Ancient Coin Discussions In Other Languages > Forum numizmatyki antycznej po polsku

RIC VI THESSALONICA 49-50b - wariant z gwiazdą

<< < (3/4) > >>

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on January 22, 2021, 11:37:38 am ---Tak, to są wręcz oznaczenia kolejnych stempli.

--- End quote ---

I właśnie w takiej sytuacji wymuszonego bogactwa (odróżnianie licznych podobnych emisji czy - jak tutaj - stempli) znaczki tracą swą symboliczną wagę. Gdyby tam w tej emisji Licyniusza w wieńcu raz była gwiazdka, raz kropka, raz krzyżyk etc. i wszystko w mniej więcej podobnych proporcjach - interpretacja "techniczna" sama by się nasuwała. Ale tam jest wyłącznie rzadka (ale potwierdzona dla wszystkich władców i większości warsztatów) odmiana z gwiazdką. Jeśli idzie o proporcje, to jest drobny ułamek całej emisji. 1%, a może mniej. Jaki byłby czysto techniczny sens takiego oznaczenia?

DzikiZdeb:

--- Quote from: Lech Stępniewski on January 22, 2021, 05:06:12 pm ---Jeśli idzie o proporcje, to jest drobny ułamek całej emisji. 1%, a może mniej. Jaki byłby czysto techniczny sens takiego oznaczenia?

--- End quote ---
Może zaszło coś, co przerwało emisję i docelowo byłoby bardziej po równo?

Oczywiście to tylko gdybanie - nie mam żadnego argumentu za tym, że jest to oznaczenie techniczne, ani dowodu na sensowne wytłumaczenie merytoryczne tej gwiazdki :-) Mimo to pokusił bym się jednak o analizę chronologiczną stempli.

Lech Stępniewski:

--- Quote from: DzikiZdeb on January 23, 2021, 01:08:04 pm ---Mimo to pokusił bym się jednak o analizę chronologiczną stempli.

--- End quote ---

Dużo mozołu, a rezultat i tak będzie ubożuchny i niczego nie rozstrzygnie, jeśli idzie o sens tej gwiazdki.

Jack@:
Gdybym nie zabierał głosu wśród takiego zacnego grona, zapewne bardziej stanowczo akcentowałbym swoją tezę, a tak tylko nieśmiało o niej wspomnę. Formułując swoje zdanie tylko ogólnie i po "barbarzyńsku" (gdyż nie posiadam żadnej wiedzy szczegółowej i ten mój wpis może być generalnie jakąś niewyobrażalną wpadką) chcę powiedzieć, że dla mnie cały ten wieniec i to co się w nim znajduje to wygląda mi na jakąś macedońską odgrzebaną? "tradycję". Zupełnie przez przypadek natrafiłem na 1/5 tetradrachmy Filipa II z Amphipolis i kilka wybranych zdjęć załączam. Po prostu tak mi sie skojarzyło z tym wątkiem, w którym naprawdę nie mam nic więcej do powiedzenia.

DzikiZdeb:

--- Quote from: Jack@ on February 06, 2021, 01:17:16 pm ---natrafiłem na 1/5 tetradrachmy Filipa II z Amphipolis

--- End quote ---
Kolejny przypadek emisji, w której wieniec i gwiazdę traktowano jako techniczne oznaczenia mennicze, jak się weźmie szersze wyszukiwanie, np: https://www.acsearch.info/search.html?term=1%2F5+%CE%A6%CE%99%CE%9B%CE%99%CE%A0%CE%A0%CE%9F%CE%A5&category=1-2&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&thesaurus=1&order=1&currency=usd&company= to widać, jakie jest ich zatrzęsienie - praktycznie na każdej monecie inny: monogramy typu ΓA, litery w wieńcu: A, Λ i M, półksiężyc, trójnóg, trójząb, kłos zboża... Tutaj jest artykuł (po grecku, z 1918) pokazujący ówczesny stan wiedzy co do tych monogramów: https://ir.lib.uth.gr/xmlui/bitstream/handle/11615/41413/03_1251_04.pdf?sequence=1&isAllowed=y, s. 1-29 (za https://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=124250.msg747869#msg747869).

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version