie jest. Stąd teraz trudno rozstrzygalne problemy, czy jakiś wariant naprawdę istnieje czy nie. Czy ktoś go widział, czy też jest to taki Jaś Wędrowniczek, który wędruje z jednych opracowań do kolejnych. I jak teraz udowodnić, że go nigdy nie było?
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

Offline Barnaba6

  • Consul
  • ***
  • Posts: 165
  • Gallery of the year 2019 award winner
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #19 on: March 15, 2021, 05:46:24 am »
Jestem przekonany, że gdyby otrzymał Pan nawet "tylko" jedną trzecią zasobów personalno-techniczno-informatyczno-finansowych co autorzy przyszłego RIC V.1-2, ten tom już dawno byłby skończony!

Sądzę, że byłbym nieco bardziej wydajny. Z drugiej strony jednak nie przesadzajmy. Co innego robić suplement, poprawki, komentarze etc. do tego, co jest, a co innego opracować od nowa pewną zamkniętą całość. Ja zasadniczo jestem w wygodniej sytuacji - nie muszę decydować. Mogę na przykład napisać zwięzły komentarz, że coś tam jest tak, a powinno być raczej siak. A takie rzeczy można robić nawet "z doskoku". Niby moja praca jest w pewnym sensie krytyką tomu VI i VII, bo to i uzupełnienia, ale także poprawianie błędów i wytykanie niekonsekwencji.
(...)

Podtrzymuję pierwotnie wyrażone stanowisko. Proszę pamiętać, że gdyby otrzymał Pan "tylko" ową jedną trzecią wsparcia, to nie pracowałby Pan nad tomem V "z doskoku", w "wolnym" czasie jedynie itd., ale miałby Pan zapewnione komfortowe warunki (materialne i nie tylko), aby móc pracować nad tym tomem full time i to nawet nie w pojedynkę, ale jeszcze z kimś do pomocy!

Faktycznie opracować tom w całości to niewątpliwie większa i trudniejsza praca aniżeli opracować sumplement czy poprawkę do istniejącego tomu. Tym niemniej nie jest tak, że autorzy nowego RIC V startują od zera. Przecież mają za punkt wyjścia stary tom RIC V,  kilka innych katalogów i monografii, sporo przydatnych artykułów na temat poszczególnych wycinków analizowanego mennictwa, opracowania poszczególnych skarbów, szereg stron internetowych zapaleńsów-amatorów z masą świetnych zdjęć poszczególnych typów monet (chociażby w przypadku Probusa probvs.net czy probuscoins.fr), bazy danych takie jak acsearch.info, coinarchiwes, coryssa itd. Autorzy mogą ponadto liczyć na aktywną współpracę z kolekcjonerami itp.



    
Gallery of the year 2019 award winner

https://www.forumancientcoins.com/gallery/index.php?cat=43425

Offline Lech Stępniewski

  • IMPERATOR
  • Caesar
  • *****
  • Posts: 2920
    • NOT IN RIC
Re: RIC V part 1 ONLINE!
« Reply #20 on: March 15, 2021, 08:05:31 am »
aby móc pracować nad tym tomem full time i to nawet nie w pojedynkę, ale jeszcze z kimś do pomocy!

Technicznie ma Pan rację, ale milcząco założyłem, że ja to dalej jestem ja, a dla mnie numizmatyka to tylko jeden z kilku kręgów zainteresowań, więc jako numizmatyk full time wytrzymałbym góra miesiąc. Tak naprawdę robię swoją stronę wtedy, gdy zdrowie trochę mi siada i już się prawie do niczego nie nadaję.
Lech Stępniewski
NOT IN RIC
Poland

 

All coins are guaranteed for eternity