Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

O trudnych początkach polskiej numizmatyki antycznej :-)

<< < (2/4) > >>

Lech Stępniewski:

--- Quote from: Julek C on January 28, 2021, 12:14:45 pm ---Ksiądz w kościele co niedzielę o zacnym Janie Chrzcicielu, proroku Zbawiciela, prawił.

--- End quote ---

Jan Chrzciciel rzeczywiście nadaje się do kazań na rozmaite tematy (skromność, zdrowe żywienie, niewyszukany strój, męczeństwo), ale obstawiam, że decydująca była jednak jego kudłatość.



Julek C:

--- Quote from: Lech Stępniewski on January 28, 2021, 12:42:40 pm ---
 jego kudłatość.



--- End quote ---

Kudłatych główek u nas też dostatek.

Julek C:
Mając na względzie XVI-wieczny herb Wrocławia i umieszczoną na nim centralnie głowę Jana Chrzciciela na tacy, każdy denar Marka Aureliusza i Lucjusza Werusa wyorany  w zagonie podwrocławskich włości musiał być główką św Jana ;).

DzikiZdeb:

--- Quote from: Julek C on January 28, 2021, 01:16:05 pm ---Mając na względzie XVI-wieczny herb Wrocławia i umieszczoną na nim centralnie głowę Jana Chrzciciela na tacy, każdy denar Marka Aureliusza i Lucjusza Werusa wyorany  w zagonie podwrocławskich włości musiał być główką św Jana ;).

--- End quote ---
Na herbie z epoki to raczej zmęczony Marek w wersji "późne lata 170" :-)

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on January 28, 2021, 12:01:02 pm ---Ten Aeliusz - taki kudłaty i bez wieńca laurowego  - pasuje mi najbardziej. Wykapany św. Jan  :P Ale nie mam pojęcia jak u nas jest ze znaleziskami jego monet.

--- End quote ---
Pewnie występowanie Aeliuszów na naszych ziemiach nie odbiega jakoś strasznie od występowania w skarbie z Reka Devnia (Marcianopolis) - rząd 0,2%, czyli jest na tyle niedostrzegalne, że raczej nikt ich jako takich nie kojarzył.

Jeszcze bardziej Janowy wydaje mi się Pertynaks - i kudłaty i z długą brodą i z ascetycznie wychudzoną twarzą. Ale jego jest siłą rzeczy jeszcze mniej.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version