Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

RIC VI THESSALONICA 49-50b - wariant z gwiazdą

<< < (2/4) > >>

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on January 20, 2021, 02:41:14 pm ---
--- Quote from: DzikiZdeb on January 20, 2021, 12:16:58 pm ---A może to oznaczenie czysto techniczne? "Te bite w nadgodzinach oznaczajcie gwiazdkami" ;-)

--- End quote ---

W tej roli spodziewałbym się czegoś dyskretniejszego. Jakiejś kropki na uboczu. Gwiazdka w wieńcu jednak daje do myślenia. Nawet nam teraz.

--- End quote ---

A późniejsza o dwadzieścia parę lat emisja VRBS ROMA? Tam wieńce, liście palmowe czy nawet Chrystogramy są używane jako oznaczenia techniczne.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on January 21, 2021, 10:33:28 am ---A późniejsza o dwadzieścia parę lat emisja VRBS ROMA? Tam wieńce, liście palmowe czy nawet Chrystogramy są używane jako oznaczenia techniczne.

--- End quote ---

Właśnie - późniejsza. Już trochę inne obyczaje. Emisje ciągnące się długo z tym samym wzorem awersu i rewersu, które trzeba było jakoś odróżnić i dodawało się jakieś drzewka, krzaki oraz inne okoliczności przyrody.

Ale jak zwykle i tej (czysto technicznej) interpretacji nie sposób wykluczyć. Bo naturalnie jeśli gwiazdka miała jakieś symboliczne znaczenie, to zarazem była też technicznym wyróżnikiem nowej emisji/sub-emisji.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on January 21, 2021, 11:13:01 am ---Właśnie - późniejsza. Już trochę inne obyczaje.

--- End quote ---
Żebyśmy to tak mogli zrozumieć tak krok po kroku, jak ten ich świat się zmieniał i czy nowe znaczyło nowe czy sięgnięcie po starsze, trochę zapomniane... Gwiazdki jako znaki kontrolne doskonale sprawdzały się w czasach Republiki (a i pewnie coś w Grecji by się znalazło):

Wachlarz znaczników w wypadku tej emisji jest bardzo szeroki: sowy, hełmy attyckie, tarcze, do wyboru, do koloru, na acsearch nie ma chyba połowy tego, co notuje Crawford: https://www.acsearch.info/search.html?term=385%2F3&category=1-2&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&thesaurus=1&order=1&currency=usd&company=

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on January 21, 2021, 12:34:53 pm ---Wachlarz znaczników w wypadku tej emisji jest bardzo szeroki:

--- End quote ---

A jak długo (szacunkowo) bito tę emisję? I czy na pewno te znaczki następowały po sobie? W końcu równie dobrze mogły być to "sygnatury" rytowników czy całych ekip mincerskich.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on January 21, 2021, 02:44:53 pm ---A jak długo (szacunkowo) bito tę emisję?

--- End quote ---
Maksymalnie rok (78 A. Ch.) - wszak trzech kolejnych młodzianów z dobrych rodzin czekało na swój pierwszy przydział urzędniczy, żeby móc zacząć swoje kariery. Maksymalnie, ponieważ nie wiemy, czy w przypadku, kiedy tych emisji było więcej, bito je równolegle, czy jedna po drugiej. Akurat dla tego roku według obecnie przyjętej datacji znamy tylko dwóch członków komisji tresviri monetales, bijących odpowiednio pięć (M. Volteius) i jeden (L. Cassius Longinus) denar.


--- Quote from: Lech Stępniewski on January 21, 2021, 02:44:53 pm ---I czy na pewno te znaczki następowały po sobie? W końcu równie dobrze mogły być to "sygnatury" rytowników czy całych ekip mincerskich.

--- End quote ---
Tak, to są wręcz oznaczenia kolejnych stempli. Doskonale widać to na innym denarze tegoż Volteiusa (385/4) - tam symbole są na awersie, a na rewersie jest konkretny numer w notacji greckiej, np.

wieniec - 8 (H)


młot - 12 (IB)


grono winne - 75 (OE)


i tak dalej do 85 (nie są znane egzemplarze dla wszystkich numerów (w moim wydaniu Crawforda z 1991 jest wykazanych 11 braków, nie wiem czy w nowych wydaniach coś jest uzupełnione).

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version